Σελίδα 90 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 40808586878889909192939495100 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.336 έως 1.350 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1336
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν πας στην αντιπροσωπεία για την ενδιάμεση αλλαγή λαδιών; Αυτό κάνω ανάμεσα στα service, οπότε γίνεται αλλαγή λαδιών ανά 5.000 χιλιόμετρα. Το κόστος είναι γύρω στα 40€ και άντε να χάσεις 2 ώρες, αν είναι ζεστός ο κινητήρας και περιμένουν να κρυώσει για να μη χαλάσουν τα σπειρώματα αλουμινίου.
    Όπως έγραψα παραπάνω για την αλλαγή λαδιών+φίλτρου στα 1.000χλμ μου ζήτησαν €50 και είχαν κάνει δώρο την εργασία.
    Τώρα θα δώσω λιγότερα απο τα μισά (€25) και θα χάσω 15 λεπτά χρόνο μόνο αντί για 45' πήγαινε-έλα μόνο.

    Αν βαρεθώ όταν πάω στη δουλειά θα πώ στο μηχανικό μου να πάρει τη μηχανή να αλλάξει τα λάδια και να μου την επιστρέψει.
    Αυτός θα ζητήσει €10. Ε θα του δώσω €15 και πάλι θα μου περισσέψουν
    Συν ότι δε θα χάσω καθόλου χρόνο!

  2. #1337
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    γρήγορη ερώτηση γιατί δεν έχω όρεξη για διαμάχες

    υπάρχει περίπτωση μετά απο ~3500χλμ να πάρουν χαμπάρι ότι άλλαξα το λάδι?
    και να μου πούν ότι χάνω και την εγγύηση? μιλάμε για MA2 SJ οπότε κανονικά ολα καλά

    στο αμάξι δεν είχα θέμα αλλά τους το πήγαινα εγώ και έβλεπαν ότι πληρεί τις απαιτήσεις του εργοστασίου
    Αν το πανε για αναλυση στο χημειο του κρατους λογικα...
    Ουτε το δικο τους δεν ξεχωριζουν μετα απο 1 εβδομαδα σιγα μην καταλαβουν τι λαδι εβαλες στο ενδιαμεσο.
    Ride(s) the wind of change...

  3. #1338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν πας στην αντιπροσωπεία για την ενδιάμεση αλλαγή λαδιών; Αυτό κάνω ανάμεσα στα service, οπότε γίνεται αλλαγή λαδιών ανά 5.000 χιλιόμετρα. Το κόστος είναι γύρω στα 40€ και άντε να χάσεις 2 ώρες, αν είναι ζεστός ο κινητήρας και περιμένουν να κρυώσει για να μη χαλάσουν τα σπειρώματα αλουμινίου.
    Είναι δική σου θεωρία αυτό, ή στο είπαν σε κάποιο συνεργείο?

  4. #1339
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το να μην ανοίγεις τον κινητήρα όταν είναι πολύ ζεστός, διότι μπορεί να γίνει ζημιά στα σπειρώματα, το λένε οι μηχανικοί στην αντιπροσωπεία και πράττουν πάντα έτσι. Το έχω ακούσει και αλλού ως επιβεβαίωση.

    Ως προς τις ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, το συνιστουν τόσο οι μηχανικοί, όσο κάποιοι γνώστες από τον κύκλο μου. Έχω επιφυλάξεις, λόγω της διάστασης απόψεων κατασκευαστή και μηχανικών, αλλά ακολουθώ τη γνώμη των πολλών στο θέμα, μιας και το κόστος δεν είναι υψηλό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #1340
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το να μην ανοίγεις τον κινητήρα όταν είναι πολύ ζεστός, διότι μπορεί να γίνει ζημιά στα σπειρώματα, το λένε οι μηχανικοί στην αντιπροσωπεία και πράττουν πάντα έτσι. Το έχω ακούσει και αλλού ως επιβεβαίωση.

    Ως προς τις ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, το συνιστουν τόσο οι μηχανικοί, όσο κάποιοι γνώστες από τον κύκλο μου. Έχω επιφυλάξεις, λόγω της διάστασης απόψεων κατασκευαστή και μηχανικών, αλλά ακολουθώ τη γνώμη των πολλών στο θέμα, μιας και το κόστος δεν είναι υψηλό.
    Εμένα το owners manual λέει αυτό για την αλλαγή λαδιώνStart the engine , warm it up for several minutes
    Από κει και πέρα ο καθένας πράττει όπως θέλει. Μπορεί να βάλει την τάπα στο ψυγείο και να ζεστάνει με καμινέτο το κάρτερ για να μπει πιο εύκολα η βίδα άμα θέλει.
    Έχω χαλάσει και γω τα σπειρώματα στο 1ο Τ80 που είχα αγοράσει. Έφταιγε το κουλό μου και η άγνοια μου και όχι το ζέσταμα-ξεζέσταμα του μοτέρ.
    Απλά εάν δεν έχεις εμπειρία καλό είναι να χρησιμοποιείς ροπόκλειδο.

    Για τις αλλαγές σημασία έχει η χρήση και όχι τα χιλιόμετρα. Εάν κάποιος χρησιμοποιεί ένα μηχανάκι για 1500Km το χρόνο το καλοκαίρι μόνο και από αυτά τα μισά είναι σε χωματόδρομους στην παραλία
    με το μοτέρ να βράζει τότε ας αλλάξει και στα 500.

    Αλλαγές λαδιών και απλή συντήρηση service δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σε δίκτυο αντιπροσωπίας(για την εγγύηση) . Οποιδήποτε συνεργείο με άδεια μπορεί να την κάνει , γι αυτό και
    αναγράφεται και στο owners manual η διαδικασία.

  6. #1341
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Αλλαγές λαδιών και απλή συντήρηση service δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σε δίκτυο αντιπροσωπίας(για την εγγύηση) . Οποιδήποτε συνεργείο με άδεια μπορεί να την κάνει , γι αυτό και
    αναγράφεται και στο owners manual η διαδικασία.
    Εμένα μου είπε ο μηχανικός στο εξουσιοδοτημένο ότι αν αγγίξει άλλος τη μηχανή χάνω την εγγύηση. Και αφορμή ήταν το προστατευτικό ψυγείου που είχα βάλει εγώ. (Το έβγαλα μετά βέβαια γιατί ανέβαζε θερμοκρασία)
    Δεν το συνέχισα γιατί μου άναψαν τα λαμπάκια και δε θέλω να μαλώσουμε όσο έχω την εγγύηση.

  7. #1342
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου είπε ο μηχανικός στο εξουσιοδοτημένο ότι αν αγγίξει άλλος τη μηχανή χάνω την εγγύηση. Και αφορμή ήταν το προστατευτικό ψυγείου που είχα βάλει εγώ. (Το έβγαλα μετά βέβαια γιατί ανέβαζε θερμοκρασία)
    Δεν το συνέχισα γιατί μου άναψαν τα λαμπάκια και δε θέλω να μαλώσουμε όσο έχω την εγγύηση.
    Kακώς. Ο άλλος (ο κατασκευαστής, ο Ιάπωνας δλ) σου δίνει εγγύηση Χ ετών ή χλμ εφόσον όλη τη συντήρηση την κάνει κάποιος δικος του που τον έχει εκπαιδεύσει (με ότι συνεπάγεται αυτό σε κόστος αλλά και γνώση του μηχανικού). Αν "εσύ" μαστορεύεις μόνος σου και πειράξεις κάτι που δεν θα έπρεπε, γιατί θα πρέπει να ισχύει η εγγύηση που σου δίνει ο άλλος;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #1343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το να μην ανοίγεις τον κινητήρα όταν είναι πολύ ζεστός, διότι μπορεί να γίνει ζημιά στα σπειρώματα, το λένε οι μηχανικοί στην αντιπροσωπεία και πράττουν πάντα έτσι. Το έχω ακούσει και αλλού ως επιβεβαίωση.

    Ως προς τις ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, το συνιστουν τόσο οι μηχανικοί, όσο κάποιοι γνώστες από τον κύκλο μου. Έχω επιφυλάξεις, λόγω της διάστασης απόψεων κατασκευαστή και μηχανικών, αλλά ακολουθώ τη γνώμη των πολλών στο θέμα, μιας και το κόστος δεν είναι υψηλό.
    Στην εποχή μου μας έλεγαν να τα αλλάζουμε ζεστά που είναι και πιο λεπτόρευστα κλπ κλπ

  9. #1344
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Kακώς. Ο άλλος (ο κατασκευαστής, ο Ιάπωνας δλ) σου δίνει εγγύηση Χ ετών ή χλμ εφόσον όλη τη συντήρηση την κάνει κάποιος δικος του που τον έχει εκπαιδεύσει (με ότι συνεπάγεται αυτό σε κόστος αλλά και γνώση του μηχανικού). Αν "εσύ" μαστορεύεις μόνος σου και πειράξεις κάτι που δεν θα έπρεπε, γιατί θα πρέπει να ισχύει η εγγύηση που σου δίνει ο άλλος;
    Ας μου αποδείξει ότι για τη σκουριά στο ψαλίδι φταίει το ψυγείο του νερού και θα το δεχτώ.

    Και αν δεν το πειράξω εγώ αλλά κάνει την αλλαγή λαδιών ένας "άσχετος" αδειούχος μηχανικός εκτός αντιπροσωπείας με λάδια και ροπές βάση manual τότε γιατί χάνω την εγγύηση?

  10. #1345
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Εμένα το owners manual λέει αυτό για την αλλαγή λαδιώνStart the engine , warm it up for several minutes
    Αυτο που περιγραφεις μηπως στο ζηταει αφοτου εχεις αλλαξει τα λαδια για τυχον συμπληρωμα?
    Τουλαχιστον η Suzuki αυτο λεει στο δικο μου.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #1346
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.294
    Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Ούτε να ζεματάει, ούτε κρύος.

    Φίλτρο πάντως σε κάθε αλλαγή λαδιού (μετά από μπάνιο δε φοράμε το ίδιο βρακί, κλπ)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #1347
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Ας μου αποδείξει ότι για τη σκουριά στο ψαλίδι φταίει το ψυγείο του νερού και θα το δεχτώ.

    Και αν δεν το πειράξω εγώ αλλά κάνει την αλλαγή λαδιών ένας "άσχετος" αδειούχος μηχανικός εκτός αντιπροσωπείας με λάδια και ροπές βάση manual τότε γιατί χάνω την εγγύηση?
    Warranty terms...διαβασε τα κ θα ξερεις τι μπορεις να κανεις κ τι οχι.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #1348
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Warranty terms...διαβασε τα κ θα ξερεις τι μπορεις να κανεις κ τι οχι.
    Η νομοθεσία είναι πάνω απο τα warranty terms

  14. #1349
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Η νομοθεσία είναι πάνω απο τα warranty terms
    Τοτε μην αγχωνεσαι αλλαξε τα κ στον μπαρμπα Γιωργο στην γωνια.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #1350
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τοτε μην αγχωνεσαι αλλαξε τα κ στον μπαρμπα Γιωργο στην γωνια.
    Επειδή δεν έχω όρεξη να μαλώνω ρωτάω. Το ξεκαθάρισα πιο πάνω.
    Και δεν πάω σε τυχάρπαστο αλλά επαγγελματία μηχανικό.

    Τα έχω γράψει πιο πάνω

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF