Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 165

Θέμα: Χιούμορ & θρησκείες

  1. #136
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    η λογοκρισια οπως και η θρησκεια ειναι ευαισθητο θεμα
    δεν με ενδιαφερει στο ξαναλεω αν διαπομπευουν τον πισωγλεντη ιερεα
    τον κοσμικο
    τον λωποδυτη
    τον αγιογδυτη κλπ


    ΑΛΛΑ
    ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    η λογοκρισια οπως και η θρησκεια ειναι ευαισθητο θεμα
    δεν με ενδιαφερει στο ξαναλεω αν διαπομπευουν τον πισωγλεντη ιερεα
    τον κοσμικο
    τον λωποδυτη
    τον αγιογδυτη κλπ


    ΑΛΛΑ
    ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

    +600
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  3. #138
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ
    "If you could reason with religious people, there would be no religious people."

    Επαναλαμβάνομαι. Ό,τι είχα να πω, το είπα. Όποιος έχει απορίες, πμ.
    Life begins at 45°.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    "If you could reason with religious people, there would be no religious people."

    Επαναλαμβάνομαι. Ό,τι είχα να πω, το είπα. Όποιος έχει απορίες, πμ.
    Τα ιερά και όσια οφείλουν αν είναι σεβαστά από όλους!
    "If you could reason with non religious people, there would be no non religious people"
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Oκ πάμε ξανά. Δεν έχω δει την εικόνα που αναφέρεις και γενικά δεν έχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο θέμα, οπότε δεν έχω ιδέα τι λες. Δώσε λινκ να το δω.

    Αυτό που υποστήριξα από το πρώτο ποστ εδώ μέχρι το τελευταίο, είναι ότι η λογοκρισία είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και σπάνια έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Όπως επίσης δε γίνεται να έχουμε διαφορετικά μέτρα και σταθμά για τον κάθε περίεργο και τις ευαισθησίες του.
    Δεν μπορώ να δώσω λινκ, όλα τα σχετικά ποστ έχουν διαγραφεί.
    Αν δεν είναι κόπος και μπορεί να τα επαναφέρει ο McGyver, θα βοηθούσε.
    Αν θέλεις το σύντομο ιστορικό, είναι το εξής:
    • Δημοσιεύεται ένα απόσπασμα με ένα μισογυνικό κείμενο από μια επιστολή του παύλου με υποσημείωση «όχι, για να ξέρετε οι γυναίκες σε τι πιστεύετε».
    • Απαντά με ένα ποστ ο AUFGENBRACHT του τύπου «ρε παιδιά, δεν τα βάζετε αυτά κάπου αλλού;»
    • Γράφω εγώ ένα μήνυμα ζητώντας να ανοίξει ένα νέο θέμα περί κριτικής της θρησκείας και να πάνε εκεί τα περί κριτικής ποστ και να μην είναι στα ανέκδοτα. Το κλίμα διατηρείται χαλαρό και γίνεται σχετική πλακίτσα με τις θερμοκρασίες των επεξεργαστών μας.
    • Όλα τα ποστ διαγράφονται.
    • Δημοσιεύεται μια «χιουμοριστική» φωτογραφία συνεργείου μοτοσυκλετών ονόματι ΜΟΤΟ Χρήστος μόνο που το Χρήστος γράφεται XRICTOC, ένα «Γα» αχνοφαίνεται στην αρχή της ταμπέλας και ο μάστορας έχει αλλαγμένο κεφάλι με μια εικόνα του Χριστού.
    • Αναφέρω την εικόνα γιατί άσχετα με το θρήσκευμα δεν είναι ωραίο να χριστοπαναγιάζεις τους συνφορουμίτες σου.
    • Το ποστ διαγράφεται και ο McGyver ανοίγει το παρόν θέμα.

    μετά λοιπόν, γράφεις εδώ στο πρώτο ποστ σου τη φράση «Μέχρι και εδώ έβαλαν το χεράκι τους; ^^», κάτι που υπονοεί τσουγκράνες και πυρσούς ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Τώρα, γράφεις τη φράση «Απλά το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ "κοροϊδία" και τι είναι στην πραγματικότητα. Πχ αν θεωρείς ότι σε προσβάλλει η εικόνα που πόσταρα παραπάνω, τότε ναι είσαι από εκείνους τους τύπους που θα προτιμούσαν να φιμώσουν όλους τους "άπιστους" για να μην ενοχλούνται τα άγια ματάκια τους. Υπενθυμίζω ότι από έναν τέτοιο ξεκίνησε αυτό το θέμα (δεν εννοώ τον McGyver, προφανώς). Κανείς δεν έχει πρόβλημα με λογικούς, σκεπτόμενους ανθρώπους, ανεξαρτήτως θρησκείας.» που υπονοεί καθαρά πως ξέρεις την ιστορία του γιατί άνοιξε το παρόν θέμα, ξέρεις ποιος το προκάλεσε και το ότι είναι ένας φανατικός που προσπάθησε να φιμώσει κάποια άποψη.

    Αφού όμως όπως λες εδώ δεν έχεις πλήρη γνώση του θέματος και του ιστορικού που προηγήθηκε, θα σε παρακαλούσα να ανασκευάσεις τα δύο αυτά ποστ μέχρι να είσαι σίγουρος πως απευθύνεις τη σωστή κατηγορία στο σωστό άτομο και να μη δημιουργείς πολεμικό κλίμα από απλή υπόνοια.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #141
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Δε θα αλλάξω τίποτα. Είναι ξεκάθαρο σε κάποια ποστς μου ότι κι εγώ κατακρίνω τα επιτηδευμένως προκλητικά θρησκευτικά σχόλια, με εικόνα ή χωρίς. Απλά είναι πάντα αστείο το γεγονός ότι κάποιος χριστιανός θα παρεξηγηθεί με κάτι τέτοιο (ακόμα κι αν ναι, είναι παντελώς ηλίθιο) και θα κυνηγήσει τα δικαιώματά του, ενώ σε άλλα, σημαντικότερα ίσως, θέματα, απλά όλοι χαζογελάμε και είμαστε μια παρέα και λουλουδάκια και ουράνια τόξα.

    Όχι πλήρη, δεν έχω ΚΑΜΙΑ απολύτως γνώση επί του θέματος. Υπέθεσα απλά. Και φυσικά έπεσα μέσα. Ξέρεις γιατί; Δες την τελευταία πρόταση της πρώτης παραγράφου.

    Κλείνω εδώ. Απλά έπρεπε να σου απαντήσω.
    Life begins at 45°.

  7. #142
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ΑΛΛΑ
    ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

    Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?
    Και μόνο που το ξεστόμισες αυτό, θα καείς στο πυρ το εξώτερον...



    Καμίας θρησκείας το πρίσμα δεν αφήνει χώρο για αναζήτηση και αμφισβήτηση. Φορετούς κανόνες και εντολές δίνουν και καλείσαι να τους ακολουθήσεις, αλλιώς θα τιμωρηθείς.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?
    Eχει καμμια σημασια τελικα?

  10. #145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Eχει καμμια σημασια τελικα?
    Έχει τεράστια. Αν όντως αναγνωρίζεις την πιθανότητα αυτή, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζεις να πιστεύεις γιατί σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, εγώ προσωπικά σου βγάζω το καπέλο. Όταν όμως απλά πιστεύεις, χωρίς κρίση και αναζήτηση...χμμμ
    Εκτός και αν η πεμπτουσία της όποιας θρησκείας μπορεί να αποδειχθεί με αντικειμενικά αποδεκτά στοιχεία.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  11. #146
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?
    ΟΛΟΙ οι θεοί είναι ψεύτικοι, από το 12θεο της αρχαίας Ελληνικής μυθολογίας έως τους σημερινούς, όλως των θρησκειών. (δεν χρειάζεται να αναφερθώ).
    ΟΛΟΙ οι κατά καιρούς θεοί, θρησκείες κ.λ.π ήταν αποκυήματα ανθρώπων βαθιά μορφωμένων (πράγμα σπανιότατο τις εποχές εκείνες) και είχαν έναν και μοναδικό σκοπό: τον έλεγχο του πλήθους.....
    Αυτό είναι το δικό μου πιστεύω. Ο Μαρξ το είχε πει καλύτερα: "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"

    ΟΜΩΣ: αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να διακωμωδώ τα όποια πιστεύω του άλλου όπως και ο άλλος δεν δικαιούται να διακωμωδεί τα δικά μου. (ο sniper το είπε πιο σωστά)
    Ο καθείς μπορεί να πιστεύει σε ότι πιστεύει αρκεί να μην γίνει σε βάρος του συνόλου.

    (Η υπογραφή μου νομίζω τα λέει όλα....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ΑΛΛΑ
    ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ
    Εσυ που τους πιστεύεις μην τους κοροιδευεις. Εμεις οι υπόλοιποι μπορούμε να το κάνουμε ελεύθερα. Προσπάθησε να καταλάβεις οτι πιστεύεις σε κατι που αφορά εσένα και οχι τους υπόλοιπους. Απλό ειναι.

    Πόστ διαταγών με κεφάλαια, αλλού, οχι εδω μέσα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #148
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Paint it black

    και ο μεσαίωνας συνεχίζεται... το χωριό καίγονταν... τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα... χέσε ψηλά κι αγνάντευε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	black-beauty-plain-design.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	311614

    Όλες οι γυναίκες είναι ποτάνες, εκτώς από τη μάνα μας και την αδερφή μας
    WHO RUNS THE SHOW

  14. #149
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ΑΛΛΑ
    ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ
    Δεν σου ανοίκουν αυτές οι έννοιες οπότε χαλάρωσε. Τώρα αν έχεις φετίχ με τις τοιχογραφίες και τους σταυρούς... σόρυ φίλος αλλά δεν έχουμε που δεν έχουμε δημοκρατία, έχουμε τουλάχιστον ελευθερία!
    WHO RUNS THE SHOW

  15. #150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    έχουμε τουλάχιστον ελευθερία!
    Δύσκολοι καιροί και μπερδεμένοι... κάποιοι μπερδεύουν την ελευθερία με την ασυδοσία....


    οι 10 σελίδες συζήτηση είναι γιατί οι αντμινς προσπαθούν να κρατήσουν το περιεχόμενο του φόρουμ σύννομο και κόσμιο...?
    κάποιοι δεν μπορούν να το δεχθούν αυτό...?

    ίσως κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν γενικότερα ότι η πλειοψηφία αυτής της χωρας είναι Χ.Ο.,
    ότι αυτοί που την απελευθέρωσαν το έκαναν με το σταυρό και το καρυοφίλι,
    δεν μπορούν να δεχθούν ότι η σημαία της χώρας έχει το σταυρό, το εθνόσημο έχει το σταυρό, και οι γονείς τους όπως και οι πρόγονοί τους πιστεύαν κατά πλειοψηφία στον σταυρό...
    και ναι δυστυχώς για κάποιους, τα θρησκευτικά πιστεύω, και σύμβολα προστατεύονται από το νόμο.

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 15:34
  2. Χιούμορ
    από motoforever στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 19:01
  3. ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ
    από Innersense στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 01:18
  4. Μαύρο χιούμορ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:08
  5. Ανελεητο Χιουμορ
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF