Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κράνος AGV GT Veloce (vs SHOEI XR1100)

  1. #1
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101

    Κράνος AGV GT Veloce (vs SHOEI XR1100)

    Καλησπέρα παιδιά, έχω βγει στη γύρα για αγορά κράνους (είμαι νιούφης) και πέρασα σήμερα από ένα μαγαζί για να δοκιμάσω ορισμένα μοντέλα (και κατόπιν να το παραγγείλω από το net).
    Πήγα έχοντας στο μυαλό μου κυρίως το SHOEI XR1100, μιας και έχω διαβάσει στο φόρουμ πολύ θετικά σχόλια από αρκετά παιδιά. Δοκιμάζοντάς το η αλήθεια είναι ότι δεν ξετρελάθηκα καθώς ένιωσα ότι δεν εφάρμοζε απόλυτα στο κεφάλι μου, όχι προφανώς από θέμα μεγέθους (είμαι medium), αλλά ότι είναι λίγο παραπάνω "χαλαρό" σε ορισμένα σημεία και σαν γενικότερη αίσθηση.
    Ο πωλητής μου έδωσε να δοκιμάσω και το AGV GT Veloce Aspide, το οποίο μάλιστα είναι σε προσφορά τις επόμενες ημέρες στα 350€, και φορώντας το ένιωσα ότι από άποψη εφαρμογής είναι πολύ καλύτερο, το ένιωσα να "κουμπώνει" ακριβώς όπως θα ήθελα και εφαρμόζει απόλυτα στο σχήμα του κεφαλιού μου.

    Ο πωλητής μου είπε ότι τα 2 κράνη είναι ίδια από άποψη ποιότητας (σημειωτέον ότι ήταν κατάστημα DAINESE η οποία συνεργάζεται με την AGV οπότε ίσως προσπαθούσε να μου πασάρει το AGV) και ότι σε κάθε περίπτωση αυτό που θα πρέπει να κοιτάξω κατά κύριο λόγο είναι το ποιο από τα 2 εφαρμόζει καλύτερα στο κεφάλι μου.

    Έχει κανείς προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο κράνος; Να το προτιμήσω λόγω της καλύτερης αίσθησης εφαρμογής στο κεφάλι μου συν της μικρότερης τιμής σε σύγκριση με το SHOEI ή ποιοτικά το XR1100 είναι τόσο ανώτερο ώστε να εμμείνω σε αυτό;

    Έχω ένα hornet και η χρήση θα είναι εντός πόλης συν κανά χαλαρό ταξιδάκι.

    Ευχαριστώ
    I suppose it will all make sense when we grow up

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Θα παρεις αυτό που εφαρμόζει απόλυτα στο κεφάλι σου.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Τα AGV δεν τα εκτιμω ιδιαιτερως...

    Απο την αλλη, σε ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δε θα αγορασεις κρανος που δεν καθεται καλα στο κεφαλι σου.
    Το καλυτερο κρανος του κοσμου να ειναι το 1100, αμα εσενα δε σου ταιριαζει το ξεχνας και πας για κατι αλλο.

    Τωρα εαν αυτο το κατι αλλο θα ειναι AGV, ARAI, HJC, κλπ ψαχ'το.

  4. #4
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Δοκιμασε οσο πιο πολλα κρανη μπορεις και στη συνεχεια επιλεγεις απο αυτα που καθοντε αψογα στο κεφαλι σου.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  5. #5
    Αν δεν σου έρχεται καλά το shoei τότε κατά 99% έχεις κεφάλι για ARAI, έχουν διαφορετικό σχήμα εσωτερικού. Επίσεις στο 1100 δοκίμασε ένα νούμερο κάτω από ότι νομίζεις, το ίδιο και σε ARAI αν πάς προς τα εκεί...Εγώ από medium σε AGV και AXO όταν πήγα στο SHOEI XR 1000 μου έκανε το small, το ίδιο και το 1100 και το ένιωθα και λίγο πιο χαλαρό από το 1000 και άλλαξα μαξιλαράκια για να κάτσει τέλεια.
    Αλλά πάνω από όλα είναι να σου κάτσει καλά στο κεφάλι γιατί το καλύτερο κράνος αν το φοράς και το νιώθεις σαν κουκούλα μόνο ταλαιπωρία θα είναι.

  6. #6
    Aν σου καθονται καλα τα AGV παρε αυτο
    http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=637

    ειναι στα λεφτα που λες
    καταπληκτικο κρανος με πολυ καλη αεροδυναμικη που ειναι οτι πρεπει για το γυμνο σου

Παρόμοια θέματα

  1. επιλογη κρανους shoei xr1100 vs Arai Viper GT vs Icon Airframe Carbon RR vs Arai Chas
    από motomaniac στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2013, 00:56
  2. agv vs suomy vs shoei
    από ariscbr600f4 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2013, 07:59
  3. Arai Viper GT vs Shoei XR 1100
    από p@nos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 12:12
  4. AGV GP-Pro Vs SHOEI XR-1000
    από alcapone09 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2009, 16:18
  5. schuberth S1 vs Shoei xr1000
    από startengine στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2005, 17:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF