Σελίδα 111 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1161101106107108109110111112113114115116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.651 έως 1.665 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1651
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Εφόσον θες να δεις ένα αρκετά μαλακό κάνε λίγο υπομονή.
    Εμένα μου αρέσουν και τα angel GTII και τα Battlax AX41S για την χρήση που κάνεις.
    Απο την άλλη, αν ευκολύνεσαι για λάστιχα που λειτουργούν το πολύ μέχρι Νοέμβριο (25°C-30°C οδόστρωμα) υπάρχουν κωδικοί
    για πιο σπορ που έχουν πολύ πλάκα.

  2. #1652
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Με ενδιαφέρουν λάστιχα που θα μπορώ να χρησιμοποιώ όλο το χρόνο. Κυρίως με ενδιαφέρει να μπορούν να λειτουργούν καλά όσο πιο γρήγορα γίνεται, χωρίς να χρειάζεται μεγάλος χρόνος για να φθάσουν σε θερμοκρασία λειτουργίας.

    Χρήση σε χώμα δεν κάνω, ώστε να κοιτάζω τα AX41S. Τα τουριστικού τύπου Angel GT II είναι σχεδιασμένα κυρίως για μεγάλη χιλιομετρική αντοχή, κάτι που επίσης δεν με απασχολεί. Είχα άλλωστε τα τουριστικά Bridgestone Battlax BT023, που δεν μου άρεσαν τόσο όσο τα S21 που φοράει τώρα η μοτοσυκλέτα μου. Προτιμώ λάστιχο με καλύτερη πρόσφυση κι ας φαγωθεί πιο γρήγορα. Ο μόνος λόγος που δεν αποκλείω τα τουριστικά, είναι ότι μερικά εξ αυτών λέγεται ότι αποδίδουν αρκετά καλά, ακόμα και όταν είναι κρύα.

    Όταν λες ότι κάποια "έχουν πολλή πλάκα" τι εννοείς και σε ποια αναφέρεσαι;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1653
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Για δες και αυτά michelin pilot road 4.
    Τα φορούσε το tracer από το εργοστάσιο. Δεν ήθελαν ζέσταμα, όταν ζεστενοντουσαν, που το έκαναν γρήγορα ήταν άψογα. Στα νερά υποδειγματικα. Τα έβγαλα σε έναν χρόνον ύστερα από 20 χιλιάδες χιλιόμετρα και ακόμα δεν γλιστραγαν!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #1654
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    παρακαλώ, ευχαρίστησίς μου

    Έχοντας υπόψιν τον παντός καιρού χαρακτήρα ανέφερα αυτά που μου αρέσουν, δεν είπα ότι είναι για χώμα ή που στοχεύει η κατασκευή τους.
    Πολλή πλάκα εννοώ την αυξημένη πρόσφυση που σου δίνουν λάστιχα σαν τα racetec.

  5. #1655
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Νεοσσε, απλα ψαξε για sport, hyper-sport κατηγορια απο τα επίσημα σαιτ των κορυφαιων κατασκευαστων, και ρωτα εναν-εναν τους προμηθευτές σου για διαθεσιμότητα και προσφορά($) και δρομολόγησε το.

  6. #1656
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το έχω ξανασχολιάσει σε παρεμφερή περίπτωση νομίζω: το ΜΤ07 είναι σχετικά ελαφρύ και μέτριας ισχύος (και εσύ δεν τρέχεις κιόλας) οπότε ίσως έχει νόημα να κοιτάξεις για ελαστικά motard.

  7. #1657
    Βαλε τα Continental sport attack 4 και θα καταλάβεις τι πάει να πει ξεκινάω και ειμαι ασφαλής από τα πρώτα μετρα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #1658
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Κράτησα τα BT023 2μιση χρόνια (λάθος μου το ξέρω) και 19.000χλμ
    Το λάστιχο κρύο είναι άθλιο, απο την αρχή.
    Όταν ζεσταθεί σε καλή άσφαλτο είναι μια χαρά και εμπνέει ασφάλεια.
    Δεν πλαγιάζει γρήγορα σε σχέση με το S21.



    Έβαλα τα S21 €250 εδώ Κρήτη που βρήκα ετοιμοπαράδοτα και βιαζόμουν να τελειώνω.
    Καμία σχέση ακόμα και με 0 χλμ.
    Δεν περιμένω να βγάλω >15.000 αλλά εκεί έχω συμπληρώσει δύο χρόνια οπότε καλό είναι να τα αλλάζω.

    Πάτησα σε βρεγμένο σε χάλια δρόμο βέβαια και ήταν λες και πατάω σε πάγο. Θα έχω το νού μου να τα ξαναδοκιμάσω καλύτερα.
    Τα BT023 στο νερό ήταν χάλια.



    Φωτογραφίες απο τα τελειωμένα BT023
    https://imgur.com/a/FQlQdMz
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  9. #1659
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Το Yamaha MT-07 συνεχίζει να με εκπλήσσει δυσάρεστα.

    Ανακάλυψα τυχαία ότι είχε φύγει η βίδα που ενώνει τον άξονα απο τον επιλογέα ταχυτήτων με τον άξονα που βγαίνει απο το κιβώτιο.

    Δεύτερη βίδα που φεύγει μόνη της. Η άλλη στο κάλυμμα της αλυσίδας.

    Μιας και το είχα πάει για πλύσιμο το έψαξα λίγο και βρήκα σκουριές παντού (και στον σκελετό) οπότε πρέπει να το δώσω σύντομα. Δεν έχω άλλο λόγο να το δώσω.

    Πολύ καλό μηχανάκι σαν σύνολο στα χρήματα του αλλά δεν είναι για "παντρειά".
    Το γράφω για όποιον ενδιαφέρεται να το αγοράσει να το έχει στο νού του.
    Αν ήξερα ότι σκουριάζει τόσο πολύ δεν θα το αγόραζα μιας και βαριέμαι απίστευτα την αγοραπωλησία.

    Στο ίδιο μέρος που μένω έχουν περάσει απο τα χέρια μου
    Yamaha Crypton 105
    Honda SH300
    Και τα δύο στα ~7 χρόνια είχαν ελάχιστες σκουριές. Πολύ λιγότερες απο το ΜΤ-07 στον χρόνο.

    Αναρωτιέμαι αν το καινούργιο NC750 σκουριάζει το ίδιο ή όχι.
    Αν είχα "βεβαίωση" απο την αντιπροσωπεία ότι δεν σκουριάζει το ίδιο μάλλον θα το έπαιρνα.
    Προς το παρόν ψάχνω στο car.gr για μεταχειρισμένο τελευταίας 5ετίας

    -----------------

    Τα S21 είναι κορυφή σε σύγκριση με τα BT023.
    Σε πίστα οι μπίλιες στα παταράκια θα ενοχλούσαν πολύ
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #1660
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το Yamaha MT-07 συνεχίζει να με εκπλήσσει δυσάρεστα.

    Ανακάλυψα τυχαία ότι είχε φύγει η βίδα που ενώνει τον άξονα απο τον επιλογέα ταχυτήτων με τον άξονα που βγαίνει απο το κιβώτιο.

    Δεύτερη βίδα που φεύγει μόνη της. Η άλλη στο κάλυμμα της αλυσίδας.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...B7%CF%83%CE%B7
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1661
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το Yamaha MT-07 συνεχίζει να με εκπλήσσει δυσάρεστα.

    Ανακάλυψα τυχαία ότι είχε φύγει η βίδα που ενώνει τον άξονα απο τον επιλογέα ταχυτήτων με τον άξονα που βγαίνει απο το κιβώτιο.

    Δεύτερη βίδα που φεύγει μόνη της. Η άλλη στο κάλυμμα της αλυσίδας.

    Μιας και το είχα πάει για πλύσιμο το έψαξα λίγο και βρήκα σκουριές παντού (και στον σκελετό) οπότε πρέπει να το δώσω σύντομα. Δεν έχω άλλο λόγο να το δώσω.

    Πολύ καλό μηχανάκι σαν σύνολο στα χρήματα του αλλά δεν είναι για "παντρειά".
    Το γράφω για όποιον ενδιαφέρεται να το αγοράσει να το έχει στο νού του.
    Αν ήξερα ότι σκουριάζει τόσο πολύ δεν θα το αγόραζα μιας και βαριέμαι απίστευτα την αγοραπωλησία.

    Στο ίδιο μέρος που μένω έχουν περάσει απο τα χέρια μου
    Yamaha Crypton 105
    Honda SH300
    Και τα δύο στα ~7 χρόνια είχαν ελάχιστες σκουριές. Πολύ λιγότερες απο το ΜΤ-07 στον χρόνο.

    Αναρωτιέμαι αν το καινούργιο NC750 σκουριάζει το ίδιο ή όχι.
    Αν είχα "βεβαίωση" απο την αντιπροσωπεία ότι δεν σκουριάζει το ίδιο μάλλον θα το έπαιρνα.
    Προς το παρόν ψάχνω στο car.gr για μεταχειρισμένο τελευταίας 5ετίας

    -----------------

    Τα S21 είναι κορυφή σε σύγκριση με τα BT023.
    Σε πίστα οι μπίλιες στα παταράκια θα ενοχλούσαν πολύ
    εχω θάψει πολλες φορες το 07 αλλα εδω εισαι λαθος. εκτος του οτι η συγκριση με ενα 300αρι σκουτερ που κανει τα ίδια λεφτα ειναι άτοπη καθως ειναι λογικο να ειναι πολύ πιο ποιοτικο, το 07 ειναι ενα πολύ φθηνο μηχανάκι και για τα λεφτα που εδωσες πηρες αρκετη ποιοτητα. ασφαλως οχι οση θα ηθελες αλλα μιλάμε για 6κ ευρω μαζι με φορους κτλ. τοσο ζητάνε τωρα τα 400άρια απο κίνα. η yamaha μπορει να φτιαξει ενα καλυτερο 07 στα 8κ ευρω αλλα δεν θα πουλαγε σαν φρεσκια τυρόπιτα.

  12. #1662
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    @νεοσσός

    έχω γράψει και εκεί...


    @basilis_k6

    ίδια λεφτά δεν κάνει αλλά οκ είναι πολύ κοντά

    απο την άλλη πήρα yamaha όχι κινέζικο

    Τη ζημιά θα την πάθει η yamaha όχι εγώ που θα το πουλήσω περίπου όσο θα το πούλαγα και χωρίς τις σκουριές.
    Το οτι εκμεταλλεύεται το όνομα της για να βγάλει ένα μηχανάκι με τα φθηνότερα μέταλλα και οι βίδες να φεύγουν στο δρόμο δε νομίζω ότι δικαιολογείται απο τα €6300 που έδωσα.

    Μεταχειρισμένο honda hornet 600 του 2007 δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ και είναι μπροστά στη θάλασσα. Και αν είδα καλά είχε 7700 καινούργιο (δε ξέρω τί εκπτώσεις είχε) το 2010.

    Συμφωνώ ότι είναι πολύ φθηνό για αυτά που προσφέρει αλλά το να σκουριάζει επώνυμο μηχανάκι δε το δέχομαι.
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 05/06/2021 στις 17:39.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #1663
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εχω θάψει πολλες φορες το 07 αλλα εδω εισαι λαθος. εκτος του οτι η συγκριση με ενα 300αρι σκουτερ που κανει τα ίδια λεφτα ειναι άτοπη καθως ειναι λογικο να ειναι πολύ πιο ποιοτικο, το 07 ειναι ενα πολύ φθηνο μηχανάκι και για τα λεφτα που εδωσες πηρες αρκετη ποιοτητα. ασφαλως οχι οση θα ηθελες αλλα μιλάμε για 6κ ευρω μαζι με φορους κτλ. τοσο ζητάνε τωρα τα 400άρια απο κίνα. η yamaha μπορει να φτιαξει ενα καλυτερο 07 στα 8κ ευρω αλλα δεν θα πουλαγε σαν φρεσκια τυρόπιτα.
    Καλώς ή κακώς λόγω πρόσθετων φόρων, λόγω covid, λόγω ότι θέλουν να προωθήσουν τα ηλεκτρικά, οι τιμές έχουν φτάσει στα ύψη αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να δικαιολογούμε πιθανόν αδικαιολόγητα πράγματα. Γιατί οκ 6500€ έκανε το mt07 αλλά τόσο έκαναν και τα bandit, τόσο επίσης έκαναν και τα cb1000 ένα φεγγάρι. Δεν νομίζω πως τα δυο τελευταία συγκρίνονται ποιοτικά με το πρώτο.

  14. #1664
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Άρχισα να κοιτάζω πάλι για να αλλάξω τα ελαστικά στο μοτοσακό μου. Εξακολουθούν να μην έχουν σημαντική φθορά στο πέλμα, αλλά έφτασαν τα 3 χρόνια φορεμένα. Δυστυχώς είναι σε έλλειψη τόσο τα Bridgestone Battlax S22 (260€ το ζευγάρι), όσο και τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II (290€). Θα είναι διαθέσιμα μάλλον σε 2 μήνες.

    Μου αντιπρότειναν τα άμεσα διαθέσιμα Pirelli Diablo Rosso IV, αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για τη χρήση που κάνω κι αν αξίζει η διαφορά τιμής. Το ζευγάρι κοστίζει 340€. Αν κατάλαβα καλά, τα Rosso IV έχουν χαμηλότερες επιδόσεις, αλλά κερδίζουν σε χιλιομετρική απόδοση. Το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει, καθότι πάντα αλλάζω τα λάστιχα με ελάχιστη φθορά. Ας βάλω μία φορά και ένα ελαστικό (Corsa II) που να φαγωθεί, αρκεί βέβαια να μην είναι ευάλωτο σε καταστροφή από λακκούβες.

    Κλίνω περισσότερο στο να περιμένω νέα παραλαβή των Rosso Corsa ΙΙ. Τι λέτε;
    Ο Ιούλιος έφθασε, αλλά οι ελλείψεις σε ελαστικά είναι ακόμα υπαρκτές, λόγω μικρής παραγωγής των εργοστασίων. Δεν υπάρχει ούτε Bridgestone Battlax S22, ούτε τα προτιμώμενα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Για την ακρίβεια, υπάρχει μόνο το μπροστινό, ενώ το πίσω δεν έχει καν πιθανή ημερομηνία παράδοσης, ενώ την άνοιξη έλεγαν για Ιούλιο.

    Αυτή φορά δέχθηκα αντιπρόταση για Pirelli Diablo Supercorsa SP V2, το οποίο είναι 80% για πίστα και 20% για άσφαλτο, οπότε δεν δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τη χρήση δρόμου που το θέλω. Μάλλον είναι στην κατηγορία των οριακά στρυτ λοίγγαλ ελαστικών πίστας, ώστε να μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα το μοτοσακό σου από το σπίτι σου προς την πίστα. Κάποιοι λένε ότι θα φαγωθούν γρήγορα σε ταξίδια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο με οδηγό εμένα. Περισσότερο με απασχολεί η υποτυπώδης χάραξη, που ίσως τα κάνει επικίνδυνα αν βρεθείς απρόσμενα σε βρεγμένο δρόμο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/07/2021 στις 18:14.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1665
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    οπότε δεν δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τη χρήση δρόμου που το θέλω. Μάλλον είναι στην κατηγορία των οριακά στρυτ λοίγγαλ ελαστικών πίστας, ώστε να μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα το μοτοσακό σου από το σπίτι σου προς την πίστα. Κάποιοι λένε ότι θα φαγωθούν γρήγορα σε ταξίδια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο με οδηγό εμένα. Περισσότερο με απασχολεί η υποτυπώδης χάραξη, που ίσως τα κάνει επικίνδυνα αν βρεθείς απρόσμενα σε βρεγμένο δρόμο.
    Δεν σου κανουν τα Pirelli Diablo Supercorsa SP V2.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 14:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 18:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF