Σελίδα 110 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1060100105106107108109110111112113114115 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.636 έως 1.650 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1636
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 425790

    Οι πόλοι έχουν 2 σπειρώματα(τρύπες) για συγκεκριμένο λόγο.
    Οι μπαταρίες αυτές μπορούν απλά να τις περιστρέψεις 90 μοιρες και να βαλεις τα παξιμάδια όπως πρέπει.
    Έτσι τις έχει βάλει από μόνη της η Yamaha οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο.
    Αν οι πόλοι της μπαταρίας σου είναι όπως στην φωτο , κακώς την έβαλες όρθια και τραβολλογάς τα καλωδια
    Την έβαλα όρθια γιατί η μπαταρία που πήρα δεν είναι με gel (>€90) αλλά με κλασσικούς ηλεκτρολύτες (€35).

    Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι γιατί η yamaha διάλεξε την πολύ ακριβότερη μπαταρία (τουλάχιστον για τον καταναλωτή) και να τη βάλει πλαγιαστή αντί όρθια την πολύ φθηνότερη?
    Ή ακόμα και την ίδια όρθια!

    Η διαφορά στο μέγεθος είναι 5 χιλιοστά παραπάνω όταν κάθεται όρθια και το λαμάκι που βιδώνει απο πάνω της και κρατάει το κάθισμα χωράει άνετα.

    Και εδώ οι περιορισμένες γωνίες τοποθέτησης της πολύ φθηνότερης TTZ που τελικά έβαλα.
    https://www.yuasa.co.uk/info/motorcy...unting-angles/
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #1637
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα στην ασφάλιση φορτίων με χημικά σε υγρή μορφή. Μπορεί να έπαιξε ρόλο κάτι τέτοιο.

  3. #1638
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Την έβαλα όρθια γιατί η μπαταρία που πήρα δεν είναι με gel (>€90) αλλά με κλασσικούς ηλεκτρολύτες (€35).

    Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι γιατί η yamaha διάλεξε την πολύ ακριβότερη μπαταρία (τουλάχιστον για τον καταναλωτή) και να τη βάλει πλαγιαστή αντί όρθια την πολύ φθηνότερη?
    Ή ακόμα και την ίδια όρθια!

    Η διαφορά στο μέγεθος είναι 5 χιλιοστά παραπάνω όταν κάθεται όρθια και το λαμάκι που βιδώνει απο πάνω της και κρατάει το κάθισμα χωράει άνετα.

    Και εδώ οι περιορισμένες γωνίες τοποθέτησης της πολύ φθηνότερης TTZ που τελικά έβαλα.
    https://www.yuasa.co.uk/info/motorcy...unting-angles/
    Α μπράβο . Εκεί είναι η μεγάλη διαδορά.
    Δεν ξέρω για το 07 , αλλά στο 09 είναι ζόρικο(αδύνατον μάλλον) να τραβήξεις τα καλώδιο 50 mm αριστερά για να βάλεις όρθια μπαταρία.
    Από κει και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονη μοτο που να έχει από τον κατασκευαστή μπαταρία με υγρά.
    Όλοι τζελ βάζουν, μάλλον για τον λόγο ότι μπορούν να πάρουν κλίση στρίβοντας από 48μοίρες +

  4. #1639
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Α μπράβο . Εκεί είναι η μεγάλη διαδορά.
    Δεν ξέρω για το 07 , αλλά στο 09 είναι ζόρικο(αδύνατον μάλλον) να τραβήξεις τα καλώδιο 50 mm αριστερά για να βάλεις όρθια μπαταρία.
    Από κει και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονη μοτο που να έχει από τον κατασκευαστή μπαταρία με υγρά.
    Όλοι τζελ βάζουν, μάλλον για τον λόγο ότι μπορούν να πάρουν κλίση στρίβοντας από 48μοίρες +
    Δε διαφωνώ σε αυτό αλλά τη μπαταρία μου την έστειλαν γεμάτη και δεν έσταξε σταγόνα και όταν τρέχει κάποιος η φυγόκεντρος σπρώχνει τα υγρά προς τα κάτω!

    Δεν ασχολούμαι άλλο.
    Ας αντέξει 2 χρόνια (με συντήρηση) και βλέπουμε.

    Αν το κρατήσω τόσο βέβαια!
    Ευχαριστώ για τη κουβεντούλα
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  5. #1640
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2021
    Μηνύματα
    13
    Kαλησπέρα σε όλους, καινούργιος κάτοχος MT 07 (2017) οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα απολύτως απαραίτητα και βασικά όπως 1) κάθε πόσα km αλλαγή λαδιών 2) τι θα πρέπει γενικά να προσέξω. Να είστε καλά.

  6. #1641

  7. #1642
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2021
    Μηνύματα
    13
    ευχαριστώ, μάλλον κάτι δεν διαβάζω καλά, 20.000 κμ είναι η αλλαγή λαδιών;

  8. #1643
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    στα 1000 και μετά ανα 10000χλμ και ετήσιο έλεγχο.

  9. #1644
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2021
    Μηνύματα
    13
    thanx φίλε

  10. #1645
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μπορει να θυμαμαι και λαθος (πανε και καποια χρονια) αλλα νομιζω η εδω Yamaha συνιστα λαδια ανα 5000. Τουλαχιστον αυτο μου ειχαν πει σε εξουσιοδοτημενο.
    Πανε 4-5 χρονια, αλλα κατι τετοιο θυμαμαι. Αν υπαρχει κανενας κατοχος που τα εχει πιο φρεσκα ας με διορθωσει αν κανω λαθος.

    ΥΓ: Ξερω οτι το manual λεει ανα 10Κ.

  11. #1646
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Όπως σε όλα τα μηχανάκια εδώ, προτείνουν απλή αλλαγή λαδιών στα μισά χιλιόμετρα. Κι εγώ αυτό έκανα.
    Life begins at 45°.

  12. #1647
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Αν και συνήθως ακολουθώ το μανουαλ με αλλαγή στις 5.000 έχεις ξανά σωστό κιβώτιο ταχυτήτων.
    Είδα μεγάλη διαφορά και στον ήχο και στην αίσθηση στο πόδι.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #1648
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    Καλησπέρα σας!

    Γνωρίζετε κάποια καλή και αξιόπιστη αντιπροσωπεία Yamaha ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο καθώς έχω σκοπό της επόμενες μέρες να αγοράσω τη συγκεκριμένη μηχανή και θα ήθελα να την πάω κάπου για έλεγχο? Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω μηχανή από τη συγκεκριμένη εταιρεία και δεν γνωρίζω τα κατατόπια δυστυχώς..

    Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

  14. #1649
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα στην παρέα. Από επαρχία, ετοιμάζομαι για αγορά καινούριας μηχανής και ψάχνω αξιόπιστο dealer Yamaha. Αν έχετε προτάσεις θα βοηθήσει πολύ! Ευχαριστώ πολύ !

  15. #1650
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα λάστιχα που βλέπω στις φωτο θα πρεπει να αλλαχτούν μετά την 3ετία κυριως γιατι θα σκληρύνει το πλαινο. χλμ δεν θα εχεις πολλα ουτε τοτε, γομα θα εχουν. Το κεντρο δεν θα σε προδώσει ποτε μέχρι τοτε. Ενα 12μηνο πας ανετα χωρις φοβο με αυτο το ζευγάρι. αν θες να εχεις την αισθηση της τσιχλας του νεου ελαστικου πρεπει προφανώς να τα αλλάξεις αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος με την οδηγησης που λες οτι κανεις. τα λαστιχα τα καίει ο ήλιος, το γκάζι και το βάρος. Εν ολίγοις αν δεν τα βλέπει ήλιος ολη μέρα, ενας άλλος κάτοχος θα τα κράταγε και 4 έτη.
    Άρχισα να κοιτάζω πάλι για να αλλάξω τα ελαστικά στο μοτοσακό μου. Εξακολουθούν να μην έχουν σημαντική φθορά στο πέλμα, αλλά έφτασαν τα 3 χρόνια φορεμένα. Δυστυχώς είναι σε έλλειψη τόσο τα Bridgestone Battlax S22 (260€ το ζευγάρι), όσο και τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II (290€). Θα είναι διαθέσιμα μάλλον σε 2 μήνες.

    Μου αντιπρότειναν τα άμεσα διαθέσιμα Pirelli Diablo Rosso IV, αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για τη χρήση που κάνω κι αν αξίζει η διαφορά τιμής. Το ζευγάρι κοστίζει 340€. Αν κατάλαβα καλά, τα Rosso IV έχουν χαμηλότερες επιδόσεις, αλλά κερδίζουν σε χιλιομετρική απόδοση. Το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει, καθότι πάντα αλλάζω τα λάστιχα με ελάχιστη φθορά. Ας βάλω μία φορά και ένα ελαστικό (Corsa II) που να φαγωθεί, αρκεί βέβαια να μην είναι ευάλωτο σε καταστροφή από λακκούβες.

    Κλίνω περισσότερο στο να περιμένω νέα παραλαβή των Rosso Corsa ΙΙ. Τι λέτε;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/05/2021 στις 11:20.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 14:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 18:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF