Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Παλιοί και έμπειροι οδηγοί,χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14

    Παλιοί και έμπειροι οδηγοί,χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

    Καλησπέρα φίλοι και καλώς σας βρήκα.Είμαι νέος στο forum και νέος οδηγός moto και χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με κάποια θέματα που με απασχολούν.Μετά απο 4 χρόνια συμβίωσης με ένα daytona sprinter 125 και αφού το εν λόγω παπί κλάπηκε,αποφάσισα να περάσω σε μεγαλύτερη κατηγορία μηχανής.Κατέληξα λοιπόν,που αλλού,δεδομένου του νεαρού της ηλικίας μου (20 ετών) στο πολυαγαπημένο και γνωστό σε όλους Yamaha XT.Συγκεκριμένα στην supermoto έκδοση (Xt660X 06').Μετά απο δύο μήνες με τον νέο μου σύντροφο,προβληματίζομαι έντονα για το αν έκανα σωστή επιλογή,αλλά και για το κατα πόσο η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι κάτι που τελικά μου ταιριάζει.Οσο αφορά το πρώτο,ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός πως ενώ έχω μια σχετική εμπειρία απο τα χρόνια με το παπί και ενώ μου είπαν πως τα μηχανάκια αυτά είναι ''ποδήλατα'',δυσκολεύομαι αρκετά στον έλεγχο της μηχανής.Δεν είχα ποτέ αυταπάτες οτι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα θα είμαι σε θέση να χειρίζομαι την μηχανή όπως ένας έμπειρος οδηγός,ωστόσο παρακάτω θα εξηγήσω τι ακριβώς με δυσκολεύει και που χρειάζομαι τα φώτα σας.


    Κατ'αρχήν έχω διαβάσει πάμπολλα άρθρα,βιβλία σε pdf,threads εδώ στο forum,έχω δει αρκετά videάκια τύπου twist of the wrist και λοιπά,οπότε είμαι θεωρητικά ενήμερος για το πώς πρέπει να οδηγάς την μηχανή(στάση σώματος-μετατόπιση βάρους,βλέμμα,είσοδος-έξοδος σε στροφές,γυροσκοπικό,γραμμές και τα συναφή).Παρ'όλα αυτά δυσκολεύομαι πολύ να τα εφαρμόσω στην πράξη.Αυτό συμβαίνει διότι κάθε φορά που βγαίνω απο την πόλη(όταν είμαι μέσα στην πόλη οδηγάω ιδιαίτερα προσεκτικά μιας και δεν είναι μέρος για να δοκιμάσεις τα όρια σου)με κυριεύει ο φόβος!!.Παραδείγματος χάρη στις υψηλές σχετικά ταχύτητες(140-150)* νιώθω πολύ αγχωμένος αφού με το παραμικρό φέρνω στο μυαλό μου την καταστροφή.Π.χ. το παραμικρό κούνημα του τιμονιού (σαμαράκια,λακουβίτσες ή ακόμα και ο άνεμος,διότι δεν φοράω ζελατίνα και το μηχανάκι είναι ψιλό) με κάνουν να νιώθω οτι χάνω τον έλεγχο σε μεγαλύτερο βαθμό απο ότι αυτό συμβαίνει στην πραγματικότητα.Επιπλέον συχνά σκέφτομαι πως πρέπει να μειώσω ταχύτητα γιατί αν συμβεί κάτι(π.χ. αυτοκίνητο που αλλάζει λωρίδα) δεν θα προλάβω να φρενάρω σωστά,ενώ στην πραγματικότητα έχω και χρόνο και χώρο και μηχανή που αντικειμενικά μπορεί να το κάνει.Επίσης στις στροφές(στις οποίες θα αναφερθώ και λίγο αργότερα),ενώ καταφέρνω να φρενάρω σωστά και να περάσω στην σωστή σχέση ταχυτήτων,φοβάμαι να ''πλαγιάσω'' την μηχανή(ενώ έχω κατανοήσει το πως να το κάνω και ξέροντας οτι η μηχανή δεν θα είναι καν στο 40% των ορίων της).Νιώθω οτι ακόμα και σε μικρές κλίσεις θα γλιστρήσει.Ακριβώς για αυτόν τον λόγο φοβάμαι και να μετατοπίσω το βάρος μου και να πάρω σωστή θέση.Πολλές φορές κρατάω το πάνω μέρος του σώματός μου σαν αντίβαρο απο την άλλη μερία,κάτι που είναι 100% λάθος.Οπότε το ερώτημα μου είναι το εξής:Θα πρέπει απλά να ''πιέσω'' τον εαυτό μου να ξεπεράσει αυτούς τους φόβους αυτούς (οι οποίοι προέρχονται στο μεγαλύτερο τους μέρος απο το οτι έχω ζωντανά-ή και σε περιπτώσεις όχι πλέον ζωντανά παραδείγματα απο το πόσο δυσάρεστες είναι οι επιπτώσεις ατυχήματος με μοτοσυκλέτα,αλλά και απο το ότι δεν εμπιστεύομαι ακόμα τον εαυτό μου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης-π.χ. σε έναν πιθανό κίνδυνο low ή και highside ακόμα.)?Ή ίσως θα πρέπει να σκεφτώ το ενδεχόμενο,απλά η οδήγηση moto να μην είναι για εμένα(ή εγώ για αυτήν ).Να σημειώσω πως γενικά δεν είμαι απαισιόδοξος ούτε το βάζω κάτω εύκολα.Θέλω όντως να μάθω να οδηγώ καλά.Γενικότερα όμως ενώ αντιμετωπίζω τις προκλήσεις με θάρρος,το συγκεκριμένο με αγχώνει αρκετά.

    *Υψηλές ταχύτητες για την συγκεκριμένη μηχανή.

    Για τις στροφές αναλυτικότερα:Τις τελευταίες μέρες πηγαίνω στο δάσος του Σέιχ Σου,στον δρόμο που οδηγεί στην Εξοχή,όπου θεωρώ πως είναι μια καλή διαδρομή για τέτοιου είδους μηχανές.Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ενώ καταφέρνω να κινούμαι γρήγορα,συμβαίνουν τα εξης δύο πράγματα.Αρχικά αντιμετωπίζω κάθε στροφή μεμονωμένα(εκτός απο τις διαδοχικές προφανώς),δηλαδή η οδήγηση μου δεν έχει συνέχεια.Βγαίνω απο την στροφή επιταγχύνοντας αλλά στην συνέχεια φοβάμαι,κόβω και αναγκάζομαι να ξαναεπιταγχύνω ωστε να μπορέσω μετά να κατεβάσω και να μπω στην επόμενη στροφή.Αυτό πέρα απο το οτι με κάνει να μοιάζω με βλάκα έχει και ως συνέπεια να μην είμαι συγκεντρωμένος και να ''χάνω'' κάποιες στροφές,δηλαδή να μην προλάβω να φρενάρω εγκαίρως και να αναγκάζομαι να επιβραδύνω στην στροφή(κρατώντας το γκάζι είτε σταθερό,είτε καμία φορά αφήνωντας το).Πώς μπορώ να το βελτιώσω αυτό?

    Επίσης υπάρχει κάποια πίστα κοντά στην Θεσσαλονίκη,οπου μπορώ να μπω και να εξασκηθώ?Προφανώς και ο ανοιχτός δρόμος(ακόμα και δρόμοι σαν τον παραπάνω) δεν είναι το κατάλληλο μέρος.




    Και για να μην παρεξηγηθώ,εννοείται πως μέσα στην πόλη δεν έχω κανένα πρόβλημα και οδηγώ με απόλυτη άνεση,όπως και σε διαδρομές με σταθερά χιλιόμετρα (100-110) και εννοείται πως δεν θα πάψω να οδηγώ μηχανή απο φόβο,απλά ίσως να μην επιδιώξω να μάθω τα όρια μου και να μείνω στην ήρεμη οδήγηση της πόλης.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris_Per; 05/06/2016 στις 13:38. Αιτία: Παράλειψη

  2. #2
    Καλησπέρα σύντροχε.

    Επειδή το έχω πάθει και εγώ, εκτιμώ πως έχεις πνιγεί στις πληροφορίες και είναι αδύνατον να τα σκεφτείς και να τα εξασκήσεις όλα ταυτόχρονα.

    Προτείνω να αφαιρέσεις όσες πιο πολλές παραμέτρους μπορείς από την οδήγησή σου για να απλοποιήσεις την εξάσκηση.

    Π.χ. κόψε ταχύτητα, ξέχνα μετατόπιση σώματος, ξέχνα τα φρένα*, μην δοκιμάζεις πράγματα σε άγνωστη διαδρομή κτλ

    *ξέχνα τα φρένα εννοώ να δοκιμάσεις να κάνεις μια γνωστή διαδρομή ελέγχοντας την ταχύτητά σου μόνο με το γκάζι για να αποκτησεις καλύτερο έλεγχό του και αίσθηση, όχι να μην το χρησιμοποιήσεις αν χρειαστεί.

    Επίσης το ότι αντιμετωπίζεις κάθε στροφή μεμονωμένα ίσως πάλι να σημαίνει ότι πας πολύ γρήγορα για να επεξεργαστείς αυτά που θες να κάνεις, ή δεν κοιτάς μακριά αρκετά για να προετοιμάσεις τις κινήσεις σου.

    Αποφόρτισε τον εγκέφαλό σου από τα πολλά πολλά και κάνε επαναλήψεις.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Υπάρχουν σχολεία στα οποία θα μάθεις τα πράγματα σωστά, σε ελεγχόμενο περιβάλλον και με ανθρώπους που μπορούν να σε βοηθήσουν σε πραγματικό χρόνο.

    Αν δε μπορείς για οποιοδήποτε λόγο να συμμετάσχεις..

    Μην πιέζεις το εαυτό σου, σου λείπει πολύ εμπειρία. Πρέπει να συνηθίσεις τα ερεθίσματα που δέχεσαι για να πας πιο πέρα διαφορετικά το μυαλό σου θα "κλειδώνει" όπως είναι λογικο. Βόλταρε χωρίς να πιέζεις τον εαυτό σου και θα δεις ότι σιγά σιγά θα αποκτάς εξοικείωση και χωρίς να προσπαθείς θα πηγαίνεις όλο και πιο γρήγορα ή πιο άνετα. Αυτή τη στιγμή δίνεις στο μυαλό σου περισσότερες πληροφορίες ή τις ίδιες πληροφορίες με πιο γρήγορο ρυθμό και δεν προλαβαίνει να τις επεξεργαστεί.

    Πίστα στην θεσ/κη υπάρχει και μάλιστα είναι ιδανική για το μηχανάκι σου. Νομίζω λειτουργεί ακόμα.

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78044
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Χαλάρωσε και απήλαυσε το.
    Βρες μια ήσυχη διαδρομή , όπως έχεις κάνει και με λίγα χλμ ξεκινά να την διασχίζεις. Σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμό έτσι ώστε να μπουν στο παιχνίδι και τα φρένα.
    Μην φαντάζεσαι τίποτα τρελά πράγματα. Κάνε όλη την διαδρομή π.χ. με 40χλμ μετά με 50χλμ μετά με 60 χλμ με φρένα …..

    Σε μια ανοιχτή διαδρομή τον πολλών χλμ με σταθερή αλλά μικρή σχετικά ταχύτητα ξεκινά μια ανοιχτή στροφή και όσο στριβείς άλλαζε θέση πάνω στην μηχανή και γενικά παίξε.
    Π.χ . με 80χλμ σε μια καμπύλη των 120+ χλμ.

    Όλοι είχαμε αυτές τις ανησυχίες και μερικοί σε εποχή χωρίς νετ και πρόσβαση σε τόσες πληροφορίες.
    Όλοι παίξαμε μέχρι να μάθουμε, άλλοι με τα πάπια άλλοι με μικρά 125 άλλοι με μηχανές.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Το κυνήγι των ορίων οδηγεί σε τούμπες.
    Προχώρα με ρυθμούς που να νιώθεις άνετα και δώσε στον εαυτό σου μεγάλο περιθώριο αντίδρασης.
    Τα μηχανάκια δεν οδηγούνται όλα με τον ίδιο τρόπο ,άλλο ΧΤ άλλο R1.
    Αν βρείς ευκαιρία για κάνα σχολείο είναι θαυμάσια ευκαιρία για προπόνηση.
    Καλά χιλιόμετρα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Προχώρα με ρυθμούς που να νιώθεις άνετα και δώσε στον εαυτό σου μεγάλο περιθώριο αντίδρασης.
    Αυτό ακριβώς.
    Ξεκίνα να οδηγείς αργά. Πολύ αργά. Τόσο αργά που να αισθάνεσαι ότι μπορείς άνετα να ανοίξεις κι άλλο γκάζι. Αλλά μην το κάνεις.
    Σιγά - σιγά θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τη συμπεριφορά της μηχανής, αλλά και θα μπορείς να εφαρμόζεις κάποια από αυτά που έχεις διαβάσει. Διότι θα έχεις τον χρόνο να το κάνεις.

    Με την εξάσκηση θα εντυπωθούν στο μυαλό σου κάποια πράγματα και θα γίνονται μηχανικά. Έτσι θα αρχίσεις να ανεβάζεις και ρυθμό.


    (Ελπίζω να είσαι εντάξει από λάστιχα, αλλιώς θα γλυστράς πάντα και δεν θα ξεθαρρέψεις ποτέ.)

  7. #7
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Α και που είσαι.
    Εάν σε κάποια στροφή φοβηθείς και πλακώσεις τα φρένα και φύγεις ευθεία και ΔΕΝ πέσεις σημαίνει ότι η μηχανή μπορούσε να στρέψει άνετα.
    Εάν δεις ότι μια στροφή σε παίρνει έξω ενώ έχεις λογικά χλμ απλά στρίψε το κεφάλι σου και κοιτά πιο βαθειά μέσα στην στροφή.
    Και τέλος υπάρχουν δυο είδη μοτοσικλετιστών, αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #8
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Τι να τον κάνεις τον φόβο, αν είναι να πέσεις, θα πέσεις είτε φοβάσαι πριν, είτε όχι. Άσε που είναι πηγή άγχους. Εγώ όταν έπεσα ένιωθα αυτοπεποίθηση, δεν φοβόμουν καθόλου και δεν περίμενα με τίποτα ότι θα έπεφτα. Τι να το κάνω να φοβόμουν πριν.
    Πριν 2 εβδομάδες πάω να στρίψω κανονικά με 2α σε ένα φανάρι από όπου περνάω κάθε μέρα και βλέπω τη στροφή γεμάτη λάδια. Τι να σου κάνει η όποια πείρα μπροστά στα λάδια; Βέβαια δεν έπεσα, αλλά δεν έχει να κάνει με τις οδηγικές μου ικανότητες ή τα σεμινάρια οδήγησης, ή με την «πολυετή μου πείρα», ήταν νομίζω θέμα καθαρά κωλοφαρδίας. Οπότε βγάλε από το μυαλό τις θεωρίες, χαλάρωσε, νιώσε τη μηχανή σου, πήγαινε πιο αργά αν χρειάζεται, κοίτα μακριά στο δρόμο και το ..μέλλον και φόρα πάντα τα πάντα από προστατευτικό εξοπλισμό. Κυρίως απόλαυσέ το. Αν δεν το απολαμβάνεις, είναι αυτό που λες ότι ίσως δεν κάνει για εσένα. Δεν είναι τίποτα ντροπή ή κακό, ίσως η μοτοσυκλέτα δεν είναι για όλους και δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι πρόβλημα αυτό.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας,οι οποίες ήταν πολύ χρήσιμες.Συγκλίνουν λοιπόν όλες στο οτι πρέπει απλά να πηγαίνω πιο αργά ώστε να κατανοήσω την συμπεριφορά της μηχανής και να έχω περισσότερο χρόνο να σχεδιάσω και να υλοποιήσω τις κινήσεις μου.Θα προσπαθήσω να βρω κάποια σχολή μετά το καλοκαίρι για να μου δείξουν κάποια πράγματα.Ξέρει κανείς κάποιο ενδεικτικό κόστος συνολικά?

    Οσο για τα ελαστικά που αναφέρθηκε,τα λάστιχα είναι καινούρια,τελευταία μοντέλα μάλιστα.


    Απο ότι κατάλαβα το λάθος μου είναι οτι πάω πολύ γρήγορα πριν την στροφή με αποτέλεσμα να κόβω αρκετά πριν την είσοδο και μετά επειδή ακριβώς έχω λίγα χιλιόμετρα,δεν μπορώ να πλαγιάσω την μηχανή όσο πρέπει και να επιταχύνω κατα την διάρκεια της στροφής.

    Πάντως η διαδρομή που ανέφερα δεν προσφέρεται και ιδιαίτερα μεγάλες κλίσεις.

    Κάτι που δεν σχολιάστηκε:Η μηχανή είναι κατάλληλη για να μάθεις να οδηγείς ή κάποιος άλλος τύπος μηχανής ίσως με βόλευε περισσότερο και μάθαινα γρηγορότερα/καλύτερα?(οχι οτι πρόκειται να αλλάξω μηχανή,πληροφοριακά ρωτάω)


    Τέλος,επειδή προσπαθώ να οδηγήσω σύμφωνα με την θεωρία,συχνά οδηγούμαι σε συχνές αλλαγές ταχυτήτων,λίγο απότομες μερικές φορές.Ουσιαστικά αυτό που συμβαίνει είναι να βιάζομαι να κατεβάσω και δεν βρίσκω πάντα τις σωστές στροφές ''παίζοντας'' με το γκάζι ενώ συμπλεκτάρω.Αυτό φθείρει την μηχανή?Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Καλησπερα φιλε.

    Καπου εγραψες "Θέλω όντως να μάθω να οδηγώ καλά." Το καλά τι σημαινει για σενα; Να οδηγεις με ασφαλεια; Ή να οδηγεις γρηγορα;

    Για να οδηγησει καποιος μοτοσυκλετα με ασφαλεια δεν νομιζω οτι χρειαζονται ιδιαιτερες δεξιοτητες (αρκει να ξερει ισορροπια ). Περισσοτερο κοινη λογικη θελει. Νομιζω οτι οι περισσοτεροι μπορουν (άλλο αν καποιοι δεν θελουν).

    Απο τα γραφομενα σου

    εχω την αισθηση οτι οδηγεις μιά χαρα

    αλλά

    μαλλον προσπαθεις να πας πιο γρηγορα απ οσο μπορεις. Προτρεχεις· βιάζεσαι να γινεις καλυτερος. Καλυτερος θα γινεις οταν ερθει η ωρα, η οποία μαλλον δεν ειναι τωρα.

    Κατα τη γνωμη μου εχεις μία πολυ καλη μηχανη που κανει τα παντα καλα και ταιριαζει σε ολους (σε νεους και "προχωρημενους").

    Θα συμφωνησω κι εγω μ αυτα που εγραψαν τα παιδια παραπανω. Με εξασκηση και υπομονη η βελτιωση θα ερθει με ασφαλεια.


  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εκτος απο τα παραπανω που διαβασες...βεβαιωσου οτι τα ελαστικα σου ειναι στις σωστες διαστασεις και σε καλη κατασταση και οι αναρτησεις σωστα ρυθμισμενες και συντηρημενες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε.

    Καπου εγραψες "Θέλω όντως να μάθω να οδηγώ καλά." Το καλά τι σημαινει για σενα; Να οδηγεις με ασφαλεια; Ή να οδηγεις γρηγορα;

    Για να οδηγησει καποιος μοτοσυκλετα με ασφαλεια δεν νομιζω οτι χρειαζονται ιδιαιτερες δεξιοτητες (αρκει να ξερει ισορροπια ). Περισσοτερο κοινη λογικη θελει. Νομιζω οτι οι περισσοτεροι μπορουν (άλλο αν καποιοι δεν θελουν).

    Απο τα γραφομενα σου

    εχω την αισθηση οτι οδηγεις μιά χαρα

    αλλά

    μαλλον προσπαθεις να πας πιο γρηγορα απ οσο μπορεις. Προτρεχεις· βιάζεσαι να γινεις καλυτερος. Καλυτερος θα γινεις οταν ερθει η ωρα, η οποία μαλλον δεν ειναι τωρα.

    Κατα τη γνωμη μου εχεις μία πολυ καλη μηχανη που κανει τα παντα καλα και ταιριαζει σε ολους (σε νεους και "προχωρημενους").

    Θα συμφωνησω κι εγω μ αυτα που εγραψαν τα παιδια παραπανω. Με εξασκηση και υπομονη η βελτιωση θα ερθει με ασφαλεια.

    Καλησπέρα και σε εσένα φίλε Γιώργο.Οταν λέω οτι θέλω να μάθω να οδηγώ καλά,εννοώ πως θέλω να μάθω να οδηγώ γρήγορα και με την σωστή τεχνική.Π.χ. ο πατέρας μου οδηγούσε πραγματικά πολύ γρήγορα,αλλά καθαρά εμπειρικά.Δεν είχε δηλαδή καμία θεωρητική γνώση.Αυτό κατα την γνώμη μου είναι λάθος.Προσπαθώ να βελτιώνω την τεχνική μου,δημιουργώντας έτσι περιθώρια να πάω πιο γρήγορα.


    Οσο για την ασφάλεια,με απασχολεί στον βαθμό που θα μου εξασφαλίσει οτι θα είμαι σε θέση να χειριστώ καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης και να αποφύγω ατυχήματα που οφείλονται σε δικό μου λάθος,ή τέλος πάντων γεγονότων που αντικειμενικά ως οδηγός καλείσαι να αντιμετωπίσεις(π.χ. tank slapping).Με αυτήν την έννοια θέλω να οδηγώ ασφαλέστερα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εκτος απο τα παραπανω που διαβασες...βεβαιωσου οτι τα ελαστικα σου ειναι στις σωστες διαστασεις και σε καλη κατασταση και οι αναρτησεις σωστα ρυθμισμενες και συντηρημενες.
    Η μηχανή πέρασε service προ λίγων ημερών,οπότε λογικά είναι εντάξει!

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris_Per Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή πέρασε service προ λίγων ημερών,οπότε λογικά είναι εντάξει!
    Μη εισαι τοσο σιγουρος για αυτο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    το ΧΤ δεν προσφέρεται για γονατα κάτω και πολλές μετατοπίσεις, ειδικά αν είσαι μετρίου αναστηματος.

    σε καποιες στροφές που αισθανεσαι ανασφαλής οταν γερνεις, θα απλώνεις λίγο το (προς το εσωτερικό της στροφής) ποδαράκι στο πλαι και προς τη μπροστινή ρόδα, σαν να πρόκειται να πατήσεις το ποδάρι σου κάτω όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SM.jpeg 
Προβολές:	413 
Μέγεθος:	9,4 KB 
ID:	360437

    Δεν χρειάζεται να ακουμπήσει το πέλμα κάτω και να χαλας τις σόλες σου, θα το κάνεις μόνο για να αισθανθείς καλύτερα και να μη φοβάσαι.

    Μιας και είσαι αρχάριος,όταν δεν έχεις ορατότητα στην έξοδο της στροφής να μπάινεις πάντα πολύ "μαζεμένος" και να επιταχύνεις μόνο όταν έχεις δει την έξοδο της στροφής (αφού έχεις διαπιστωσει πόσο μεγάλη είναι η στροφή και οτι δεν υπάρχει εμπόδιο μέσα στη στροφή.

    και να θυμασαι: Ενα πατημένο πορτοκάλι να έχει κάτω (παράδειγμα) έχεις φύγει αδιάβαστος χωρις να καταλαβεις πως.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 05/06/2016 στις 20:12.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παραμένω νέος :P αλλά χρειάζομαι και πάλι την βοήθεια σας... !!!
    από evilnanouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2013, 11:57
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 07:25
  3. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2005, 12:40
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:08
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF