Σελίδα 101 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 519196979899100101102103104105106111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.501 έως 1.515 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1501
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η χάραξη των motard ελαστικών δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, σε σχέση με το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Αν θες να αλλαξεις και να πας σε κατι πιο μαλακο δες τα rosso corsa 2, τα φορεσα προσφατα. Δεν ξερω αν θα τετραγωνισουν στο καθημερινο commuting, αλλα σε σχεση με τα s21 που ειχα πριν ζεστενονται πιο γρηγορα εαν αυτο ειναι που ζητας.
    Σε σχέση με τα Pirelli Rosso 3 πώς είναι τα Corsa 2;

    Ο ptc μου έδωσε πληροφορία που δεν ήξερα. Νόμιζα ότι όσο πιο μαλακή είναι η γόμα, τόσο πιο εύκολα ζεσταίνεται και τόσο καλύτερα λειτουργεί πριν ζεσταθεί, με απώλεια στη φθορά χρήσης (η οποία δεν με πειράζει). Αν όμως δεν ισχύει η υπόθεσή μου, ίσως είναι καλύτερα τα πιο δρομίσια Rosso 3 από τα Rosso Corsa 2.

    Έχω μπερδευτεί...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1502
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η χάραξη των motard ελαστικών δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, σε σχέση με το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.



    Σε σχέση με τα Pirelli Rosso 3 πώς είναι τα Corsa 2;

    Ο ptc μου έδωσε πληροφορία που δεν ήξερα. Νόμιζα ότι όσο πιο μαλακή είναι η γόμα, τόσο πιο εύκολα ζεσταίνεται και τόσο καλύτερα λειτουργεί πριν ζεσταθεί, με απώλεια στη φθορά χρήσης (η οποία δεν με πειράζει). Αν όμως δεν ισχύει η υπόθεσή μου, ίσως είναι καλύτερα τα πιο δρομίσια Rosso 3 από τα Rosso Corsa 2.

    Έχω μπερδευτεί...
    Τα corsa 2 είναι κι αυτά supersport λάστιχα, όπως τα s22 δλδ. Δεν αλλάζεις κατηγορία. Είναι λίγο πιο track oriented αλλά παραμένουν δρομίσια λάστιχα. Σε τρώει το πορτοφόλι σου πάντως.

    Το motard λάστιχο μου ακούγεται καλή περίπτωση, δεν το είχα σκεφτεί πριν.

  3. #1503
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τα corsa 2 είναι κι αυτά supersport λάστιχα, όπως τα s22 δλδ. Δεν αλλάζεις κατηγορία. Είναι λίγο πιο track oriented αλλά παραμένουν δρομίσια λάστιχα. Σε τρώει το πορτοφόλι σου πάντως.

    Το motard λάστιχο μου ακούγεται καλή περίπτωση, δεν το είχα σκεφτεί πριν.
    Δε με τρώει το πορτοφόλι μου, αλλά προσπαθώ να συντηρώ σωστά τη μοτοσυκλέτα, για όσο καιρό τουλάχιστον το επιτρέπουν τα οικονομικά μου (οι καιροί αλλάζουν, οπότε δεν είμαι απόλυτος). Έχω προετοιμαστεί για αγορά της τάξης των 250€, οπότε τα ±50€ είναι μέσα στα αποδεκτά όρια, αν δικαιολογείται ικανοποιητικά η διαφορά χρημάτων, χωρίς να υποτιμάω τα χρήματα. Εννοείται ότι αν τα Pirelli Roso Corsa 2 είναι τα ίδια περίπου με τα Bridgestone S22, θα πάω στα S22 που είναι πιο οικονομικά.

    Τα motard λάστιχα δεν ταιριάζουν αισθητικά, στο δικό μου μάτι, με τη μοτοσυκλέτα. Αν ήταν νεορετρό μοτοσακό, θα το σκεφτόμουν. Τώρα θα χρειαστεί πολλή πειθώ για να εφαρμόσω λογική έναντι αισθητικής στο συγκεκριμένο κομμάτι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1504
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Τα corsa είναι οριακά street legal. Παντελώς ακατάλληλα για βροχή. Είναι φτιαγμένα για να πηγαίνεις στην πίστα οδηγώντας και όχι σε τρέιλερ. Ίδια κατηγορία με τα S22 είναι τα Rosso III. Όπως λέει ο ptc είναι track oriented.

  5. #1505
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Για να ζεσταίνονται πιο γρήγορα πρέπει να έχουν χαμηλότερο δείκτη ταχύτητα και φορτίου,πράγμα που κάνουν τα motard που προορίζονται για πιο ελαφρές μοτο.

  6. #1506
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τα corsa είναι οριακά street legal. Παντελώς ακατάλληλα για βροχή. Είναι φτιαγμένα για να πηγαίνεις στην πίστα οδηγώντας και όχι σε τρέιλερ. Ίδια κατηγορία με τα S22 είναι τα Rosso III. Όπως λέει ο ptc είναι track oriented.
    τα μπερδευεις με τα supercorsa sp

  7. #1507
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    τα μπερδευεις με τα supercorsa sp
    Όντως Γιώργο, όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι. Είναι μισό κλικ πάνω από τα ss, σαν τα TT. Ας πούμε hypersport.

    @0:33

    https://youtu.be/nPgx1361alI

    Είναι πολύ καλή η συγκεκριμένη παρουσίαση, ίσως βοηθηθεί ο νεοσσος.

  8. #1508
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    @0:33

    https://youtu.be/nPgx1361alI

    Είναι πολύ καλή η συγκεκριμένη παρουσίαση, ίσως βοηθηθεί ο νεοσσος.
    Εδώ μπερδεύει πιο πολύ το πράμα. Ουσιαστικά στο 0:35 δείχνει ότι τα Pirelli Rosso Corsa II είναι κυρίως για πίστα και γρήγορη οδήγηση, ενώ τα Rosso III κυρίως για αστική χρήση και λιγότερο για σπορ οδήγηση.

    Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα ότι ακόμη και ο δείκτης ταχύτητας που ανέφερε πιο πάνω ο azar41, δεν είναι ενδεικτικός της ταχύτητας προθέρμανσης, αλλά κυρίως της ικανότητας απαγωγής θερμότητας στις υψηλές ταχύτητες και διατήρησης της ιδανικής θερμοκρασίας σε αυτές.

    Και για να τα μπλέξουμε πιο πολύ ακόμα, ορίστε ένα ακόμα άρθρο που ουσιαστικά λέει ότι τα sport touring ελαστικά είναι καλύτερα για ποικίλες πραγματικές συνθήκες. Εμμέσως (δεν ξέρω αν ισχύει) τσουβαλιάζει τα hypersport ελαστικά με τα ελαστικά πίστας, δίνοντάς τους το χαρακτηριστικό ότι αποδίδουν μόνο ζεστά. Αντιθέτως, γράφει ότι τα sport touring ελαστικά, όταν είναι κρύα αποδίδουν καλύτερα από τα κρύα hypersport ή track ελαστικά, κάτι που ανταποκρίνεται καλύτερα π.χ. στις χειμερινές συνθήκες. Οπότε σου λέει ότι καλύτερο είναι να θυσιάσεις το απόλυτο κράτημα που θα σου δώσουν ζεστά και σε καλό οδόστρωμα τα hypersport, ώστε να κερδίσεις σε καλύτερη συμπεριφορά στις δύσκολες συνθήκες βρεγμένου ή κρύου δρόμου. Ακούγεται ρεαλιστικό.

    Όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο περισσότερα βλέπεις ότι δεν ξέρεις. Το βασικό είναι αν έχει τελικά νόημα τόσο ψάξιμο ή αν διυλίζουμε τον κώνωπα. Υπενθυμίζω ότι ο στόχος είναι ένα ελαστικό που θα μπορεί να από τα πρώτα χιλιόμετρα οδήγησης να αποδώσει καλά σε περιβάλλον πόλης. Αν χρειάζονται 5 χιλιόμετρα για να ζεσταθούν, ουσιαστικά είμαι εκτεθειμένος σε αυτό το κομμάτι της διαδρομής.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/08/2020 στις 23:38.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1509
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εδώ μπερδεύει πιο πολύ το πράμα. Ουσιαστικά στο 0:35 δείχνει ότι τα Pirelli Rosso Corsa II είναι κυρίως για πίστα και γρήγορη οδήγηση, ενώ τα Rosso III κυρίως για αστική χρήση και λιγότερο για σπορ οδήγηση.

    Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα ότι ακόμη και ο δείκτης ταχύτητας που ανέφερε πιο πάνω ο azar41, δεν είναι ενδεικτικός της ταχύτητας προθέρμανσης, αλλά κυρίως της ικανότητας απαγωγής θερμότητας στις υψηλές ταχύτητες και διατήρησης της ιδανικής θερμοκρασίας σε αυτές.

    Και για να τα μπλέξουμε πιο πολύ ακόμα, ορίστε ένα ακόμα άρθρο που ουσιαστικά λέει ότι τα sport touring ελαστικά είναι καλύτερα για ποικίλες πραγματικές συνθήκες. Εμμέσως (δεν ξέρω αν ισχύει) τσουβαλιάζει τα hypersport ελαστικά με τα ελαστικά πίστας, δίνοντάς τους το χαρακτηριστικό ότι αποδίδουν μόνο ζεστά. Αντιθέτως, γράφει ότι τα sport touring ελαστικά, όταν είναι κρύα αποδίδουν καλύτερα από τα κρύα hypersport ή track ελαστικά, κάτι που ανταποκρίνεται καλύτερα π.χ. στις χειμερινές συνθήκες. Οπότε σου λέει ότι καλύτερο είναι να θυσιάσεις το απόλυτο κράτημα που θα σου δώσουν ζεστά και σε καλό οδόστρωμα τα hypersport, ώστε να κερδίσεις σε καλύτερη συμπεριφορά στις δύσκολες συνθήκες βρεγμένου ή κρύου δρόμου. Ακούγεται ρεαλιστικό.

    Όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο περισσότερα βλέπεις ότι δεν ξέρεις. Το βασικό είναι αν έχει τελικά νόημα τόσο ψάξιμο ή αν διυλίζουμε τον κώνωπα. Υπενθυμίζω ότι ο στόχος είναι ένα ελαστικό που θα μπορεί να από τα πρώτα χιλιόμετρα οδήγησης να αποδώσει καλά σε περιβάλλον πόλης. Αν χρειάζονται 5 χιλιόμετρα για να ζεσταθούν, ουσιαστικά είμαι εκτεθειμένος σε αυτό το κομμάτι της διαδρομής.
    Σαφέστατα διυλιζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον.

    Οποιοδήποτε review και να διαβάσεις σε τι άσφαλτο γίνεται?Εχει καμια επαφή με την Ελληνική?Περίπατο πάνε όλες οι αναλύσεις στην Ελληνική πραγματικότητα με τους δρόμους ''γυαλί''.

    Βάλε οτι σου είπα,αν δε σου κάνουν(1% πιθανότητα) στα αγοράζω εγω.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #1510
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729

  11. #1511
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στο revzilla προτείνουν Dunlop Roadsport 2 για commuters, με την προσέγγιση του Πέτρου "Γιατί να ξοδέψεις λεφτά για κάτι που δε χρειάζεσαι;". Δεν θα ήθελα όμως να αγοράσω κάτι με γνώμονα την χαμηλή τιμή, αν υπάρχει κάτι ασφαλέστερο με επιπλέον 50€.

    Βασίλη, καταλαβαίνω ότι τα λάστιχα που προτείνεις ίσως είναι καλύτερα από εκείνα που κοιτάζω, για τη χρήση που τα θέλω, αλλά ταιριάζουν σε street scrambler και super moto. Σε streetfighter, δεν ταιριάζουν. Το γράφει και η Bridgestone στο site της: "BATTLAX ADVENTURECROSS SCRAMBLER AX41S δεν ταιριάζει με YAMAHA MT-07/ABS".
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 06/08/2020 στις 10:34.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #1512
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Θες να τα σκασεις μου φαινεται.

    Βαλε τοτε Rosso Corsa II με 60αρι προφιλ πισω να ξυσεις κ τα αυτια σου.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #1513
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Γιατί 60άρι προφίλ;

    Ο τύπος ελαστικών είναι:
    120/70 R17 (58W)
    180/55 R17 (73W)

    Κάτι επιπλέον που θα μπορούσα να κάνω για ταχύτερο ζέσταμα και καλύτερη πρόσφυση, είναι να χαμηλώσω την πίεση κατά 2 psi. Αντί 33 και 36 psi, να τα έχω σε 31 και 34 psi, σύμφωνα με τη συμβουλή του Χούντρα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 06/08/2020 στις 10:53.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1514
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εισαι πολυ της θεωριας ρε Νεοσσε κ απο κοκο τιποτα.
    Βαλε μανα μου ενα ελαστικο στα 200 ευρωλακια κ μια χαρα θα εισαι.
    Δε νομιζω οτι πρεπει να ψαχνεις εξεζητημενα πραγματα.

    Αφου πανω απο 100 δεν πας...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #1515
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Nεοσσος......ακου....bridgestone s21 και τελος μη το παιδευεις...πιεσεις 33-36 και εισαι πενα παντου και παντα...μην πετας παραπανω λεφτα τσαμπα θα τα δωσεις...
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF