Σελίδα 93 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 43838889909192939495969798103 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.381 έως 1.395 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1381
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που συμφωνούμε
    Δεν συμφωνούμε, απλά σε αφήνω με τις αυταπάτες σου

  2. #1382
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνούμε, απλά σε αφήνω με τις αυταπάτες σου
    Μέχρι τώρα μονο λόγια είσαι. Ποιός έχει αυταπάτες;

  3. #1383
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μέχρι τώρα μονο λόγια είσαι. Ποιός έχει αυταπάτες;


    Δεν σε πιάνω, αλλά δεν με νοιάζει κι ολας.

    Καλή τύχη και έχε κατά νου ότι και οι δικηγόροι το "ψωμάκι" τους ψαχνουν

    Και κάποιοι τους το προσφέρουν απλόχερα

  4. #1384
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Εννοώ ότι δε μου έχεις αποδείξει ότι δεν ισχύουν αυτά που διαβάζω.

    Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω φτάσει σε δικηγόρο για τέτοια θέματα. Αν και τα έξοδα του δικηγόρου τα ζητάς αν κερδίσεις.

    Υπάρχει ο συνήγορος του καταναλωτή και άλλοι σύλλογοι που συνεργάζονται με δικηγόρους. Αλίμονο αν ο κάθε καταναλωτής ήταν ξεβράκωτος.
    Μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί περίπου 3-4 φορές με την καλύτερη ενάντια στον ΟΤΕ που έφαγε πρόστιμο.
    Α και με τη Eurobank που μου επέστρεψαν €60-70

    Να μην υπήρχε η νομοθεσία να το δεχτώ.

  5. #1385
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι δε μου έχεις αποδείξει ότι δεν ισχύουν αυτά που διαβάζω.

    Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω φτάσει σε δικηγόρο για τέτοια θέματα. Αν και τα έξοδα του δικηγόρου τα ζητάς αν κερδίσεις.

    Υπάρχει ο συνήγορος του καταναλωτή και άλλοι σύλλογοι που συνεργάζονται με δικηγόρους. Αλίμονο αν ο κάθε καταναλωτής ήταν ξεβράκωτος.
    Μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί περίπου 3-4 φορές με την καλύτερη ενάντια στον ΟΤΕ που έφαγε πρόστιμο.
    Α και με τη Eurobank που μου επέστρεψαν €60-70

    Να μην υπήρχε η νομοθεσία να το δεχτώ.
    Επειδή ο αποπάνω ειναι σε διακοπές απο χθες, και δεν νομίζω να μπει για κανα μηνα εδώ μέσα, απλά να σου πω ότι ο συγκεκριμένος μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω από σένα.

    Έξυπνο παιδί είσαι, θα καταλάβεις τι λέω. Αν πάλι, έχεις δεχτεί ότι η δική σου άποψη είναι η σωστή κι αυτή των επαγγελματιών του χώρου δεν είναι, τότε πραγματικά σου ευχόμαστε καλή τύχη, σε περίπτωση που θα την χρειαστείς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #1386
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι δε μου έχεις αποδείξει ότι δεν ισχύουν αυτά που διαβάζω.

    Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω φτάσει σε δικηγόρο για τέτοια θέματα. Αν και τα έξοδα του δικηγόρου τα ζητάς αν κερδίσεις.

    Υπάρχει ο συνήγορος του καταναλωτή και άλλοι σύλλογοι που συνεργάζονται με δικηγόρους. Αλίμονο αν ο κάθε καταναλωτής ήταν ξεβράκωτος.
    Μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί περίπου 3-4 φορές με την καλύτερη ενάντια στον ΟΤΕ που έφαγε πρόστιμο.
    Α και με τη Eurobank που μου επέστρεψαν €60-70

    Να μην υπήρχε η νομοθεσία να το δεχτώ.


    Αλήθεια τώρα;

    Σιγά μη κάτσω να σου εξηγήσω.

    Απλά αν νομίζεις ότι το να κοντράρεις μια εταιρία σαν τη Yamaha για όρους εγγύησης θα είναι το ίδιο με το καταστήματακι ή τη Eurobank, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος και καλή τύχη.

    Τελος από εμένα.

  7. #1387
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Όπως ανέφερα κοιτάω να αποφύγω τη διαμάχη.
    Απο εκεί και πέρα η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη.

    Οι όροι εγγύησης είναι ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ των νόμων.
    Αυτό είναι κανόνας.

    Τέλος και απο μένα.
    Δεν έχει νόημα να συζητάμε για κάτι απλούστατο και ξεκάθαρο που ισχύει πάρα πολλά χρόνια.
    Άλλο ένα τυχαίο λινκ (απο τα άπειρα!)
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2704

    ένας λέει έχει θέμα αλλά δε μιλάω για έξτρα εγγύηση που δίνουν κάποιες αντιπροσωπείες αλλά τη βασική

    καλό μήνα

    ΥΓ.
    Άντε και για επιδόρπιο
    https://www.inctek.gr/block_exemption.htm
    Σύμφωνα λοιπόν με τον κανονισμό:
    1. Δεν υπάρχουν αποκλειστικά συνεργεία τα οποία πρέπει να κάνουν αποκλειστικά και μόνο επισκευές σε συγκεκριμένο τύπο αυτοκίνητων, αλλά την συντήρηση και επισκευή μπορεί να την κάνει ο καθένας όπου θέλει αρκεί να είναι από διπλωματούχο μηχανικό και τηρείται βιβλίο Service.

    2. Δεν υπάρχουν γνήσια η μη ανταλλακτικά αλλά ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ανταλλακτικά τα οποία έχουν έγκριση τύπου από την EE για το συγκεκριμένο τύπο αυτοκίνητο του

    3. Η κεντρική αντιπροσωπεία η οποίος εισάγει τον συγκεκριμένο τύπο αυτοκίνητου είναι υποχρεωμένη όπως παρέχει κάθε ανταλλακτικό δωρεάν ως υπόχρεος απέναντι στον πελάτη ο οποίος είναι εντός εγγυήσεως ανεξάρτητος αν έχει κάνει Service εντός η εκτός εξουσιοδοτημένου συνεργείου

    4. Ότι υποχρεωτική χρήση ανταλλακτικών της αντιπροσωπείας κατά την περίοδο της εγγύησης γίνεται μόνο στις δωρεάν τοποθετήσεις
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 01/08/2019 στις 11:29.

  8. #1388
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αυτό το ανορθόγραφο κείμενο δεν πείθει κανέναν.

    Την απόφαση περί εγγυήσεων την ξέρουμε αλλά η κοινή λογική λέει άλλα.

    πχ αν αγοράσεις ενα καινούριο Ducati μπορείς να το πας για service σε οποιοδήποτε συνεργείο?
    Κανονικά οχι γιατί ο μαστορας της γειτονιάς σου δεν ξέρει πως ρυθμίζονται οι βαλβίδες στο δεσμοδρομικό σύστημα της Ducati.

    Βέβαια μπορεί ο ιδιοκτήτης να είναι άσχετος, να το πάει και ο μαστορας του κάνει το service με την μέθοδο του ξεματιάσματος.

    Μέχρι πρότινος κάποιοι Ευρωπαίοι κατασκευαστες (ΚΤΜ, Triumph κλπ) είχαν αφήσει ξεκλείδωτες τις ECU και μπορούσε οποιοσδήποτε μάστορας με ενα κοινό πρόγραμμα (πχ Tune ECU) κι ενα PC να μπορέσει να διαβασει τον εγκέφαλο και να κάνει τις απαραίτητες ενεργειες.
    Πάει κι αυτό πλέον.

    Πως λοιπόν θα διαβάσει το συνεργείο την ECU της μοτο σου αν δεν έχει το κατάλληλο μηχάνημα να το μπριζώσει?
    Αλλο συστημα η Honda, αλλο η Yamaha, αλλο η Suzuki, αλλο η ΚΤΜ κλπ κλπ.

    Θεωρεις οτι ενα συνεργείο μπορεί να έχει τα κατάλληλα μηχανήματα για να τα διαβάσει και να τα σετάρει όλα αυτα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #1389
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Συμφωνώ 100% με αυτά που λές.
    Βέβαια πρόσβαση και στο λογισμικό και στην εκπαίδευση στα γρήγορα που το διάβασα η νομοθεσία προβλέπει ότι ο κατασκευαστής οφείλει να παρέχει (έναντι αμοιβής λογικά).

    Οπότε είναι στο χέρι του εκάστοτε συνεργείου να επεκτείνει τις δυνατότητες του πέρα απο την αλλαγή λαδιών ή όχι.

    Μίλησα για απλή αλλαγή λαδιών με λάδια που πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και αν χάνω την εγγύηση ή αν μπορούν να το καταλάβουν για να με πρήξουν.

    Δεν θα πάω για ρύθμιση βαλβίδων σε κάποιον που δεν έχει κάνει εκπαίδευση επάνω στη μηχανή μου
    ΑΝ ΚΑΙ ( ) με το βιβλίο service (όχι το owners) δε βλέπω το λόγο κάποιος να μή μπορεί να το κάνει.

    Επειδή ούτε ο αντιπρόσωπος χρησιμοποιεί ροπόκλειδο για τη βίδα του λαδιού, άξονα πίσω ρόδας και ρεγουλατόρους αλυσίδας καταλαβαινόμαστε ότι ένας μηχανικός της γειτονιάς μπορεί να είναι και πολύ πιο σχολαστικός.
    Ούτε στη Honda είδα ροπόκλειδο ακόμα και για τη ρύθμιση βαλβίδων...τί λέμε τώρα.

    Και αν το ζητήσεις σε βγάζουν και ηλίθιο και η τιμή διπλασιάζεται

  10. #1390
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Θα μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια να αποδειξεις οτι εγιναν ολα οπως οριζει ο κατασκευαστης για τα δυο χρονια της εγγυησης; Δηλαδη η μοτο σου πρεπει να παει δυο φορες για ετησιο σερβις και αναλογα τα χιλιομετρα που κανεις αλλες δυο για μια εξτρα αλλαγη λαδιων και για αυτες τις 4 συνολικα επισκεψεις θα ρισκαρεις αν συμβει κατι να μπλεξεις με δικηγορους, ενωσεις καταναλωτων, κεντρικες αντιπροσωπειες, ενω το μηχανακι σου θα ειναι στο συνεργειο περιμενοντας αυτοι να τα βρουν ωστε να στο φτιαξουν. Αν φυσικα δεν ισχυριστει η αντιπροσωπεια οτι ο μηχανικος που πηγες εκανε την ζημια και μπλεξεις μετα με αγωγες και μηνυσεις.

    Σε ολο αυτο το διαστημα εσενα η ζωη σου θα ανατραπει, μηχανη θα εχεις αλλα θα ειναι σαν να μην εχεις, θα πληρωνεις δικηγορους, θα ταλαιπωρεισαι και ολα αυτα για να γλυτωσεις μια ωρα το εξαμηνο και 20€ επιπλεον την αλλαγη;


    Σοβαρα τωρα;

  11. #1391
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    OMG που λένε και οι νέοι!

    Και όλα αυτά επειδή θα αλλάξω μόνος μου τα λάδια! (ή είπαμε ένα άλλος μηχανικός)

    Το ξαναδιάβασα γιατί με συνεπήρε η ιστορία τη πρώτη φορά....
    Αυτοί πρέπει να αποδείξουν ότι δημιούργησε πρόβλημα ο άλλος μηχανικός αν τα έχω διαβάσει σωστά.

    Και θα ανατραπεί η ζωή μου?
    Θα αγοράσω καινούργια μηχανή σιγά μη σκάσω!

  12. #1392
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ..
    Βέβαια πρόσβαση και στο λογισμικό και στην εκπαίδευση στα γρήγορα που το διάβασα η νομοθεσία προβλέπει ότι ο κατασκευαστής οφείλει να παρέχει (έναντι αμοιβής λογικά).
    ...
    Eπειδή μάλλον δεν είσαι του χώρου, ή έχεις μπει σχετικά πρόσφατα, να σου πω κάτι γι αυτό:

    Ο κατασκευαστής, δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμενος να κάνει το οτιδήποτε με οποιονδήποτε ιδιώτη. Εστω και να είναι, έστω και να τον εκπαιδεύσει, θα τον εκπαιδεύσει σε τί; Σε όλα του τα μοντέλα ή σε ένα συγκεκριμένο; Έχει ό ιδιώτης μηχανικός τον χρόνο (κι άρα και το χρήμα) να πάει; Θα πάει σε όλους τους κατασκευατές; Θα πάρει ο ιδιώτης ολα τα μηχανήματα που χρειάζεται; Θα πηγαίνει σε κάθε τεχνική ενημέρωση που γίνεται ανά κάποια χρονικά διαστήματα στον κάθε κατασκευαστή; Θα έχει πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων (αποθήκες κλπ) του εργοστασίου για ανταλλακτικά κλπ;

    Δεν πάιζουν αυτά που λες, είναι εξωπραγματικά.
    Τελευταία τροποποίηση από sniper; 01/08/2019 στις 12:33.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #1393
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Τελικα τρολαρεις και εχεις και λεφτα!

  14. #1394
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Θα αγοράσω καινούργια μηχανή σιγά μη σκάσω!
    Αν αγοράσεις καινούρια, πάλι θα έχεις προβληματισμούς με την εγγύηση. Μεταχειρισμένη θέλεις κατά βάθος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2019 στις 13:07.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1395
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Καλά ρε 12 χρόνια και με αφήνετε να λέω τα ίδια?
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=41379


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eπειδή μάλλον δεν είσαι του χώρου, ή έχεις μπει σχετικά πρόσφατα, να σου πω κάτι γι αυτό:

    Ο κατασκευαστής, δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμενος να κάνει το οτιδήποτε με οποιονδήποτε ιδιώτη. Εστω και να είναι, έστω και να τον εκπαιδεύσει, θα τον εκπαιδεύσει σε τί; Σε όλα του τα μοντέλα ή σε ένα συγκεκριμένο; Έχει ό ιδιώτης μηχανικός τον χρόνο (κι άρα και το χρήμα) να πάει; Θα πάει σε όλους τους κατασκευατές; Θα πάρει ο ιδιώτης ολα τα μηχανήματα που χρειάζεται; Θα πηγαίνει σε κάθε τεχνική ενημέρωση που γίνεται ανά κάποια χρονικά διαστήματα στον κάθε κατασκευαστή; Θα έχει πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων (αποθήκες κλπ) του εργοστασίου για ανταλλακτικά κλπ;

    Δεν πάιζουν αυτά που λες, είναι εξωπραγματικά.
    διάβασε την αρχή της 2η σελίδας
    https://www.ideea.gr/newspaper/no/NO0024-NEWS-845.pdf

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF