Σελίδα 105 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 55595100101102103104105106107108109110115 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.561 έως 1.575 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1561
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Νεοσσέ παρε το corsa 2 με 60αρι προφίλ το πίσω.
    Και αν με το καλο τα βγάλεις εγώ στα αγοραζω.
    Να δω και εγώ πως είναι γιατί κάτι τεντυ μποϋδες τα βάζουν και τα βγάζουν λιωμένα όποτε μου είναι άχρηστα.
    Διαβάζω κάτι για sc0 στις άκρες και με προβλημάτισε. Θέλω και εγώ.
    Μη του λες να βαλει 60αρι θα τον προβληματισει αρκετα θα του αλλαξει τη γεωμετρια περισοτερο και απο 190αρι ας μεινει στο στοκ.....για εμας ειναι τελειο αμα ανεβασεις και την τιμονοπλακα flush στα καλάμια(μεταξυ μας)

    στα ξενα τα εχουν σε μεγαλη εκτιμηση και οχι αδικα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	117112697_981352315633661_718397613077965075_n.jpg 
Προβολές:	542 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	420103
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #1562
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Νεοσσέ παρε το corsa 2 με 60αρι προφίλ το πίσω.
    Και αν με το καλο τα βγάλεις εγώ στα αγοραζω.
    Να δω και εγώ πως είναι γιατί κάτι τεντυ μποϋδες τα βάζουν και τα βγάζουν λιωμένα όποτε μου είναι άχρηστα.
    Διαβάζω κάτι για sc0 στις άκρες και με προβλημάτισε. Θέλω και εγώ.
    μην βαλω κατι.. αμεσως...
    θα σε βοηθησουν και στη 10 να κρατιεσαι κοντα
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 07/08/2020 στις 14:13.

  3. #1563
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2017
    Μηνύματα
    30
    Το manual προτείνει λάδια yamalube 10w40 αλλά υπάρχουν και συνθετικά και ημι συνθετικά.Πια πρέπει να βάζουμε;

  4. #1564
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parlapipas25 Προβολή μηνύματος
    Το manual προτείνει λάδια yamalube 10w40 αλλά υπάρχουν και συνθετικά και ημι συνθετικά.Πια πρέπει να βάζουμε;
    Ημι

  5. #1565
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2017
    Μηνύματα
    30
    Ευχαριστώ

  6. #1566
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2019
    Μηνύματα
    7
    παιδια καλησπερα,
    εχω ενα mt-07 του 19 (κανα 8 μηνο τωρα),και του εχω κανει 5.000 χλμ. το μηχανακι φοραει ολοσωμη ακρα καρμπον απο την αντιπροσωπεια που το πηρα κουτα. η ερωτηση ειναι η εξης. εχω εδω και 8 μηνες το dna stage 2 και καθεται στη βιβλιοθηκη μου, και θελω να το βαλω, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το φλασαρω κ ολας, η αν δεν ειναι απαραιτητο το remmaping Και το ecu θα κανει τις απαραιτητες διορθωσεις μονο του βαση των νεων δεδομενων για σωστο μιγμα και την αποφυγη αρρυθμιων κτλ. με οσους εχω μιλησει οι μισοι μ λενε απαραιτητο ecu flash, και οι αλλοι μισοι μ λενε πεταμενα λεφτα, το μηχανακι θα ρυθμιστει μονο του,δεν ειναι τοσο σοβαρη αλλαγη. επισης εαν αποφασισω να βγαλω και τον σιγαστηρα απο την ακρα, εκει θα χρειαζεται φλασ η οχι?

  7. #1567
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Να μη βγάλεις τον σιγαστήρα και να προσθέσεις ένα Power Commander με τον έτοιμο χάρτη για akra + dna s2.

  8. #1568
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2017
    Μηνύματα
    30
    Εμένα σε επίσημο συνεργείο Yamaha μου είπαν ότι όταν βάλεις πιο ελεύθερη εξάτμιση το μηχανάκι το καταλαβαίνει και ρυθμίζεται μόνο του! Πρώτη φορά το ακούω! Ισχύει;

  9. #1569
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ναι και μετά σου κάνει και ένα βαρύ γλυκό να έρθεις να στανιαρεις..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #1570
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Ούτε 100% λάθος.

    Ένα από τα πλεονεκτήματα του συστήματος ψεκασμού, είναι ότι μπορεί να προσαρμόζει το μείγμα στις συνθήκες θερμοκρασίας και πυκνότητας του αέρα μέσω του αισθητήρα λ. Δηλαδή η ρύθμιση της ηλεκτρονικής έχει ένα εύρος λειτουργίας, ώστε να έχουμε σωστό μείγμα σε κάθε περίπτωση.

    Αλλάζοντας μια εξάτμιση ή ένα φίλτρο, ο αισθητήρας διαβάζει την διαφορά στα καυσαέρια και αλλάζει το μείγμα ανάλογα. Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές, το εύρος ρύθμισης δεν καλύπτει τις ανάγκες της μετατροπής. Ναι μεν θα διορθώσει το μείγμα, αλλά όχι σε σημείο που να είναι τελείως σωστό.

  11. #1571
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2019
    Μηνύματα
    7
    λοιπόν, μίλησα με την αντιπροσωπεία που το πήρα, και μου είπαν στο σέρβις ότι με 50 ευρώ μπορούν να συνδεθούν από τη φύσα και να αλλάξουν το μίγμα για να είναι όπως πρέπει. μου ακούστηκε λίγο κουλό βέβαια όλο αυτό, οπότε επικοινώνησα και με άλλο αντιπρόσωπο ο οποίος μ εξήγησε ότι και να αλλάξεις τη ρύθμιση στον εγκέφαλο, ο αισθητήρας λ θα τα διορθώσει και θα τα φέρει πάλι εκεί που θεωρεί αυτός ότι πρέπει να είναι. κάθε αλλαγή που γίνεται στη μηχανή (τουλάχιστον σε εξάτμιση και φίλτρο) μπορεί και αυτορυθμίζεται μόνο του το μηχανάκι. και μ φαίνεται πιο σωστό. αλλιώς δεν θα πήγαινε κανένας για παράλληλο εγκέφαλο, θα πηγαίνανε όλοι στη γιαμάχα για πρόγραμμα...
    Εν τέλη αυτό που θέλω εγώ είναι να λειτουργεί σωστά η μηχανή, και να μην υπάρχει κίνδυνος για βλάβες. Εάν λειτουργεί΄σωστά χωρίς αρρυθμίες και τα σχετικά, εγώ προς το παρόν είμαι ικανοποιημένος. ισως στο μέλλον του πετάξω και ένα power commander , αλλά στην παρούσα φάση θα ήθελα να το αποφύγω εάν δεν είναι αναγκαίο. επίσης το σύνδεσα τον εγκέφαλο με υπολογιστή στο 2ο αντιπρόσωπο (αυτός που μ είπε για τον αισθητήρα λ) και δεν έδειξε κάποια βλάβη ή κάποια λάθος τιμή. μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το πειράξω, εκτώς και αν θέλω να βάλω πρόγραμμα....

  12. #1572
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Φαντάζομαι μηχανικός δεν είσαι. Πώς ξέρεις ότι δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο πρώτος αλλά ισχύει αυτό που σου είπε ο δεύτερος?

    Απλά επέλεξες αυτό που ήθελες να ακούσεις.

    Σε μηχανικά θέματα, μου ακούστηκε κουλό δεν υπάρχει. Ή το κάνεις και δουλεύει σωστά ή όχι.

    Αν αλλάξεις μόνο ένα τελικό, στο 99% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση γιατί το επιπλέον καύσιμο που απαιτείται είναι εντός των εργοστασιακών ρυθμίσεων της ηλεκτρονικής.

    Όταν όμως αλλάξεις και φίλτρο και εξάτμιση με σωλήνα μεγαλύτερης διατομής, η ηλεκτρονική δεν μπορεί να δώσει την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου διότι πολύ απλά είναι κλειδωμένη από το εργοστάσιο. Εκεί χρειάζεται είτε ρύθμιση στο μείγμα μέσω επαναπρογραμματισμού της ECU, είτε τοποθέτηση παράλληλης ηλεκτρονικής.

    Προσωπικά θεωρώ το power commander overkill για απλή διόρθωση μείγματος σε μετατροπή πρώτου σταδίου. Ο καθένας βέβαια πράττει ανάλογα με την τσέπη του.

    Το πιο πιθανό είναι η δεύτερη αντιπροσωπεία που ρώτησες να μην είχε το μηχάνημα ή την γνώση για να επέμβει στην ηλεκτρονική σου, όποτε σου πέταξε μια αστεία για εμένα ιστορία.

  13. #1573
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Επίσης η τιμή του λάμδα λαμβάνεται υπόψιν μόνο κατά την λειτουργία closed loop, δηλαδή όταν έχεις σταθερό γκάζι.

  14. #1574
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2020
    Μηνύματα
    2
    καλησπερα παιδια. ειμαι νεος στο forum και χρειαζομαι την βοηθεια σας. ειμαι ετοιμος να αγορασω το MT07 αλλα θελω μια συνολικη εικονα απο εσας που ηδη το εχετε. η χρηση του θα ειναι καθημερινη για σπιτι δουλεια χωρις ιδιαιτερη κινηση στον δρομο. Ηλιουπολη - Βαρη μεσω βουλιαγμενης αντε και κανενα καφεδακι που και που (οταν μας το επιτρεψουν ) . θα κυκλοφορει καθημερινα παντως καιρου. πιθανα προβληματα?
    σας ευχαριστω εκ των προτερων
    Μιχαλης

  15. #1575
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες! Καλή επιλογή είναι, μια χαρά θα το βολευτείς για τη χρήση που προορίζεται.
    Προ ημερών παρουσιάστηκε το μοντέλο του 2021, θα έρθει στα καταστήματα εντός των επόμενων μηνών.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF