Σελίδα 54 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964104 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 1774

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #796
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Θα σου πω εγω που ειμαι εδω μονο για το χαβαλε γιατι οι καταναλωσεις σας ειναι εριστικες μεχρι αηδιας τσογλανοι ολοι..ειναι θεμα ποσο βαρυ χερι εχεις(και δεν εννοω στις μπουφλες)αν στα ανοιξε κλεισε του γκαζιου εισαι αγαρμπος η ο τροπος οδηγησης ειναι αγαρμπος αλλαζει την καταναλωση αρκετα αν μιλαμε για ιδια μηχανακια και απλα αλλους οδηγους..
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #797
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Εγώ είμαι και 65-68 κιλά ε.

    Τράβηξα βιντεάκι από χαλαρή Κυριακάτικη βολτούλα στο Λαύριο, αλλά είναι ~45 λεπτά μετά το editing. Θα προσπαθήσω να το κάνω ακόμα μικρότερο και θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.

    Επίσης έπιασα τα 4.500 χλμ. Κοντεύει το δεύτερο σέρβις. ^^
    Life begins at 45°.

  3. #798
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Έφτασα στα 28 λεπτά. Καλά είναι. Προχειρότατη δουλειά, φυσικά, μην περιμένετε κάτι σπουδαίο. Απλά δοκίμαζα την κάμερα. Κουνάει μετά τα 150.

    https://www.youtube.com/watch?v=h-OqwQZ_WK0
    Life begins at 45°.

  4. #799
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Σέρβις 5.000 χλμ. Σε αντιπροσωπεία. 75€. Λάδια, φίλτρο + εργασία. Δε μου φάνηκαν και λίγα...
    Life begins at 45°.

  5. #800
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Τα λες πολλα..τι λαδια εβαλε ρε??3 λιτρα δεν παιρνει αυτο?? οποτε τι ειχε?16-17 το λιτρο και 10 το φιλτρο και 15 εργασια??

    Το βρηκα λεει 2.60λτ με αλλαγη φιλτρου..παιρνει ημισυνθετικο και μολις ειδα τιμες yamalube και κατι επαθα...13.50 το ημι 16,50 το full..πες οτι εβαλε full ξερω γω + 10 το φιλτρο περιπου + 15 εργασια
    Τελευταία τροποποίηση από o teos; 06/03/2017 στις 16:46.
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #801
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    3x12 τα λάδια. 12 φίλτρο+φλάντζα. 12 εργασία. Χωρίς ΦΠΑ.
    Life begins at 45°.

  7. #802
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οτι παρεις 12 +ΦΠΑ

  8. #803
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Χαχα ναι, το παρατήρησα κι εγώ. Αλλά έκλεψα λίγο, αφού έβαλα φίλτρο και φλάντζα μαζί και τα υπόλοιπα τα στρογγυλοποίησα.
    Life begins at 45°.

  9. #804
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    καιρο ειχα να ακουσω τιμες συνεργείου δε μου έλειψε καθολου μπορω να πω

    τελικα το μονος σου ειναι μεγαλο πραγμα οταν δεν υπαρχει εγγυηση..26 ευρα τα λαδια(ναι οκ δεν εχουν τοσο κανονικα αλλα) + 9 φιλτρο..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #805
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Για να είναι εντός εγγύησης δεν έχει και άλλη επιλογή πέραν του επίσημου όμως.
    Φίου φίου φι φι φίου

  11. #806
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2016
    Μηνύματα
    6
    Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι κάτοχος διπλώματος Α2 και προς το παρών οδηγούσα ενα σκουτεράκι. Είμαι έτοιμος να πάρω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα και σκεφτόμουν την MT 07 με την προοπτική οτι θα παρώ μια μηχανή για δυο διπλώματα (Φανταζόμουν ο καημένος) μέχρι που έστειλα στην Yamaha motor Hellas και ρώτησα το εξής απλό κατ εμέ και απόλυτα λογικό. Παίρνω την περιορισμένη έκδοση για αρχή και με το που βγάλω το απεριόριστο πάω σε ένα επίσημο συνεργείο και συνεργάτη της Yamaha και επαναφέρω τη μηχανή. Η απάντηση ήταν ότι τεχνικά και μηχανολογικά γίνεται αλλά νομικά όχι. Εδώ έρχομαι και ερωτώ, (αν και εφόσον ισχούν αυτά παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να κάτι παραπάνω να μου πει) Και έρχομαι και ρωτάω γιατί να ΜΗΝ Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα θα πληρώσω 7000 για την ίδια μηχανή απλά θα είναι φιμωμένη τι μας περνάνε
    γιατί να μην είναι νομοθετικά σωστό? Αφου η ισχύ του κινητήρα είναι 75 άλογα γιατί να μην μπορώ εγώ να το επαναφέρω εκεί νομικά και να πρέπει να παρανομίσω ? Από κάποια αγγλικά φορουμ εχω βρεί τρόπο να γίνει το desrestriction αλλά θα πρέπει πρώτα να μιλήσω με μηχανικό και ειδικά της Yamaha

  12. #807
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σέρβις 5.000 χλμ. Σε αντιπροσωπεία. 75€. Λάδια, φίλτρο + εργασία. Δε μου φάνηκαν και λίγα...
    Λογικό να έχει ο καθένας τις φοβίες του για την περιουσία του . Αλλά ενώ ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000 και φίλτρο λαδιού κάθε 20.000 Γιατί να αλλάξεις στα 5000 μαζί με φίλτρο. ? Εκτός εάν κάνεις λιγότερα απο 5000 τον χρόνο ?

  13. #808
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Λογικό να έχει ο καθένας τις φοβίες του για την περιουσία του . Αλλά ενώ ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000 και φίλτρο λαδιού κάθε 20.000 Γιατί να αλλάξεις στα 5000 μαζί με φίλτρο. ? Εκτός εάν κάνεις λιγότερα απο 5000 τον χρόνο ?
    Θα έκανα έτσι κι αλλιώς στα 5.000, γιατί δεν εμπιστεύομαι ότι τα του στρωσίματος έχουν φύγει όλα από το μοτέρ μου στο πρώτο σέρβις των 1.000. Το φίλτρο ήταν δική μου επιλογή (με ρώτησαν), για τον ίδιο λόγο και επειδή στοιχίζει μόλις ένα 10άρικο. Θα το ξαναλλάξω στα 10.000 και μετά, κάθε 2η αλλαγή λαδιών. Επίσης δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι το μηχανάκι μπορεί να δουλεύει άψογα στις συνθήκες μας για 10.000 χλμ. με το ίδιο λάδι. Τέλος, έκανα 5.000 χλμ. σε 9 μήνες, άρα δε θα κάνω ποτέ 10.000 σε ένα έτος. Μικρή η διαφορά. Απλά στα προηγούμενα μηχανάκια μου λάδια+φίλτρο στοίχιζαν περίπου τα μισά λεφτά και μου κακοφάνηκε λίγο.
    Life begins at 45°.

  14. #809
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kondell Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι κάτοχος διπλώματος Α2 και προς το παρών οδηγούσα ενα σκουτεράκι. Είμαι έτοιμος να πάρω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα και σκεφτόμουν την MT 07 με την προοπτική οτι θα παρώ μια μηχανή για δυο διπλώματα (Φανταζόμουν ο καημένος) μέχρι που έστειλα στην Yamaha motor Hellas και ρώτησα το εξής απλό κατ εμέ και απόλυτα λογικό. Παίρνω την περιορισμένη έκδοση για αρχή και με το που βγάλω το απεριόριστο πάω σε ένα επίσημο συνεργείο και συνεργάτη της Yamaha και επαναφέρω τη μηχανή. Η απάντηση ήταν ότι τεχνικά και μηχανολογικά γίνεται αλλά νομικά όχι. Εδώ έρχομαι και ερωτώ, (αν και εφόσον ισχούν αυτά παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να κάτι παραπάνω να μου πει) Και έρχομαι και ρωτάω γιατί να ΜΗΝ Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα θα πληρώσω 7000 για την ίδια μηχανή απλά θα είναι φιμωμένη τι μας περνάνε
    γιατί να μην είναι νομοθετικά σωστό? Αφου η ισχύ του κινητήρα είναι 75 άλογα γιατί να μην μπορώ εγώ να το επαναφέρω εκεί νομικά και να πρέπει να παρανομίσω ? Από κάποια αγγλικά φορουμ εχω βρεί τρόπο να γίνει το desrestriction αλλά θα πρέπει πρώτα να μιλήσω με μηχανικό και ειδικά της Yamaha
    Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας. Τις απαντησεις σου σχετικα με το τι ισχυει στην ελληνικη νομοθεσια τις εχεις. (edit: αλλα μαλλον δεν ειναι οι σωστες)

    Στα πρακτικα τωρα, οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον κακη κινηση να παρεις το περιορισμενο μοντελο εφοσον θα εισαι παρανομος αν κανεις τη μετατροπη. Κανε υπομονη ενα-δυο χρονια και βολεψου με κατι που ειναι φτιαγμενο εξ αρχης για την κατηγορια σου. Wolf 250, Inazuma, Ninja 250-300, κτλ.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 09/03/2017 στις 09:46.

  15. #810
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kondell Προβολή μηνύματος
    Παίρνω την περιορισμένη έκδοση για αρχή και με το που βγάλω το απεριόριστο πάω σε ένα επίσημο συνεργείο και συνεργάτη της Yamaha και επαναφέρω τη μηχανή.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας. ... ειναι μαλλον κακη κινηση να παρεις το περιορισμενο μοντελο εφοσον θα εισαι παρανομος αν κανεις τη μετατροπη. ....
    Πέτρο δεν λέτε το ίδιο. Ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος στο τι θέλει, αυτό που θέλει είναι τεχνικά και νομικά εφικτό και θα είναι σε όλα του εντάξει αν το κάνει όπως λέει. Από τον γκούγκλη είδα πως τα κιτ περιορισμού ισχύος υπάρχουν και καινούρια και μεταχειρισμένα, από αυτούς που τα έβγαλαν.

    Οπότε μάλλον η Yam λέει αηδίες ή θέλει να αποφύγει την ευθύνη του να πάρει κάποιος το μηχανάκι και να το "ξεπεριορίσει" πριν βγάλει το σωστό δίπλωμα. Γιατί Ελλάδα ζούμε, μαζί διαβάζουμε τα νήματα "πήρα πενηντάρι στα 16 μου, πως θα βάλω μοτέρ ZZR1400 και αν ξέρει κανείς κανένα καλό τούρμπο κιτ, fxaristo".

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF