Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 246

Θέμα: Riding School

  1. #1
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101

    Riding School

    *UPDATED* (το post αυτό θα ανανεώνεται συνεχώς με κάθε νέα πληροφορία/αλλαγή για να μη χρειάζεται να ψάχνετε όλες τις σελίδες του thread)

    Κατ' αρχάς το προτεινόμενο σεμινάριο είναι ΑΥΤΟ.

    Το κόστος για κάθε συμμετέχοντα είναι 160€, ενώ εφόσον μαζευτούμε από 10 άτομα και πάνω η τιμή πέφτει στα 120€ και έχουμε και μία συμμετοχή δωρεάν (το ποσό αυτό θα αφαιρεθεί αναλογικά από όλους). Ο εξοπλισμός θα είναι δωρεάν για όσους δεν έχουν δικό τους. (Από φέτος όποιος έχει Ducatti το κόστος είναι ακόμα χαμηλότερο, περίπου 90€).

    Είναι ήδη προγραμματισμένο ένα σεμινάριο για τις 23.03.2014 στο οποίο προφανώς μπορούμε να δηλώσουμε συμμετοχή αλλά εάν μαζευτούμε τουλάχιστον καμιά δωδεκαριά άτομα (απ' ότι με ενημέρωσε ο κος Χούντρας ο ιδανικός αριθμός συμμετεχόντων είναι 16) καλύτερα να κανονίσουμε μια ημερίδα moto.gr να γουστάρουμε μεταξύ μας και να μην στριμωχτούμε.
    Εάν γίνει αυτό, δεδομένου ότι πρέπει να το κλείσουμε περίπου ένα μήνα πριν, καθώς και ότι τον Μάιο είναι φουλ κλεισμένοι και 20 Απριλίου πέφτει Πάσχα, δεν είναι πολλά τα σ/κ που μένουν, οπότε θα πρέπει άμεσα μέσα στις επόμενες ημέρες να αποφασίσουμε πόσοι μπορούμε, αν θέλουμε να κλείσουμε δικό μας session και πότε.

    Σε πρώτη φάση όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά (μη δηλώσουμε 10 και στο τέλος μαζευτούμε 4 ) παρακαλώ να μου στείλει ένα pm για να μη spammaroume το thread και εγώ θα φτιάξω μια λίστα με συμμετέχοντες την οποία θα ανανεώνω συνεχώς προκειμένου να ξέρουμε πόσοι είμαστε. Εφόσον διαπιστώσουμε ότι μαζευόμαστε αρκετοί διαλέγουμε μια ημερομηνία που θα βολεύει και συνεννοούμαστε με τη σχολή για να το κλείσουμε.


    Ενδιαφερόμενοι έως τώρα (όταν καταλήξουμε σε ημερομηνία θα χρειαστούμε σίγουρα "ναι", οπότε έχετέ το υπόψιν σας και κάντε το πρόγραμμά σας, για την ώρα αναφέρω όσους έχουν απλά εκδηλώσει ενδιαφέρον):
    (με bold οι σίγουροι)
    1. Sele
    2. AristidisZ
    3. Montechristo
    4. akis trevor
    5. giorgos wylde
    6. pipe smoker (αν έχει σηκωθεί απ' το κρεβάτι του πόνου)
    7. Aleph

    ΣΥΝΟΛΟ: 8 (+φίλοι Aki trevor)


    ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ Σ/Κ 29-30.03.2014
    Τελευταία τροποποίηση από Sele; 04/03/2014 στις 16:06.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  2. #2
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    1. Δεν την έχω υπόψη μου. (εγώ παλιά είχα πάει στα CSS). Σπρωχτός πήγα στο πρώτο, αλλά άλλαξε, μετά απο 30 χρόνια, η οδήγησή μου τελείως καθώς & η όλη αντίληψη περί οδήγησης μοτό.
    2. Θα έλεγα να οδηγήσεις λίγο μόνος σου, (και το σκούτερ δίκυκλο ήταν εν πάσει περιπτώσει),
    αλλά & να πας 23/3, θα αισθανθείς σίγουρα καλύτερα.

    αυτά τα ολίγα
    PFC

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    πηγαινε οσο το δυνατον πιο συντομα και μην το πιεζεις για να στριψεις στον δρομο...
    κατα 99% θα κανεις κατι λαθος με ολεθρια αποτελεσματα...

    μετα θα μπορεις να εφαρμοζεις αυτα που θα σου πουν και να εισαι πιο ασφαλης...η ταχυτητα ερχεται με τον καιρο...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    13
    Δες κ εδώ (δεν το εχω παρακολουθήσει αλλα εχω δηλώσει συμμετοχη για το επομενο):
    http://www.motothesis-motoe.org/inde...=19&Itemid=132

  5. #5
    Το σχολείο είναι πολύ καλό. Θα δεις διαφορά στην οδήγησή σου.

    Όσο πιο σύντομα πας, τόσο λιγότερες λανθασμένες πρακτικές θα πρέπει να αλλάξεις.
    Think faster than you ride

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Πριν από 4 μέρες το γκομενάκι που ζαχάρωνα εδώ και καιρό έγινε επιτέλους δικό μου (Hornet του '06) και έχει ξεκινήσει το σχετικό "μπαλαμούτι".
    Επειδή η μόνη εμπειρία που είχα πριν ήταν από ένα σκουτέρι και βρωμάω κουλαμάρα από χιλιόμετρα μακριά αποφάσισα να πάω σε ένα riding school. Δεν μιλάω για κάτι πολύ εξεζητημένο, δεν με ενδιαφέρει να ξύνω γόνατα, θέλω να μάθω τα βασικά (αλλά ουσιαστικά) της σωστής και ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας (για χρήση εντός πόλης και κανά ταξιδάκι/βολτούλα).

    Με μια γρήγορη ματιά βρήκα ΑΥΤΟ το οποίο νομίζω ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου.

    Τα ερωτήματα είναι 2:
    1. Έχει κανείς υπόψη του τη συγκεκριμένη σχολή ή, ακόμα καλύτερα, προσωπική εμπειρία από εκεί; Υπάρχει κάποια άλλη προτιμότερη εναλλακτική;
    2. Τα ανωτέρω σεμινάριο έχει προγραμματιστεί για 23 Μαρτίου. Να πάω τότε ή καλύτερα είναι να το παιδέψω μόνος μου για κάποιο διάστημα και να πάω πχ στο επόμενο (εννοώ αφού έχω αποκτήσει μια σχετική εξοικείωση με τα πολύ βασικά όπως ομαλή χρήση γκαζιού/φρένου, ομαλή αλλαγή ταχυτήτων κλπ. Μην είμαι παντελώς κουλός με άλλα λόγια);



    Το σχολείο αυτό το είχαμε παρακολουθήσει αρκετοί από άδω κάνοντας μια ομαδική εγγραφή δες και το ποστ που γράφει μέσα και εντυπώσεις

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132876


    Οι απαντήσεις για το Νο 1 βρίσκετε στο Link από πάνω .
    Για το Νο 2 μην το παιδέψεις μόνος σου κατά την γνώμη μου . Εκεί θα μάθεις κάποια πράγματα που δεν θα σου μάθουν σε μια μέρα να οδηγείς αλλά θα πρέπει να παιδέψεις τις γνώσεις που θα σου δώσουν ώστε να μάθεις να οδηγείς σωστά .
    Μέχρι εκείνη την ημερομηνία εξοικειώσου με την μηχανή σου για να μπορείς να καταλάβεις καλύτερα αυτά που θα σου πουν εκεί .

    Αυτά από εμένα ότι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως

  7. #7
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, εκτός απροόπτου λοιπόν θα πάω στο σεμινάριο στις 23 Μαρτίου, έστειλα και mail στη σχολή ρωτώντας τους τιμή (θα ποστάρω όταν λάβω απάντηση).
    Υποθέτω ότι δεν πολυπαίζει να μαζευτούμε 10-12 άτομα όπως είχε γίνει πέρυσι ώστε να προσφέρουν κάποια καλύτερη τιμή, αν ενδιαφέρεται πάντως και κανένας άλλος ας ποστάρει μήπως γίνει τίποτα.

    ΠΡΟΣ MODS: Εάν μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο του thread σε Riding School 23.03.2014 για όσους ενδεχομένως να ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν (θα κάνω αντιστοίχως edit και στο αρχικό post)
    I suppose it will all make sense when we grow up

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Εγώ έχω κάνει το 1 και είναι πάρα πολύ καλό. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να κάνω και το 2.
    Πήγαινε με κλειστά μάτια. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην οδήγηση και την αυτοπεποίθησή σου.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγω το σκεφτομαι καιρο τωρα για σχολειο(σκεφτομουν περισσοτερο για το css αν και δεν ξερω τι διαφορες παιζουν)αλλα νομιζα πως λογο κλεισιματος των μεγαρων δεν παιζουν τετοια...
    δωσε μας μερικες πληροφοριες εφοσον σου απαντησουν για τιμες...αν ειναι οπως οι περσινες που ειχαν παει τα παιδια εγω ψηνομαι και ισως ερθουν και αλλοι φιλοι απο πατρα..αναμενω...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Και εγω πέρυσι είχα μπλέξει με ρη δουλειά κ το έχασα
    Το ψηνω για φέτος

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Για τι χρηματα μιλαμε?

  12. #12
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Παιδιά έχω στείλει mail και περιμένω απάντηση, θα ενημερώσω άμεσα μόλις έχω info.

    Οι περσινές τιμές ήταν 160€/άτομο συν ο εξοπλισμός (εφόσον δεν έχεις δικά σου), ενώ για +10 συμμετοχές το κόστος έπεφτε στα 120€/άτομο και δωρεάν εξοπλισμός.

    Εφόσον βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλα παιδιά και ενδεχομένως να μπορέσουμε να μαζευτούμε ως γκρουπάκι, θα κάνω ένα τηλέφωνο το απόγευμα να συνεννοηθώ, εάν κατ' αρχήν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, πόσες συμμετοχές θα πρέπει να συγκεντρώσουμε, πόση θα είναι η έκπτωση κλπ και ενημερώνω αντίστοιχα.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  13. #13
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Δηλωνω ενδιαφερον...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Σε ποια πιστα?

  15. #15
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Μίλησα με τον κο Χούντρα, κάνω edit το αρχικό post με όλες τις πληροφορίες.
    I suppose it will all make sense when we grow up

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:27
  2. 0-300 Riding School : 25/03/2006
    από McGyver στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 15:00
  3. 0-300 Riding School Report
    από sniper στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 09:23
  4. 0-300 Riding School
    από sniper στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 21:38
  5. 0-300 riding school
    από sporky στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF