Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Που είναι η καινούρια CBF250;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    0

    Που είναι η καινούρια CBF250;

    Όντας καινούριος στα θέματα των μηχανών μπορεί να φανώ χαζός, παρόλα αυτά συνεχίζω: Ψάχνοντας και γράφοντας σε ένα σωρό forums προς αγορά πρώτης (μεταχειρισμένης) μηχανής (250 cc) μου δημιουργήθηκε μία μεγάλη απορία: Γιατί η συζήτηση πάντα τελειώνει με τη cbf και τη ybr και άντε και τη wolf (διαφορετική από τις άλλες 2 βέβαια); Έχει περάσει πάνω από δεκαετία χωρίς να υπάρχει αντικαταστάτης/διάδοχος; Και αν αλλάξουμε κάπως το ερώτημα, αν είχα αγοράσει τη cbf250 το 2005 καινούρια και τώρα θέλω να πάρω μία καινούρια όμως παραμένοντας στα ίδια κυβικά και στην ίδια φιλοσοφία μηχανής; Τι υπάρχει; Γιατι μπορώ να βρώ (σχεδόν) όσα παπιά θέλω, όσα σκούτερ θέλω (άπλετα σκούτερ όμως), αρκετά πολλά εντουράκια, αλλά ψάχνοντας για μία "καινούρια cbf" δε βρίσκω τίποτα;
    Αν πάμε για παράδειγμα στον κόσμο των αμαξιών, ισχύει το ανάποδο, το οποίο είναι αντίστοιχα εκνευριστικό βέβαια (μέση λύση ποτέ ρε παιδί μου): Η κάθε μάρκα έχει 3 εκατομμύρια μοντέλα που το κάθε μοντέλο έχει 100 υπο ονομασίες που ανανεώνεται κάθε χρόνο. Ναι μεν είναι γελοίο (κατ' εμέ) αλλά τουλάχιστον μπορείς να βρεις αυτό που θες. Στις μηχανές, απ' όσο έχω ασχοληθεί και τουλάχιστον για την κατηγορία που ψάχνω εγώ βλέπω μία ξηρασία. Και δε θα με πείραζε να μην υπάρχουν άλλες από αυτές τις δύο, αρκεί όμως να έβγαιναν ακόμα καινούριες.

    Καταρχήν ισχύει αυτό ή απλά δε ξέρω τι κοιτάω; Και αν ισχύει, που το αποδίδετε εσείς;
    *Το ερώτημα δεν αφορά τη cbf αποκλειστικά, αλλά τις μηχανές τύπου cbf/ybr

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το 2007 που αγόρασα το cbf δεν υπήρχε άλλο 250 στην αγορά
    Λίγο μετά βγήκε το ybr
    Σήμερα θα βρεις 300αρια και κυρίως on off και street και όχι γυμνα
    versys, ninja, cbr, vstrom
    Δεν βάζω μέσα διάφορους κινεζικούς κλώνους επώνυμους κι ανώνυμους

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    0
    Μου κάνει περίεργο να μην κυκλοφορούν ακόμα όμως. Θα το καταλάβαινα αν είχαν βγάλει διάδοχο. Αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάτι και ακόμα θεωρούνται "μηχανές σκυλιά" και οι "καλύτερες για τα κυβικά τους" κτλ είναι σαν να μη θέλει η ίδια η honda/yamaha να συνεχίσει σε αυτή τη φιλοσοφία (ή και κάποια άλλη εταιρεία να καλύψει το κενό, έστω).
    Άρα στη δική σου περίπτωση (που κολλάει και στο παράδειγμα που έδωσα). Όταν/αν αποσύρεις το cbf, που θα προσανατολιστείς;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Η παραγωγή συνήθως ακολουθεί την ζήτηση όπως και τους κανονισμούς ρύπων.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αυτη την στιγμή το πιο κοντινό στο παλιό CBF250 είναι το CB300R.
    Ισως ακολουθήσει και το αντίστοιχο CB250R που σε άλλες χώρες υπάρχει ήδη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Η παραγωγή συνήθως ακολουθεί την ζήτηση όπως και τους κανονισμούς ρύπων.
    Η παραγωγή συνήθως δεν περιμένει τη ζήτηση. Αντιθέτως, δημιουργεί ζήτηση σύμφωνα με τους δικούς της όρους για να έρθει να την καλύψει. Γιατι αυτό λέω, εγώ βλέπω πολλή ζήτηση για τέτοιου είδους μηχανές και καμία προσφορά. Όσο για τους ρύπους δε νομίζω ότι είναι τόσο φοβερό να τους μειώσεις.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Monochromatic Προβολή μηνύματος
    ...ακόμα θεωρούνται "μηχανές σκυλιά" και οι "καλύτερες για τα κυβικά τους"
    Δεν νομίζω ότι είναι τίποτα από τα δύο. Ένα φτηνό σε όλα, ξεπερασμένο, αερόψυκτο, μονοκύλινδρο, made in Brazil μοτό είναι. Ναι είναι απλό, φτηνό, σχετικά αξιόπιστο, εύκολο, καλό για αρχάριους, ΟΚ, αλλά αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι το βασικό κριτήριο όλων. Μην κοιτάς εδώ Ελλάδα που χρεωκοπήσαμε, θα πάρει ποτέ ο Ευρωπαίος με μέσο μισθό 4000 ευρώ, το CBF και το YBR; Σαν δήλωση παραίτησης και αποτυχίας στην ζωή του θα ήταν... Και πόσοι είναι ταγμένοι για μοτοσυκλέτα και μόνο σε αυτήν την κατηγορία, όταν υπάρχουν τα scooter για εύκολο, φτηνό, πρακτικό κ.ο.κ.;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Και ομως αν το σκεφτεις στην Ελλαδα κυριαρχουν τα παπια, τα σκουτερ, και οι μεγαλες μοτοσυκλετες. Τα παπια για τους γνωστους λογους, οικονομια, ευκολη χρηση, αξιοπιστια και χαμηλη τιμη. Τα σκουτερ γιατι εχουν χωρους και ειναι ευκολα χωρις ταχυτητες και οι μεγαλες μοτοσυκλετες γιατι ταξιδευουν ευκολα και γοατι εχει και ενα καρουμπαλο στο κεφαλι ο νεοελληνας (ε τι τωρα 250 θα παρω; αμα παρω μηχανη να ναι μια 600αρα) ασχετα που την πηγαινει μονο μεχρι την καφετερια και πισω. Και ομως ειναι προσφορα και ζητηση και θα στο αποδειξω. Λογω λοιπον αυτου του νομου της αγορας βλεπεις 250 sport μοντελα μιλουνια γιατι μονο με το sport μοντελο θα μαζεψουμε τα γκομενακια και βλεπεις Τουριστικα και street σε πολλα κυβικα γιατι τι τωρα, 250αρι θα παρουμε να ταξιδεξουμε; Ενω το κοινο που θα διαλεγε ενα cbf 250 αντι για παπι εχει συρικνωθει.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μην κοιτάς εδώ Ελλάδα που χρεωκοπήσαμε, θα πάρει ποτέ ο Ευρωπαίος με μέσο μισθό 4000 ευρώ, το CBF και το YBR; Σαν δήλωση παραίτησης και αποτυχίας στην ζωή του θα ήταν... Και πόσοι είναι ταγμένοι για μοτοσυκλέτα και μόνο σε αυτήν την κατηγορία, όταν υπάρχουν τα scooter για εύκολο, φτηνό, πρακτικό κ.ο.κ.;
    Άλλη κουβέντα ποιος έχει χρεωκοπήσει αλλά τεσπά (για άλλο forum). Ακόμα όμως και αν ο Ευρωπαίος είναι τόσο πλούσιος γιατι να αγόραζε μηχανή παραπάνω των απαιτήσεών του, απλά επειδή μπορεί; Μετά πάμε στο παρακάτω του JasonEV που λέει ότι ο νεοέλληνας έχει καρούμπαλο και δε θα πάρει 250άρα αλλά 600άρα γιατι έτσι γουστάρει. Άρα ο Ευρωπαίος είναι Νεοέλληνας τελικά (άρα ο μέγας δάσκαλος Τζιμάκος είχε δίκιο). Έτσι όμως δε θα πουλούσε ποτέ η cbf. Αλλά είναι εντύπωσή μου ότι πούλησε, και αρκετά καλά. Αν όχι τότε λάθος μου και λάθος και η αρχική μου απορία, άλλωστε το είπα είμαι νέος σε αυτά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Λογω λοιπον αυτου του νομου της αγορας βλεπεις 250 sport μοντελα μιλουνια γιατι μονο με το sport μοντελο θα μαζεψουμε τα γκομενακια [...] Ενω το κοινο που θα διαλεγε ενα cbf 250 αντι για παπι εχει συρικνωθει.
    χαχα, εντάξει ρε συ. Και παλιά ρίχνανε γκομενάκια και τα ρίχνανε και με τρακτέρ αμά λάχει. Ίσως όντως έχει αυξηθεί σε ζήτηση οι γείτονες της cbf, τα παπιά και τα σκούτερ. Τα μεν λόγω οικονομίας, τα δε λόγω ευκολίας, την οποία όμως τη θεωρώ λίγο ψευδαίσθηση. Γιατι αντίστοιχα θα έπρεπε να είχαν κυριαρχήσει και τα αμάξια χωρίς ταχύτητες.

    Ίσως να τη συμφέρει την εταιρεία να πουλάει σκούτερ γιατι είναι και ακριβά τα service/ανταλλακτικά κτλ; Ενώ σου λέει αν πάρει cbf αυτός, με ένα κατσαβίδι έχει καθαρίσει μέχρι και το πιστόνι στο καρμπιρατέρ, δε θα με ξαναχρειαστεί. Δεν ξέρω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Z250 υγροψυκτο μόνο κύλινδρο ή Ζ300υγροψυκτο twincycle κορυφές σε υψηλές τιμές. Το σουζουκι ιναμουνα πως λέγεται φαίνεται καλή φάση αλλά δεν περπάτησε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Z250 υγροψυκτο μόνο κύλινδρο ή Ζ300υγροψυκτο twincycle κορυφές σε υψηλές τιμές. Το σουζουκι ιναμουνα πως λέγεται φαίνεται καλή φάση αλλά δεν περπάτησε.
    ΠΣΤ λίγα με τα σουζούκι ε

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Το σουζουκι ιναμουνα πως λέγεται φαίνεται καλή φάση αλλά δεν περπάτησε.
    Που τη θυμήθηκες;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	32,8 KB 
ID:	410299


    Έχουμε πλέον benelli ΒΝ 250
    ΤRK 250
    Daytona R250

    KTM Duke 250

    Bajaj pulsar 250

    Yamaha YQ Aerox 125

    και ένα σωρό επώνυμα street και ον οφφ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Πρέπει δηλαδή να ταξιδεύουμε με 250ρια για να μην μας λένε κάποιοι νεοέλληνες με καρούμπαλο.
    Μάλιστα ,μάλιστα.

    ΥΓ 2019 έχουμε,ποιος αγοράζει μοτο για να ρίξει γκόμενα; Για 9 στις 10 ένα smart > οποιοδήποτε 2κυκλο.
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πρέπει δηλαδή να ταξιδεύουμε με 250ρια για να μην μας λένε κάποιοι νεοέλληνες με καρούμπαλο.
    Τι; Δεν το ήξερες;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Που τη θυμήθηκες;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	32,8 KB 
ID:	410299


    Έχουμε πλέον benelli ΒΝ 250
    ΤRK 250
    Daytona R250

    KTM Duke 250

    Bajaj pulsar 250

    Yamaha YQ Aerox 125

    και ένα σωρό επώνυμα street και ον οφφ.
    Στά αποπανω προσθέστε και το kawa Z250SL. Στα 3800€ ειναι το φθηνότερο ιαπωνικό 250ρι (!)

    Υ.σ.Τουμπανακι η ινα ηταν τοτε..!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δέλεαρ και που είναι- για της Δευτέρες
    από afrotwin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 13:54
  2. Μήπως ξέρετε που είναι.
    από ΦαΡαω στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2004, 14:57
  3. Μικρός που είναι ο κόσμος τελικά...
    από parji στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2004, 03:26
  4. Μα που ειναι........
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 17:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF