Σελίδα 61 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1151565758596061626364656671111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 901 έως 915 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #901
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γιατι πιστευεις οτι η δύναμη που παιρνεις απο την τρόμπα έχει να κάνει με τους δίσκους?Ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.Αλλο το δαγκωμα που παιρνεις απο ενα καλο τακακι,απο εναν μεγαλυτερο και ποιοτικοτερο δίσκο και άλλο η δύναμη!Ο φιλος Dr Big δεν είδε τη διαφορά που έπρεπε γιατι διαθετει ενα ηδη προβληματικό συστημα φρενων.Για αυτο στα τελευταια Busa και GSXR έβαλαν δαγκανες Brembo.Το ίδιο είχε πάθει και ένας φίλος με K8 αλλαζοντας μονο τρομπα, διαφορα δεν ειδε οση επρεπε.

    Στο R1 μολις έβαλα την Accossato (φοραει brembo 16αρα) το σοκ ήταν πολιτισμικό.Όμως μονο εκει έπασχε το συγκεκριμένο μηχανάκι.Την ίδια φοραω τωρα στο CBR600 και η δυναμη είναι εμφανης συγκριτικα με την εργοστασιακη.Και σκεψου δε φοραω την αγωνιστική που είναι ακομα καλυτερη.

    Σε γενικές γραμμές η μικρή τρόμπα έχει καλύτερη αίσθηση,η μεγάλη σου δίνει δύναμη.Οι ποιοτικες και ακριβες σου δίνουν και τα 2 αυτα χαρακτηριστικα.
    Ειναι λαθος αυτο που λες, το αντιθετο ακριβως συμβαινει. Η μικροτερη τρομπα σου δινει περισσοτερη δυναμη και η μεγαλυτερη (συνηθως) καλλιτερη αισθηση.
    Καμια φορα ομως μεγαλυτερες σε διαμετρο τρομπες μπορει να εχουν μακρυτερες μανετες η μακρυτερους μοχλους, οποτε αυτο που χανεις σε δυναμη να το παιρνεις πισω λογω μοχλου.

    Επισης, οι ακτινικες τρομπες πιεζουν το πιστονι τους.......ακτινικα(!) αντι πλαγια, οποτε δεν υπαρχουν τριβες μεταξυ μανετας και πιστονιου, πραγμα που σε μικρες πιεσεις στην μανετα φαινεται ως παραπανω δυναμη.

  2. #902
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ξανά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και να επανέλθω σε ένα αναπάντητο ερώτημα:
    Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω για ποια να κοιτάξω, είτε ίδια είτε δυνατότερη??
    Εψαξες να δεις αν το γραφει καπου πανω της; Το πιθανοτερο να ειναι 16αρα η να γραφει 5/8 που ειναι το ιδιο στο 'αυτοκρατορικο' συστημα.

  3. #903
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Έβαλε αγγελία το paddock ένα σαν αυτά που συζητάγαμε 2 σελίδες πίσω... είναι και σε ωραίο χρώμα. Υποθέτω θα έχει πουληθεί ήδη αλλά είπα να το γράψω μήπως ψάχνεται κανείς

  4. #904
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Σκέφτομαι να πάρω αυτά: https://evotech-performance.com/prod...-stand-bobbins έχει κανεις καμια άποψη? και χωρίς τα bobbins πάντως τα καταφέρνω αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάποιο πλεονέκτημα.

  5. #905
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.943
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lumiel Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να πάρω αυτά: https://evotech-performance.com/prod...-stand-bobbins έχει κανεις καμια άποψη? και χωρίς τα bobbins πάντως τα καταφέρνω αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάποιο πλεονέκτημα.
    αυτα ειναι και για προστασια. αν θες απλα να την σηκώνεις έχει στο μπει με 5 ευρω μια χαρα μικρα μαυρα μεταλλικα αθάνατα

  6. #906
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αυτα ειναι και για προστασια. αν θες απλα να την σηκώνεις έχει στο μπει με 5 ευρω μια χαρα μικρα μαυρα μεταλλικα αθάνατα
    cool, δεν το ήξερα. Θα ψάξω να δω τι έχει γενικότερα και το ebay αλλά δεν αποκλείται να τα πάρω αυτά που linkαρα, μου έχουν μπει στο μάτι καιρό τώρα

  7. #907
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ειναι λαθος αυτο που λες, το αντιθετο ακριβως συμβαινει. Η μικροτερη τρομπα σου δινει περισσοτερη δυναμη και η μεγαλυτερη (συνηθως) καλλιτερη αισθηση.
    Καμια φορα ομως μεγαλυτερες σε διαμετρο τρομπες μπορει να εχουν μακρυτερες μανετες η μακρυτερους μοχλους, οποτε αυτο που χανεις σε δυναμη να το παιρνεις πισω λογω μοχλου.

    Επισης, οι ακτινικες τρομπες πιεζουν το πιστονι τους.......ακτινικα(!) αντι πλαγια, οποτε δεν υπαρχουν τριβες μεταξυ μανετας και πιστονιου, πραγμα που σε μικρες πιεσεις στην μανετα φαινεται ως παραπανω δυναμη.
    Απο όσο ξέρω και εμπειρικά ισχυει το ακριβως αντιθετο απο αυτο που γραφεις,η μικρότερη τρομπα σου δινει αισθηση και η μεγαλυτερη περισσοτερη δύναμη.Εχω δει ενα review πάνω στις brembo https://www.oppracing.com/pages/arti...ter_cylinders/

    Γράφει χαρακτηριστικά

    For the cylinder diameter, as that value increases, you increase your braking power. As you increase the diameter, you increase your cylinder size and increase the volume of brake fluid that you have to compress. This creates a dampening effect that allows you to better modulate the amount of brake pressure. As a general rule of thumb, you would use a 16xXX for a single caliper set-up anda 19xXX for a dual caliper set-up. Of course, there are always exceptions - for example, the stock master cylinder for Yamaha R1's and R6's (which are made by Brembo) use a 16xXX set-up, despite the fact that they have dual front calipers.

    For the inter-axis value, as that value increases (ie. the distance gets longer), you are decreasing your sensitivity and increasing your brake power. I don't want to get into the technical aspect or into the physics of it...that's not the goal of this article. If you feel like you need to know more, I would recommend you search Google or How Stuff Works. In a general comparison between a 19x18 and 19x20 configuration (the most common configurations for sportbikes), a 19x18 has more feel but has a little more lever travel than the 19x20. A 19x20 configuration has more braking power and requires less distance to completely pull in the lever

    Μεγαλυτερο έμβολο,περισσότερη δύναμη,εκτος και αν δεν έχω καταλάβει κατι σωστα.Μα αν ισχυει αυτο που λες όσο αυξανουν τα άλογα τα κυβικά θα έπρεπε να συνανταμε μικρότερες τρόμπες φρενου ενω συμβαινει το αντιθετο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #908
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Απο όσο ξέρω και εμπειρικά ισχυει το ακριβως αντιθετο απο αυτο που γραφεις,η μικρότερη τρομπα σου δινει αισθηση και η μεγαλυτερη περισσοτερη δύναμη.Εχω δει ενα review πάνω στις brembo https://www.oppracing.com/pages/arti...ter_cylinders/

    Γράφει χαρακτηριστικά

    For the cylinder diameter, as that value increases, you increase your braking power. As you increase the diameter, you increase your cylinder size and increase the volume of brake fluid that you have to compress. This creates a dampening effect that allows you to better modulate the amount of brake pressure. As a general rule of thumb, you would use a 16xXX for a single caliper set-up anda 19xXX for a dual caliper set-up. Of course, there are always exceptions - for example, the stock master cylinder for Yamaha R1's and R6's (which are made by Brembo) use a 16xXX set-up, despite the fact that they have dual front calipers.

    For the inter-axis value, as that value increases (ie. the distance gets longer), you are decreasing your sensitivity and increasing your brake power. I don't want to get into the technical aspect or into the physics of it...that's not the goal of this article. If you feel like you need to know more, I would recommend you search Google or How Stuff Works. In a general comparison between a 19x18 and 19x20 configuration (the most common configurations for sportbikes), a 19x18 has more feel but has a little more lever travel than the 19x20. A 19x20 configuration has more braking power and requires less distance to completely pull in the lever

    Μεγαλυτερο έμβολο,περισσότερη δύναμη,εκτος και αν δεν έχω καταλάβει κατι σωστα.Μα αν ισχυει αυτο που λες όσο αυξανουν τα άλογα τα κυβικά θα έπρεπε να συνανταμε μικρότερες τρόμπες φρενου ενω συμβαινει το αντιθετο.
    Φυσικά και κανει λάθος . Πραγματικά τα μπερδεύει σε 2 3 σημεία .
    Επειδή όλα συνδυάζονται απομονωνεις έναν έναν παράγοντα
    Το 1ο νούμερο είναι η διάμετρος της τρομπας . Όσο μικραίνει αυξάνεται η δύναμη από το έμβολο εισόδου (της τρόμπα ) στο έμβολο εξοδου (της δαγκανας)
    Επειδή τώρα ο όγκος του υγρού είναι ίδιος, όταν βάζεις μικρότερη τρόμπα θες και μεγαλύτερη διαδρομή στην μανετα . Εάν το σκεφτείς καλύτερα είναι σαν να έχεις μια καστανια και λύνεις τον τροχό. Παίρνεις μια προέκταση αυξανεις τον μοχλό εξασκεί μικρότερη δύναμη για να λύσεις το παξιμάδι αλλά το χέρι σου κάνει μεγαλύτερη διαδρομή .
    Το 2ο νούμερο της τρομπας πρέπει να είναι ο μοχλός απο τον άξονα περιστροφης της μανετας μέχρι την επαφή με την τρόμπα. Αυτο δουλεύει σε συνδυασμό με το μήκος της μανετας εκεί που πιέζεις με τα δάχτυλα μέχρι το σημείο περιστροφής. Ο λόγος της απόστασης απο τα δάχτυλα προς το 2ο νούμερο που μας δίνουν τα χαρακτηριστικά της τρομπας μας δίνουν και τον πολλαπλασιασμό της δύναμης απο τα χέρια του αναβάτη. Πχ 100mm/18 .
    Δεν ξέρω εάν βοήθησα ή τα είπα μπερδεμένα όμως αυτός που διάβασες τα λέει λάθος

  9. #909
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Στη χτεσινή βόλτα, κάποια στιγμή η μέση κατανάλωσή μου άρχισε να γράφει 45+ l/100km. Εντάξει, έχω κάπως βαρύ χέρι, αλλά όχι τόσο. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Φαίνεται μάλλον για bug του προγράμματος. Όταν πάρκαρα σπίτι, είχε πέσει στα 30 l/100km, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι είναι ακριβές.
    Life begins at 45°.

  10. #910
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στη χτεσινή βόλτα, κάποια στιγμή η μέση κατανάλωσή μου άρχισε να γράφει 45+ l/100km. Εντάξει, έχω κάπως βαρύ χέρι, αλλά όχι τόσο. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Φαίνεται μάλλον για bug του προγράμματος. Όταν πάρκαρα σπίτι, είχε πέσει στα 30 l/100km, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι είναι ακριβές.
    To πηρε ο zizou ρε και μπηκε σε πυραυλος mode..μολις το οδηγησεις λιγο εσυ θα στρωσει...
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #911
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στη χτεσινή βόλτα, κάποια στιγμή η μέση κατανάλωσή μου άρχισε να γράφει 45+ l/100km. Εντάξει, έχω κάπως βαρύ χέρι, αλλά όχι τόσο. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Φαίνεται μάλλον για bug του προγράμματος. Όταν πάρκαρα σπίτι, είχε πέσει στα 30 l/100km, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι είναι ακριβές.
    Σου έσβησε η τελεία στο όργανο. Άλλαξε το

  12. #912
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Η τελεία είναι εκεί. Δείχνει π.χ. "30.4". Θα επανέλθει αν το μηδενίσω, απλά θέλω να βρω το πρόβλημα πριν το κάνω. Αν και μάλλον με firmware update θα λύνεται μόνο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    To πηρε ο zizou ρε και μπηκε σε πυραυλος mode..μολις το οδηγησεις λιγο εσυ θα στρωσει...
    Το έκανε από πριν φτάσουμε Κόρινθο από Αθήνα.
    Life begins at 45°.

  13. #913
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στη χτεσινή βόλτα, κάποια στιγμή η μέση κατανάλωσή μου άρχισε να γράφει 45+ l/100km. Εντάξει, έχω κάπως βαρύ χέρι, αλλά όχι τόσο. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Φαίνεται μάλλον για bug του προγράμματος. Όταν πάρκαρα σπίτι, είχε πέσει στα 30 l/100km, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι είναι ακριβές.
    Πάει σετάκι με τα 299 χλμ την ώρα ρε νέος ...

  14. #914
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στη χτεσινή βόλτα, κάποια στιγμή η μέση κατανάλωσή μου άρχισε να γράφει 45+ l/100km. Εντάξει, έχω κάπως βαρύ χέρι, αλλά όχι τόσο. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Φαίνεται μάλλον για bug του προγράμματος. Όταν πάρκαρα σπίτι, είχε πέσει στα 30 l/100km, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι είναι ακριβές.
    Το trip computer κάνει γενικά τα δικά του σε αρκετούς από ό,τι έχω διαβάσει και σε ξένα φόρα. Εμένα έχει τύχει κάνα δυο φορές ενώ έχει αρχίσει να αναβοσβήνει η τελευταία μπάρα του καυσίμου να μην ξεκινάει να μετράει τα χιλιόμετρα από μόνο του.

  15. #915
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2017
    Μηνύματα
    4
    εισαι οδηγαρα σοβαρα!πάντα όρθιος και καλες βολτες

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 14:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 18:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF