Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Αξεσουαρ και βελτιωση honda cbf 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14

    Αξεσουαρ και βελτιωση honda cbf 125

    καλησπερα παιδια...εχω εδω και μια βδομαδα ενα καινουριο cbf 125 και ειναι σε περιοδο στρωσματος...περιορισμενος απο το διπλωμα δεν μπορω να ανεβω κιβικα....και απο τωρα σκεφτομαι για αλλαγη εξατμησης φιλτρου και για ομορφια και για λιγο παραπανω επιταχυνση η τελικη καθως πουλησα το xlr 250 για να παρω το cbf (για να ειμαι και λιγο νομημος και ηταν και αρκετα παλιο)αλλα μου φενεται λιγο ψωφιο το cbf...επισεις ψαχνω και διαφορα αξεσουαρ αν εχει καποιος το μηχανακι και εχει αλλαξει κατι η σκεφτεται..καλος να τα δουμε να περνω και ιδεες...ξερω πως ειναι 125 και δεν περιμενω τιποτα τρελο...απλα οσο μπορω να το κανω να πηγαινει λιγο καλυτερα..και καθως υπαρχει και το μικροβιο της βελτιωσης ολο και κατι θα πειραξω....περιμενω ιδεες και συμβουλες....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το μοτερ του cbf125 ειναι το πιο ψοφιο της κατηγοριας...παραλληλα ομως και το πιο οικονομικο...
    δεν το κατηγορω, και εγω σαν σκυλι, αυτο χρησιμοποιω...

    αλλα ειναι λιγο ακυρο να θες να βελτιωσεις ενα τετοιο μηχανακι...
    το πολυ πολυ να πιασεις σε αποδοση τα παπια...
    με κανα πιστονι, εξατμιση και φιλτρο ισως παει τα ιδια με το cryptonX 135 (δεν ξερω αν παιρνει και προγραμμα )...αλλα αξιζει να χασεις απο την οικονομια και την αξιοπιστια για να πηγαινεις τα ιδια μ'ενα παπι?? νομιζω πως οχι...
    αλλα αυτο ειναι και προσωπικο θεμα...


    αν εχεις χρημα και ορεξη, ολα γινονται...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    και εγω με το σκεπτικο οτι ειναι σκυλι και πως οτι οταν θa θελω να το δωσω θα το δωσω καλυτερα απο ενα παπι...καθως μ αρεσει και ο συμπλεκτης στο χερι...για φιλτρο και για εξατμηση εχεις τιποτα υποψιν σου?? απο οτι καταλαβα εισαι και εσυ κατοχος....και ηθελα να ρωτησω αν εχεις αλλαξεις λαστιχα γιατι ψαχνω και υπαρχει ενα θεμα στις διαστασεις...ευχαριστω για την γρογορη απαντηση..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    Φίλε μου εγώ έτσι όπως σε κόβω είσαι στην εξής φάση: Θες ένα ποιό μεγάλο και γρήγορο μηχανάκι αλλά δεν έχεις το αντίστοιχο δίπλωμα για να το πάρεις μιας και είσαι 20 χρονών,οπότε θες να τουμπανιάσεις κάπως το cbf για να σε "φτιάχνει" καλύτερα.
    Λοιπόν, ότι λεφτά και ρίξεις πάνω του ούτε σοβαρό γκάζι θα του δώσεις,ούτε πρόκειται να του βελτιώσεις την αξία μεταπώλησης.Αν θες την γνώμη μου άστο όπως είναι χωρίς να το πειράξεις καθόλου και κράτα τα λεφτάκια σου στην άκρη γιατί σε 2-3 χρόνια που θα βγάλεις το επόμενο δίπλωμα θα θες ΣΙΓΟΥΡΑ να πάρεις κάτι ποιό μεγάλο και δυνατό και τότε θα εύχεσαι να μην έχεις ρίξει ένα κάρο λεφτά για να δώσεις 5 χιλιόμετρα τελική παραπάνω στο cbf.

    Φιλικά πάντα.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου εγώ έτσι όπως σε κόβω είσαι στην εξής φάση: Θες ένα ποιό μεγάλο και γρήγορο μηχανάκι αλλά δεν έχεις το αντίστοιχο δίπλωμα για να το πάρεις μιας και είσαι 20 χρονών,οπότε θες να τουμπανιάσεις κάπως το cbf για να σε "φτιάχνει" καλύτερα.
    Λοιπόν, ότι λεφτά και ρίξεις πάνω του ούτε σοβαρό γκάζι θα του δώσεις,ούτε πρόκειται να του βελτιώσεις την αξία μεταπώλησης.Αν θες την γνώμη μου άστο όπως είναι χωρίς να το πειράξεις καθόλου και κράτα τα λεφτάκια σου στην άκρη γιατί σε 2-3 χρόνια που θα βγάλεις το επόμενο δίπλωμα θα θες ΣΙΓΟΥΡΑ να πάρεις κάτι ποιό μεγάλο και δυνατό και τότε θα εύχεσαι να μην έχεις ρίξει ένα κάρο λεφτά για να δώσεις 5 χιλιόμετρα τελική παραπάνω στο cbf.

    Φιλικά πάντα.
    Οτι ειπε ο απο πανω

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    σωστο σε βρισκω..εχεις περασει και εσυ αυτη την φαση μαλλον και ξερεις απο οτι καταλαβαινω.....ξερω οτι δεν θα το κανω 600cc απλα να το νοιωθω οτι παει λιγο καλυτερα..και για αισθητικουσ λογουσ εκτως απο δυναμης...ας πουμε η εξατμηση δινει ελαχιστη δυναμη...αλλα δινει και ηχο και εμφανιση...εχω δει κατι βιντεακια με akrapovic kai yoshimoyra και κατι τετοιο σκεφτομαι...αλλα και θα ηθελα να βαλω και διαφορα αλλα που εχω δει..οπως μερικα οργανα για διαφορεσ ενδιξεις...σκεφτομαι πως θα ειναι το μοναδικο μου μεσω για τα επομενα 3 χρονια σιγουρα οποτε θελω να το κανω να μ ευχαριστει οσο γινετε περισσοτερο οταν το βολταρω...απλα επειδη πριν ειχα ενα παπι που ηταν κινεζικο και στο 6μηνο εσπασε το σαζμαν ηθελα κατι σιγουρο και πηρα honda...λογο οτι εχει στισιμο μηχανης και ενα κινητηρα σκυλι κατεληξα σε αυτο....απλα ηθελα να το βαλω διαφορα..και τα βλεπω μονο σε βιντεκια...και θα ηθελα να δω ενα ελληνικο μηχανακι με τετοια πανω να δω και να παρω ιδεες..για αυτο ανοιξα το θεμα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geokaf94 Προβολή μηνύματος
    και εγω με το σκεπτικο οτι ειναι σκυλι και πως οτι οταν θa θελω να το δωσω θα το δωσω καλυτερα απο ενα παπι...καθως μ αρεσει και ο συμπλεκτης στο χερι...για φιλτρο και για εξατμηση εχεις τιποτα υποψιν σου?? απο οτι καταλαβα εισαι και εσυ κατοχος....και ηθελα να ρωτησω αν εχεις αλλαξεις λαστιχα γιατι ψαχνω και υπαρχει ενα θεμα στις διαστασεις...ευχαριστω για την γρογορη απαντηση..
    τυπικα δεν ειναι δικο μου, αλλα ας πουμε οτι μπορω και το παιρνω οποτε θελω και εχω αναλαβει την συντηρηση του...

    λαστιχα να αλλαξεις οπωσδηποτε γιατι τα μαμα ειναι ΓΤΠΚ...
    pirelli MT75 με διαστασεις μπροστα 90/80/17 και πισω 100/80/17...

    δεν ειναι οι δικες του διαστασεις για το μπροστινο αλλα αυτες βγαινουν για τα συγκεκριμενα λαστιχα...νομιζω οτι ειναι για το μπροστινο του cbr125...
    οπως και να εχει πετα τα ινδικα που εχει πανω αμεσα, και μην βαλεις continental που προτεινει το manual...

    αξιολογα εχω ακουσει οτι ειναι και τα Micellin Pilot Sporty, αλλα εγω απ'οταν εβαλα τα pirelli το μηχανακι μεταμορφωθηκε...πολυ τιμια λαστιχα και σε στεγνο και σε βροχη και ζεσταινονται γρηγορα και δεν σε προδιδουν ποτε...αν το παρακανεις, θα σε προειδοποιησουν ομαλα...

    αυτη ειναι και η μονο βελτιωση που σου προτεινω να κανεις...

    αν ξεκινησεις με εξατμισεις και λοιπα παραφερναλια, θα το καγκουρεψεις και δεν θα κερδισεις και τιποτα...
    αν ηθελες καγκουροπαπο, ας επαιρνες ενα glx ή ενα astrea ή εστω ενα cryptonX για να εχεις και γκαζι...
    δυστυχως αν θες ντε καλα να κανεις "αναβαθμισεις" εκανες λαθος επιλογη στην βαση σου...

    επισης λαδακια καθε 2000χλμ, ορυκτελαιο 20-50 (ειδικα αν το σκιζεις)...


    καλες βολτες...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    ναι το παρατηρησα οτι τα εργοστασιακα λαστιχα ειναι χαλια...σε καμια περιπτωση δεν ηθελα καγκουροπαπο...απλα ηθελα να το βελτιωσω οσο μπορω..και να το φερω στα γουστα μ...χαζευω τα cbf kai ta fazer 600 και μερικα αξεσουαρ οπως μανετες και συμπλεκτι π βλεπω σε μερικα μ αρεσουν..το μονο π εχει μπει ειναι ενα takpad για να μην φαει γρατζουνιες το ντεποζητο...και βλεπω και αλλα διακριτικα αξεσουαρ...μικρολεπτομεριες π οταν τις βλεπεις..αρεσουν...κατι τετοιο σκεφτομαι...οχι καγκουρικο...το να γινει καγκουρικο ειναι ευκολο..το να γινει ωραιο ειναι δυσκολο..μ αρεσουν γενικα αυτου τ ειδους η μηχανες και αυτο το διαλεξα..αμα μπορουσα να ανεβω κιβικα θα ειχα παει στο 600 αλλα αφου δεν μπορω οτι κανω με αυτο...ουτε κααγκουρικο ουτε για κοντρες..την δουλεια μ να κανω και οσο μπορω να το φχαριστιεμαι...εινι το λρωτο μηχανακι π περνω και το καμαρωνω..και οτι βαζω θα το χερομαι..για αυτο θελω ιδεες...για να βαζω κατι να το κανω ομορφο οχι καγκουρικο....ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σ...και τα λαστιχα θα ειναι τα πρωτα π θα αλλαχτουν και οσο το ψαχνω στα πιρελι καταλιγω..ολοι αυτα προτεινουν...και παλι ευχαριστω...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    http://i1292.photobucket.com/albums/...ps8qladouq.jpg να και το tankpad που ειπα..καλο??

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geokaf94 Προβολή μηνύματος
    ναι το παρατηρησα οτι τα εργοστασιακα λαστιχα ειναι χαλια...σε καμια περιπτωση δεν ηθελα καγκουροπαπο...απλα ηθελα να το βελτιωσω οσο μπορω..και να το φερω στα γουστα μ...χαζευω τα cbf kai ta fazer 600 και μερικα αξεσουαρ οπως μανετες και συμπλεκτι π βλεπω σε μερικα μ αρεσουν..το μονο π εχει μπει ειναι ενα takpad για να μην φαει γρατζουνιες το ντεποζητο...και βλεπω και αλλα διακριτικα αξεσουαρ...μικρολεπτομεριες π οταν τις βλεπεις..αρεσουν...κατι τετοιο σκεφτομαι...οχι καγκουρικο...το να γινει καγκουρικο ειναι ευκολο..το να γινει ωραιο ειναι δυσκολο..μ αρεσουν γενικα αυτου τ ειδους η μηχανες και αυτο το διαλεξα..αμα μπορουσα να ανεβω κιβικα θα ειχα παει στο 600 αλλα αφου δεν μπορω οτι κανω με αυτο...ουτε κααγκουρικο ουτε για κοντρες..την δουλεια μ να κανω και οσο μπορω να το φχαριστιεμαι...εινι το λρωτο μηχανακι π περνω και το καμαρωνω..και οτι βαζω θα το χερομαι..για αυτο θελω ιδεες...για να βαζω κατι να το κανω ομορφο οχι καγκουρικο....ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σ...και τα λαστιχα θα ειναι τα πρωτα π θα αλλαχτουν και οσο το ψαχνω στα πιρελι καταλιγω..ολοι αυτα προτεινουν...και παλι ευχαριστω...
    καταλαβαινω πως τα λες αυτα που λες, απλα το νοημα ειναι να μην ριξεις πολλα λεφτα γιατι δεν προκειται ποτε να τα παρεις πισω οταν πουληθει και δεν θα υπαρχει και το αντιστοιχο οφελος...μην το κανεις δλδ το μηχανακι "κουμπαρα"...

    ψιλοχαζομαριτσες για την αισθητικη του βελτιωση, οπως tank pad, ταινιες στις ζαντες, τυπου led φλασακια, αν σ'αρεσουν, βαλε...αλλα πρεπει να εισαι προσεκτικος, οπως ειπες και εσυ, μην γινει καγκουρικο...

    καλως ηλθες στον κοσμο των 2 τροχων...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    ναι τετοια σκεφτομαι μεχρι στιγμης....οχι τιποτα ακριβα πραγματα...το μονο ακριβο θα ειναι η εξατμιση και θα αργησει αρκετα να μπει...τετοιες λεπτομεριες θελω να αλλαξω οχι τιποτα τρομερο...

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geokaf94 Προβολή μηνύματος
    το μονο ακριβο θα ειναι η εξατμιση και θα αργησει αρκετα να μπει
    Ας αργήσει αρκετά, τόσο όσο να φτάσει η στιγμή που θα το αναβαθμίσεις το μοτόρι.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    ειναι και αυτο μια σκεψη...αν και ο devil's animal με εβαλε σε σκεψεις...αλλα επειδη θα αργησω πολυ να αναβαθμιστω...δεν ξερω ακομα τι θα κανω...οταν ερθει η ωρα π θα υπαρχει το χρημα βλεπουμε..μεχρι στιγμης στο προγραμμα ειναι λαστιχα...αντακλαστικη κορδελα ζαντων που εχω βρει στο ιντερνετ π γιαφει και το μοντεκο στην ζαντα με σχεδιο...αργοτερα οργανακι θερμοκρασιας και ωρας..και grip και αντιβαρα για το τελος πριν μπει το φιλτρο......μεχρι εκει...εχω φταδει..για τα υπολιπα βλεπουμε...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2014
    Μηνύματα
    14
    μια ερωτηση..ρωτησα να βαλω σηναγερμο και μ ειπαν πως θα βγει απο την εγγυηση..ισχυει κατι τετοιο..και αν οχι υπαρχει καποιος συναγερμος καλος σε οχι και τοσο μεγαλη τιμη??μεχρι κανα 50αρικο??

  15. #15
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Μην βαλεις φιλτρο σε εισαγωγη Χοντα...θα μπλεξεις...
    http://japan.webike.net/products/20443819.html

    και φθηνη λυση συναγερμου
    http://www.ebay.co.uk/itm/2308170827...84.m1423.l2649




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    ψιλοχαζομαριτσες για την αισθητικη του βελτιωση, οπως tank pad, ταινιες στις ζαντες, τυπου led φλασακια, αν σ'αρεσουν, βαλε...αλλα πρεπει να εισαι προσεκτικος, οπως ειπες και εσυ, μην γινει καγκουρικο...
    +1

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda cbf 125 βοήθεια !!!
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2014, 14:22
  2. Σχετικά με Honda CBF-125 (Νέος οδηγός)
    από Prodromaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 22:01
  3. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF