Σελίδα 100 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 50909596979899100101102103104105110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.486 έως 1.500 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1486
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Καπου εδω ερχεται η προταση...bt16pro ή Qualifier II.
    Οσο το λιγοτερο τα βρεις.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #1487
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Ο στόχος είναι να αγοράσω λάστιχο που θα μου δίνει όσο το δυνατόν υψηλότερη ενεργητική ασφάλεια στις συνθήκες που οδηγώ.

    Με δεδομένο ότι ο παράγοντας φθορά, φαίνεται προς το παρόν να μην έχει αγγίξει τα ελαστικά μου, σκέφτομαι τι μπορώ να αγοράσω θυσιάζοντας ακόμα περισσότερη χιλιομετρική αντοχή, προς όφελος του ταχύτερου ζεστάματος και της υψηλότερης ενεργητικής ασφάλειας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1488
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο στόχος είναι να αγοράσω λάστιχο που θα μου δίνει όσο το δυνατόν υψηλότερη ενεργητική ασφάλεια στις συνθήκες που οδηγώ.
    Το μόνο πράγμα που θα σου παρείχε υψηλότερη ασφάλεια από αυτό που κάνεις ήδη, θα ήταν να κάθεσαι ακίνητος στο κρεβάτι σου.
    Life begins at 45°.

  4. #1489
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Ο στόχος είναι να αγοράσω λάστιχο που θα μου δίνει όσο το δυνατόν υψηλότερη ενεργητική ασφάλεια στις συνθήκες που οδηγώ.

    Με δεδομένο ότι ο παράγοντας φθορά, φαίνεται προς το παρόν να μην έχει αγγίξει τα ελαστικά μου, σκέφτομαι τι μπορώ να αγοράσω θυσιάζοντας ακόμα περισσότερη χιλιομετρική αντοχή, προς όφελος του ταχύτερου ζεστάματος και της υψηλότερης ενεργητικής ασφάλειας.
    Μετα τα ss πας σε γομες, που ειναι μεν ακομα πιο μαλακα αλλα ειναι και φτιαγμενα για να αποδιδουν σε υψηλοτερες θερμοκρασιες (βλ πιστα). Δεν ειναι δλδ οτι οσο πιο μαλακο το λαστιχο τοσο υψηλοτερη η ενεργητικη ασφαλεια που θα σου παρεχει. Επισης τετοια λαστιχα εχουν και συμβολικη χαραξη (οριακα street legal) που σημαινει κακη συμπεριφορα στο βρεγμενο. Εισαι για ss. Αν θες ντε και καλα να ξοδεψεις τα λεφτα σου πηγαινε στα s22 να κανεις και μια συγκριση με αυτα που ειχες. Εγω στη θεση σου θα εβαζα με δυο κατοσταρικακια ενα παλιο ss και τα ρεστα παγωτο.

  5. #1490
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εγώ τα έβαζα τα ίδια .Δοκιμασμένα είναι στο στυλ σου,παράπονα δεν είδα να γράφεις,τα ξέρεις και σε ξέρουν.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #1491
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μπορεί οι απαιτήσεις μου σε γρήγορη οδήγηση είναι μικρές σε σχέση με το μέσο μέλος του forum, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι σημαντική η ενεργητική ασφάλεια και για τη δική μου χρήση. Για παράδειγμα τυχαίνει μερικές φορές το χρόνο, ενώ ακόμα είναι κρύα τα λάστιχα, να πεταχτεί κανένας μπροστά μου σε σημείο που δεν το περιμένω και το ABS να αρχίσει να χτυπάει και στους δύο τροχούς. Εκεί έχω εξαντλήσει το όριο πρόσφυσης των ελαστικών με το δρόμο.

    Καταλαβαίνω ότι η λύση θα ήταν ίσως να αγοράσω κουβέρτες για την προθέρμανση των ελαστικών (), αλλά προς το παρόν λέω να δω αν υπάρχει κάποιο λάστιχο ready to commute, με κύριο γνώμονα τη σωστή λειτουργία από τα πρώτα χιλιόμετρα.

    Για παράδειγμα από τα BT-023 που φορούσε από το εργοστάσιο, στα S21, κατάλαβα τη διαφορά. Όπως επίσης βλέπω και διαφορά τώρα που πέρασαν 2 χρόνια με τα S21, μετά από πολλούς κύκλους ζεστάματος.

    Edit: Με κάλυψε ο ptc.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καπου εδω ερχεται η προταση...bt16pro ή Qualifier II.
    Οσο το λιγοτερο τα βρεις.
    Με αυτά όμως θα σε περνάω στον περιφερειακό;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #1492
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Ο στόχος είναι να αγοράσω λάστιχο που θα μου δίνει όσο το δυνατόν υψηλότερη ενεργητική ασφάλεια στις συνθήκες που οδηγώ.
    Δε ξέρω αλλά η λογική σου μου φαίνεται απόλυτα σωστή.

    Αλλιώς δε θα θέλαμε ABS, πολλά άλογα, καλά αμορτισέρ κλπ κλπ γιατί στο 99% των περιπτώσεων μας είναι άχρηστα (εκτός αυτών που βλέπουν τους δημόσιους δρόμους πίστες...).


    Εγώ πάντως αν με αυτά που είχες είσαι ευχαριστημένος θα έμενα εκεί.
    Και φρόντισε τα παλιά σου να τα κάνεις κάπου δώρο. Μήν πάνε για ανακύκλωση (αν δεν τα πουλήσει ο λαστιχάς) γιατί πολύς κόσμος κυκλοφορεί με 5 φορές χειρότερα.

  8. #1493
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Και φρόντισε τα παλιά σου να τα κάνεις κάπου δώρο. Μήν πάνε για ανακύκλωση (αν δεν τα πουλήσει ο λαστιχάς) γιατί πολύς κόσμος κυκλοφορεί με 5 φορές χειρότερα.
    Θεωρώ πολύ πιθανό οι λαστιχάδες να πουλάνε τα λάστιχα μου, τόσο από τη μοτοσυκλέτα, όσο και από το αμάξι. Μόνο του ποδηλάτου αλλάζονται λιωμένα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1494
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για παράδειγμα από τα BT-023 που φορούσε από το εργοστάσιο, στα S21, κατάλαβα τη διαφορά. Όπως επίσης βλέπω και διαφορά τώρα που πέρασαν 2 χρόνια με τα S21, μετά από πολλούς κύκλους ζεστάματος.

    Edit: Με κάλυψε ο ptc.
    Τα S21 ζεσταίνονται πιο γρήγορα? Και τρώγονται πιο γρήγορα?
    Ακόμα έχω τα εργοστασιακά (15.000χλμ) και δε μπορώ να πω ότι βλέπω μειωμένη απόδοση γιατί στην καλή άσφαλτο γαντζώνουν μέχρι το ξύσιμο των μαρσπιέ και σε χάλια άσφαλτο γλιστράνε απίστευτα όπως στην αρχή! Έχουν μείωση στο πέλμα αλλά σε λογικά πλαίσια.
    Στα πρωτοβρόχια σε σχέση με τα metzeler feelfree του SH300 είναι θάνατος. Το γκάζι θέλει άνοιγμα 1-1 μοίρα για να μή σου φύγει και καθόλου πλάγιασμα. 90 μοίρες στροφή με 10χλμ/ώρα αλλιώς γλιστράνε. Τόσο χάλια που την τελευταία φορά είπα να μήν οδηγήσω ξανά σε αντίστοιχες συνθήκες. Με όλα τα υπόλοιπα μου οχήματα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

  10. #1495
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα πρωτοβρόχια είναι μεγάλη ιστορία, θυμίζουν περισσότερο πάγο, παρά βροχή. Ευτυχώς φέτος τα γλιτώνουμε μάλλον, διότι βρέχει περιστασιακά το καλοκαίρι (θα βρέξει και τις επόμενες ημέρες), οπότε καθαρίζει λίγο ο δρόμος, δεν μένει επί 3 μήνες με τη μούργα (...και τα καθιζήματα). Έχω τόση εμπειρία από πρωτοβρόχια με ποδήλατο και αμάξι, που, αν γίνεται, αποφεύγω να οδηγήσω εκείνη την ημέρα ή έστω ελαχιστοποιώ τις διαδρομές μου.

    Εξ αρχής έβρισκα μέτρια τα BT-023. Αργό ζέσταμα, εξάντληση της πρόσφυσης σε φρενάρισμα ή ολίσθηση σε κατέβασμα ταχύτητας σε ολισθηρό οδόστρωμα, μη προοδευτικά. Η αλλαγή σε S21 ήταν ιδιαίτερα αισθητή, με την επιφύλαξη βέβαια ότι το μυαλό θυμάται περισσότερο την τελευταία κατάσταση του παλαιού ελαστικού και τη συγκρίνει με το καινούριο.

    Φάγωμα δεν είδα στα BT-023, ούτε στα S21. Μόνο μικρές φθορές στην επιφάνεια του πέλματος από πετραδάκια. Τέτοιες έχουν περισσότερες τα S21, αλλά έκαναν και πιο πολλά χιλιόμετρα. Η επιφάνεια των S21 είναι τόσο μαλακή που μπορεί να βρεις μέχρι και καρφωμένο χαλίκι πάνω τους. Μου έτυχε πριν μερικές εβδομάδες και νόμιζα ότι ήταν καρφί, αλλά τελικά ήταν πολύ μικρό χαλίκι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1496
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Αν θες να αλλαξεις και να πας σε κατι πιο μαλακο δες τα rosso corsa 2, τα φορεσα προσφατα. Δεν ξερω αν θα τετραγωνισουν στο καθημερινο commuting, αλλα σε σχεση με τα s21 που ειχα πριν ζεστενονται πιο γρηγορα εαν αυτο ειναι που ζητας.

  12. #1497
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με αυτά όμως θα σε περνάω στον περιφερειακό;
    Ξερω γω μπορει...

    Αν ειναι να αλλαζεις ανα 2 χρονια με ενα 200αρι ευρω εισαι οκ.
    Κρατα τα υπολοιπα για βενζινες κ καμια βολτα.

    Βαλτα μια φωτο τα τωρινα να τα δουμε...μην τα θελει κανα μελος για κανα ταξιδακι τερμα γκαζι.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #1498
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Αν έχω καταλάβει σωστά τις μεγάλες ταχύτητες τις αποφεύγεις και το MT07 είναι σχετικά ελαφρύ. Σκέφτομαι μήπως έχει νόημα να δοκιμάσεις κανένα motardάδικο ελαστικό όπως π.χ. το Dunlop Mutant. Επειδή όμως η ιδέα μου είναι καθαρά θεωρητική (δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει στην πράξη), ας σχολιάσει κανείς πιο έμπειρος.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 05/08/2020 στις 16:09.

  14. #1499
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    Τα θελω τα λαστιχα μην τα πεταξεις!

  15. #1500
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μάλλον μέσα στο μήνα θα αλλάξω λάστιχα στο μοτοσακό μου. Κλασσικά, το πέλμα είναι σχεδόν αφάγωτο, αλλά τα αλλάζω λόγω της ηλικίας των δύο ετών.

    Η χρήση που κάνω είναι κυρίως αστική, οπότε με ενδιαφέρει ο χαμηλός χρόνος ζεστάματος. Η φθορά πραγματικά δε με νοιάζει. Όσα λάστιχα αλλάζω, φεύγουν με το πέλμα να είναι σε καλή κατάσταση, οπότε θα προτιμούσα κάτι που να κρατάει ακόμα καλύτερα, να ζεσταίνεται πιο γρήγορα κι ας φθείρεται σε λίγα χιλιόμετρα. Με τα S21 έκανα 17.000 km και το βάθος του πέλματος είναι σαν το εργοστασιακό. Εννοείται όμως ότι δεν θέλω κάτι που να είναι τόσο μαλακό που θα σκιστεί εύκολα στην περίπτωση που πέσει σε λακκούβα.

    Είμαι τώρα με Bridgestone S21 και μάλλον θα πάω σε Bridgestone S22. Συμφωνείτε ή υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο για τη χρήση που κάνω;

    Έχετε να προτείνετε κατάστημα για τοποθέτηση; Ο Περιστέρας στην Μιχαλακοπούλου είναι καλός;

    Υπάρχει η επιλογή motard ελαστικού τύπου Pirelli MT60 RS.Εξαιρετικά ακόμη και απο κρύα μέσα στην πόλη,δοκιμασμένα.

    Επίσης πολύ καλό και οικονομικό αυτό που βάζω μπροστα.Bridgestone AX41s.Πολύ μαλακό και απο τα πρώτα μέτρα νιώθεις άριστο πάτημα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF