Σελίδα 69 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869707172737479 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.035 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1021
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνει σούζες κάθε λίγα μέτρα, τα λάδια μένουν χαμηλά και προκαλείται διαρροή.


    ...ειπε ο Σηφης ο Καντηλας και το πηγε λαμπαδα μεχρι την Κορινθο...


  2. #1022
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Μα ναι....ειναι φως φανάρι.....πως μου διεφυγε αυτη η λεπτομέρεια
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #1023
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Μα είναι μηχανάκια αυτά που πάτε και αγοράζετε;
    Δεν παίρνεις ένα transalp to 600......



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #1024
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Καλημέρα παίδες,
    Τελικά δεν το πήγα καν στο συνεργείο, μόλις γύρισα σπίτι, το έψαξα καλά.
    Έβγαλα το πλαστικό καπάκι που έχει πίσω απο τον λεβιέ των ταχυτήτων (για την προστασια του μπροστινού γραναζιού της αλυσίδας), μιάς και απο εκέι πίσω έβλεπα να υπάρχει η "διαρροή".
    Μεγάλη ιστορία μικρή (ήταν αποθέωση όταν διάβασα αυτή την μετάφραση απο τον BMW συμφορουμίτη) τελικά δεν είναι λάδι απο το μοτέρ, αλλά το λιπαντικό της αλυσίδας που είχε μαζευτεί εκει και απο την μαυρίλα τα είχε κάνει όλα !@#$@#$.
    Τα καθάρισα όλα εκεί, έκανα το μοτόρι μια καλή βόλτα και είδα οτι δεν υπήρχε κάποια νέα "διαρροή".
    Οπότε τέλος καλό, όλα καλά.
    Τσάμπα διαπόμπευση του ποιοτικότερου και most value 4 money μοτέρ!!!

  5. #1025
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Ήταν απολύτως αναμενόμενο ότι, αν υπήρχε βλάβη, θα είχε προκληθεί από τον χρήστη ή τον μηχανικό, αφού το μηχανάκι είναι 110% bulletproof. Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα και το έλυσες μόνος σου. Βάζε λιγότερο λιπαντικό στην αλυσίδα.
    Life begins at 45°.

  6. #1026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από brandonheat Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παίδες,
    Τελικά δεν το πήγα καν στο συνεργείο, μόλις γύρισα σπίτι, το έψαξα καλά.
    Έβγαλα το πλαστικό καπάκι που έχει πίσω απο τον λεβιέ των ταχυτήτων (για την προστασια του μπροστινού γραναζιού της αλυσίδας), μιάς και απο εκέι πίσω έβλεπα να υπάρχει η "διαρροή".
    Μεγάλη ιστορία μικρή (ήταν αποθέωση όταν διάβασα αυτή την μετάφραση απο τον BMW συμφορουμίτη) τελικά δεν είναι λάδι απο το μοτέρ, αλλά το λιπαντικό της αλυσίδας που είχε μαζευτεί εκει και απο την μαυρίλα τα είχε κάνει όλα !@#$@#$.
    Τα καθάρισα όλα εκεί, έκανα το μοτόρι μια καλή βόλτα και είδα οτι δεν υπήρχε κάποια νέα "διαρροή".
    Οπότε τέλος καλό, όλα καλά.
    Τσάμπα διαπόμπευση του ποιοτικότερου και most value 4 money μοτέρ!!!
    Καλά ρε φίλε πόσο λάδι ρίχνεις στην αλυσίδα; Και όπως έλεγε και το γνωστό ανέκδοτο (για τους παλιούς) πόσο νερό ήπιες μωρή χαμούρα;;

  7. #1027
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Παιδιά, στον λόγο μου, δεν του ρίχνω τόσο πολύ (είναι σπρέι).
    Αν όντως του γλεντούσα την ψυχή σε ποσότητα θα το είχα ξαναδεί και άλλη φορά.
    Ψεκάζω την αλυσίδα (στο πίσω γρανάζι και στο σημείο που ενώνεται η αλυσίδα με το γρανάζι) μετά απο πλύσιμο της μηχανής / αλυσίδας (συνήθως μια φορά τον μήνα).
    Τόσο πολύ να του έριξα και να μην το πήρα χαμπάρι?
    Τι να πω...
    Πάντως όλα καλα, έστω και αν ήταν απο βλακεία μου

  8. #1028
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από brandonheat Προβολή μηνύματος
    Ψεκάζω την αλυσίδα (στο πίσω γρανάζι και στο σημείο που ενώνεται η αλυσίδα με το γρανάζι) μετά απο πλύσιμο της μηχανής / αλυσίδας (συνήθως μια φορά τον μήνα).
    Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο το σημειο που ψεκαζεις. Εγω σε ολες μου τις μηχανες ψεκαζα παντα στο μεσο περιπου της αλυσιδας, εκει δηλαδη που εχω κυκλωσει στην παρακατω φωτογραφια. Οπως γυρνας την αλυσιδα το λιπαντικο πηγαινει και στα γραναζια ετσι κι αλλιως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	389433

    Ενα πανι ή κομματι χαρτονι απο κατω ακριβως για να μη λερωνεις το πατωμα και εισαι κομπλε. Θα δεις οτι φευγει αρκετο σπρέι περα απο την αλυσιδα (στο πατωμα δλδ), οποτε σε εσενα ολο αυτο το παραπανησιο συσσωρευεται στο πισω γραναζι και στη τριγυρω περιοχη της μηχανης.

  9. #1029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από brandonheat Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, στον λόγο μου, δεν του ρίχνω τόσο πολύ (είναι σπρέι).
    Αν όντως του γλεντούσα την ψυχή σε ποσότητα θα το είχα ξαναδεί και άλλη φορά.
    Ψεκάζω την αλυσίδα (στο πίσω γρανάζι και στο σημείο που ενώνεται η αλυσίδα με το γρανάζι) μετά απο πλύσιμο της μηχανής / αλυσίδας (συνήθως μια φορά τον μήνα).
    Τόσο πολύ να του έριξα και να μην το πήρα χαμπάρι?
    Τι να πω...
    Πάντως όλα καλα, έστω και αν ήταν απο βλακεία μου
    Όπως καθαρίζουμε το πίσω γρανάζι, έτσι μια στο τόσο καλό ειναι να καθαρίζουμε και το μπροστά. Καθώς είναι μικρότερο και η αλυσίδα έχει μικρότερη γωνία περιστροφής (μεγαλύτερη φυγόκεντρο) πετάει περισσότερο λάδι μέσα στο προστατευτικό του γραναζιού.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο το σημειο που ψεκαζεις. Εγω σε ολες μου τις μηχανες ψεκαζα παντα στο μεσο περιπου της αλυσιδας, εκει δηλαδη που εχω κυκλωσει στην παρακατω φωτογραφια. Οπως γυρνας την αλυσιδα το λιπαντικο πηγαινει και στα γραναζια ετσι κι αλλιως. Ενα πανι ή κομματι χαρτονι απο κατω ακριβως για να μη λερωνεις το πατωμα και εισαι κομπλε. Θα δεις οτι φευγει αρκετο σπρέι περα απο την αλυσιδα (στο πατωμα δλδ), οποτε σε εσενα ολο αυτο το παραπανησιο συσσωρευεται στο πισω γραναζι και στη τριγυρω περιοχη της μηχανης.

    Στο σημείο που δείχνεις δεν είναι εύκολο να περάσει το λάδι και στα δύο o-ring και δεν λιπαίνεται σωστά η αλυσίδα σου. Καλό είναι να ψεκάζεις από το πίσω μέρος και στο σημείο που η αλυσίδα ακουμπάει πάνω στο γρανάζι και το λάδι να πηγαίνει σε όλο το πλάτος του κάθε κρίκου, έτσι ακόμα και το λάδι που φεύγει από την αλυσίδα μένει πάνω στα δόντια από το γρανάζι.
    Τελευταία τροποποίηση από costas81; 17/10/2017 στις 11:22.

  10. #1030
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!

    Παιδιά μια ερώτηση, προς όσους έχετε ζελατίνα, παρατηρείτε καθόλου στορβιλισμούς/συντονισμό σε κάποια χιλιόμετρα? Έχω την Ermax Sport και τον τελευταίο καιρό παρατηρώ στα 135-150 αρκετό στροβιλισμό/συντονισμό, τόσο που "φοβίζει" να ανεβάσεις παραπάνω. Την έβγαλα χθες το απόγευμα να κάνω κάποιες δοκιμές τις επόμενες μέρες να δω αν έφτιαγε αυτό ή κάτι άλλο. Πρόσφατα που άλλαξα λάστιχα (Pirelli Diablo Rosso III -> άλλη μηχανή εντελώς με τα νέα ελαστικά), ρώτησα τα παιδιά αν έχουν στραβώσει καθόλου οι ζάντες από λακούβες κλπ και μου είπαν ότι είναι οκ.

  11. #1031
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Στο σημείο που δείχνεις δεν είναι εύκολο να περάσει το λάδι και στα δύο o-ring και δεν λιπαίνεται σωστά η αλυσίδα σου. Καλό είναι να ψεκάζεις από το πίσω μέρος και στο σημείο που η αλυσίδα ακουμπάει πάνω στο γρανάζι και το λάδι να πηγαίνει σε όλο το πλάτος του κάθε κρίκου, έτσι ακόμα και το λάδι που φεύγει από την αλυσίδα μένει πάνω στα δόντια από το γρανάζι.
    Στη φωτογραφια κυκλωσα απλα το "υψος" της αλυσιδας. Επειδη η φωτογραφια ειναι πλαγια δεν υπαρχει η τριτη διασταση, αλλα θεωρησα πως τα υπολοιπα εννοουνται (λανθασμενα προφανως αν κρινω απο το σχολιο σου). Φυσικα και ψεκαζω απο τη μεσα πλευρα της αλυσιδας, απο πανω προς τα κατω δλδ, οχι απο το πλαι. Το λιπαντικο πηγαινει σε ολο το πλατος της αλυσιδας. Anyway, μπορει να το δοκιμασει ο φιλος και να δει αν υπαρχει καποια διαφορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	389434

  12. #1032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στη φωτογραφια κυκλωσα απλα το "υψος" της αλυσιδας. Επειδη η φωτογραφια ειναι πλαγια δεν υπαρχει η τριτη διασταση, αλλα θεωρησα πως τα υπολοιπα εννοουνται (λανθασμενα προφανως αν κρινω απο το σχολιο σου). Φυσικα και ψεκαζω απο τη μεσα πλευρα της αλυσιδας, απο πανω προς τα κατω δλδ, οχι απο το πλαι. Το λιπαντικο πηγαινει σε ολο το πλατος της αλυσιδας. Anyway, μπορει να το δοκιμασει ο φιλος και να δει αν υπαρχει καποια διαφορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	389434
    Το σημαντικό είναι το λάδι να πηγαίναι ανάμεσα στους κρίκους της αλυσίδας στο σημείο στο σημείο που υπάρχει η κίνηση μετακύ των κρίκων και όχι στο σημείο που τα γρανάζια ακουμπάνε τον κρίκο!! Θέλουμε η αλυσίδα κατά την κίνηση της να έχει λίπανση ανάμεσα στα ίδια της τα σημεία και όχι στο σημείο που κουμπώνουν τα δόντια από τα γρανάζια μας!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	45,3 KB 
ID:	389435

  13. #1033
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Στο σημείο που δείχνεις δεν είναι εύκολο να περάσει το λάδι και στα δύο o-ring και δεν λιπαίνεται σωστά η αλυσίδα σου. Καλό είναι να ψεκάζεις από το πίσω μέρος και στο σημείο που η αλυσίδα ακουμπάει πάνω στο γρανάζι και το λάδι να πηγαίνει σε όλο το πλάτος του κάθε κρίκου, έτσι ακόμα και το λάδι που φεύγει από την αλυσίδα μένει πάνω στα δόντια από το γρανάζι.
    Κι όμως, η σωστή λίπανση γίνεται στην εσωτερική πλευρά της αλυσίδας. Είμαι με ptc.
    Life begins at 45°.

  14. #1034
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Βαζεις κατα κυριο λογο μεσα ετσι ειναι το σωστο.αν εισαι ψειρας ομως ριχνεις και απ εξω να παει παντου απλα μετα με ενα στεγνο πανι χαιδευεις την εξωτερική πλευρα να παρει τα πολλα που θα τα πεταξει αν τα αφησεις επανω!
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #1035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κι όμως, η σωστή λίπανση γίνεται στην εσωτερική πλευρά της αλυσίδας. Είμαι με ptc.
    Σας έχω και τους δύο.....

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF