Σελίδα 78 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 2868737475767778798081828388 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.156 έως 1.170 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MT07 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Τη μηχανη την πηρα επειδη μου αρεσε πολυ εμφανισιακα, τις δουλειες που κανω με αυτη και τις αποστασεις θα μπορουσα πολυ ανετα να τις κανω και με ενα παπι. Γενικα ειμαι φιλος του αυτοκινητου και τις μηχανες τις φοβαμαι αρκετα απλα ειναι οντως πολυ βολικες για καποιες καταστασεις. Οσο αφορα την ετησια συντηρηση που λετε θα μπορουσα να παω σε καποιο μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο απο την στιγμη που δεν εχω εγγυηση η προτεινετε να παω στην yamaha ακομα και για μια απλη αλλαγη λαδιων ;
    Μπράβο ρε φίλε καλά ξηγιέσαι,και μένα μαρέσει εμφανισιακά το mt αλλά δεν έχω μια

  2. #1157
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τοποθετήθηκαν τελικά τα Bridgestone Battlax S21. Έκανα τα πρώτα χιλιόμετρα του στρωσίματος και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με τα προηγούμενα BT 023 που είχαν 2,5 χρόνια στην πλάτη τους.

  3. #1158
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τοποθετήθηκαν τελικά τα Bridgestone Battlax S21. Έκανα τα πρώτα χιλιόμετρα του στρωσίματος και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με τα προηγούμενα BT 023 που είχαν 2,5 χρόνια στην πλάτη τους.
    Καλοτάξιδα και καλοπάτητα φίλε, τα έχω σχεδόν ένα χρόνο και περίπου 5.000 χλμ και δηλώνω φουλ ευχαριστημένος.
    Δεν θα σε απογοητεύσουν επ ουδενί!

  4. #1159
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Είμαι με Pirelli Diablo Rosso III και μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω, ίσως είναι και Overkill για την μηχανή :-)
    Στα 29.000 χιλιόμετρα (έλειπα 6 μήνες εξωτερικό για δουλειά και είπα να την φρεσκάρω για την σαιζόν) άλλαξα λάδια, φίλτρο λαδιού, καθάρισα το DNA φίλτρο αέρα και έλεγχο σε όλα, μια χαρά. Ακόμα τα τακάκια δεν θέλουν αλλαγή.
    Ψάχνω να βρω μανέτα/τρόμπα φρένου με την ισχύ της εργοστασιακής, άντε και λίγο δυνατότερη. Προτείνετε τίποτα παιδιά!

  5. #1160
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Είμαι με Pirelli Diablo Rosso III και μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω, ίσως είναι και Overkill για την μηχανή :-)
    Στα 29.000 χιλιόμετρα (έλειπα 6 μήνες εξωτερικό για δουλειά και είπα να την φρεσκάρω για την σαιζόν) άλλαξα λάδια, φίλτρο λαδιού, καθάρισα το DNA φίλτρο αέρα και έλεγχο σε όλα, μια χαρά. Ακόμα τα τακάκια δεν θέλουν αλλαγή.
    Ψάχνω να βρω μανέτα/τρόμπα φρένου με την ισχύ της εργοστασιακής, άντε και λίγο δυνατότερη. Προτείνετε τίποτα παιδιά!
    Για την ανάρτηση πες μας

  6. #1161
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δυσκολεύομαι με το καθάρισμα και τη λίπανση της αλυσίδας, λόγω απουσίας κεντρικού stand. Έχετε να προτείνετε κάποια από τις βάσεις με τα ροδάκια που ανασηκώνουν τον πίσω τροχό; Βέβαια, απ' ό,τι είδα όταν μου άλλαζαν τα ελαστικά, είναι δύσκολη διαδικασία για ένα άτομο, καθότι η μοτοσυκλέτα αποσταθεροποιείται όταν σηκώνεται και χρειάζεται δεύτερο άτομο να κρατάει το τιμόνι για να μην πέσει η μοτοσυκλέτα, μέχρι να πατήσει καλά στο stand.

    Εναλλακτικά σκέφτομαι να πηγαίνω περιστασιακά για το καθάρισμα της αλυσίδας σε επαγγελματία και να κάνω μόνο τη λίπανση μόνος μου στα μεσοδιαστήματα, όπως άλλωστε κάνω τώρα, κινώντας μπροστά-πίσω τη μοτοσυκλέτα. Κάπου πήρε το αυτί μου για έναν τύπο κάπου στον Υμηττό (μετά το Παγκράτι) που ασχολείται μόνο με το πλύσιμο μοτοσυκλετών. Γνωρίζετε ακριβή διεύθυνση;

  7. #1162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δυσκολεύομαι με το καθάρισμα και τη λίπανση της αλυσίδας, λόγω απουσίας κεντρικού stand. Έχετε να προτείνετε κάποια από τις βάσεις με τα ροδάκια που ανασηκώνουν τον πίσω τροχό; Βέβαια, απ' ό,τι είδα όταν μου άλλαζαν τα ελαστικά, είναι δύσκολη διαδικασία για ένα άτομο, καθότι η μοτοσυκλέτα αποσταθεροποιείται όταν σηκώνεται και χρειάζεται δεύτερο άτομο να κρατάει το τιμόνι για να μην πέσει η μοτοσυκλέτα, μέχρι να πατήσει καλά στο stand.
    Ειχα αγορασει κι εγω paddock stand αλλα οπως ειπες κι αυτο απαιτει δευτερο ατομο για να στερεωθει. Δε με βολεψε ποτε γιατι επρεπε να αγγαρευω τη γυναικα και τελικα το χαρισα σε ενα φιλο. Εγω αυτο που κανω πλεον ειναι ο,τι βλεπεις σ'αυτο το βιντεο. Δυο κομματια ξυλου και τελειωσες. Το ξυλο που μπαινει απο τη δεξια μερια μπορει να ειναι πιο μικρο και να το σφηνωσεις κατω απο το ψαλιδι.

  8. #1163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Ενας τροπος λαδωματος της αλυσιδας για ολα τα μηχανακια που εχουν μόνο πλαινο σταντ ειναι

    το μηχανακι στο πλαινο σταντ και σηκωμα της μοτοσικλετας με γρυλο αυτοκινητου ο οποίος τοποθετειται απ την δεξια πλευρα της μοτο (οπως καβαλαμε) απ οποιο σημειο του ψαλιδιου βολευει. Ετσι δημιουργειται ενα τριγωνικο σημειο στηριξης της μοτοσικλετας (σταντ, γρυλο και μπροστινη ροδα). Εννοειται σε επιπεδο εδαφος.

  9. #1164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δυσκολεύομαι με το καθάρισμα και τη λίπανση της αλυσίδας, λόγω απουσίας κεντρικού stand. Έχετε να προτείνετε κάποια από τις βάσεις με τα ροδάκια που ανασηκώνουν τον πίσω τροχό; Βέβαια, απ' ό,τι είδα όταν μου άλλαζαν τα ελαστικά, είναι δύσκολη διαδικασία για ένα άτομο, καθότι η μοτοσυκλέτα αποσταθεροποιείται όταν σηκώνεται και χρειάζεται δεύτερο άτομο να κρατάει το τιμόνι για να μην πέσει η μοτοσυκλέτα, μέχρι να πατήσει καλά στο stand.

    Εναλλακτικά σκέφτομαι να πηγαίνω περιστασιακά για το καθάρισμα της αλυσίδας σε επαγγελματία και να κάνω μόνο τη λίπανση μόνος μου στα μεσοδιαστήματα, όπως άλλωστε κάνω τώρα, κινώντας μπροστά-πίσω τη μοτοσυκλέτα. Κάπου πήρε το αυτί μου για έναν τύπο κάπου στον Υμηττό (μετά το Παγκράτι) που ασχολείται μόνο με το πλύσιμο μοτοσυκλετών. Γνωρίζετε ακριβή διεύθυνση;
    Για δες και αυτό : https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154758

  10. #1165
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παιδιά είναι πανεύκολο να την βάλετε στο σταντ μόνοι σας:
    https://www.youtube.com/watch?v=dluDWBg5bJU
    Κι εγώ μόνος μου το βάζω κάθε φορά που θέλω να την πλύνω.

  11. #1166
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    εγω βαζω ενα ξυλο στο πλαινο σταντ να ερθει οσο πιο καθετα γινεται η μοτο και μετα ποολυ ευκολα μαινει το paddok stand.
    Γιαννης

  12. #1167
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Εγώ το έλυσα με τον εξής τρόπο: δεν έχω καθαρίσει ποτέ αλυσίδα στη ζωή μου.
    Life begins at 45°.

  13. #1168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ το έλυσα με τον εξής τρόπο: δεν έχω καθαρίσει ποτέ αλυσίδα στη ζωή μου.
    Αφού τα πουλάς πριν χρειαστεί να βάλεις καν σπρέυ
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #1169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Αφού τα πουλάς πριν χρειαστεί να βάλεις καν σπρέυ
    Σα να διαβαζω τον clickbait τιτλο:
    "Δε θα πιστεψετε τον τροπο που βρηκε ενας αναβατης για να κανει οικονομια στα σπρει αλυσιδας. Οι εταιριες λιπαντικων τον μισουν."


  15. #1170
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω την παρακάτω ιδέα που είναι εύκολη, ανέξοδη και δεν πιάνει χώρο, όπως ένα paddock stand. Αν δεν τα καταφέρω, θα κοιτάξω μία από τις άλλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ειχα αγορασει κι εγω paddock stand αλλα οπως ειπες κι αυτο απαιτει δευτερο ατομο για να στερεωθει. Δε με βολεψε ποτε γιατι επρεπε να αγγαρευω τη γυναικα και τελικα το χαρισα σε ενα φιλο. Εγω αυτο που κανω πλεον ειναι ο,τι βλεπεις σ'αυτο το βιντεο. Δυο κομματια ξυλου και τελειωσες. Το ξυλο που μπαινει απο τη δεξια μερια μπορει να ειναι πιο μικρο και να το σφηνωσεις κατω απο το ψαλιδι.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/05/2018 στις 19:00.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF