Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Προβλημα με CB 500X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7

    Προβλημα με CB 500X

    Καλησπέρα στο forum,
    Για 1η φορά γράφω σε forum και ζητώ τη συγνώμη σας αν κάνω κάποιο λάθος.
    Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Είμαι κάτοχος εδώ και 2,5 μήνες περίπου μιας CB 500X (κούκλας) αλλά από την 1η στιγμή σχεδόν παραπονέθηκα στον αντιπρόσωπο, ότι δεν μπορώ να οδηγήσω σωστά την μηχανή, γιατί οι ταχύτητες είναι πάρα πολύ σκληρές στο ανέβασμα και δε περισσότερο στο κατέβασμά τους (σκληρές σαν σπάσιμο κλαδιού) , μου συνέστησε να την οδηγήσω και να κάνω χιλιόμετρα (αυτό και έκανα) στα 1000 περίπου επισκέφτηκα ξανά το service για το γνωστό 1ο sevice το πρόβλημα παρέμεινε και ποιο έντονο μετά από μερικά χιλιόμετρα … για να μη σας κουράζω άλλαξα 2 φορές διάφορους τύπους λαδιών (από τους ίδιους - αντιπρόσωπο) καθώς και αλλαγή μανέτας (αμπραγιάζ και φρένου που μου τις πούλησαν αυτοί – τώρα φοράει την εργοστασιακή μανέτα) τώρα είμαι κοντά στα 2000 χιλιόμετρα και το πρόβλημα γίνεται ακόμα ποιο έντονο, τώρα οι απαντήσεις στις ερωτήσεις μου προς τον αντιπρόσωπο : 1) Εχει κάνει ανάκληση η μαμά HONDA για καπελότα αλλά δεν εχει έρθει ακόμα για την δική μου (άσχετο) 2) Μετά από τον δικό μου προβληματισμό τον επισκέφτηκαν και οι άλλες 16 μηχανές που είχε πουλήσει και μόνο ακόμα ένας του παραπονέθηκε για το ίδιο πρόβλημα, παρ’ όλα αυτά οδήγησε και τις άλλες 15 που παρατήρησε ο ίδιος ότι είχαν την ίδια συμπεριφορά περίπου με την δική μου, παραδέχτηκε ότι βλέπει και κατανοεί το πρόβλημα (φυσικά δεν είπε τπτ στους άλλους 15 – μια και δεν παραπονέθηκαν). Ο αρχη-μηχανικός της HONDA του αναφέρει ότι πιθανό να είναι τα ελατήρια αλλά δεν ξέρει και προτείνει αλλαγή λαδιών με «μόλυβδο» και βλέπουμε.
    Θα σας παρακαλούσα αν γνωρίζει κάποιος «κάτι» θα το εκτιμούσα αν μπορεί να με βοηθήσει ακόμα και αν μου αναφερθεί ότι λέω μ……
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Οταν πατας συμπλεκτη......αποσυμπλεκει ή αισθανεσαι να εχουν επαφη οι δισκοι?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7
    Αγαπητέ καλησπέρα θα μπορούσες να με διευκολύνεις αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πως μπορώ να καταλάβω αυτή την επαφή … αν εννοείς ότι κάτι μπορεί να ακούω σου απαντώ όχι αποσυμπλέκει στα 2-3 χιλιοστά με το που ακουμπάω τον συμπλέκτη (αυτό ήταν και ο λόγος που άλλαξα μανέτα καθώς και ότι πολύ μακρινή η απόσταση για την παλάμη μου και δόξα τον Θεό έχω μεγάλη παλάμη…) είμαι λόγο άσχετος με μερικούς μηχανικούς όρους

  4. #4
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspyros Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ καλησπέρα θα μπορούσες να με διευκολύνεις αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πως μπορώ να καταλάβω αυτή την επαφή … αν εννοείς ότι κάτι μπορεί να ακούω σου απαντώ όχι αποσυμπλέκει στα 2-3 χιλιοστά με το που ακουμπάω τον συμπλέκτη (αυτό ήταν και ο λόγος που άλλαξα μανέτα καθώς και ότι πολύ μακρινή η απόσταση για την παλάμη μου και δόξα τον Θεό έχω μεγάλη παλάμη…) είμαι λόγο άσχετος με μερικούς μηχανικούς όρους
    Σηκωνεις την πισω ροδα στον αερα και με πατημενο συμπλεκτη και κουμπωμενη ταχυτητα βλεπεις αν γυριζει η ροδα.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  5. #5
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspyros Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ καλησπέρα θα μπορούσες να με διευκολύνεις αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πως μπορώ να καταλάβω αυτή την επαφή … αν εννοείς ότι κάτι μπορεί να ακούω σου απαντώ όχι αποσυμπλέκει στα 2-3 χιλιοστά με το που ακουμπάω τον συμπλέκτη (αυτό ήταν και ο λόγος που άλλαξα μανέτα καθώς και ότι πολύ μακρινή η απόσταση για την παλάμη μου και δόξα τον Θεό έχω μεγάλη παλάμη…) είμαι λόγο άσχετος με μερικούς μηχανικούς όρους
    Δεν νομιζω να φταιει αυτο ,αλλα δεν θα επρεπε να αποσυμπλεκει κατευθειαν στα 2-3 χιλιοστα...ισα-ισα που τοσος και λιγο μεγαλυτερος πρεπει να ειναι ο τζογος.
    Ο μηχανικος ανοιξε τον συμπλεκτη να δει τι παιζει με δισκους και ελατηρια?
    Καινουριο μηχανακι και δεν ντρεπονται?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Σηκωνεις την πισω ροδα στον αερα και με πατημενο συμπλεκτη και κουμπωμενη ταχυτητα βλεπεις αν γυριζει η ροδα.
    θα το κάνω αύριο το πρωί κα θα σας ενημερώσω

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω να φταιει αυτο ,αλλα δεν θα επρεπε να αποσυμπλεκει κατευθειαν στα 2-3 χιλιοστα...ισα-ισα που τοσος και λιγο μεγαλυτερος πρεπει να ειναι ο τζογος.
    Ο μηχανικος ανοιξε τον συμπλεκτη να δει τι παιζει με δισκους και ελατηρια?
    Καινουριο μηχανακι και δεν ντρεπονται?
    Φίλε μου οχι δεν βάζουν χέρι ακόμα ... απ΄ότι μου είπαι θα το δει την Πέμπτη και την Παρασκευή που πιθανό να έρθει τεχνικος από τον Σαρακάκη

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Σηκωνεις την πισω ροδα στον αερα και με πατημενο συμπλεκτη και κουμπωμενη ταχυτητα βλεπεις αν γυριζει η ροδα.
    Αυτό συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες ανεξαιρέτως, δεν είναι κριτήριο.

    Αν δεν αποσυμπλέκει πλήρως, όπως ανέφερε κι ο IRA57, μπορεί να συμβαίνει αυτό που νιώθεις αλλά δεν μπορεί να μην το κοίταξαν στο service.

    Το οτι κανονίστηκε να ερθει να το δεί τεχνικός απο τα κεντρικά σημαίνει οτι το εχουν δεί το πρόβλημα σοβαρα πάντως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9

  10. #10
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspyros Προβολή μηνύματος
    οδήγησε και τις άλλες 15 που παρατήρησε ο ίδιος ότι είχαν την ίδια συμπεριφορά περίπου με την δική μου
    Αν ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες έχουν περίπου την ίδια συμπεριφορά, τότε λογικά δεν είναι πρόβλημα, απλά η μοτοσυκλέτα έχει σκληρό κιβώτιο. Βέβαια, αν είναι έτσι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το λέει και ο αντιπρόσωπος αυτό.

    ....κανένας ιδιοκτήτης Γιαμάχα εδώ μέσα;

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες έχουν περίπου την ίδια συμπεριφορά, τότε λογικά δεν είναι πρόβλημα, απλά η μοτοσυκλέτα έχει σκληρό κιβώτιο. Βέβαια, αν είναι έτσι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το λέει και ο αντιπρόσωπος αυτό.

    ....κανένας ιδιοκτήτης Γιαμάχα εδώ μέσα;
    Το ΧΤ 600 όταν είναι κρύο και βάζεις πρώτη την ακούς και τη νιώθεις μέχρι το μεδούλι. Όταν ζεσταθεί όμως βελτιώνεται.
    Θα πρότεινα ψάξιμο με λάδι που θα μετριάζει το φαινόμενο. Να το εξαφανίσει αποκλείεται καθώς πιστεύω πως είναι θέμα κιβωτίου, μου κάνει εντύπωση πάντως ο συνδιασμός: HONDA-θορυβώδες κιβώτιο.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Το ΧΤ 600 όταν είναι κρύο και βάζεις πρώτη την ακούς και τη νιώθεις μέχρι το μεδούλι. Όταν ζεσταθεί όμως βελτιώνεται.
    Θα πρότεινα ψάξιμο με λάδι που θα μετριάζει το φαινόμενο. Να το εξαφανίσει αποκλείεται καθώς πιστεύω πως είναι θέμα κιβωτίου, μου κάνει εντύπωση πάντως ο συνδιασμός: HONDA-θορυβώδες κιβώτιο.
    Έχω αλλάξει 3 φορές λάδι καθώς και η πρόταση του αρχή μηχανικού ήταν λάδι μολύβδου θα σας απαντήσω πιθανόν την Παρασκευή που υπάρχει ραντεβού με τους γκουρού ....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tragos
    Εγγραφή
    10/06/2008
    Μηνύματα
    124
    ειχαμε κανενα νεο εδω?
    εχω ακουσει παραπονα κ απο αλλους γι αυτο το θεμα, λογικα πρεπει να το συνηθίσεις ολες ετσι ειναι!
    CBR 600F PC35 2004
    VFR 400R NC21 1986
    INNOVA 125 2006
    KAZE R 112 2006

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tragos Προβολή μηνύματος
    ειχαμε κανενα νεο εδω?
    εχω ακουσει παραπονα κ απο αλλους γι αυτο το θεμα, λογικα πρεπει να το συνηθίσεις ολες ετσι ειναι!
    Καλησπέρα,
    Η φρέσκια ενημέρωση που μπορώ να σας δώσω είναι οτι παρέλαβα την μηχανή σε χειρότερα χάλια απ' ότι ήταν και τους την ξαναπήγα το τι έκαναν δεν μου είπαν ... αλλά οτι την άνοιξαν πήραν και μερικές φωτό ... αυτό, όταν τους είπα για το ότι θα μπώ μ' αυτήν στο κατάστημα με full βενζίνη μου έφεραν σήμερα "ανταλλακτικά" απ' ότι μου έχουν πει θα αλλάξουν ΚΑΜΠΑΝΑ για ποιόν χτυπάει δεν ξέρω προσπαθώ να συγκρατούμε γιατί έχω ανήλικο παιδί. Εντός 2 ημερών πιστεύω να έχω καινούργια νέα. Αν έχει κάποιος κάποια άλλη πληροφορία παρακαλάω επικοινωνήστε. να είστε καλά. Δυστυχώς πάντως φίλε δεν μπορώ να το καταπιώ.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tragos Προβολή μηνύματος
    ειχαμε κανενα νεο εδω?
    εχω ακουσει παραπονα κ απο αλλους γι αυτο το θεμα, λογικα πρεπει να το συνηθίσεις ολες ετσι ειναι!
    Φίλε tragos,
    Θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις τι έχεις ακούσει και αν έχεις δει - διαβάσει κάτι θα ήταν πάρα πολύ σημαντικό αυτό για 'μένα
    Σε ευχαριστώ και όλους όσους βοηθούν εκ των προτέρων

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ
    από daxon1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2019, 14:26
  2. Πρόβλημα με cb 500!!!
    από Xristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2012, 07:41
  3. πρόβλημα με το cb-1
    από kostas777 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2011, 04:37
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Honda Cb 500 S
    από HONDA CB 500S στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2011, 15:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF