Σελίδα 95 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 458590919293949596979899100105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.411 έως 1.425 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1411
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές απόψεις και το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά η δικιά μου εμπειρία με Yamaha μοντέλα 90's λέει ότι το λάδι έχει μεγάλη σημασία στο κιβώτιο τουλάχιστον.
    Ειδικά σε κάτι αλλαγές από νεκρά σε δευτέρα εν κίνηση,νόμιζα πως κάτι έσπασε.
    Το δικό σου βέβαια είναι καινούργιας τεχνολογίας αλλά όπως λες το κιβώτιο παραμένει θορυβώδες και τραχύ.
    Εδώ έρχεται και το θέμα manual,δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα άλλαζω λάδι κάθε 6.000 που λέει το δικό μου,το κάνω στις 3-4.Έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές σε κατανάλωση και κιβώτιο στα 3 λάδια που έχω βάλει ως τώρα.
    Άλλος φίλος με ίδια μότο μου είπε ότι δεν του έκατσαν καθόλου καλά αυτά που βόλεψαν εμένα οπότε τι να πεις και tina turner.
    when life gets complicated... i ride.

  2. #1412
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Πάντα ακολουθούσα το μανουλ γιατί ακόμα πιστεύω ότι οι μηχανικοί-κατασκευαστές ξέρουν καλύτερα!

    Τώρα για €25 είπα να το δοκιμάσω.
    Στο κιβώτιο βλέπω διαφορά αλλά δε ξέρω αν θα αντέξει έτσι για 5.000χλμ ή μόνο 400 που λέει ο νεοσσός!
    Αν αντέχουν θα το καθιερώσω. Δε πιστεύω ότι θα πάρω το μοτέρ στο χέρι αν έμενα στο κάθε 10.000 αλλά μόνο και μόνο για την αίσθηση αξίζει.

    Εξάλλου κάνω την ιδανικότερη χρήση για μακροζωία. Ελάχιστες μικρές διαδρομές, ελάχιστες φορές >8000στροφές και συνήθως 20λεπτα στις 4-6000 στροφές. Οπότε και το λάδι δε ζορίζεται παραπάνω.

  3. #1413
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    για 5.000 δεν ξέρω αλλά 2.5 πολύ πιθανό.
    when life gets complicated... i ride.

  4. #1414
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στο crypton πάντως δεν είχα θέμα
    Η βλακεία είναι ότι οδήγησα και το hornet και είδα πώς είναι ένα άλλο κιβώτιο!
    κλικ και κούμπωσε

    Πάντως πήγα να μου σφίξουν την αλυσίδα και εκτός ότι μου φάνηκε ότι την παρα-έσφιξε,
    βίδωσε τη βίδα του άξονα της ρόδας πρώτα με το αερόκλειδο όσο πήγαινε και μετά με μία καστάνια με 30-40εκ. λαβή που έβαλε όλο του το βάρος.

    Εμένα γιατί μου φαίνεται τελείως λάθος?
    Το mt07 θέλει 105Nm. Το mt09 150.
    Ολα υπάρχουν στα manual. Διαβάστε τα που και που.

  5. #1415
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Το mt07 θέλει 105Nm. Το mt09 150.
    Ολα υπάρχουν στα manual. Διαβάστε τα που και που.
    Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Προς τί όμως το να τα διαβάσω εγώ?

    Σε Yamaha αντιπροσωπεία πήγα που έχει και το εξουσιοδοτημένο σερβις και έχει και τα σεμινάρια κλπ που λέγαμε προηγουμένως.

    Να πάρω τώρα δυναμόκλειδο να τσεκάρω και εγώ?
    Ή να πάω και σε άλλο μηχανικό?

    Όταν τον είχα ξαναρωτήσει μου είπε "εεε, δε χρειάζεται". Και αν τον πιέσω θα παρεξηγηθούμε κιόλας.

    Στη Honda (εξουσιοδοτημένο πάλι) όταν του έδειξα τη φωτογραφία του service manual για να μετρήσουμε τις σιαγόνες μου λέει πού το βρήκες και πρώτη φορά το βλέπω.

    Πάω να κοιτάξω για δυναμόκλειδο μου φαίνεται γιατί δεν υπάρχει σωτηρία.

  6. #1416
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Το ήταν περισσότερο ενδεικτικό πάρα προσωπικό και είχε σχέση με ότι είχε γράφει πιο πριν.
    Υπάρχουν εξουσιοδοτημενα που κάνουν σωστά την δουλειά τους και κάποια που δεν κάνουν.
    Αντίστοιχα υπάρχουν μαστρομητσοι με γνώσεις και εμπειρία δεκαετιών καθώς και με περίσσιο ταλέντο που τους βοηθάει να υπερπηδουν την ανάγκη ειδικών εργαλείων πχ.
    Δυστυχώς σαν καταναλωτής δεν μπορείς να κάνεις πολλά εκτός από το να εκπαιδευτεις σε βασικά πράγματα και εσύ ο ίδιος.
    Αυτός που ανέβηκε σε Μτ07 με τα πόδια σε μοχλό 40 cm για να σου σφίξει τον πίσω τροχο μάλλον πρέπει να αλλάξει επάγγελμα

  7. #1417
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    40cmX80kg=32kgm δλδ περιπου 320Nm με κανονικο μεγεθος μαστορα

  8. #1418
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    ΟΚ αγοράζω δυναμόκλειδο

    Έτσι και αλλιώς έλεγα να πάρω απο όταν είχα το σκούτερ αλλά όλο το άφηνα.

  9. #1419
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    To norbar έρχεται!

    Πήγα σε άλλο μηχανικό χτές και τη ξεβίδωσε με το πόδι γιατί με το χέρι...δεν...και ήταν επικίνδυνο να χτυπήσει.

    Το ψαλίδι που πρέπει να αλλάξουν πώς θα το βιδώσουν οεο?
    Να πάω με εκτυπωμένο το service manual και να απαιτήσω δυναμόκλειδο? Το βλέπω να γινόμαστε μπίλιες

  10. #1420
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Να το απαιτήσεις.
    Εγώ πριν ένα μήνα άλλαξα λάδια κάπου στην Β.Ελλάδα,όταν του είπα τα nm για να μην ψάχνει χαλάστηκε,το είδα.
    'Ασε που έβαλε 200μλ παραπάνω, '';;;;'' ''Δεν έχει πρόβλημα για 200 παραπάνω'' ''!!!!!''
    και το κερασάκι, ''Μάστορα,θα δεις και την πίεση του λαδιού από την βίδα;'' ''Γιατί ρε φίλε πριν λίγο που ήρθες είχε κανένα πρόβλημα;Δεν δούλευε;'' ''!!!!!!''
    Αυτά
    when life gets complicated... i ride.

  11. #1421
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    8
    Παιδες, εχει παρει τιποτα το ματι σας για νεα mt 07 στο 2020 ή ειναι νωρις ακομα;

  12. #1422
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mahas Προβολή μηνύματος
    Παιδες, εχει παρει τιποτα το ματι σας για νεα mt 07 στο 2020 ή ειναι νωρις ακομα;
    Ρίξε μια ματιά εδώ

  13. #1423
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν εξουσιοδοτημενα που κάνουν σωστά την δουλειά τους και κάποια που δεν κάνουν.
    Αντίστοιχα υπάρχουν μαστρομητσοι με γνώσεις και εμπειρία δεκαετιών καθώς και με περίσσιο ταλέντο που τους βοηθάει να υπερπηδουν την ανάγκη ειδικών εργαλείων πχ.
    Καμια πρόταση για Αθήνα?? Είχα κάποια θέματα με το προηγούμενο συνεργείο και θέλω να δοκιμάσω και άλλον μηχανικό.. συγκεκριμένα είχα μια πτώση τον Ιανουάριο λόγω πάγου (καλός μ***κας και εγώ) και έχασα λίγο την εμπιστοσύνη στον δικό μου με την αντιμετώπιση.. ουσιαστικά μου το άφησε όπως ήταν μετά την πτώση. Και σε pm όποιος θέλει no problem

  14. #1424
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Thanks για τις προτάσεις, το πήγα σε ένα απο τα δύο που μου στείλατε, που είναι και κοντά μου σχετικά. Έγινε καλή δουλίτσα νομίζω, αν και ακόμα το έχω οδηγήσει πολύ λίγο. Με λίγα λόγια στο προηγούμενο συνεργείο αν και το είχα πάει 3 φορές, δεν ασχολήθηκε κανείς όσο έπρεπε.. και δυστυχώς είναι απο τα πιο γνωστά συνεργεία στην Αθήνα.

  15. #1425
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Με το καλό να βολτάρεις Lumiel!
    Εγώ παρέλαβα το μηχανάκι με την Akrapovic Carbon πάνω, αλυσιδογράναζα DID VX 525 χρυσή - JT και το Stage 2 της DNA. Μερικές εντυπώσεις/σημειώσεις:
    - Πανάλαφρη η εξάτμιση και η κούρμπα που κάνει ο σωλήνας θυμίζει κάτι από MotoGP
    - Θόρυβος. Δεν είχα συνηθίσει και την πρώτη μέρα μου φάνηκε κάπως περίεργο..
    - Η Αλυσίδα ήθελε αλλαγή (37500 χλμ), είχε κόμπους η προηγούμενη, το κατάλαβα στην διαφορά της μετάδοσης από την πρώτη βόλτα

    Παρήγγειλα το μονόσελο και το rear hugger της Ermax, μέσα στον Σεπτέμβρη θα τα έχουμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF