Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 328

Θέμα: yamaha sr250 1980

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517

    yamaha sr250 1980

    καλησπερα κι απο μενα
    μια απο τις αγαπημενες μου ενοτητες εδω μεσα ειναι οι ανακατασκευες
    παρακολουθωντας και θαυμαζοντας τις προσπαθειες πολλων απο εδω πηρα κι εγω την αποφαση να ασχοληθω με την πρωτη μου μηχανη η οποια παραμενει σχεδον παροπλισμενη εδω και 12 χρονια αλλα για καποιο λογο ποτε δεν σκεφτηκα να την πεταξω
    προσπαθουσα να την κρατησω τυπικα στη ζωη εδω και χρονια ανεξοδα με μπαλωματα και πατεντες ωστε να κανω τις βολτες μου στο χωριο μερικες μερες το χρονο
    οταν ομως περασαν τον νομο περι υποχρεωτικης ασφαλισης ολο το ετος κλπ σκεφτηκα οτι ή θα την αποχαιρετουσα ή θα την εκανα απολυτως λειτουργικη και για συναισθηματικους λογους αποφασισα το δευτερο
    εχω ξεκινησει ηδη λυσιμο για το οποιο εχω φωτογραφικο αρχειο που θα παραθεσω συντομα
    να πω επισης οτι προσεξα οτι στην κατηγορια <<ανακατασκευες>> γινεται λογος επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση, στην περιπτωση μου ο στοχος ειναι μικρες μετατροπες ωστε να καταληξω σε φαση cafe racer οποτε ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος
    για να τεσταρω πως μπαινουν φωτογραφιες βαζω την παρακατω η οποια ειναι σχετικα προσφατηΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN4880.jpg 
Προβολές:	1772 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	310668
    η τωρινη κατασταση ειναι αρκετα χειροτερη εμφανισιακα αλλα το βασικο ειναι οτι λογω μηχανικων και ηλεκτρικων προβληματων που θα αναφερω αργοτερα πρακτικα ηταν ακινητοποιημενη
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 27/02/2014 στις 21:57.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    51
    Καλη αρχη και κουραγιο!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    καλή αρχή.υπομονή....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μια συντομη ιστορικη αναδρομη:
    η μηχανη αυτη ηταν η πρωτη μου η οποια αγοραστηκε μεταχειρισμενη το 1994
    οταν λεμε μεταχειρισμενη εννοουμε οτι ο πρωην ιδιοκτητης την ειχε για πεταμα και την αγορασα σε τιμη 90αριου παπιου της εποχης μαγεμενος απο τη ροπη της που μου ειχε φανει αστειρευτη μπροστα στο Τ50 που ειχα τοτε
    μεχρι το 2002 καναμε παρεα τα παντα βολτες, εκδρομες, μεροκαματο, στρατιωτικο σε καθημερινη βαση
    περασαμε καλες περιοδους που εκανε τα παντα αδιαμαρτυρητα και κακες που μουλαρωνε με εμφαση στις πρωτες
    αν εδινα εναν χαρακτηρισμο θα ηταν ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ
    το μονο μου παραπονο ηταν η ελλειψη μανιβελας και το ανυπαρκτο εμπρος φρενο
    το 2002 αντικατασταθηκε απο επισης μεταχειρισμενο eliminator και αφεθηκε σε ενα υπαιθριο παρκινγκ για καμμια τριετια ωσπου μου κατεβηκε η ιδεα να τη στειλω στο γυναικοχωρι
    εκει εμεινε μεχρι και φετος, περασε απο πολλα χερια συνηθως ακαρδα μπηκε σε χωραφια κουβαλησε ξυλα και γενικα γερασε γρηγορα λογω περιστασιακης αλλα σκληρης χρησης και ανυπαρκτης συντηρησης

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    και λιγα λογια για τα μεσα και τον στοχο της προσπαθειας:
    ο χωρος που διαθετω ειναι ενα μεσαιου μεγεθους μπαλκονι με ενα αυτοσχεδιο παγκο
    τα εργαλεια ειναι τα βασικα κι αν χρειαστει κατι επιπλεον βλεπουμε
    λεφτα δεν υπαρχουν-πρωτοτυπο- καθως μας κυνηγαει ενα βαρβατο στεγαστικο
    θα γινει προσπαθεια ωστε να μην μπλεξω με μαστορους ενω τα ανταλλακτικα θα ειναι τα απολυτως απαραιτητα
    δεν με ενδιαφερει να το φερω σε κατασταση καινουριου θελω να φτασω σε κατι απολυτως λειτουργικο και απροβληματιστο με συμπαθητικη εμφανιση
    στα συν οτι υπαρχει ορεξη, χρονος και το μηχανακι ειναι πολυ απλο σαν μεγαλο παπι

  6. #6
    Πςςςς τι μου θύμισες...
    Ο 1ος μου βρόντος με μηχανή, ήταν με δαύτο πριν 150 χρόνια... Κοίταγα συνέχεια το κοντέρ, για να δώ το μαγικό νούμερο 100 (!) και όταν σήκωσα το βλέμμα είχε τελειώσει η ευθεία.

    Αν το χρώμα είναι το εργοστασιακό, είναι η τούμπανη έκδοση Exciter Το sissy bar και το πίσω φτερό είναι από Honda ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    στη φωτο μολις εχει βαφτει
    εργοστασιακο ηταν μπορντω
    η πλατη ηταν απο honda nt της εποχης μαλλον και την ειχε βαλει ο προηγουμενος με αποτελεσμα η πισω θεση να ειναι θρονος

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ανεβασε καταλογο με το τι θα χρειαστεις
    ολο και καποια πραγματα θα περισευουν απο πολλους
    καλη αρχη

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ευχαριστω
    οπως ειπα εχω ηδη ξεκινησει το λυσιμο και μεχρι τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα απο οτι περιμενα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140106_160554.jpg 
Προβολές:	1731 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	310675το πρωτο προβλημα ηταν οτι η μηχανη ηταν στην επαρχια και δεν μπορουσε να κινηθει
    επρεπε με καποιο τροπο να παει στην πρωτευουσα του νομου και απο κει με μεταφορικη αθηνα-πρακτορειο και μετα σπιτι κατι που ηταν δυσκολο και ακριβο
    προσπαθησα να βρω αλλο τροπο μεταφορας χωρις επιτυχια
    τελικα σκεφτηκα να φερω μονο το μοτερ και ανοιγοντας το να δω και αν αξιζει να συνεχισω
    ετσι τα χριστουγεννα που ημουν χωριο κατεβασα το μοτερ (οι συγκεκριμενες φωτο ειναι απο κινητο σε σκοτεινο χωρο οποτε δεν ειναι καλες)Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140106_160624.jpg 
Προβολές:	1739 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	310674

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το μοτερ φορτωθηκε στο αμαξι μαζι με συζυγο παιδια και μπαγκαζια και ηρθε αθηνα
    ευτυχως εχω μεγαλο αυτοκινητο (yaris)
    το μονο διαθεσιμο και ασφαλες μερος ηταν το μπαλκονι
    για να μπορω να το δουλευω καλυτερα το προσαρμοσα σε ενα σταντ ψαλιδιου που εχω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140110_135726.jpg 
Προβολές:	1736 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	310676
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140110_135624.jpg 
Προβολές:	1732 
Μέγεθος:	79,6 KB 
ID:	310677

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    λιγα λογια για το μοτερ:
    ειναι μονοκυλινδρο αεροψυκτο διβαλβιδο με υγρο καρτερ και καρμπυρατερ υποπιεσης
    το ιδιο μοτερ ειχε το xt 250 της εποχης αλλα αντι για μιζα ειχε μανιβελα
    ειναι γνωστο γιατι τρωει ευκολα εκκεντροφορο κοκορακια γλυστρες κλπ και κουδουνιζει σαν τρελο
    επισης ειναι γνωστο γιατι απο τη στιγμη που αρχιζει να κουδουνιζει εχει αλλα 150 χιλιαδες χλμ ζωη (κουδουνιζοντας)
    το εχω φερει πακετο με καρμπυρατερ εξατμιση πολλαπλασιαστη ηλεκτρονικη και ανορθωτη ωστε πριν το λυσω να το τεσταρω σε λειτουργια
    πριν το κατεβασω δυσκολευοταν πολυ να παρει μπρος και δεν κραταγε ρελαντι, επισης δεν φορτιζε την μπαταρια
    αρχικα λοιπον συνδεθηκαν ολα τα παραπανω με εξωρικη καλωδιωση καθως η πλεξουδα του εχει μεινει στο πλαισιο (και ειναι και σφαγμενη)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140112_094540.jpg 
Προβολές:	1733 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	310678
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140112_094530.jpg 
Προβολές:	1709 
Μέγεθος:	89,2 KB 
ID:	310679

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    στην πρωτη φωτο το μπροστινο ειναι ταμπουρο
    στην δευτερη εχει δισκο
    ενα ιδιο ειδα να κανουν μετατροπη στην εκπομπη<cafe racer>στον οτε τβ
    αλλα εκει υπαρχει χρημα και μηχανηματα
    απ οτι θυμαμαι εκοψαν υποπλαισιο πισω απο τα αμορτισερ και το εκαναν αυστηρα μονοσελο με κοκοβιο
    το πηρουνι σου ειναι μακρυ και εχει κλιση απο τον λαιμο εκει θελει ψαξιμο
    το τεποζιτο με το σχημα δακρυ δεν κανει-αποψη μου-κατι ποιο μπανικο απο RD-RZ δες αυτο http://www.ebay.com/itm/1974-YAMAHA-...a7e33c&vxp=mtr
    και εδω μια ετοιμη προταση τεποζιτο σελα-κοκοβιος http://www.ebay.com/itm/1974-YAMAHA-...a7e33c&vxp=mtr

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πριν συνδεθουν μετρηθηκε ο πολλαπλασιαστης συμφωνα με το μανουαλ και βρεθηκε οκ
    αυτο που ηταν αλλου κι αλλου ηταν το μπουζοκαλωδιο και η πιπα τα οποια και αντικατασταθηκαν απο κατι που ειχα περισσευμα παλια αλλα με σωστη ωμικη αντισταση
    φυσικα αγοραστηκε καινουριο μπουζακι
    τα πηνια επισης μετρηθηκαν και βρεθηκαν οκ
    ο ανορθωτης τοποθετηθηκε απο φιλο ηλεκτρονικο σε τροφοδοτικο και του δωσαμε στην εισοδο 24VAC ενω στην εξοδο ειχε φορτισμενη μπαταρια ανταποκριθηκε καλα μια και εδωσε 14VDC
    η μιζα ως συνηθως ειχε τις δικες της ιδιοτροπιες αλλα τελικα πειστηκε να λειτουργησει χωρις να λυθει
    ετσι με ενα προχειρο μιζαρισμα ειδα σπινθηρα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    στην πρωτη φωτο το μπροστινο ειναι ταμπουρο
    στην δευτερη εχει δισκο
    ενα ιδιο ειδα να κανουν μετατροπη στην εκπομπη<cafe racer>στον οτε τβ
    αλλα εκει υπαρχει χρημα και μηχανηματα
    απ οτι θυμαμαι εκοψαν υποπλαισιο πισω απο τα αμορτισερ και το εκαναν αυστηρα μονοσελο με κοκοβιο
    το πηρουνι σου ειναι μακρυ και εχει κλιση απο τον λαιμο εκει θελει ψαξιμο
    το τεποζιτο με το σχημα δακρυ δεν κανει-αποψη μου-κατι ποιο μπανικο απο RD-RZ δες αυτο http://www.ebay.com/itm/1974-YAMAHA-...a7e33c&vxp=mtr
    και εδω μια ετοιμη προταση τεποζιτο σελα-κοκοβιος http://www.ebay.com/itm/1974-YAMAHA-...a7e33c&vxp=mtr
    εχεις δικιο, καποια στιγμη βρηκα σε καλη τιμη ενα μπροστινο κομπλε με δισκοφρενο και το τσιμπησα
    ισως αν δεν ειχα το δισκοφρενο να μην ξεκινουσα καθολου
    αν ψαξεις στο internet θα δεις πολλα με κατεβασμενα καλαμια στις τιμονοπλακες μικροτερες σελες και ιδια τεποζιτα με διχρωμια
    καπου εκει σκεφτομαι να παιξω
    αν το τεποζιτο μου αποδειχθει λειτουργικο δεν σκοπευω να δωσω λεφτα μονο για εμφανιση

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 16:23
  2. Yamaha SR250 classic. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
    από performa στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2013, 12:47
  3. Yamaha TZ 125 G 1980.
    από notakos600 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 06:00
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF