Σελίδα 112 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1262102107108109110111112113114115116117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.666 έως 1.680 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1666
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο Ιούλιος έφθασε, αλλά οι ελλείψεις σε ελαστικά είναι ακόμα υπαρκτές, λόγω μικρής παραγωγής των εργοστασίων. Δεν υπάρχει ούτε Bridgestone Battlax S22, ούτε τα προτιμώμενα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Για την ακρίβεια, υπάρχει μόνο το μπροστινό, ενώ το πίσω δεν έχει καν πιθανή ημερομηνία παράδοσης, ενώ την άνοιξη έλεγαν για Ιούλιο.

    Αυτή φορά δέχθηκα αντιπρόταση για Pirelli Diablo Supercorsa SP V2, το οποίο είναι 80% για πίστα και 20% για άσφαλτο, οπότε δεν δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τη χρήση δρόμου που το θέλω. Μάλλον είναι στην κατηγορία των οριακά στρυτ λοίγγαλ ελαστικών πίστας, ώστε να μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα το μοτοσακό σου από το σπίτι σου προς την πίστα. Κάποιοι λένε ότι θα φαγωθούν γρήγορα σε ταξίδια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο με οδηγό εμένα. Περισσότερο με απασχολεί η υποτυπώδης χάραξη, που ίσως τα κάνει επικίνδυνα αν βρεθείς απρόσμενα σε βρεγμένο δρόμο.
    Νεοσσε πανε βαλε SPORTSMART MK3. Ασε τα πιρελια...
    Μην σου πω βαζεις κ το 60αρι προφιλ να ξυνεις κ τα αφτια σου.

    Αν κ κανα Τ31 ή roadsmart θα ηταν πιο compatible με εσενα κ την ολη οδηγηση σου.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #1667
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Νεοσσε πανε βαλε SPORTSMART MK3. Ασε τα πιρελια...
    Μην σου πω βαζεις κ το 60αρι προφιλ να ξυνεις κ τα αφτια σου.

    Αν κ κανα Τ31 ή roadsmart θα ηταν πιο compatible με εσενα κ την ολη οδηγηση σου.
    T31 δε νομίζω. Είχα τα τουριστικά BT023 και δε μου άρεσαν τόσο όσο τα S21.

    Θα το σκεφθώ για τα Dunlop Sportsmart MK3, μπήκαν κι αυτά στη λίστα. Απλά έχω την περιέργεια να δω το πιο μαλακό Rosso Corsa II και οι παραδόσεις καθυστερούν και πάνε. Τώρα μάλλον για φθινόπωρο το κόβω. Ήδη άρχισα να σφυράω το σκοπό: "Δε θα πάρεις λάστιχα ποτέ, νεοσσέ, νεοσσέ-ε-ε."
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/07/2021 στις 18:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1668
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μη συγκρίνεις bt023 με T30-31
    Τα πρωτα ειναι οτι πιο basic υπαρχει σε st και τεχνολογιας προ 20ετιας, τα τελευταια ειναι τελευταιας 10ετια με υψηλη τεχνολογια και γομα που πιανει σε επιδόσεις sport ελαστικα οπως bt016pro η ακομη και s20

  4. #1669
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Εβαλα τα Dunlop Sportsmart TT μεσα Μαιου.Φρεσκαδουρες!Πολυ ευχαριστημενος απο αισθηση,πληροφορηση και κρατημα.Για χιλιομετρικη αποδοση δεν ξερω,υπολογιζω γυρω στο 5.000 για το πισω.Μπαντηλικια δεν το κανω,ουτε πηγαινω με μεγαλες ταχυτητες,το λυπαμαι . Ειχα τα Michelin Pilot Road 4 πριν,αλλη κατηγορια απο τα ΤΤ,ποιο τουριστικα,τα οποια ηταν πανω στο μηχανακι οταν το αγορασα και ηταν ηδη 2ετιας.Το πισω με εβγαλε γυρω στα 8-9.000χλμ ωσπου τετραγωνισε,με μπαντηλικια και μεγαλες ταχυτητες για ωρα.Φανταζομαι καινουργια θα βγαλουν σιγουρα 15.000χλμ.Μου φανηκε καλο λαστιχο,ετυχα και γερη καταιγιδα και μου φανηκαν πολυ καλα,βεβαια πηγαινα σαν κοτα.Αν εψαχνα κατι για μεγαλη χιλιομετρικη αποδοση θα τα εβαζα σιγουρα

  5. #1670
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    εγώ έβαλα τα bt016 pro με 205 Ε και ησύχασα προς το παρόν

  6. #1671
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μη συγκρίνεις bt023 με T30-31
    Τα πρωτα ειναι οτι πιο basic υπαρχει σε st και τεχνολογιας προ 20ετιας, τα τελευταια ειναι τελευταιας 10ετια με υψηλη τεχνολογια και γομα που πιανει σε επιδόσεις sport ελαστικα οπως bt016pro η ακομη και s20
    Αυτο ακριβως...
    Εχει αλλαξει η τεχνολογια.
    Μια χαρα θα σου ηταν κ το Τ31 κ το χειμωνα θα ησουν ακομα πιο ξεγνοιαστος.

    Ειναι επικινδυνος ο Καρεας με βροχες...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #1672
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Άσχετο το ξέρω αλλά το τ31 είναιλαστιχάρα
    porca miseria.

  8. #1673
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τελικά έφεραν τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II και τα τοποθέτησα στον Περιστερά στην Καλλιρόης. Πρώτη φορά πηγαίνω σε αυτόν και θα του κάνω διαφήμιση, διότι η ποιότητα εξυπηρέτησης είναι σε άλλο επίπεδο.

    Αφού κάνω μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, θα γράψω εντυπώσεις. Όπως είχα αναφέρει παλαιότερα, τα πρώτης τοποθέτησης Bridgestone Battlax BT023 μου είχαν φανεί μέτρια, ενώ τα S21 που είχα επί 3 χρόνια και 20.000 χιλιόμετρα, ήταν αισθητά καλύτερα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_corsa_ii_front.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	429939


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_corsa_ii_rear.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	429940


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_corsa_ii_rear2.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	429941
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1674
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τελικά έφεραν τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II και τα τοποθέτησα στον Περιστερά στην Καλλιρόης. Πρώτη φορά πηγαίνω σε αυτόν και θα του κάνω διαφήμιση, διότι η ποιότητα εξυπηρέτησης είναι σε άλλο επίπεδο.

    Αφού κάνω μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, θα γράψω εντυπώσεις. Όπως είχα αναφέρει παλαιότερα, τα πρώτης τοποθέτησης Bridgestone Battlax BT023 μου είχαν φανεί μέτρια, ενώ τα S21 που είχα επί 3 χρόνια και 20.000 χιλιόμετρα, ήταν αισθητά καλύτερα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_corsa_ii_front.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	429939


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_corsa_ii_rear.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	429940


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_diablo_rosso_corsa_ii_rear2.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	429941
    Έβαλες λαστιχο που κάνει τα πάντα και συμφαιρει...enjoy...θα βγάλουν περισσότερα χλμ απ το s21 και από κράτημα αντε γεια, παιζει να ναι τα καλύτερα στην κατηγορία τους μαζί με τα power gp
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #1675
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Με αφορμή την ακόλουθη μία συζήτηση που είχαμε πέρσι σε νήμα για άλλη μοτοσυκλέτα, κάνω μερικές πρώιμες σκέψεις για αλλαγή αναρτήσεων. Απέχω από την απόφαση αρκετά, αλλά χρειάζομαι τη γνώμη πιο έμπειρων, ώστε να ωριμάσει η σκέψη και να γίνει συνετή αγορά, αν χρειάζεται τελικά.

    Παραθέτω πρώτα τη σχετική κουβέντα:

    Spoiler: Εμφάνιση

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εφόσον είναι σε άριστη κατάσταση δεν πειράζεις απολύτως τίποτα γιατί η 'βελτίωση' που θα επιφέρεις είναι αμφισβητούμενη.
    Οι αναρτήσεις είναι μια χαρά και,στο επίπεδο που βρίσκεσαι τώρα, δεν πρόκειται να δεις μεγάλη διαφορά και ούτε τα σωληνάκια των φρένων θέλουν αλλαγή.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Στο Hornet 900 έχω πίσω Ohlins, το απλό, το οποίο μεταμορφώνει το μηχανάκι.
    Θέλει service εδώ και κάποιο διάστημα, το χρειάζεται γιατί δεν είναι όπως ήταν, αλλά και πάλι είναι κλάσεις ανώτερο του original το οποίο είχε και ρύθμιση απόσβεσης παρακαλώ.
    Βασικά με το original ή θα κουνάει αν ανοίξεις το γκάζι αν έχεις μαλακά την απόσβεση, ή θα κοπανάει αν την σφίξεις.
    Το Ohlins λοιπόν το έβαλα πριν περίπου 14 χρόνια, εχει κάνει αρκετά track days οπου ζορίζεται περισσότερο το αμορτισέρ, κι έχει κάνει και 96000 χλμ στο δρόμο.
    Οπως καταλαβαίνεις αυτα που γράφεις δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση.
    Αυτό που ισχύει είναι οτι μια καλή ανάρτηση είναι οτι καλύτερο για μια μοτοσυκλέτα και πάντα αξίζει σαν βελτίωση.
    Απλά εσύ δεν ξέρεις πόσο αλλάζει το μηχανάκι με μια καλή ανάρτηση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω οτι το Ohlins το πήρα μεταχειρισμένο με πολύ λίγα χλμ, και το έβαλα πανω όπως ηταν, χωρίς service.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ξέρουμε ρε φίλε, χέρια να το καταλάβουμε δεν έχουμε ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στο πολύ σωστό ποστ του Sapila Racing να προσθέσω οτι ακόμα και ένας αρχάριος οδηγός θα δει μεγάλη διαφορά με την καλή ανάρτηση μόνο και μόνο στη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας στις λακκούβες όπου δε θα τερματίζει και θα τις περνάει αεροπορία.Η άνεση θα βελτιωθεί κατακόρυφα συγκριτικά με τις budget εργοστασιακές αναρτήσεις.

    Παρομοίως και εγώ στο R1 που είχα παλιότερα έβαλα μεταχειρισμένη ohlins χωρίς να κάνω καν σέρβις και ακόμα και όταν μετά απο πολλά km έπεσε σταδιακά η απόδοση της ήταν σε σαφώς ανώτερη κατάσταση απο την μαμά ανάρτηση

    Βέβαια μιλάμε για αναρτήσεις των 1200 ευρώ.Οι aftermarket που μπαίνουν στα μεσαια μηχανάκια κοστίζουν βαριά στα 600 ευρώ και σαφώς δεν έχουν την ίδια ποιότητα με τις καλές σειρές των Supersport αλλά παραμένουν κατα πολύ καλύτερες απο τις εργοσιακές.

    Μακράν το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει κάποιος στη μοτοσυκλέτα του όποια και αν είναι αυτη.


    Στη συνέχεια διερωτώμαι αν ένα σετ αναρτήσεων έχει να προσφέρει κάτι για τη δική μου απλή χρήση. Δεν μπαίνω σε πίστα, ούτε πιέζω στο δρόμο. Θα βελτιωθεί η ποιότητα απόσβεσης και ταυτόχρονα η άνεση ή μήπως θα σκληρύνει η αίσθηση;

    Κι αν πούμε ότι αξίζει, ποιο είναι το θεμιτό χρηματικό εύρος; Διότι βλέπω σετ αναρτήσεων μπροστά-πίσω από 700€ με την τοποθέτηση, μέχρι 1.700€.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1676
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Οτιδήποτε ρυθμιζόμενο σετ να βάλεις στο mt θα ναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τις μαμα...ναι ακόμα και στο δικό σου τρόπο οδήγησης θα προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά και ίσως πιέσεις και λιγο περισσότερο...μην μπεις σε τρελα έξοδα τύπου οχλινς 2500-3000 ευρώ εκτός αν έχεις σκοπό να δώσεις πόνο σε καμια πιστα..όσον αφορά το αν θα σκληρύνει η οχι οι ρυθμιζόμενες ρυθμίζονται ανάλογα τον αναβάτη και τη χρήση που κάνει..αν θες πόλη και κομιουτινγκ στους άθλιους δρόμους μας θα τείνει το σεταπ προς μαλακό..οι αποσβέσεις επαναφοράς δεν έχουν να κάνουν με αυτό αλλά με την πρόσφυση και σταθερότητα της μοτο..εκεί θα παίξεις με το σαγκ και τη συμπιεση για να ναι κάπως πιο άνετο και μαλακό...ότι άλλο θες ρωτάς...πάντως οι αναρτήσεις σε μηχανάκι που δεν έχει ρυθμίσεις είναι απ τις καλύτερες που μπορείς να κάνεις..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #1677
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Νεοσε δες και εδω ειμαι πολυ ικανοποιημένος για παρόμοια χρηση που θελεις να κανεις
    https://www.motomag.gr/market-news/n...7-mt-07-tracer
    Βγαίνει και με υδραυλική προφορτιση

  13. #1678
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Έτσι όπως το πάς δε νομίζω να δείς καμία διαφορά. Και να δείς σίγουρα δεν θα αξίζει τα >€500 που χρειάζονται.
    Μία αλλαγή στη σέλα θα τη χαρείς πολύ περισσότερο πιστεύω.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  14. #1679
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Όπως είδες πιο πάνω, κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο. Το σκέφτομαι ακόμα, δεν είναι μικρό το ποσό για να το δώσω σε κάτι που δε θα μου χρειαστεί.

    Άσε που στις βόλτες θα έχω γκρίνια του τύπου "Τι τιν έβαλες τις ώχληνς αφού το πας τσουλώντας."
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1680
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Κοίτα, όλα είναι σχετικά.

    Εγώ σου έκανα τη σύγκριση ~€150 για σέλα με ~€500 για ανάρτηση και πιστεύω ότι η σέλα θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερη άνεση.
    Δεν ξέρω αν μετά τα μαθήματα του Χούντρα το πιέζεις περισσότερο αλλά αν θυμάμαι καλά το οδηγείς όπως οι περισσότεροι στο στρώσιμο αν όχι ακόμα πιο ομαλά.

    Ρώτα στο συνεργείο σου αν ξέρουν κάποιον που έχει κάνει την αλλαγή αν μπορείτε να κάνετε μία βόλτα να το δοκιμάσεις.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 14:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 18:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF