Σελίδα 60 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1050555657585960616263646570110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 886 έως 900 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #886
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδιά, θέλω να βελτιώσω το φρενάρισμα της μοτοσικλέτας. Είναι καλό, νομίζω φοράει 4πίστονες Sumitomo, αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο, τόσο σε αίσθηση όσο και δύναμη & προοδευτικότητα. Είχα στο μυαλό μου κάτι σε ακτινική τρόμπα φρένου και σωληνάκια υψηλής πίεσης σε συνδυασμό με ένα καλό τακάκι και υγρά φρένων. Υπάρχει κάτι τέτοιο από την Accossato για την μοτοσικλέτα μας?
    http://www.accossato.com/EN/motorcyc...reservoir.html
    http://www.accossato.com/EN/motorcyc...ake-hoses.html
    Η από κάποια άλλη εταιρεία, Brembo πχ.

    Επίσης, έλεγα για ένα τιμόνι πιο ίσιο και με λιγότερη κλίση, σε σχέση με το εργοστασιακό ώστε να έχει μια πιο επιθετική θέση οδήγησης η μοτοσικλέτα..
    Έχει τοποθετήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο?
    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    Αccossato φοραω 19-20 στο CBR600,την ιδια φορουσα και στο R1 που ειχα παλιοτερα.Πολυ μεγαλη διαφορα σε δυναμη συγκριτικα με τη μαμα.Αυτες που εβαλες στα λινκ ειναι διαφορετικες και μικροτερες αλλα ισως πιο ενδεδειγμενες για το MT.Σωληνακια υψηλης βρισκεις φθηνα στο εμποριο και κανουν την ιδια δουλεια,Τασουλης κλπ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #887
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδιά, θέλω να βελτιώσω το φρενάρισμα της μοτοσικλέτας. Είναι καλό, νομίζω φοράει 4πίστονες Sumitomo, αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο, τόσο σε αίσθηση όσο και δύναμη & προοδευτικότητα. Είχα στο μυαλό μου κάτι σε ακτινική τρόμπα φρένου και σωληνάκια υψηλής πίεσης σε συνδυασμό με ένα καλό τακάκι και υγρά φρένων. Υπάρχει κάτι τέτοιο από την Accossato για την μοτοσικλέτα μας?
    http://www.accossato.com/EN/motorcyc...reservoir.html
    http://www.accossato.com/EN/motorcyc...ake-hoses.html
    Η από κάποια άλλη εταιρεία, Brembo πχ.

    Επίσης, έλεγα για ένα τιμόνι πιο ίσιο και με λιγότερη κλίση, σε σχέση με το εργοστασιακό ώστε να έχει μια πιο επιθετική θέση οδήγησης η μοτοσικλέτα..
    Έχει τοποθετήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο?
    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Βάλε σωληνάκια κατ αρχήν και θα βελτιωθεί αρκετά η αίσθηση με σχετικά μικρό κόστος.
    Αν πάλι θελεις κι άλλη δύναμη στο φρένο έχε υπ όψιν οτι ταυτόχρονα θα πρέπει να ασχοληθείς και με το πηρούνι, αλλιώς θα τερματίζει εύκολα και δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις τα βελτιωμένα φρένα σου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #888
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αccossato φοραω 19-20 στο CBR600,την ιδια φορουσα και στο R1 που ειχα παλιοτερα.Πολυ μεγαλη διαφορα σε δυναμη συγκριτικα με τη μαμα.Αυτες που εβαλες στα λινκ ειναι διαφορετικες και μικροτερες αλλα ισως πιο ενδεδειγμενες για το MT.Σωληνακια υψηλης βρισκεις φθηνα στο εμποριο και κανουν την ιδια δουλεια,Τασουλης κλπ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βάλε σωληνάκια κατ αρχήν και θα βελτιωθεί αρκετά η αίσθηση με σχετικά μικρό κόστος.
    Αν πάλι θελεις κι άλλη δύναμη στο φρένο έχε υπ όψιν οτι ταυτόχρονα θα πρέπει να ασχοληθείς και με το πηρούνι, αλλιώς θα τερματίζει εύκολα και δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις τα βελτιωμένα φρένα σου.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και μερικές ακόμα απορίες λοιπόν:
    1) Σωληνάκια υψηλής ποια προτείνετε, κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μάρκα?
    2) Από αυτές εδώ δηλαδή ποια είναι η καταλληλότερη για το ΜΤ-07 με το μπροστινό διπλό υδραυλικό δισκόφρενο, Ø 282 χλστ?
    3) @billy84, Όταν λέμε "μικρότερες" τι εννοούμε? Δεν γνωρίζω!

    Για το πηρούνι ετοιμάζω βελτίωση μαζί με το πίσω αμορτισέρ, πακετάκι Ohlins μάλλον, οπότε θα είμαστε κομπλέ πιστεύω:
    http://www.andreanigroupitalia.it/pr...MOLLE+%2B+OLIO

    Αν και ο καλύτερος συνδυασμός μάλλον είναι με φυσίγγια, αλλά ανεβαίνουμε κι άλλο σε κόστος.

  4. #889
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και μερικές ακόμα απορίες λοιπόν:
    1) Σωληνάκια υψηλής ποια προτείνετε, κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μάρκα?
    2) Από αυτές εδώ δηλαδή ποια είναι η καταλληλότερη για το ΜΤ-07 με το μπροστινό διπλό υδραυλικό δισκόφρενο, Ø 282 χλστ?
    3) @billy84, Όταν λέμε "μικρότερες" τι εννοούμε? Δεν γνωρίζω!

    Για το πηρούνι ετοιμάζω βελτίωση μαζί με το πίσω αμορτισέρ, πακετάκι Ohlins μάλλον, οπότε θα είμαστε κομπλέ πιστεύω:
    http://www.andreanigroupitalia.it/pr...MOLLE+%2B+OLIO

    Αν και ο καλύτερος συνδυασμός μάλλον είναι με φυσίγγια, αλλά ανεβαίνουμε κι άλλο σε κόστος.
    Τρομπα φρενου παρε ιδιας διαμετρου με την μαματη. Πριν κανεις ομως το οτιδηποτε ασχολησου με σωληνακια και τακακια. Το 80%, που λεει ο λογος, της βελτιωσης βρισκεται εκει και το υπολοιπο 20% δεν αξιζει το κοπο σε σχεση με το χρημα.
    Μετα θα ειναι "λιγες" οι αναρτησεις, θα τα σκασεις και γι αυτες και μετα θα ειναι "λιγο" το πλαισιο κι εκει καπου τελειωνει το παραμυθι και πας γι αλλο μηχανακι.

  5. #890
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τρομπα φρενου παρε ιδιας διαμετρου με την μαματη. Πριν κανεις ομως το οτιδηποτε ασχολησου με σωληνακια και τακακια. Το 80%, που λεει ο λογος, της βελτιωσης βρισκεται εκει και το υπολοιπο 20% δεν αξιζει το κοπο σε σχεση με το χρημα.
    Μετα θα ειναι "λιγες" οι αναρτησεις, θα τα σκασεις και γι αυτες και μετα θα ειναι "λιγο" το πλαισιο κι εκει καπου τελειωνει το παραμυθι και πας γι αλλο μηχανακι.

    Μα τα έχει ήδη προγραμματισμένα....

    Για το πηρούνι ετοιμάζω βελτίωση μαζί με το πίσω αμορτισέρ, πακετάκι Ohlins μάλλον, οπότε θα είμαστε κομπλέ πιστεύω:
    http://www.andreanigroupitalia.it/pr...MOLLE+%2B+OLIO
    Την ίδια απορία με σένα είχα ντοκ...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #891
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Θέλω να βάλω σωληνάκια υψηλής κάποια στιγμή, αλλά το καθυστερώ γιατί έχει 8 γραμμές, που σημαίνει κόπος και κόστος. Πέρα από αυτό, δε νομίζω ότι θα πείραζα κάτι άλλο στα φρένα του. Αλήθεια δε σας αρκούν τα φρένα του ΜΤ, με τις 4πίστονες δαγκάνες; Είναι από παλαιότερα R1, αν δεν κάνω λάθος.
    Life begins at 45°.

  7. #892
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τρομπα φρενου παρε ιδιας διαμετρου με την μαματη. Πριν κανεις ομως το οτιδηποτε ασχολησου με σωληνακια και τακακια. Το 80%, που λεει ο λογος, της βελτιωσης βρισκεται εκει και το υπολοιπο 20% δεν αξιζει το κοπο σε σχεση με το χρημα.
    Μετα θα ειναι "λιγες" οι αναρτησεις, θα τα σκασεις και γι αυτες και μετα θα ειναι "λιγο" το πλαισιο κι εκει καπου τελειωνει το παραμυθι και πας γι αλλο μηχανακι.
    Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοαστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω ποια να κοιτάξω?
    Το άλλο που λες για νέο μηχανάκι το έχω σκεφτεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και για να πάρω αυτά που θα ήθελα χρειάζομαι τουλάχιστον +5-8Κ από την τσέπη μου, πέρα από την πώληση του ΜΤ. Κάτι το οποίο στην παρούσα φάση δεν παίζει.. Γι' αυτό έλεγα να βελτιώσω αναρτήσεις και φρένα και σε συνδυασμό με φρέσκα λάστιχα να περάσουμε μία δεύτερη νιότη με την μηχανή και να έχω ξοδέψει 1500 ευρώ το πολύ, κι αυτά σταδιακά..
    Από την άλλη σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα και να περιμένω να κυκλοφορήσει και το νέο Tenere 700 τέλος του χρόνου (?) και να δουμε σε τι κατασταση θα ειμαστε τοτε..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θέλω να βάλω σωληνάκια υψηλής κάποια στιγμή, αλλά το καθυστερώ γιατί έχει 8 γραμμές, που σημαίνει κόπος και κόστος. Πέρα από αυτό, δε νομίζω ότι θα πείραζα κάτι άλλο στα φρένα του. Αλήθεια δε σας αρκούν τα φρένα του ΜΤ, με τις 4πίστονες δαγκάνες; Είναι από παλαιότερα R1, αν δεν κάνω λάθος.
    Όπως έγραψα και αρχικά, τα φρένα καλά είναι, εγώ θα ήθελα κάτι παραπάνω. Μπορείς να γράψεις περισσότερα για τα σωληνάκια υψηλής μιας και το έχεις ψάξει ήδη απ' ότι φαίνεται.
    Δεν κάνεις και κανένα review για τις αναρτήσεις σου τώρα που τις φοράς εδώ και κάποιο διάστημα? :-)

  8. #893
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Δεν το "έχω ψάξει" ιδιαίτερα. Λόγω δουλειάς, έχω πρόσβαση σε Brembo, οπότε δε χρειάζεται να κοιτάξω αλλού. Παρ'όλα αυτά, το μοντέλο με ABS έχει 8 γραμμές, όπως είπα, οπότε ανεβαίνει αρκετά το κόστος, σε ανταλλακτικά και εργασία. Πολύ πιθανό να το κάνω στο επόμενο σέρβις στην αντιπροσωπεία.

    Δεν έχω να πω πολλά πράγματα για τις αναρτήσεις, γιατί το οδήγησα ελάχιστα με τις εργοστασιακές, οπότε δεν έχω ουσιαστικό μέτρο σύγκρισης. Η διαφορά ήταν εμφανέστατη την πρώτη μέρα, πάντως, από το ανεπαίσθητο γονάτισμα στο φρενάρισμα, μέχρι την ομαλή απορρόφηση μικροανωμαλιών, μέχρι τη σταθερότητα μέσα στη στροφή. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι το εργοστασιακό αμορτισέρ είχε πολύ γρήγορη επαναφορά και με "εκσφενδόνιζε" συχνά από τη σέλα, όπως και τον συναναβάτη, το οποίο ήταν αρκετά επικίνδυνο.
    Life begins at 45°.

  9. #894
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοαστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω ποια να κοιτάξω?
    Το άλλο που λες για νέο μηχανάκι το έχω σκεφτεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και για να πάρω αυτά που θα ήθελα χρειάζομαι τουλάχιστον +5-8Κ από την τσέπη μου, πέρα από την πώληση του ΜΤ. Κάτι το οποίο στην παρούσα φάση δεν παίζει.. Γι' αυτό έλεγα να βελτιώσω αναρτήσεις και φρένα και σε συνδυασμό με φρέσκα λάστιχα να περάσουμε μία δεύτερη νιότη με την μηχανή και να έχω ξοδέψει 1500 ευρώ το πολύ, κι αυτά σταδιακά..
    Από την άλλη σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα και να περιμένω να κυκλοφορήσει και το νέο Tenere 700 τέλος του χρόνου (?) και να δουμε σε τι κατασταση θα ειμαστε τοτε..



    Όπως έγραψα και αρχικά, τα φρένα καλά είναι, εγώ θα ήθελα κάτι παραπάνω. Μπορείς να γράψεις περισσότερα για τα σωληνάκια υψηλής μιας και το έχεις ψάξει ήδη απ' ότι φαίνεται.
    Δεν κάνεις και κανένα review για τις αναρτήσεις σου τώρα που τις φοράς εδώ και κάποιο διάστημα? :-)
    Εγω θα διαφωνησω με τον φίλο πιο πάνω και θα προτείνω μεγαλυτερη τρομπα φρενου απο αυτην που έχεις ηδη,αν θελουμε να μιλάμε για βελτιωση στη δύναμη.Τα σωληνακια υψηλης όλα πανω κατω ίδια ειναι μη σε απασχολεί.Αυτο που πρέπει να δεις ειναι τι τρομπα φορας,πιθανολογώ οτι πρεπει να ειναι 14αρα ή 16αρα.Αν δεν το γραφει πάνω ρώτα τον μηχανικο σου.

    Αν θες την προσωπική μου άποψη,δε θα πειραζα τα φρένα του ΜΤ,ειναι ενα ελαφρυ μηχανάκι στο οποιο χρησιμοποιεις ελαχιστα το φρενο του και κατα κυριο λογο χρησιμοποιεις φόρα στις στροφες.Εκτος αυτου αν έχεις ηδη μαλακό μπροστινό και δεν εχεις abs θα το κάνεις πολυ επικίνδυνο.

    Σε κάθε περίπτωση είμαι της λογικής του ''λιωσε πρωτα οτι έχεις και φταστο στα ορια του,οσο μπορεις'' και μετα κοιτάς για κάποια ενδεχόμενη βελτιωση ή και διαφορετικό μηχανάκι.Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αυτο που χρειάζεται βελτιωση είναι εμεις.Για μενα 1000 φορες να λιωσεις 5 ζευγαρια σωστα σπορ λάστιχα και μετα να δεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #895
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εγω θα διαφωνησω με τον φίλο πιο πάνω και θα προτείνω μεγαλυτερη τρομπα φρενου απο αυτην που έχεις ηδη,αν θελουμε να μιλάμε για βελτιωση στη δύναμη.Τα σωληνακια υψηλης όλα πανω κατω ίδια ειναι μη σε απασχολεί.Αυτο που πρέπει να δεις ειναι τι τρομπα φορας,πιθανολογώ οτι πρεπει να ειναι 14αρα ή 16αρα.Αν δεν το γραφει πάνω ρώτα τον μηχανικο σου.

    Αν θες την προσωπική μου άποψη,δε θα πειραζα τα φρένα του ΜΤ,ειναι ενα ελαφρυ μηχανάκι στο οποιο χρησιμοποιεις ελαχιστα το φρενο του και κατα κυριο λογο χρησιμοποιεις φόρα στις στροφες.Εκτος αυτου αν έχεις ηδη μαλακό μπροστινό και δεν εχεις abs θα το κάνεις πολυ επικίνδυνο.

    Σε κάθε περίπτωση είμαι της λογικής του ''λιωσε πρωτα οτι έχεις και φταστο στα ορια του,οσο μπορεις'' και μετα κοιτάς για κάποια ενδεχόμενη βελτιωση ή και διαφορετικό μηχανάκι.Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αυτο που χρειάζεται βελτιωση είναι εμεις.Για μενα 1000 φορες να λιωσεις 5 ζευγαρια σωστα σπορ λάστιχα και μετα να δεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.
    Να συμφωνήσω πρώτα στο ότι ενα τέτοιο μηχανάκι δεν πολυ χρειάζεται τέτοιες βελτιώσεις. Κα Που στο YouTube υπάρχει κάποιος (Αλέξανδρος εάν θυμάμαι καλά ) που γυρνάει στα μέγαρα στο 1.8 με 1.9 με μονές βελτιώσεις ενα power commander με quick shifter .
    180 κιλά μηχανάκι με 4πιστονες δαγκάνες λίγο ψάξιμο με τα τακάκια μπορεί να θέλει .
    Να διαφωνήσω απολύτως μαζί σου στο θεμα της διαμέτρου της τρομπας . Είναι απλώς νόμοι της φυσικής . Μικρή διάμετρο τρομπας και μεγάλη στο πιστονι της δαγκάνες είναι αυτή η σχέση που πολλαπλασιάζει την δύναμη πέδησης .
    Οι 19αρες ταιριάζουν με τις δαγκάνες θηρία των superbikes με τους δίσκους των 320μμ.

  11. #896
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Να διαφωνήσω απολύτως μαζί σου στο θεμα της διαμέτρου της τρομπας . Είναι απλώς νόμοι της φυσικής . Μικρή διάμετρο τρομπας και μεγάλη στο πιστονι της δαγκάνες είναι αυτή η σχέση που πολλαπλασιάζει την δύναμη πέδησης .
    Οι 19αρες ταιριάζουν με τις δαγκάνες θηρία των superbikes με τους δίσκους των 320μμ.
    Ετσι ακριβως.
    Πχ Το μπουσα μου εχει 16αρα τρομπα. Εβαλα μια 19αρα ακτινικη, γιατι αυτην ειχα, η αισθηση βελτιωθηκε λογω καλλιτερης ποιοτητας τρομπας, αλλα η δυναμη του φρεναρισματος μειωθηκε ελαφρως. Το σημαντικοτερο για μενα και ο λογος που εκανα την αλλαγη, ειναι πως μπορω να αποφυγω μπλοκαρισματα του μπροστινου με χαμηλες ταχυτητες σε γλιστερους δρομους. Αυτο ομως για το συγκεκριμενο μηχανακι που τα φρενα του ειναι μεν δυνατα αλλα χανουν πολυ σε αισθηση και προφανως δεν εχουν abs.

  12. #897
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Να συμφωνήσω πρώτα στο ότι ενα τέτοιο μηχανάκι δεν πολυ χρειάζεται τέτοιες βελτιώσεις. Κα Που στο YouTube υπάρχει κάποιος (Αλέξανδρος εάν θυμάμαι καλά ) που γυρνάει στα μέγαρα στο 1.8 με 1.9 με μονές βελτιώσεις ενα power commander με quick shifter .
    180 κιλά μηχανάκι με 4πιστονες δαγκάνες λίγο ψάξιμο με τα τακάκια μπορεί να θέλει .
    Να διαφωνήσω απολύτως μαζί σου στο θεμα της διαμέτρου της τρομπας . Είναι απλώς νόμοι της φυσικής . Μικρή διάμετρο τρομπας και μεγάλη στο πιστονι της δαγκάνες είναι αυτή η σχέση που πολλαπλασιάζει την δύναμη πέδησης .
    Οι 19αρες ταιριάζουν με τις δαγκάνες θηρία των superbikes με τους δίσκους των 320μμ.

    Γιατι πιστευεις οτι η δύναμη που παιρνεις απο την τρόμπα έχει να κάνει με τους δίσκους?Ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.Αλλο το δαγκωμα που παιρνεις απο ενα καλο τακακι,απο εναν μεγαλυτερο και ποιοτικοτερο δίσκο και άλλο η δύναμη!Ο φιλος Dr Big δεν είδε τη διαφορά που έπρεπε γιατι διαθετει ενα ηδη προβληματικό συστημα φρενων.Για αυτο στα τελευταια Busa και GSXR έβαλαν δαγκανες Brembo.Το ίδιο είχε πάθει και ένας φίλος με K8 αλλαζοντας μονο τρομπα, διαφορα δεν ειδε οση επρεπε.

    Στο R1 μολις έβαλα την Accossato (φοραει brembo 16αρα) το σοκ ήταν πολιτισμικό.Όμως μονο εκει έπασχε το συγκεκριμένο μηχανάκι.Την ίδια φοραω τωρα στο CBR600 και η δυναμη είναι εμφανης συγκριτικα με την εργοστασιακη.Και σκεψου δε φοραω την αγωνιστική που είναι ακομα καλυτερη.

    Σε γενικές γραμμές η μικρή τρόμπα έχει καλύτερη αίσθηση,η μεγάλη σου δίνει δύναμη.Οι ποιοτικες και ακριβες σου δίνουν και τα 2 αυτα χαρακτηριστικα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #898
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γιατι πιστευεις οτι η δύναμη που παιρνεις απο την τρόμπα έχει να κάνει με τους δίσκους?Ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.Αλλο το δαγκωμα που παιρνεις απο ενα καλο τακακι,απο εναν μεγαλυτερο και ποιοτικοτερο δίσκο και άλλο η δύναμη!Ο φιλος Dr Big δεν είδε τη διαφορά που έπρεπε γιατι διαθετει ενα ηδη προβληματικό συστημα φρενων.Για αυτο στα τελευταια Busa και GSXR έβαλαν δαγκανες Brembo.Το ίδιο είχε πάθει και ένας φίλος με K8 αλλαζοντας μονο τρομπα, διαφορα δεν ειδε οση επρεπε.

    Στο R1 μολις έβαλα την Accossato (φοραει brembo 16αρα) το σοκ ήταν πολιτισμικό.Όμως μονο εκει έπασχε το συγκεκριμένο μηχανάκι.Την ίδια φοραω τωρα στο CBR600 και η δυναμη είναι εμφανης συγκριτικα με την εργοστασιακη.Και σκεψου δε φοραω την αγωνιστική που είναι ακομα καλυτερη.

    Σε γενικές γραμμές η μικρή τρόμπα έχει καλύτερη αίσθηση,η μεγάλη σου δίνει δύναμη.Οι ποιοτικες και ακριβες σου δίνουν και τα 2 αυτα χαρακτηριστικα.
    Δεν ανέφερα για αλλαγή μάρκας-μοντέλου σε τρόμπα που μπορεί να αποδίδει καλύτερα αίσθηση , αλλά για τον πολλαπλασιασμό της δύναμης που
    πιέζει τα τακάκια . Αυτός προκύπτει από τον λόγο επιφάνειας της τρόμπας προς την επιφάνεια των πιστονιών που πιέζουν τα τακάκια.
    Για να πολλαπλασιάσεις (σε θεωρητικό επίπεδο πάντα έτσι?) την δύναμη του χεριού από την μανέτα μέχρι τα τακάκια οι δυνατότητες που έχεις είναι οι παρακάτω

    Να αλλάξεις μανέτα οπότε να σου δημιουργεί μεγαλύτερο μοχλό
    Να αυξήσεις την διάμετρο των πιστονιών της δαγκάνας ή τον αριθμό τους (άρα να αλλάξεις δαγκάνες)
    Να μειώσεις την διάμετρο της τρόμπας .
    Να μεγαλώσεις τους δίσκους σε διάμετρο .

    Αλλάζοντας από την συνηθισμένη που έχει το R1 σε κάποια ακτινική σίγουρα αλλάζεις και μανέτα η οποία μπορεί
    να έχει και άλλη σχέση μοχλισμού οπότε περιπλέκεται η εξίσωση.

    Επίσης και η έκφραση "έχω πρόβλημα με τα φρένα" κάποιες φορές είναι πολύ προσωπική.
    Εγώ που έχω μακρυά δάχτυλα και την μανέτα στην θέση 1 ή 2 είμαι μια χαρά. Κάποιος που έχει κοντά δάχτυλα
    και την μανέτα στην θέση 4 ή 5 (κοντά στην γκαζιέρα δηλαδή) μπορεί να χτυπά τα δακτυλά του σε δυνατό φρενάρισμα (θεωρώ ότι όλοι φρενάρουν με 2-3 δάκτυλα στην μανέτα και τα υπόλοιπα αγκαλιάζουν το γκριπ) οπότε όντως έχουν πρόβλημα.

  14. #899
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παιδιά ξανά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και να επανέλθω σε ένα αναπάντητο ερώτημα:
    Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω για ποια να κοιτάξω, είτε ίδια είτε δυνατότερη??

  15. #900
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ξανά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και να επανέλθω σε ένα αναπάντητο ερώτημα:
    Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω για ποια να κοιτάξω, είτε ίδια είτε δυνατότερη??
    Μήπως αν ρωτήσεις κάποιο εξουσιοδοτημένο ή βρεις μια λυμένη.

    Με πρόχειρη αναζήτηση η accossato προτείνει γενικότερα 19άρες για όσε μοτο έχουν διπλά δισκόφρενα εμπρός και 16άρες για όσες έχουν μονό.
    http://www.accossato.com/en/motorcyc...-cylinder.html

    Ποιό περίπλοκα τα πράγματα στην brebo. Όλες είναι 19άρες αλλά έχουν και μια 2η διάσταση που την ονομάζει lever center distance (υποθέτω ότι είναι το μήκος του μοχλού - όχι της μανέτας )
    Το 1ο μοντέλο έχει κάποιο πατενταρισμένο σύστημα που μεταβάλει αυτήν την διάσταση και μάλλον θα είναι και το ακριβότερο
    http://moto.brembo.com/en/results/ya...ylinders/front

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF