Σελίδα 6 από 119 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656106 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #76
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αν δεν ειχες ταχυτητα καλα εκανε και δεν εσβησε. Αν το σκεφτεις καθε φορα που το ξεκινας στο stand δεν ειναι για να το ζεστανεις μεχρι να αρματωθεις? Τωρα για τα σβησιματα το λεω καθαρα και μονο με αυτα που εχω διαβασει. Αλλα συμφωνα με τη συμπτωματολογια σας πρεπει να ειναι διαφορετικα τα αιτια, αλλα και παλι τονιζω οτι το λεω σθμφωνα με αυτα που εχω διαβασει απο εσας και απο αλλους κατοχους που εχουν το ιδιο προβλημα με 'σενα.

    Το μηχανακι παιδια ειναι σε εγγυηση αρα μην αγχωνεστε απλα πιεστε λιγο τη κατασταση για αμεση λυση!!
    Μιλησα με τον αντιπροσωπο που την πηρα και μου ειπε να παω απο Δευτερα να μου ανεβασουν λιγο το ρελαντι. Λογικα θα φτιαξει γιατι οπως ειπα εμενα μου εσβησε με 1η με πατημενο τον συμπλεκτη και το ρελαντι στις 1100. Το θεμα ειναι με το προβλημα του παιδιου που του εσβησε με 4η και πολλα χλμ. Εδω μιλαμε για θεμα ασφαλειας και οχι για εγγυησεις και χρηματα...

  2. #77
    Πρώην μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    59
    Καλησπέρα και από εμένα,

    το έχω 1 εβδομάδα περίπου σε matt grey.
    Είναι και εμένα η πρώτη γενικά μηχανή.
    Έχω κάνει 300χλμ μέχρι στιγμής με τις προδιαγραφές στρωσίματος που λέει στο manual.
    Αυτό που λέτε για το σβήσιμο, μου το έκανε 1 μόνο φορά την πρώτη ώρα που το καβάλησα μέχρι να το πάω σπίτι.
    Εκ τότε δεν το έχει ξανακάνει.
    Πιθανολογώ πως είχε να κάνει με δικό μου λάθος χειρισμό.
    Το ρελαντί μου είναι κάτω από το 1500rpm.
    Κατά τ' άλλα, η μοτοσυκλέτα είναι φοβερή και πανάλαφρη!
    Δεν έχω εμπειρία για να την συγκρίνω με άλλες, αλλά έχει αρκετή δύναμη ασχέτως συμπλεκόμενης σχέσης κιβωτίου.
    Αν έψαχνα να βρω ένα μειονέκτημα, είναι ο ήχος που θα τον ήθελα ποιό "άγριο".
    Η μέση κατανάλωση επίσης αυτή τη στιγμή είναι στα 5.2 lt/100km βάσει του υπολογιστή της μηχανής με mixed οδήγηση και πόλη και εθνική.

    Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πείτε μου.

  3. #78
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik0la0s Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα,

    το έχω 1 εβδομάδα περίπου σε matt grey.
    Είναι και εμένα η πρώτη γενικά μηχανή.
    Έχω κάνει 300χλμ μέχρι στιγμής με τις προδιαγραφές στρωσίματος που λέει στο manual.
    Αυτό που λέτε για το σβήσιμο, μου το έκανε 1 μόνο φορά την πρώτη ώρα που το καβάλησα μέχρι να το πάω σπίτι.
    Εκ τότε δεν το έχει ξανακάνει.
    Πιθανολογώ πως είχε να κάνει με δικό μου λάθος χειρισμό.
    Το ρελαντί μου είναι κάτω από το 1500rpm.
    Κατά τ' άλλα, η μοτοσυκλέτα είναι φοβερή και πανάλαφρη!
    Δεν έχω εμπειρία για να την συγκρίνω με άλλες, αλλά έχει αρκετή δύναμη ασχέτως συμπλεκόμενης σχέσης κιβωτίου.
    Αν έψαχνα να βρω ένα μειονέκτημα, είναι ο ήχος που θα τον ήθελα ποιό "άγριο".
    Η μέση κατανάλωση επίσης αυτή τη στιγμή είναι στα 5.2 lt/100km βάσει του υπολογιστή της μηχανής με mixed οδήγηση και πόλη και εθνική.

    Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πείτε μου.
    Καλησπερα και καλοριζικο. Και εγω εχω κανει 200 χλμ σε 2 εβδομαδες και μου το εχει κανει 2 φορες απλα διαβαζω σε forums οτι πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα. Οταν λες το ρελαντι σου ειναι κατω απο 1500 ποσο εννοεις ; εμενα ειναι στις 1000 συν μια παβλα (ζεστο παντα) δηλαδη 1200 στροφες. Αν θες τσεκαρε το και πες μας διοτι ειναι πολυ πιθανο να φταιει αυτο. Αυριο θα παω στον αντιπροσωπο να μου το ανεβασουν λιγο και να μου σφιξουν και λιγο την αλυσιδα διοτι παρατηρω αρκετο θορυβο. Δυστηχως ειναι η πρωτη μου μεγαλη μοτοσυκλετα και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλη μηχανη. Θα ενημερωσω... Α τσεκαρε και το βιντεο πιο πανω του youtube να μας πεις αν σου εσβησε οπως του τυπου που δειχνει.

  4. #79
    Πρώην μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    59
    Και εμένα εκεί ειναι το ρελαντί.
    Τωρα που έκανα μια μικρη βόλτα, επίτηδες εβαζα εν κινήσει 1η με συμπλέκτη και επιβραδυνα μέχρι μα σταματήσω. Δεν το έκανε. Τι να πω; Ειμαι ο τυχερός;

  5. #80
    Την παρασκευη ο αντιπρόσωπος έβαλε στο δικό μου μια ηλεκτρονική συσκευή για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του. Το σαββατο μου έσβησε οποτε θα τους το παω δευτερα πρωι να πάρουν τη συσκευή και αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε τι παιζει. Πάντως εχουμε μαζευτεί πολλοί πλέον με το ίδιο πρόβλημα, δε μπορει η γιαμαχα να σφυρίζει αδιάφορα.
    Ο νεος ειναι ωραιος

  6. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anosis Προβολή μηνύματος
    Την παρασκευη ο αντιπρόσωπος έβαλε στο δικό μου μια ηλεκτρονική συσκευή για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του. Το σαββατο μου έσβησε οποτε θα τους το παω δευτερα πρωι να πάρουν τη συσκευή και αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε τι παιζει. Πάντως εχουμε μαζευτεί πολλοί πλέον με το ίδιο πρόβλημα, δε μπορει η γιαμαχα να σφυρίζει αδιάφορα.
    Ενημερωσε μας φιλε μου μηπως βγαλουμε καμια ακρη.

  7. #82
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Μολις γυρισα απο τον αντιπροσωπο. Μου εσφιξαν την αλυσιδα γιατι οντως ηταν πολυ λασκα και τωρα δεν κανει τοσο θορυβο οπως πριν. Οσο αφορα το σβησιμο του κινητηρα δεν μου το ξαναεκανε και ετσι δεν μου ανεβασανε το ρελαντι αλλωστε τους ειπα οτι ειναι στις 1200 στροφες και μου ειπαν οτι εκει πρεπει να ειναι. Ελπιζω οτι δεν θα μου ξανασβησει. Θα δειξει...

  8. #83
    tps ή ψεκασμός

    μου θυμίζει το πρόβλημα που είχα στο βεστρομ 1000
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #84
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2014
    Μηνύματα
    22
    Καλησπέρα κι απο μένα και καλως σας βρήκα. Την πέμπτη πήρα κι εγω στα χέρια μου ενα ματ γκρι MT και ομολογω πως έχω εντυπωσιαστεί. Παρότι είχα πολλά χρόνια να δουλέψω ταχύτητες(Αρκετά παλιά είχα ενα tdr250 και μετα είχα βολευτεί με σκουτερς) μόλις ανέβηκα ήταν σα να το οδηγούσα χρόνια. Ειναι παρα πολύ φιλικό προς τον αναβάτη. Με το που αγγιξε το μοτερ τις 4κ στροφες βέβαια κατάλαβα πως το κουτάβι έχει και δόντια. Μετά απο οδήγηση λίγων ημερών μπορώ να πω πως ακόμα και στο στρώσιμο κινείται αρκετά γρήγορα και άνετα στη πόλη. Τώρα περιμένω να γίνει το πρώτο σερβις για να δω πως είναι η ζωή μετα τις 5κ στροφές Το μόνο που με προβληματίζει, χωρίς να μου χει τύχει στα ελάχιστα χλμ που χω κάνει, είναι το θέμα με το σβήσιμο εν κινήσει. Ελπίζω να έχουμε κάποια πληροφόρηση σύντομα, αυτό το μηχανάκι είναι πολύ καλό για να πάει απατο απο κακές κριτικές λόγω μιας μικρολεπτομέρειας που θα μπορούσε να διορθωθεί εύκολα.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik0la0s Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα,

    το έχω 1 εβδομάδα περίπου σε matt grey.
    Είναι και εμένα η πρώτη γενικά μηχανή.
    Έχω κάνει 300χλμ μέχρι στιγμής με τις προδιαγραφές στρωσίματος που λέει στο manual.
    Αυτό που λέτε για το σβήσιμο, μου το έκανε 1 μόνο φορά την πρώτη ώρα που το καβάλησα μέχρι να το πάω σπίτι.
    Εκ τότε δεν το έχει ξανακάνει.
    Πιθανολογώ πως είχε να κάνει με δικό μου λάθος χειρισμό.
    Το ρελαντί μου είναι κάτω από το 1500rpm.
    Κατά τ' άλλα, η μοτοσυκλέτα είναι φοβερή και πανάλαφρη!
    Δεν έχω εμπειρία για να την συγκρίνω με άλλες, αλλά έχει αρκετή δύναμη ασχέτως συμπλεκόμενης σχέσης κιβωτίου.
    Αν έψαχνα να βρω ένα μειονέκτημα, είναι ο ήχος που θα τον ήθελα ποιό "άγριο".
    Η μέση κατανάλωση επίσης αυτή τη στιγμή είναι στα 5.2 lt/100km βάσει του υπολογιστή της μηχανής με mixed οδήγηση και πόλη και εθνική.

    Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πείτε μου.

    διαλεξε και παρε https://www.youtube.com/watch?v=PLVU2hn4T94

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    ^^^Καλημερα, αληθεια αυτη την arrow την μαυρη την κοντη που βγαινει απο το σημειο που βγαινει και η μαμισια που την βρισκουμε ;;; μπηκα στο site της arrow και εχει μονο με μακρυ σωληνα, χρειαζετε καποια πατεντα να κοντηνει ;;; που μπορω να την βρω και ποσο κοστιζει ;;; αν ξερει καποιος καποια διευθυνση-τεχνικο στην αθηνα που να αναλαμβανει ας μου στειλει ενα pm.

    υ.γ : ουτε σημερα μου εσβησε η μηχανη...

  12. #87
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anosis Προβολή μηνύματος
    Την παρασκευη ο αντιπρόσωπος έβαλε στο δικό μου μια ηλεκτρονική συσκευή για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του. Το σαββατο μου έσβησε οποτε θα τους το παω δευτερα πρωι να πάρουν τη συσκευή και αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε τι παιζει. Πάντως εχουμε μαζευτεί πολλοί πλέον με το ίδιο πρόβλημα, δε μπορει η γιαμαχα να σφυρίζει αδιάφορα.
    Καλημερα φιλε μου, τι εγινε τελικα ; εδειξε τιποτα η συσκευη ;;;
    εμενα να μην το ματιασω δεν μου το εχει ξανακανει.

  13. #88
    Η συσκευή δεν έδειξε τίποτα, η μηχανη ομως μου έσβησε στην αλλαγή απο 4η σε 5η με 70 χαω και ηταν τρομακτικό. Αρχίζω να τα παιρνω πολυ άσχημα και με βλέπω να κατασκηνωνω εξω απο την αντιπροσωπεία και να ενημερώνω ολους τους υποψήφιους πελάτες για το ελάττωμα της. Ποσο καιρο κανει σε ενα εργοστάσιο επιπέδου γιαμαχα να λύσει ενα πρόβλημα;
    Ο νεος ειναι ωραιος

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ζήτα έλεγχο του TPS (Throttle Position Sensor). Σε πολλά μοντέλα της γιαμάχα προκαλούσε ακριβώς αυτό το πρόβλημα και αλλαζόταν δωρεάν κατόπιν ανάκλησης (πχ ΧΤ, ΜΤ κα).

    Δέχεται όμως και ρύθμιση (το TPS).
    Αυτό που έγραψα παραπάνω το θέσατε σαν πιθανότητα στη γιαμάχα;

    Το πρόβλημα έχει τουλάχιστον 10 χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε, με τα δικά σας συμπτώματα και στην αρχή έκαναν ότι και σε εσάς. Ανέβαζαν το ρελαντί, αλλά το πρόβλημα δεν λυνόταν απόλυτα και ακολούθησε αλλαγή των TPS σε πάρα πολλές μοτοσυκλέτες. Γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα.

  15. #90
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2014
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό που έγραψα παραπάνω το θέσατε σαν πιθανότητα στη γιαμάχα;

    Το πρόβλημα έχει τουλάχιστον 10 χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε, με τα δικά σας συμπτώματα και στην αρχή έκαναν ότι και σε εσάς. Ανέβαζαν το ρελαντί, αλλά το πρόβλημα δεν λυνόταν απόλυτα και ακολούθησε αλλαγή των TPS σε πάρα πολλές μοτοσυκλέτες. Γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα.
    φιλε μου εγω δεν αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με σβησιμο κινητηρα στα τοσα χλμ. Οπως εχω διαβασει σε ξενα forum το θεμα εντοπιζοταν στο σβησιμο με πολυ λιγα χλμ και σε πολυ χαμηλες στροφες με 1η-2η στο κιβωτιο και οχι με 4η οπως στον φιλο anosis. Εγω προς το παρον δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα αφου οπως ειπα και παραπανω δεν μου εχει ξανασβησει χωρις να πειραξω το ρελαντι (τι να πω ισως ηθελε λιγα χιλιομετρα ο κινητηρα επειδη ειναι πολυ καινουριος και πολυ σφιχτος ακομα).Φοβαμαι πως του φιλου το θεμα ειναι μεμονομενο και καποιο ελλατωμα υπαρχει στην συγκεκριμενη μοτοσυκλετα διοτι δεν εχω ξαναδιαβασει για παρομοιο προβλημα. Παντως φιλε anosis εγω στην θεση σου δεν θα καβαλαγα την μοτοσυκλετα με φοβο να μου σβησει με τετοια ταχυτητα, ειναι πολυ επικινδυνο. πρεπει οποσδηποτε να τους πιεσεις διοτι ειναι θεμα ασφαλειας.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF