Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 165

Θέμα: Χιούμορ & θρησκείες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961

    Χιούμορ & θρησκείες

    Τελευταία παρατηρείται αύξηση στον αριθμό των μηνυμάτων καθαρά χιουμοριστικού χαρακτήρα τα οποία όμως αντλούν τη θεματολογία τους από εικόνες ή καταστάσεις που άπτονται θρησκειών.

    Δεδομένου όμως, πρώτον, του ευαίσθητου του συγκεκριμένου θέματος και, δεύτερον, της σαφέστατης ρητής απαγόρευσης υπ' αρ. 4, παρακαλούμε θερμά να αποφεύγονται αντίστοιχα θέματα/μηνύματα.

  2. #2
    Νομίζω ότι θα χρειαστούμε συνταγματολόγο και δικαστή.


    Ποινικός Κώδικας Άρθρο 199.
    [FONT=Georgia]Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.[/FONT]
    Σύνταγμα της Ελλάδας Άρθρο 14
    [FONT=sans-serif]Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του, τηρώντας τους νόμους του Κράτους.[/FONT]
    Αν δηλαδή πω ή δημοσιεύσω κάτι καλόβουλα τότε δεν έχω πρόβλημα και δεν επιτρέπεται να μου το κόψετε

    Αντιθέτως, μπορείτε άφοβα να μου βρίσετε και κοροϊδέψετε τη γιγάντια κατσαρίδα μου, καθώς η θρησκεία μου
    δεν θεωρείται (ακόμη) ανεκτή στη χώρα μας.


    (Ε, μιας και το είδα και το έχεις αφήσεια ανοιχτό, ας βγάλω εγώ το φίδι από τη τρύπα)

    (με έβαλες να ψάχνω πρωϊνιάτικα)

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι θα χρειαστούμε συνταγματολόγο και δικαστή.

    ...

    (με έβαλες να ψάχνω πρωϊνιάτικα)

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Τι, δε θα γίνει καυγάς;

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Τι, δε θα γίνει καυγάς;

    Θα ήθελες ε;


    Δεν το βλέπω να γίνεται όμως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Μέχρι και εδώ έβαλαν το χεράκι τους; ^^

    Σήμερα κάποιος έκανε παράπονα για κάποιον που σατιρίζει θρησκείες. Αύριο, για κάποιον που σατιρίζει τους ομοφυλόφιλους. Μεθαύριο, για κάποιον που σατιρίζει τις γυναίκες. Την επόμενη, για κάποιον που σατιρίζει τους ανθρώπους. Καταλαβαίνετε που το πάω, ε;

    Aν απλά έχετε αποφασίσει να το απαγορεύσετε, δεκτό. Εξάλλου περαστικοί είμαστε από εδώ, δε μας ανήκει τίποτα. Αν είναι θέμα προς συζήτηση, διαφωνώ, φυσικά. 'Οπως διαφωνώ και με την απαγόρευση 4 που παρέθεσες. Αν προστατεύουμε τις θρησκείες, γιατί να μην προστατεύουμε και τις ποδοσφαιρικές ομάδες; Και τα πολιτικά κόμματα; Και τις εθνικές μειονότητες; Και... Και... Και... Το χιούμορ είναι χιούμορ. Αν κάποιος ενοχλείται, ξυδάκι και πίσω στη σπηλιά του.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος

    Αν δηλαδή πω ή δημοσιεύσω κάτι καλόβουλα τότε δεν έχω πρόβλημα και δεν επιτρέπεται να μου το κόψετε
    Και επειδη εμεις δεν γινεται να μυριζουμε τα νυχια μας για να δουμε αν το λεει καποιος κακοβουλα,ας αφησουμε καποια πραγματα στην ακρη.

    Αν δεν το καταλαβατε ηρθε η Ανοιξη.Ας γινουν προτεραιοτητες μας ο δρομος και τα ταξιδια και οχι οι αντιπαραθεσεις για ψυλλου πηδημα.

  8. #8
    Ο χΡΙΣΤΟΣ και η πΑΝΑΓΙΑ !!!!!

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μέχρι και εδώ έβαλαν το χεράκι τους; ^^

    Σήμερα κάποιος έκανε παράπονα για κάποιον που σατιρίζει θρησκείες. Αύριο, για κάποιον που σατιρίζει τους ομοφυλόφιλους. Μεθαύριο, για κάποιον που σατιρίζει τις γυναίκες. Την επόμενη, για κάποιον που σατιρίζει τους ανθρώπους. Καταλαβαίνετε που το πάω, ε;

    Aν απλά έχετε αποφασίσει να το απαγορεύσετε, δεκτό. Εξάλλου περαστικοί είμαστε από εδώ, δε μας ανήκει τίποτα. Αν είναι θέμα προς συζήτηση, διαφωνώ, φυσικά. 'Οπως διαφωνώ και με την απαγόρευση 4 που παρέθεσες. Αν προστατεύουμε τις θρησκείες, γιατί να μην προστατεύουμε και τις ποδοσφαιρικές ομάδες; Και τα πολιτικά κόμματα; Και τις εθνικές μειονότητες; Και... Και... Και... Το χιούμορ είναι χιούμορ. Αν κάποιος ενοχλείται, ξυδάκι και πίσω στη σπηλιά του.
    +990

    Αν πρόκειται να κρίνονται αν είναι κακόβουλες ή όχι οι αναφορές στην ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία, το ίδιο θα πρέπει να ισχύσει και για αναφορές σε κόμματα, ομάδες και οτιδήποτε μπορεί να προσβάλλει τίς απόψεις του καθένα μας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    ΔΕν θα μπορούσα να βρω κατι πιο χουμοριστικό από την ύπαρξη της - οποιασδήποτε - θρησκείας, αν η σκοπιμότητα της δεν ήταν τόσο επικίνδυνη...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Aπο τι φαίνεται ο φόβος που κυριεύει τους ανθρώπους τους φτάνει σε σημείο να μη μπορούν να δουν
    κάτι που σατυρίζει τη θρησκεία του,αλλά δε τον ενοχλεί που ο παπάς κυκλοφορεί με Μερσεντές, αγοράζει μετοχές σε
    τράπεζες και δωρίζει λίμνες και εκτάσεις γης για αλλες διευκολύνσεις μελλοντικές, ειναι ομοφυλόφιλος,δε θέλει να
    φορολογηθεί οπως όλοι οι Έλληνες,στηρίζει χρυσή αυγή και άλλα ωραία πράγματα. Φυσικά δεν κάνω γενικευση για
    όλους τους παππάδες, αλλα όταν είσαι πρόβατο και δε σε ενοχλουν αυτά αλλα η σάτυρα όπως λεει και ο blitzer στη
    σπηλιά σου και γρήγορα
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Οπως διαφωνώ και με την απαγόρευση 4 που παρέθεσες.
    Αυτή η απαγόρευση καλύπτει νομικά τους διαχειριστές και την ιστοσελίδα. Είναι νόμος και είναι υποχρεωμένοι να τηρούν το νόμο.

    Η ερμηνεία αν είναι κάτι κακόβουλο ή όχι, είναι δικό τους θέμα και η στάση τους σε αυτό προφανώς κρίνεται από όλους μας.

    Τώρα, εμείς (εγώ) είμαστε έξω από το χορό και η αλήθεια είναι ότι το σχοινί που καβαλάνε οι αντμινοδιαχειριστές σε τέτοια θέματα
    είναι πάρα πολύ λεπτό, ο ρόλος τους εξάλλου είναι να διατηρήσουν το φόρουμ ανοιχτό για εμάς να μλκζμαστε (είτε στα σοβαρά, είτε στα αστεία).
    Εκεί τα πράγματα είναι θολά. Αν πάρουν θέση που θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως παράνομη, αυτό θα ήταν κακό για το χώρο και
    για εμάς που τον παρακολουθούμε.
    Αυτό που δεν μου αρέσει (και φυσικά *χ/ τους και καλά κάνουν) είναι ότι διαλέγουν την εύκολη λύση της απόλυτης απαγόρευσης.

    Η άποψή μου είναι ότι καλό θα ήταν οι πολέμιοι της θρησκείας να είστε λιγότερο εριστικοί, ακόμη και όταν σας προκαλούν.
    Αν επιτίθεστε δεν κερδίζετε τίποτα.
    Από την άλλη, να χαλαρώσουν και οι πιστοί, να μην αρπάζονται με το τίποτα, ας έχουν μια ανοχή και πιο ανοιχτό
    μυαλό στο χιούμορ.
    Ο φανατισμός δεν τιμά ούτε τους μεν, ούτε τους δε.


    Ομολογώ όμως ότι το κείμενο του mcgyver αφήνει τα περιθώρια που αναφέρω.
    Τελευταία τροποποίηση από nikos_abel; 10/03/2014 στις 10:12. Αιτία: ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ

  13. #13
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 99996 ΑΡΘΡΑ........ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ




    1......2.......3




  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Αυτή η απαγόρευση καλύπτει νομικά τους διαχειριστές και την ιστοσελίδα. Είναι νόμος και είναι υποχρεωμένοι να τηρούν το νόμο.

    Η ερμηνεία αν είναι κάτι κακόβουλο ή όχι, είναι δικό τους θέμα και η στάση τους σε αυτό προφανώς κρίνεται από όλους μας.

    Τώρα, εμείς (εγώ) είμαστε έξω από το χορό και η αλήθεια είναι ότι το σχοινί που καβαλάνε οι αντμινοδιαχειριστές σε τέτοια θέματα
    είναι πάρα πολύ λεπτό, ο ρόλος τους εξάλλου είναι να διατηρήσουν το φόρουμ ανοιχτό για εμάς να μλκζμαστε (είτε στα σοβαρά, είτε στα αστεία).
    Εκεί τα πράγματα είναι θολά. Αν πάρουν θέση που θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως παράνομη, αυτό θα ήταν κακό για το χώρο και
    για εμάς που τον παρακολουθούμε.
    Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει γι'αυτό και, από τις πρώτες μου κιόλας προτάσεις, ανέφερα ότι δέχομαι και σέβομαι ό,τι αποφασίσουν. Απλά συνέχισα, λέγοντας τη γνώμη μου και μόνο.

    Είμαι κάθετος σε κάθε είδους λογοκρισία.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    ο καλός.....
    κατά την γνώμη μου, κακώς υπάρχει η απαγόρευση, τέτοια ποσταρίσματα όπως και αυτό της ορθογραφίας, μας βοηθάει να κατανοήσουμε το ποιόν, του e-συνομιλητή μας....

    ο κακός...
    κατά την γνώμη μου, η απαγόρευση καλώς ή κακώς υπάρχει (μάλιστα, υπήρχε πριν την εγγραφή των σήμερινών περισσοτέρων ενεργών μελών) και εφόσον είμαστε εδώ ή την αποδεχόμαστε ή τα μπογαλάκια μας και σε άλλη παραλία
    οι λόγοι εξηγήθηκαν πιο πάνω από τον σταρ-τρεκ μιστερ σποκ

    ο άσχημος...
    οι διαχειριστές, ποιοί άλλοι????

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 16:34
  2. Χιούμορ
    από motoforever στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 20:01
  3. ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ
    από Innersense στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 02:18
  4. Μαύρο χιούμορ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 16:08
  5. Ανελεητο Χιουμορ
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF