Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: μηχανουργειο-συνεργειο φρενων για κατασκευη αποστατων

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Σωστος.Οσο λιγοτερη πατεντα και μη αναρτωμενο βαρος προστεθει τοσο καλυτερα θα ειναι.Και απο'τι ειδα στι φωτο που εβαλες θελει μεγαλη βαση για τις ακτινικες απο το Gixxer,οποτε προχωρα για τις δαγκανες απο το Multi
    με την βοηθεια σας το ψαχνω μηνες και επιτελους κατεληξα,για τρομπα πηρα την εργοστασιακη του dorsoduro 750 η οποια μπαινει βιδα βιδα στο δικο μου και ειναι 16ρα τη φοραει μεχρι και το factory,θελω προοδευτικοτητα και πιστευω πως θα το πετυχω.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    http://i1085.photobucket.com/albums/...603_173704.jpg

    φτιαχτηκε λοιπον ο αποστατης και μπηκε η νεα δαγκανα,τα φρενα πλεον ειναι πολυ καλυτερα!
    ερωτηση που παραπεμπει σε προβλημα και θελω τη βοηθεια σας....οι δισκοι ειναι 300ρηδες και το τακακι απο την εξωτερικη πλευρα περισσευει λιγο που σημαινει πως οοοοταν φαγωθει αρκετα ενα μερος του θα ειναι αθικτο και θα ακουμπησουν μεταξυ τους οι επιφανειες.
    1. τι προβλημα δημιουργειται οταν ακουμπησουν;
    2.εαν βρω δισκους 310 που να ταιριαζουν στο καρε λυνω το προβλημα να φανταστω χωρις να επηρεαζεται ο αποστατης;;

    τα φωτα σας παρακαλω!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gourouni
    Εγγραφή
    06/11/2008
    Μηνύματα
    158
    Αν φας λίγο το τακακι απο την μεριά που εξεχει διαγώνια,δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα...έχω δει μαστορες για διαφορετικούς πιστεύω λόγους να το κάνουν...
    fate tin skoni mou.xa!

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gourouni Προβολή μηνύματος
    Αν φας λίγο το τακακι απο την μεριά που εξεχει διαγώνια,δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα...έχω δει μαστορες για διαφορετικούς πιστεύω λόγους να το κάνουν...
    θα μιλησω με τον μαστορα φιλε δεν κρυβω οτι ξενερωσα λιγακι...

  5. #20
    Βγαλε το τακακι και δοκιμασε να το πατησεις στην δισκοπλακα οσο μπορεις καλυτερα. Εαν το καταφερνεις, σημαινει οτι ο αποστατης δεν ειναι σωστα φτιαγμενος.
    Επειδη εχω και εγω 300αριδες δισκους με την ιδια δαγκανα, να σου πω οτι δεν παταει σωστα το τακακι, αλλα τον φτιαξαμε τουλαχιστον να μην προεξεχει το τακακι απο την δισκοπλακα. Εαν η δισκοπλακα εχει νυχι δεν θα κατσει ποτε καλα. Στην αρχη εφαγα προσεκτικα το εξω νυχι της αλλα μετα απο λιγο τις αντικατεστησα με καινουριες.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    Η δισκοπλακα ειναι σε αριστη κατασταση χωρις νυχι παρα τα χλμ της...αυτο που υποψιαζομαι ειναι πως πηρε μετρα βαζοντας οσο παει μπροστα το τακακι και οτι τελικα το τακακι ειναι πιο φαρδυ απο το ωφελιμο πλατος της δισκοπλακας....απλα απορω γιατι εχω δει τις m4 brembo αλλα και τοκικο φορεμενες σε 300ρηδες δισκους σε gp800.ειτε εχει γινει λαθος κατασκευαστικο ειτε ολες οι δαγκανες εχουν αυτη την ατελεια.με το ματι πρεπει να ναι το πολυ 1mm το τακακι στον αερα.το ωφελιμο πλατος ειναι ιδιο σε ολους τους 300ριδες??
    Τελευταία τροποποίηση από andreas 400; 07/06/2014 στις 22:14.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gourouni Προβολή μηνύματος
    Αν φας λίγο το τακακι απο την μεριά που εξεχει διαγώνια,δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα...έχω δει μαστορες για διαφορετικούς πιστεύω λόγους να το κάνουν...
    Ναι καταλαβα τι λες στην ουσια δινω μια παραταση στο να βρουν τα τακακια που μαλλον μπορει να μην γινει κ ποτε.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreas 400 Προβολή μηνύματος
    Η δισκοπλακα ειναι σε αριστη κατασταση χωρις νυχι παρα τα χλμ της...αυτο που υποψιαζομαι ειναι πως πηρε μετρα βαζοντας οσο παει μπροστα το τακακι και οτι τελικα το τακακι ειναι πιο φαρδυ απο το ωφελιμο πλατος της δισκοπλακας....απλα απορω γιατι εχω δει τις m4 brembo αλλα και τοκικο φορεμενες σε 300ρηδες δισκους σε gp800.ειτε εχει γινει λαθος κατασκευαστικο ειτε ολες οι δαγκανες εχουν αυτη την ατελεια.με το ματι πρεπει να ναι το πολυ 1mm το τακακι στον αερα.το ωφελιμο πλατος ειναι ιδιο σε ολους τους 300ριδες??

    Δεν εχω δει δισκοπλακα που το τακακι της (το σωστο εννοω) να πιανει ολο το πλατος της. Σιγουρα, προς την εσωτερικη μερια εχει ψωμι για να πατησει το τακακι και εφοσον δεν εχει νυχι, θα πατησει και θα φρεναρει ολοσωστα. Ετσι οπως το λες, μου ακουγεται σαν κατασκευαστικο λαθος: επρεπε να παει η δαγκανα ελαχιστα πιο κοντα προς την δισκοπλακα.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    Θα παω στο συνεργειο και θα κανω αυτο που ειπατε....θα βγαλω το τακακι και αν παταει ολο σημαινει πως θα φτιαξει νεους αποστατες....αλλιως θα τροχισω τη μια πλευρα ωστε να μην ακουμπησουν σχεδον ποτε....
    Τελικα οταν κανεις μια μετατροπη μεχρι να κατσει καλα υπαρχει ταλαιπωρια.....
    Η λυση να βαλω 310mm δισκο εαν εβρισκα σε ιδιο καρε αλλα και παχος παιζει να μου λυσει το προβλημα??

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της andreas 400
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    91
    να ενημερωσω παιδια αφου λυθηκε το μυστηριο....
    το τακακι ειναι 3mm πιο φαρδυ απο την δισκοπλακα,σωστα εχουν παρθει τα μετρα για τον αποστατη...
    σημερα εμαθα πως ολοι οι 300ρηδες δεν εχουν την ιδια ωφελιμη επιφανεια τριβης,μπροστα μου ειδα ενα aprilia γυμνο που φοραγε τις δαγκανες μου σε 300ρη δισκο.
    θα πρεπει να φαω στην ακρη λιγο το τακακι ωστε να μην ακουμπησουν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. αναβάθμιση φρένων για 1000 Κ6
    από ποπαϋ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 11:10
  2. Συμβουλές για κατασκευή ζελατίνας
    από zanny στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2007, 18:54
  3. Υγρα φρενων ( Για ολους )
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF