Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 165

Θέμα: Χιούμορ & θρησκείες

  1. #16
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Χωρίς να γνωρίζω, δεν νομιζω έχει να κάνει με το θεμα της θρησκείαςαυτό καθ αυτό, αλλά με την επιθυμία αποφυγής όξυνσης των τόνων. Κάτι ανάλογο με τα Θέματα που αφορούν στο ποδόσφαιρο π.χ...

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να γνωρίζω, δεν νομιζω έχει να κάνει με το θεμα της θρησκείαςαυτό καθ αυτό, αλλά με την επιθυμία αποφυγής όξυνσης των τόνων. Κάτι ανάλογο με τα Θέματα που αφορούν στο ποδόσφαιρο π.χ...
    Νε, σε αφτο εχις δικιο.

  3. #18
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Τι, δε θα γίνει καυγάς;
    Μπορώ να πω οτι μου βγήκε ο καφές απο την μύτη....

    Κοιτάξτε, είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός, καλά όχι Ελένη Λουκά αλλά είμαι...
    Πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικαίωμά του να εκφράζεται όπως θέλει αλλά το να ακούω καντήλια ή να βλέπω φωτογραφίες κλπ με ενοχλεί. Δεν θα το σχολιάσω αλλά με ενοχλεί.
    Άλλωστε δεν θα κρίνω κάποιον που δεν πιστεύει σε αυτό που πιστεύω εγώ, το κάθε αρνάκι κρέμεται απο το ποδαράκι του

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Μηπως επρεπε να γινει μια διευκρινηση αν το θεμα ειναι προς συζητηση ή οχι? Για να αποφευχθουν ασκοπες σελιδες δηλαδη....

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν κατάλαβα καλά, δεν ήταν κάποια απόλυτη απαγόρευση, αλλιώς θα είχε κλειδωθεί. Απλά μας υπενθύμισε ότι πρέπει να χαλαρώσει λίγο το θέμα. Το οποίο μας έδωσε την αφορμή να εκφράσουμε την άποψή μας. Όταν γίνεται πολιτισμένα, ποτέ δε βλάπτει.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Είναι μια απλή παράκληση και δείχνει πόσο σέβονται κάποιο το βήμα που τους δίνεται.

    Ξαναλέω, δεν είμαι θρησκευόμενος αλλά κάποιοι άλλοι καλώς ή κακώς είναι και είναι τουλάχιστον αγενές να τους προκαλούν κάποιοι μόνο και μόνο για να "γελάσουμε λίγο". τα περί χιούμορ τα καταλαβαίνω αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια αίσθηση.

    Είναι σαν να πεις ένα ανέκδοτο με την Αννούλα σε φίλο πατέρα παιδιού που έχει κάποια σοβαρή ασθένεια...

    Οπότε κάντε ότι καταλαβαίνετε, αλλά δεν θα ανεχτώ ούτε ταλιμπάν ούτε κακό χιούμορ. Επίσης ακόμα είναι ποινικό αδίκημα η διακωμώδηση των θείων. Δεν πρόκειται να κάνω ούτε τον ερμηνευτή του νόμου, ούτε τον συνταγματολόγο. Ότι αναφέρετε από άλλο μέλος θα φεύγει χωρίς δευτερη κουβέντα, όπως επίσης και τα εριστικά σχόλια.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Καλό είναι να λέμε τα πράγματα με τ΄όνομα τους, καθότι κλασσικά οι αντιδράσεις σε οποιοδήποτε θέμα άπτεταi της θρησκείας, (της οθόδοξης για τις άλλες δεν μας πειράζει) είτε πρόκειται για σοβαρή συζήτηση, είτε για χιούμορ προέρχονται από 1-2 άτομα στο forum...

    ...αφού λοιπόν το πάμε by the book στους κανόνες, παρακαλώ πολύ όπως σβηστούν οποιαδήποτε Post και thread έχουν να κάνουν με όπλα και μαχητικά αεροπλάνα, το βρίσκω απαράδεκτο να εκθειάζονται απο μερικούς μηχανές που είναι κατασκευασμένες για να σκορπούν τον θάνατο, τον όλεθρο και την καταστροφή, δηλώνω Ιεχωβάς στο θρήσκευμα και ως εκ τούτου πρέπει βάση των κανόνων ένα ολόκληρο fοrum να σεβαστεί τα πιστεύω μου, τα οποία αποκυρήττουν τον πόλεμο και ότι σχετίζεται με αυτόν. Με ενοχλεί να αντικρύζω μηχανές πολέμου. Σεβαστείτε το. Επίσης επειδή η θρησκεία μου απαγορεύει τις μεταγγίσεις αίματος, οποιοδήποτε Post αφορά σε ανάγκη για άμεση αιμοδοσία σε νοσηλευόμενο, να κοινοποιείται στα μέλη τoυ forum μέσω π.μ. και όχι να γίνεται sticky, καθότι συτό προσβάλλει τα πιστεύω μου. Ευχαριστώ.

    Επιπρόσθετα απαγορεύονται οι εκφράσεις: "Γ@μιεται ο Δίας" για να σεβαστούμε τους δωδεκαθεϊστες, "Με κοίταγε σαν τον Βούδα" για να σεβαστούμε τους βουδιστές, όπως επίσης και τα "Έκανε τον Κινέζο", "Το έπαιζε Σουηδός", "Έγινε Τούρκος" οι οποίες κρίνονται ραστιστικές, καθότι αποτελλούν σαφείς υποτιμητικούς προσδιορισμούς σε εθνότητες συνανθρώπων μας.

    Τέλος, προτείνω να δημιουργηθεί από τους συντονιστές λειτουργία όπου τα ασεβή και βέβηλα κείμενα, εικόνες, κτλ που έχουν σχέση με θρησκείες, να εμφανίζονται καλυμμένα με προειδοποιήση περιεχομένου:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Image.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	53,7 KB 
ID:	311556

    Ευχαριστώ.

  8. #23
    ΔΕ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ...??






    Πιό εύκολο θά σούρθει.
    Ένας ύποψήφιος,ένα ψηφοδέλτιιο....λευκά καί άκυρα ούτε λόγος
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ..!!
    ΑΝΕΧΘΩ.......μμμμμ πολύ ώραίο ρήμα...!!



    1.....2......3.......

  9. #24
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ....

    1.....2......3.......

    Αν εχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου, μου τα λες με ΠΜ.

    Αν εχεις γενικότερα με το φόρουμ, σταμάτα να μπαίνεις.

    Γι άλλα προβλήματα, δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Αυστηρά προσωπική άποψη:

    Θεωρώντας τον εαυτό μου Χριστιανό, δηλώνω πως δεν με πειράζει καθόλου κανενός είδους κριτική, είτε καλόβουλη είτε κακόβουλη και θα ήθελα το φόρουμ να συνεχίσει να παρέχει βήμα σε όσους θα ήθελαν να την κάνουν.

    Το μόνο πρόβλημά μου όσον αφορά το φόρουμ, είναι το κακό χιούμορ και το σπαμμάρισμα των χιουμοριστικών thread.
    Και ναι, η εικόνα της Λουκά να κράζει τον χ,ψ,ω είναι αστεία και καλοδεχούμενη. Και είναι αστεία γιατί δείχνει μια αστεία (γελοία) αντίδραση που παραμένει αστεία (γελοία) οποιοσδήποτε και αν είναι ο πρωταγωνιστής.
    Το ίδιο και η εικόνα του παπά με το κινητό, το ipad κτλ.

    Αντιθέτως, η φωτογραφία του Σαμαρά στον ναό δεν είναι αστεία, γιατί αν ήταν στη θέση του ο κυρ-Νίκος ο περιπτεράς δεν θα έδινε κανείς σημασία.
    Το ίδιο και το βίντεο με τον Αναστασιάδη στον πάγκο.
    Και αν το νόημα παραπάνω είναι το ότι ο Σαμαράς προσποιείται, τότε αυτό δεν δικαιολογείται να ενοχλεί τους αντιχριστιανούς του φόρουμ, αλλά μάλλον τους ίδιους τους Χριστιανούς. Και πάλι όμως δεν είναι αστείο, είναι καταγγελία και δεν πάει στο «ανέκδοτα-χιούμορ».

    Επίσης, πολύ κακό χιούμορ ήταν και ο σχολιασμός της εμφάνισης αυτών των δύο ανθρώπων.

    Το χιούμορ είναι περίεργο πράγμα.
    Γλιστράει ένας στο παγωμένο πεζοδρόμιο, κάνει μια εντυπωσιακή φιγούρα και σκάει κάτω. Είναι αστείο; Εξαρτάται...
    • Άμα σηκωθεί και τον πονάει ο κώλος του ή του έχει σκιστεί το παντελόνι, είναι αστείο.
    • Άμα σηκωθεί και έχει ραγίσει και κανένα παΐδι, τον λυπάσαι αλλά και πάλι φαίνεται αστείο.
    • Αν δεν σηκωθεί όμως, συνεχίζει να είναι αστείο;

    Αν στο παραπάνω παράδειγμα δεν ήταν το πεζοδρόμιο παγωμένο αλλά ο τυπάκος ξαφνιάστηκε από φάρσα και έπεσε, σε ποια από τις τρεις παραπάνω περιπτώσεις είχε χιούμορ η φάρσα;
    Τελευταία τροποποίηση από fkol k4; 10/03/2014 στις 14:02.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #26
    Προφανώς (μιλώντας για μένα κυρίως ίσως εκφράζω και κάποιους άλλους) το πρόβλημα δεν είναι το χιούμορ, το οποίο
    είναι πολύ, μα πάρα πολύ υποκειμενικό το κατά πόσο είναι καλόγουστο ή όχι, όπως και πολύ σωστά με το παράδειγμά σου εξηγείς.

    Η ουσία είναι η επιλεκτική λογοκρισία και κατά πόσο αυτή είναι θεμιτή. Αν ξεσκίσουμε στο δούλεμα τις ξανθιές ή τους πόντιους,
    όσες ξανθιές και όσοι πόντιοι να χτυπιούνται κάτω και να διαμαρτύρονται δε νομίζω ότι θα υπάρξει η ανάλογη αντίδραση,
    χαλαρώστε παιδιά, πλάκα κάνουμε, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
    Δηλαδή άμα είσαι πόντιος, θα τα ακούς και *x/ μας.

    Θαρρεί κάποιος ότι δεν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που να αισθάνονται άσχημα με κάποια, ίσως άσχετα ποστ;
    Ας πούμε ότι εγώ έχω σκούτερ και οι μισοί εδώ μέσα τα βρίζουν. Να κάνω επανάσταση;

    Επειδή όμως η θρησκεία είναι ταμπού θέμα (όπως και το σεξ αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα - σχεδόν) ότι άλλο
    σχολιαστεί αντέχεται (σχεδόν εντάξει), ο ταλιμπάν όμως θα εξοργιστεί και θα επιτεθεί και τελικά θα δικαιωθεί!!!!
    Που είναι το βήμα για την αντίθετη άποψη; Επειδή ο θρήσκος επιμένει και δεν υποχωρεί με τίποτα, δεν αλλάζει γνώμη,
    δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης, με το έτσι θέλω απαγορεύει (και αυτό ισχύει χιλιάδες χρόνια τώρα) την αντίθετη
    γνώμη όσο περισσότερο και όπου μπορεί. Παντού δηλαδή.

    Τα παραπάνω φυσικά δεν αφορούν μόνο αυτό το χώρο αλλά είναι γενικές παρατηρήσεις, όχι μόνο στο ΙντερτΕν αλλά
    στο κόσμο που ζούμε.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου, μου τα λες με ΠΜ.

    Αν εχεις γενικότερα με το φόρουμ, σταμάτα να μπαίνεις.

    Γι άλλα προβλήματα, δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα.







    AN EINAI ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.........ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ







    Δικαίωμα σου καί φεύγω ΑΜΕΣΩΣ.
    Τώρα όταν άπό τήν άλλη μιλάς μέ τόσο ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ τρόπο
    ΔΙΑΤΑΖΟΝΤΑΣ,καί ταυτόχρονα ΕΣΥ παραβιάζεις κανόνες όπως γιά παράδειγμα
    όταν δέν σού άρεσε τό σχόλιο μου έκεί στήν ψηφοφορία περί τών ΚΤΜ κ.λ.π...
    ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ νά γράψεις σάν καλός admin πού δείχνει τό δρόμο, τήν έκφραση
    *σέ έχουμε γραμμένο στ'άρχίδια μας*..??.
    Τόν σεβασμό φίλε δέν τόν άπαιτείς.........τόν ΕΜΠΝΕΕΙΣ , μέ τήν συμπεριφορά σου..!!
    Δέν έχω τίποτε μαζί σου,ούτε καί μέ κανέναν άλλον καί μέ όποιον έτυχε
    νά δημιουργηθεί παρεξήγηση είτε έφταιγα είτε όχι φρόντισα πρώτος νά τό λύσω,
    μέ όλους όσους πίστευα ότι ΑΞΙΖΕΙ.
    Μέ τούς λοιπούς .......... ή σιωπή είναι χρυσός, πού λέει κι ή παροιμία πολλές φορές..!!
    ΑΝ ΣΑΣ ΖΟΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ................έσύ έχεις τό καρπούζι ,έσύ καί τό μαχαίρι.
    Έγώ πάντως νά κάνω τήν πάπια, ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΣΟΒΑΡΑ καί δέν χαβαλεδιάζουμε,
    δέν πρόκειται.
    Καί δυστυχώς σέ αύτό τό φόρουμ παρότι άκούμε καί μαθαίνουμε πολλά,βλέπουμε πολύ
    περισσότερες ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ,ότι δέ έχει σχέση μέ θέματα πολιτικοκοινωνικά πού αύτόματα
    θά βγούν στήν έπιφάνεια διότι δέν μπορείς έδώ μέσα νά μιλάς μόνο γιά ζάντες ,λάστιχα καί κράνη,
    άλλιώς θά ήσουν σάν τά site πού πουλάνε άξεσουάρ,
    ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ.....
    ΘΑΒΟΝΤΑΙ...!!!έσείς ξέρετε τό γιατί (κι έγώ βέβαια καταλαβαίνω καί πολλοί άλλοι)...!!!


    υγ. Άστο καί κανά δυό-τρείς μέρες νά τό διαβάσει κανείς,μή τό στείλεις άμέσως.
    Πίστεψε με άνεβάζει τό φόρουμ καί είναι καλύτερα.
    Αύτός είναι καί ό λόγος πού ένώ έχετε 25000 μέλη,ό κόσμος γύρισε τήν πλάτη
    καί γράφουν μόνο οί κολλητοί συνήθως σαχλαμάρες περί άνέμων καί ύδάτων καί
    λίγοι....ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σάν έμένα.Άν θέλετε νά μάς διώξετε καί έμάς......
    Έγώ πάντως θά γράφω,προσπαθώντας νά μήν είμαι χυδαίος...!!
    ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ........έσύ μέ ΑΝΕΧΕΣΑΙ
    Είμαι στό φόρουμ άπό τό 2005-2006,έχουν περάσει άπό τότε πάρα πολλοί
    admin καί mod.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Εγω ενα ξερω σιγουρα!

    Πως ο Θεός εχει πολυ χιούμορ και μας βαζει να τσακωνομαστε για αστειες μαλακιες!

    :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:














    Ξερω! Να μου για να μαθω

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Χαχα μετα την ορθογραφια εχουμε θρησκευτικα!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Προφανώς (μιλώντας για μένα κυρίως ίσως εκφράζω και κάποιους άλλους) το πρόβλημα δεν είναι το χιούμορ, το οποίο
    είναι πολύ, μα πάρα πολύ υποκειμενικό το κατά πόσο είναι καλόγουστο ή όχι, όπως και πολύ σωστά με το παράδειγμά σου εξηγείς.
    Ακριβώς γι αυτό και έβαλα την επισήμανση «προσωπική άποψη» στο ποστ μου.
    Το δικό μου πρόβλημα έχει να κάνει μόνο με το spam στο συγκεκριμένο θέμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Η ουσία είναι η επιλεκτική λογοκρισία και κατά πόσο αυτή είναι θεμιτή. Αν ξεσκίσουμε στο δούλεμα τις ξανθιές ή τους πόντιους,
    όσες ξανθιές και όσοι πόντιοι να χτυπιούνται κάτω και να διαμαρτύρονται δε νομίζω ότι θα υπάρξει η ανάλογη αντίδραση,
    Επιλεκτική ή όχι, οποιαδήποτε λογοκρισία είναι απαράδεκτη. Οι ξανθιές οι πόντιοι οι ταλιμπάν χριστιανοί και οι ταλιμπάν ταλιμπάν ας χτυπιούνται κάτω όσο θέλουν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    χαλαρώστε παιδιά, πλάκα κάνουμε, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
    Όχι προσωπικά σε κάποιον, μαζικά σε όλους. Και δεν γίνεται από όλους πλάκα, οπότε δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε πάντα το «Ανέκδοτα και χιούμορ».

    Όταν κάποιος κατηγορεί συλλήβδην τους χριστιανούς για κάποια μαλακία που είπε ο Άνθιμος ή κάποιος βλαμμένος θεολόγος στην τηλεόραση βγάζοντας το συμπέρασμα πως χριστιανισμός=Βαρθολομαίος, είναι το ίδιο σαν να κατηγορεί συλλήβδην τους αριστερούς για κάποια μαλακία που είπε ο Τσίπρας ή η Παπαρήγα και να βγάζει το συμπέρασμα πως αριστερά=Κιμ γιονγκ ιλ.
    Αυτό λοιπόν δεν είναι χιούμορ. Το λες για να πονέσεις κάποιον επίτηδες.
    Καλά κάνεις λοιπόν και μαγκιά σου, αλλά ας πάει στο κατάλληλο θέμα για να μπορούν να το αγνοούν όσοι αντιμετωπίζουν ήδη αρκετά και μπαίνουν στο φόρουμ για να περάσουν μισή ευχάριστη ώρα με κανένα ανεκδοτάκι και καμία αστεία φωτογραφία.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 16:34
  2. Χιούμορ
    από motoforever στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 20:01
  3. ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ
    από Innersense στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 02:18
  4. Μαύρο χιούμορ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 16:08
  5. Ανελεητο Χιουμορ
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF