Σελίδα 117 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1767107112113114115116117118119 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.741 έως 1.755 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1741
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Βλέπω μπάρα καυσίμου να αναβοσβήνει στο ΕΜΠΤΥ

    Τσεκάρω χλμ , έχω κάνει 180χλμ

    Ε του Τρύφωνα Σαμαρά λέω , πάμε για γέμισμα.

    Προσπαθεί η κοπελιά να το γεμίσει , ασφυκτικά βάζει 8 λίτρα.

    Άρα είχε 6 μέσα (14 δε λέει ο Γιαμάχας ?)

    Αυτό , μέσες άκρες , είναι στάνταρ και επαναλμβανόμενο δηλαδή δείχνει οτι είναι άδειο , με ρεζέρβα και σχεδόν έχει μισή ποσότητα ακόμα

    Είπαμε να είναι δείκτης με κάποιο βαθμο ποιητικής αδείας αλλά νομίζω το παρακάνει και γράφει μυθιστόρημα

    ΥΓ δοκίμασα το νεότερο μοντέλο, ιδιαίτερες διαφορές δε βρήκα, ίσως ένα κλικ πιο ραφιναρισμένο κ λίγο πιο ευνουχισμένο , δεν μ'αρέσει σίγουρα το ντάρκ καντράν.
    Υπερβολικά ήσυχη η Ακράπα πάνω που είχε , λατρεύω τις μανέτες τις Gilles ή κάτι αντίστοχο , θέλω κ γω θείο φάση

  2. #1742
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Φτάσαμε αισίως τα 3000 Χλμ. χωρίς πρόβλημα, πάμε για τα 5000 για την επόμενη αλλαγή λαδιώνΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220516_204957.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	50,0 KB 
ID:	435888

  3. #1743
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τον Αύγουστο θα κλείσω 1 χρόνο από την τελευταία αλλαγή λαδιών. Πάντα τα άλλαζα σε χρονικό διάστημα μικρότερο του έτους, διότι έκανα τις 5.000 χλμ σε λιγότερο από ένα χρόνο. Έκανα αλλαγή στα πρώτα 1.000 χλμ και μετά μετά κάθε 5.000 χλμ.

    Πλέον όμως η χρήση του μοτοσακού έχει περιοριστεί και έχω κάνει λίγα χιλιόμετρα. Η Yamaha δεν αναφέρει χρονικά μεσοδιαστήματα. Στον πίνακα συντήρησης αναγράφει αλλαγή λαδιών ανά 10.000 χλμ και annual check.

    Τώρα όμως που οι 5.000 χλμ θα βγουν σε κάποια χρόνια, πώς πρέπει να πράξω; Αν το πήγαινα για αλλαγή λαδιών ανά δύο έτη, που πρέπει να γίνεται και η αλλαγή στα υγρά των φρένων είναι σωστό;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/06/2022 στις 23:51.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1744
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Κάπου είχα διαβάσει στον χρόνο γιατί μαζεύουν υγρασία τα λαδια

  5. #1745
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ολοι οι κατασκευαστες λένε στο χρόνο. Τώρα αν κάνει λίγα χλμ ας αλλαχτουν και στον εναμιση, δεν χαθηκε ο κόσμος. Νομίζω αν δεν πιέζεται η μηχανή γενικά δεν υπάρχει και λόγος.

    Πρέπει να υπάρχουν και long life λάδια για τέτοιες περιπτώσεις.

  6. #1746
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    εγώ έκανα πρόσφατα , επειδή συμπλήρωσα χρόνο ,έκανα περίπου 4500χλμ.

    Μου είπαν στα επόμενα 5Κ να το φέρω ή σε ένα χρόνο.

    Στο βιβλίο βέβαια βλέπω όντως αυτό που λέει ο νεοσσός , για 10Κ χλμ δηλαδή.

  7. #1747
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και τι να πιστέψω στους μηχανικούς. Π.χ. στο αμάξι ο κατασκευαστής λέει αλλαγή λαδιών ανά 15.000 χλμ. Στην αρχή το τηρούσα, αλλά μετά μου είπε ο μηχανικός να τα αλλάζω ανά 10.000 χλμ ή 1,5 χρόνο. Μετά από χρόνια μού είπε άλλος να τα αλλάζω ανά 7.500 χλμ, ενώ πέρσι ο ίδιος ανέφερε ότι πρέπει να αντικαθίστανται ανά 5.000 χλμ.

    Προσπαθώ να καταλάβω αν ο κατασκευαστής αναφέρει αραιά διαστήματα για εμπορικούς λόγους, διότι ο κόσμος θέλει να γλιτώνει το χρόνο συντήρησης.
    Μήπως κάποιοι μηχανικοί κερδοσκοπούν;
    Μήπως ο κατασκευαστής δεν νοιάζεται για τη μακροζωία του κινητήρα με το πέρας της εγγύησης;
    Η χώρα μας έχει ιδιαίτερες συνθήκες;
    Ή καθώς παλιώνει ο κινητήρας θέλει πιο συχνή αλλαγή λαδιών;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/06/2022 στις 12:02.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1748
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και τι να πιστέψω στους μηχανικούς. Π.χ. στο αμάξι ο κατασκευαστής λέει αλλαγή λαδιών ανά 15.000 χλμ. Στην αρχή το τηρούσα, αλλά μετά μου είπε ο μηχανικός να τα αλλάζω ανά 10.000 χλμ ή 1,5 χρόνο. Μετά από χρόνια μού είπε άλλος να τα αλλάζω ανά 7.500 χλμ, ενώ πέρσι ο ίδιος ανέφερε ότι πρέπει να αντικαθίστανται ανά 5.000 χλμ.

    Προσπαθώ να καταλάβω αν ο κατασκευαστής αναφέρει αραιά διαστήματα για εμπορικούς λόγους, διότι ο κόσμος θέλει να γλιτώνει το χρόνο συντήρησης.
    Μήπως κάποιοι μηχανικοί κερδοσκοπούν;
    Μήπως ο κατασκευαστής δεν νοιάζεται για τη μακροζωία του κινητήρα με το πέρας της εγγύησης;
    Η χώρα μας έχει ιδιαίτερες συνθήκες;
    Ή καθώς παλιώνει ο κινητήρας θέλει πιο συχνή αλλαγή λαδιών;
    ειναι πιο απλο απο οσο ακουγεται.

    αρχικα στις μοτο με ημισυνθετικα εχουμε λίγο χαμένο λαδι που καιγεται ενω με φουλ περισσοτερο. αυτο σημαινει πιο τακτικο ελεγχο.

    οι αλλαγες γινονται βαση κατασκευαστη. ομως ο κατασκευαστης δεν ειχε στο μυαλο του τον γιαννακη που παει 1η-2α το 900αρι μοτερ του στο κεντρο της αθηνας με 35+. εκει το λαδι γινετε νερο και χανει τις ιδιοτητες του. αυτοι που κανουν τετοια σκληρη χρηση καλο ειναι να αλλαζουν νωριτερα. η χωρα μας εχει ζεστη που επιβάλει να εισαι πιο προσεκτικος κυριως στην οδηγηση. δεν πηδας το μηχανακι στον καυσωνα, δεν το πιεζεις οταν το βεντιλατερ ειναι ηδη αναμμενο κτλ.

    στο χρονο καλο ειναι να αλλαζεις -λενε- αλλα δεν το ακολουθω, τα κραταω λιγο παραπανω. τα διαστηματα τα παω by the book γιατι απλα το προσεχω και δεν υπαρχει λογος να αλλαξω νωριτερα. οταν ομως ενα μηχανακι παλιωνει καιει λαδι οποτε το να συμπληρωνεις συνεχως νεο λαδι πανω στο παλιο δεν ειναι και οτι καλυτερο. κανεις τις αλλαγες 1-2κ χλμ νωριτερα. στο στρομ ας πουμε με 150κ χλμ παω πλεον στις 4κ αντι για 5 η 6 που λεει η σουζουκι.

    γενικα στην ελλαδα οι αντιπροσωπιες αλλαζουν πολλες φορες το maintenance table του κατασκευαστη προς τα κατω. αυτο γιατι εχουμε πολυ μεγαλη χρηση το καλοκαιρι (+την κινηση) και γιατι ειμαστε αρκετα ασυνεπεις με τις αλλαγες λαδιων. οι περισσοτεροι δηλαδη πανε ουτως η αλλως αργοτερα.

    οταν το βιβλιο λεει 10 και σου λενε ελα στις 5 λενε μαλακιες. δεν υπαρχει κανενας λογος για κατι τετοιο. προφανως μιλαμε για το λαδι που οριζει ο κατασκευαστης ομως.

  9. #1749
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν το πιεζεις οταν το βεντιλατερ ειναι ηδη αναμμενο κτλ.
    Δηλαδή δεν είναι σχεδιασμένο (το μέγεθος ψυγείου, βεντιλατέρ κλπ) ώστε να αντέχει να ζορίζεται (εντός προδιαγραφών πχ. μέγιστο βάρος φορτώματος) παντώς συνθηκών περιβάλλοντος γής?

    Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου σε μάνουαλ (μπορεί να μου έχει ξεφύγει) να μήν ζορίζω τον κινητήρα εκτός και αν ανάψει κάποιο λαμπάκι ή ανεβάσει θερμοκρασία το νερό (όπου υπάρχει θερμόμετρο).

    Μιλάω για οχήματα χωρίς μετατροπές και όλα τα σερβις στην ώρα τους όπως ορίζει ο κατασκευαστής.

    Στο ευαίσθητο αυτοκίνητο μου (VW 1.400cc 160hp compressor+turbo) που κάνω τις αλλαγές σχεδόν ανα Long life (30.000km ή 2 χρόνια - δεν φτάνω τα χλμ) στα 13 χρόνια με 120.000χλμ δεν καίει σταγόνα και δουλεύει σαν καινούργιο (σταθερό ρελαντί με κατανάλωση όπως όταν ήταν καινούργιο). Θερμοκρασία λαδιού έχω δεί μέχρι 106 νομίζω φουλ φορτωμένο Κρήτη με >35 βαθμούς έξω και προσπεράσεις στον κόφτη για περισσότερη ασφάλεια (φούλ ροπή μέχρι τον κόφτη).

    @νεοσσός
    ναι μεν τα 5.000 είναι πολύ λίγα και αντέχει το λάδι πολύ ακόμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή
    απο την άλλη λέει έτος οπότε εγώ θα τα άλλαζα άντε στους +3-4 μήνες

    Μπορείς να μήν αλλάξεις φίλτρο λαδιού. Δε νομίζω να παθαίνει κάτι με τον έξτρα χρόνο που θα μείνει.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #1750
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και τι να πιστέψω στους μηχανικούς. Π.χ. στο αμάξι ο κατασκευαστής λέει αλλαγή λαδιών ανά 15.000 χλμ. Στην αρχή το τηρούσα, αλλά μετά μου είπε ο μηχανικός να τα αλλάζω ανά 10.000 χλμ ή 1,5 χρόνο. Μετά από χρόνια μού είπε άλλος να τα αλλάζω ανά 7.500 χλμ, ενώ πέρσι ο ίδιος ανέφερε ότι πρέπει να αντικαθίστανται ανά 5.000 χλμ.

    Προσπαθώ να καταλάβω αν ο κατασκευαστής αναφέρει αραιά διαστήματα για εμπορικούς λόγους, διότι ο κόσμος θέλει να γλιτώνει το χρόνο συντήρησης.
    Μήπως κάποιοι μηχανικοί κερδοσκοπούν;
    Μήπως ο κατασκευαστής δεν νοιάζεται για τη μακροζωία του κινητήρα με το πέρας της εγγύησης;
    Η χώρα μας έχει ιδιαίτερες συνθήκες;
    Ή καθώς παλιώνει ο κινητήρας θέλει πιο συχνή αλλαγή λαδιών;
    Μια αλλαγη λαδιων στον χρονο δεν ειναι κατι ιδιατερο για να μην την κανεις ανεξαρτητως χλμ.
    Πας αλλαζεις κ τελος.
    Για μενα το ιδιο ισχυει κ στο αμαξι κ αυτο κανω.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #1751
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    @νεοσσός
    ναι μεν τα 5.000 είναι πολύ λίγα και αντέχει το λάδι πολύ ακόμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή
    απο την άλλη λέει έτος οπότε εγώ θα τα άλλαζα άντε στους +3-4 μήνες
    Ο κατασκευαστής δεν αναφέρει χρονικό διάστημα. Λέει μόνο annual check. Όχι annual change. Αναφέρει μόνο αλλαγή ανά 10.000 χλμ.

    Στα υγρά των φρένων αναφέρει ρητά αλλαγή ανά 2 έτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #1752
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Όντως γράφει check.
    Προσωπικά θα τα άλλαζα αφού μιλάμε για ~€25 κόστος συν 10 λεπτά δουλειάς. Βάζεις και την απόδειξη στο βιβλιαράκι για τον επόμενο αγοραστή



    3L
    https://www.skroutz.gr/s/8283357/Cas...review_1838619
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #1753
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Όντως γράφει check.
    Προσωπικά θα τα άλλαζα αφού μιλάμε για ~€25 κόστος συν 10 λεπτά δουλειάς. Βάζεις και την απόδειξη στο βιβλιαράκι για τον επόμενο αγοραστή



    3L
    https://www.skroutz.gr/s/8283357/Cas...review_1838619
    Προφανώς μιλάς να τα αλλάξεις μόνος σου γιατι εγώ πριν μια βδομάδα,για λάδια φιλτρο και ένα τεντωμα στην αλυσίδα έδωσα 108 ευρώ

  14. #1754
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Προφανώς μιλάς να τα αλλάξεις μόνος σου γιατι εγώ πριν μια βδομάδα,για λάδια φιλτρο και ένα τεντωμα στην αλυσίδα έδωσα 108 ευρώ
    Προφανώς

    Το πιο "δύσκολο" είναι να βιδώσεις τη βίδα απο κάτω με το χέρι πρώτα και μετά ιδανικά με ροπόκλειδο να τη σφίξεις.
    Αν θες να είσαι και σωστός αλλάζεις και την ροδέλα!

    Τώρα πόσα συνεργεία βιδώνουν με ροπόκλειδο είναι άλλο θέμα, αλλά πές ότι έχει μάθει το χέρι τους

    Στο τελευταίο σερβις σε επίσημο yamaha ξέχασαν τη ροδέλα. Και πήγα στο καλό συνεργείο...όχι στο άλλο που βίδωσαν τον πίσω τροχό όσο περισσότερο μπορούσαν...
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  15. #1755
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Yamaha R7 Turbo kit full install & dyno https://youtu.be/au3t0QHy334

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF