Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Προβλημα με CB 500X

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tragos
    Εγγραφή
    10/06/2008
    Μηνύματα
    124
    πο ρε φιλε τι τραβας κ εσυ καινουργιο μηχανακι!!
    Δεν μπορω να βοηθησω κ εγω παρα πολυ απλα εχω ακουσει απο πολλους να λενε οτι εχει πολυ σκληρο σασμαν.

    πες μου λιγο το μηχανακι το εχεις στα χερια σου τωρα?
    σε ποιο καταστημα το πας? εχεις οδηγησει αλλο cb500?
    CBR 600F PC35 2004
    VFR 400R NC21 1986
    INNOVA 125 2006
    KAZE R 112 2006

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Φίλε παθόντα, εγώ έχω το CBF 250 (του 2006 μεταχειρισμένο) και μου κάνει παρόμοια. Είχαν κάνει αλλαγή δίσκων συμπλέκτη (με καινούργιο διαφορετικό κωδικό) αλλά το δικό μου δεν είχε τέτοιο θέμα όπως με πληροφόρησαν. Με προτροπή του μηχανικού μου, άλλαξα τα δισκάκια μόνος (εκτός εγγύησης ήμουν) και έφτιαξε προσωρινά. Μετά από μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα τα ίδια. Ο μηχανικός (αφού έχει ρυθμίσει τα πάντα) μου λέει ότι θα πάμε σε αλλαγή δισκάκια φιμπερένια και μεταλλικά (αυτά δεν τα είχαμε αλλάξει). Επειδή και τα δύο αυτά έχουν κάποιο κόστος, το τρενάρω. Η πλάκα είναι ότι το κιβώτιο σφίγγει-ξεσφίγγει ανάλογα με το καιρό. Κάποιες φορές είναι σκληρό στο ανέβασμα και μαλακό στο κατέβασμα, άλλες φορές το ανάποδο. Μερικές φορές μαλακό και στα δύο!

    Στην περίπτωσή σου επειδή είσαι στην εγγύηση, δες τι θα γίνει με τη καμπάνα (έτσι έλεγαν και στο 250 αλλά ήταν μάλλον θέμα με τα δισκάκια) και μετά απαίτησε αλλαγή σε όλα τα δισκάκια. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να λύσουν το θέμα σου.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspyros Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    Η φρέσκια ενημέρωση που μπορώ να σας δώσω είναι οτι παρέλαβα την μηχανή σε χειρότερα χάλια απ' ότι ήταν και τους την ξαναπήγα το τι έκαναν δεν μου είπαν ... αλλά οτι την άνοιξαν πήραν και μερικές φωτό ... αυτό, όταν τους είπα για το ότι θα μπώ μ' αυτήν στο κατάστημα με full βενζίνη μου έφεραν σήμερα "ανταλλακτικά" απ' ότι μου έχουν πει θα αλλάξουν ΚΑΜΠΑΝΑ για ποιόν χτυπάει δεν ξέρω προσπαθώ να συγκρατούμε γιατί έχω ανήλικο παιδί. Εντός 2 ημερών πιστεύω να έχω καινούργια νέα. Αν έχει κάποιος κάποια άλλη πληροφορία παρακαλάω επικοινωνήστε. να είστε καλά. Δυστυχώς πάντως φίλε δεν μπορώ να το καταπιώ.
    Μην καταπιείς τίποτα.
    Δώσε τους άλλη μία ευκαιρία.

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Ρε παιδιά μιας και σας βρήκα κ με βοηθάτε για πείτε μου και δυο λόγια για αυτό το μηχανάκι γιατί θέλει ο πατέρας μου(βασικά όλοι θέλουμε στην οικογένεια) να αλλάξει το bros που έχει και κανά μήνα τώρα κοιτάει το cb500x. Τι παίζει με το σασμάν; είναι προβληματικό; επίσης αυτό με τις ανακλησεις τι είναι δεν εχω καταλάβει :/ γενικά είναι τίμιο μηχανάκι το συγκεκριμένο; thanks!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tragos
    Εγγραφή
    10/06/2008
    Μηνύματα
    124
    Ας παρει κατι αλλο δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα για το συγκεκριμενο! Ισως ειναι καινουργιο ακομα αλλα καλυτερα er6 xj6 η mt 07

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η χωρα κατασκευης φανερωνει πολλα
    το made in japan δεν συγκρινεται και δυστυχως αρχιζει και σπανιζει

  7. #22
    Τελικα τι εγινε με τη συγκεκριμενη ιστορια, ξερει κανεις? Ηταν μεμονωμενη περιπτωση ή εχει εμφανιστει και σε αλλα μηχανακια της σειρας cb500f/x/r οπως ειχε συμβει αντιστοιχα παλιοτερα με τα cbf250 που σχεδον ολα ειχαν θεμα με το σασμαν?

    Κριμα που δεν ενημερωσε το παιδι με το προβλημα τι εγινε.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Καλησπέρα και απο μένα...Το δικό μου το CB500F πάντως δεν έχει κάποιο θέμα με κιβώτιο/δίσκους συμπλεκτη κτλ. Τη μηχανή την έχω 8 μήνες και έχω κάνει 7000km με μόνη ένσταση οταν ήταν καινουργιο ήταν πολύ σκληρο το κιβώτιο (μερικές φορές νόμιζες οτι μπαίναν καρφωτές οι ταχυτητες). Τώρα πια που έχει km στην πλάτη έχει μαλακώσει πολύ το κιβώτιο και δεν τις καταλαβαίνεις τις αλλαγες.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Κάτοχος του CB500X από τον Γενάρη του 2014 έως και σήμερα έχοντας κάνει 10.000χλμ δεν έχω κανένα θέμα με το συμπλέκτη.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2014
    Μηνύματα
    1
    Φιλε maim2004 στα ποσα χλμ αν θυμασαι αρχισε να "μαλακωνει"το κιβωτιο;;;

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    1
    Καλησπερα σε ολους,
    ειμαι κατοχος CB500F εδω και σχεδον 20 μηνες με 22,000χλμ
    στο μηχανακι εχω κανει φυσικα ολα τα service αντιπροσωπία και λαδια παντα καθε 6,000 και οχι 12,000 που λεει η honda.
    το τελευταίο 6μηνο ομως ταλαιπωρουμε με το κιβωτιο και σαν αισθηση αλλα και σαν χρηστικότητα ανεβαζοντας κ κατεβαζοντας ταχυτητες.

    Κατεβάζοντας ταχυτητες νιωθω στο αριστερο ποδι κατα την αλλαγη οτι ζοριζεται να ξεκουμπώσει η ταχυτητα.
    Ανεβαζοντας ταχυτητες νιωθω οτι, δεν μπαινει-κουμπωνει γλυκα και ωραια η ταχυτητα με την αισθηση οτι "κουμπωσε τωρα".
    Επίσης μερικες φορες ανεβαζοντας ταχυτητα εχοντας σπρωξει με το ποδι τον μοχλο ταχυτητων τερμα επανω, η ταχυτητα δεν εχει κουμπωσει και ο μοχλος ειναι σαν να εχεις "νεκρά" παει πανω κατω χωρις να νιωθεις κουμπωμενη ταχυτητα (ακομα εχω πατημενο τον συμπλεκτη τερμα).
    Μολις κανω να αφήσω σιγά σιγα τον συμπλέκτη ακουω ενα "τσακ" (οσοι εχουν cb500 f/x/r θα καταλαβουν τι ήχο εννοώ) και κουμπωνει η ταχυτητα, επαναφεροντας την αίσθηση του επιλογέα στο "κουμπωμένη ταχύτητα".

    Επισης κατα το κουμπωμα ταχυτητας (ανεβασμα μονο και οχι παντα) λιγο πριν το τελος της διαδρομης νιωθω σαν κατι να εμποδιζει τον επιλογεα να φτασει μεχρι το τελος της διαδρομης που κομπωνει η ταχυτητα !
    Αυτο συμβαινει 90% σε καθε βολτα, σε ολες τις ταχυτητες, με το μηχανακι και κρυο και ζεστο, κρυες και ζεστες μερες, ιδιως αλλαζοντας ταχυτητα σε ευθειες και κατηφορες με χαμηλες και μεσαιες στροφες (2,000 - 5,000rpm και χωρις να "κρεμαει" η να κλωτσαει λογω χαμηλων στροφων) αλλαζοντας ειτε με κανονικο ρυθμο ταχυτητες ειτε λιγο πιο αργα.
    Μπορει επισης ξαφνικα να ισιωσει για λιγο απο μονο του στο ασχετο... (συνηθως οταν ειμαι κοντα σε συνεργειο honda ) , ή πχ μπορει να το σβησω για 5λεπτα.

    - εχω αλλαξει προληπτικά και αλυσιδο-γραναζα (ναι 170ευρω) ειπε οτι ηταν λιγο τσακισμενη η αλυσιδα.
    - λαδια οτι προτεινε ο μηχανικος (Castrol Power 1 4T 10W-40 1lt) εχοντας πει το προβλημα.

    Εχει κανεις αλλος σχετικα η ιδια παραπονα με σασμαν και αισθηση ????

    * για όσους ρωτήσουν, πατωντας το συμπλέκτη απο την μανετα (η οποια εχει μικρο ζογο 2 εκατοστα) αποσυμπλεκει απ οτι εχω καταλαβει και στο δρομο.
    Τελευταία τροποποίηση από johnskap; 31/03/2016 στις 00:17.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δοκιμασε αλλη μαρκα λαδιων
    πχ torco ή spectro

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ
    από daxon1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2019, 14:26
  2. Πρόβλημα με cb 500!!!
    από Xristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2012, 07:41
  3. πρόβλημα με το cb-1
    από kostas777 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2011, 04:37
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Honda Cb 500 S
    από HONDA CB 500S στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2011, 15:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF