Σελίδα 10 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #136
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik0la0s Προβολή μηνύματος
    1200χλμ μέχρι στιγμής. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπει ταμπέλα σώνει και ντε.
    Anyway...

    Έχω μέση κατανάλωση 5.1 lt/100km.

    Ειναι η πρώτη μου μηχανή, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με δικές μου μηχανές.

    Ωστόσο θεωρώ πως ειναι μια μηχανή που τα κάνει όλα εκτός απο το να πηγαίνεις για ψώνια.

    Σβέλτη. Ευέλικτη. Ελαφριά. Ροπάτη. Φρενάρει εξαιρετικά.
    Όσο εύκολα οδηγείται στην πόλη, άλλο τόσο και στην εθνική.

    Αν το μη χαλαρό προσδιορίζεται από 1300cc μοτό με T5 Garrett, τότε ναι ειναι για χαλαρές βόλτες.

    Πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο να ζητήσει κανεις απο μια μηχανή.

    Δεν εχει upside down. Ε και;
    Δεν φοράει Ohlins. Ε και;
    Δεν φοράει ολόσωμη Akrapovic. Ε και;

    Νομίζω πως πέφτουμε θύματα του marketing όταν δεν μπορούμε να δούμε πως έχουμε μια μηχανή που αξίζει κάθε € το οποίο ζητάει.
    - Μια χαρά κατανάλωση έχει!
    - Στην εθνική πώς είναι με ταχύτητες 120-140 km/h? Δεν παλεύεται με τίποτα? Έχεις βάλει καμία μάσκα/ζελατίνα μήπως?
    - Και Ohlins θα μπορεί να μπει αργότερα και Akrapovic, δεν είναι εκεί το θέμα. Σαν σύνολο καινούριας μηχανής με 6.000 ευρώ αξίζει τα λεφτά της απ' ότι φαίνεται και με το παραπάνω.

  2. #137
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος
    Mε μπερδεψες τωρα.Τι να σου πω.Δεν συγκρινονται τα 2 μηχανακια.
    Ισως δεν εκανε για σενα και τωρα βολευτηκες με το μτ07.
    το καλυτερο μηχανακι που ειχα ποτε και αξιοπιστο,ολη την ευρωπη γυρισα μ αυτο

    τα τελευταια χρονια οντως οι απαιτησεις μου ειχαν περιοριστει,και το τοσο γκαζι του και το στησιμο του δεν το χρειαζομουν πια,ελα ομως που ειται 60 ειται 160 εκαιγε το ιδιο

  3. #138
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από esavuke Προβολή μηνύματος
    το καλυτερο μηχανακι που ειχα ποτε και αξιοπιστο,ολη την ευρωπη γυρισα μ αυτο

    τα τελευταια χρονια οντως οι απαιτησεις μου ειχαν περιοριστει,και το τοσο γκαζι του και το στησιμο του δεν το χρειαζομουν πια,ελα ομως που ειται 60 ειται 160 εκαιγε το ιδιο
    Τωρα συμφωνουμε.Εγω το εχω μονο για βολτες και ξεκαβλωμα.
    Για καθε μερα εχω μονοκυλινδρο το οποιο εναι πολυ πιο ανετο και πιο γρηγορο σε συνθηκες πολης.
    Αφου βολευτηκες με αυτο οκ.Καλα χιλιομετρα

  4. #139
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Να ρωτησω κατι τους κατοχουν του mt 07, Γιατι ενω η αλυσιδα μου ειναι σωστα σφιγμενη και γρασαρισμενη κανει σαν κουδουνιστρα ;;;;;;;;;;;;;;;;; (ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες με χαμηλες στροφες).

  5. #140
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MT07 Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω κατι τους κατοχουν του mt 07, Γιατι ενω η αλυσιδα μου ειναι σωστα σφιγμενη και γρασαρισμενη κανει σαν κουδουνιστρα ;;;;;;;;;;;;;;;;; (ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες με χαμηλες στροφες).
    Προφανώς πας με τόσο λίγες στροφές που σκορτσάρει ο κινητήρας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Προφανώς πας με τόσο λίγες στροφές που σκορτσάρει ο κινητήρας.
    οχι φιλε μου, ειμαι στο στρωσιμο και με 5 χιλιαδες στροφες ακουγετε αρκετα. Το διαβασα και σε αλλο forum οτι ακουγετε εντονα η αλυσιδα. θα περιμενω το πρωτο service για να ρωτησω τον μηχανικο.

  7. #142
    Πρώην μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    59
    Για τον φίλο παραπάνω που ρώτησε, μέχρι 130km/h που το έχω παει, ειναι ΟΚ. Βέβαια χρησιμοποιώ καλοκαιρινό μπουφάν.

    Δεν το έχω παει παραπάνω για αρκετά λεπτα ώστε να σου πω.

    Αλλα νομίζω πως γενικά στα γυμνά κάπου εκει στα 140 km/h ειναι το όριο άνεσης.

    Για τα υπόλοιπα, νομίζω πως όντως το marketing πλέον εχει ωριμάσει ώστε να αναλωνόμαστε σε ανούσιες συγκρίσεις και στιχομυθίες.

    Για καθημερινή χρήση που περιλαμβάνει
    • πήγαινε έλα στο γραφείο
    • καφεδάκια
    • βόλτες με "μέση" τα 130km/h

    Το μηχανάκι τα σπάει και δεν καίει τίποτα.

    Ήμουν ανάμεσα σε ακριβότερα μοντέλα όπως

    Brutale 800
    Street Triple
    MT09

    από 3κύλινδρα

    και

    FZ8
    GSR750
    Z750

    από 4κύλινδρα.

    Αν δεν είχε βγει το MT07 μαλλον θα ήμουν με το Brutale (ή το 675 ή το 800).

    Είπα αφού είναι πρώτη μηχανή, να μην βάλω πολλά άλογα ανάμεσα στα πόδια μου.
    Οι φίλοι μου λένε όλοι πως σίγουρα στο μέλλον, όποια μηχανή και αν πάρω τώρα, θα την αντικαταστήσω με μια άλλη κάποια στιγμή.

    Μετά από 1200χμ και έχοντας συνηθίσει την δύναμή της σιγα σιγα, θεωρώ πως δεν υπάρχει πρακτικός λόγος για περισσότερη δύναμη.

    Ρεπρίζ εχει σχεδόν με κάθε σχέση κουμπωμένη στο κιβώτιο.

    Τι να πω;

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω (αν εξαιρέσουμε την δουλεια που εχει κάνει το marketing) γιατι κάποιοι θάβετε μια μηχανή που απλά τα σπάει.

  8. #143
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MT07 Προβολή μηνύματος
    οχι φιλε μου, ειμαι στο στρωσιμο και με 5 χιλιαδες στροφες ακουγετε αρκετα. Το διαβασα και σε αλλο forum οτι ακουγετε εντονα η αλυσιδα. θα περιμενω το πρωτο service για να ρωτησω τον μηχανικο.
    Aν είσαι με 5000 στροφές και ακούγεται ενώ είναι σωστά ρυθμισμένη, τότε απλά θα πρέπε να το συνηθίσεις.
    Μερικες μοτο είναι έτσι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    μετρα και στον Αρη μπας και με ταπωσεις. το περιοδικο μοτο μετραει Αθηνα με το πιο χαρουμενο δυναμομετρο και βλεπει 65. τι θες? να μου πεις οτι ειναι πιο δυνατο απο στρωμα 650? ε και? την παλευεις? streetfighter δεν γινεται. ειναι χρεπει. παπι. απλα το πληρωσες οσα κ το πληρωσες και θες να διαιολογησεις τα λεφτα σου. κατανοητον. κι εγω μαλακας νιωθω που το 2006 εδωσα για f3 4500 αγρατζουνιστο οπως βγηκε απο το εργοστασιο ε και? τι σημαινει οτι δεν ειμαι χαζος και πηρα την καλυτερη μηχανη του κοσμου? οπως εκανες εσυ που εν ετει 2014 πληρωσες για αναρτησεις cbr600f2 1992 και πολλα σου λεω? ελα μαζευτε την λιγο μην σαν την πατησουμε οι γαμαχαιοι...
    Σαν να τα τσουβαλιάζεις μου φαίνεται..
    The only easy day was yesterday.

  10. #145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik0la0s Προβολή μηνύματος
    Για καθημερινή χρήση που περιλαμβάνει
    • πήγαινε έλα στο γραφείο
    • καφεδάκια
    • βόλτες με "μέση" τα 130km/h

    Το μηχανάκι τα σπάει και δεν καίει τίποτα.

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω (αν εξαιρέσουμε την δουλεια που εχει κάνει το marketing) γιατι κάποιοι θάβετε μια μηχανή που απλά τα σπάει.
    Γιατί ο πουλμουρίδης έλλην δεν μπορεί να πάει για καφέ με λίγα κιουβικά και χωρίς τριψήφιο αριθμό ίππων, τι δεν καταλαβαίνεις; Αν δεν έχει ωχλινς πάουα κομάντα μαρκεζίνι μπρέμπο καπανί φίλτρο και μεταχειρισμένα λάστιχα από τρακ ντέι να φαίνεται ότι στρίψαμε, είναι παπί, "φίλος". Ωφου...

  11. #146
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik0la0s Προβολή μηνύματος
    Για τον φίλο παραπάνω που ρώτησε, μέχρι 130km/h που το έχω παει, ειναι ΟΚ. Βέβαια χρησιμοποιώ καλοκαιρινό μπουφάν.

    Δεν το έχω παει παραπάνω για αρκετά λεπτα ώστε να σου πω.

    Αλλα νομίζω πως γενικά στα γυμνά κάπου εκει στα 140 km/h ειναι το όριο άνεσης.
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ακόμα μία ερώτηση αν δεν βαριέσαι: Στα 130 πρέπει να πηγαίνει πολύ άνετα η μηχανή, σωστά? 700cc είναι αυτά.. Με δικάβαλο δοκίμασες μήπως? Το ΜΤ-07 είναι από τα καλύτερα value-for-money αυτήν την στιγμή!

  12. #147
    Πρώην μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    59
    Τα 140km/h τα εχει από ρελαντί, τρόπος του λέγειν.
    Για να καταλάβεις, με 130km/h και 6η, πηγαίνεις με το ECO αναμμένο.
    Δικάβαλο θα αργήσω να δοκιμάσω γιατί είναι η πρώτη μηχανή και αν δεν την μάθω τέλεια, δεν βάζω άλλον επάνω.

  13. #148
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ακόμα μία ερώτηση αν δεν βαριέσαι: Στα 130 πρέπει να πηγαίνει πολύ άνετα η μηχανή, σωστά? 700cc είναι αυτά.. Με δικάβαλο δοκίμασες μήπως? Το ΜΤ-07 είναι από τα καλύτερα value-for-money αυτήν την στιγμή!
    Στα 130 η μηχανή πάει άνετα, ειναι το σημείο που θέλει να αρχίσει να τα δίνει καλά, αλλα ο οδηγός αρχίζει να χει πρόβλημα καπου εκει απο τον αέρα. Εγω εβαλα δικάβαλο σχεδον αμέσως και είναι άνετο, δε ζορίζεται, τουλάχιστον σε ανοιχτό δρόμο.

  14. #149
    Μια χαρά μηχανάκι φαίνεται. Όμορφο και τσάμπα.
    Τι άλλο θέλει κάποιος από ένα street γυμνό?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #150

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF