Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Yamaha Virago 750 1990-94

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Το Virago που βλέπω στην φωτογραφία έχει ειδική τιμονόπλακα που του επιτρέπει αυτή την κλίση. Με άλλο μπροστινό ολόκληρο θα έρθει στα ίσα του.
    'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adamos Προβολή μηνύματος
    'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?
    Λαιμό θα κόψεις μόνο αν θες να "μακρύνεις" τη μηχανή (chopper)

    δεν χρειάζεται κόψιμο λοιπόν απλά να προσαρμόσεις άλλες τιμονόπλακες και τα ρουλεμάν και τη μάνα του virago

    το μοντέλο που έβαλες από 90 και μετά ξέχνα το ότι και να λένε δεν είναι καλή βάση για μετατροπή εχει το τεπόζιτο πίσω και θα παιδευτείς

    ψάξε στο google για Doc Chop και θα δεις πολλά virago με μοντίφες


  3. #18
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adamos Προβολή μηνύματος
    θα ήθελα να φτιάξω ένα Cafe racer από ένα yamaha virago 750 του 1993-4 ( η μπλέ μηχανή ειναι μοντέλο 1993 . και το cafe racer ειναι 1980 )
    Συνημμένο 311711Ευχαριστώ
    Οπως ειπε και ο sapilas, δε ψαχνεις κατι αλλο; Γιατι αυτο που εχει τοσο ογκωδη κινητηρα;
    Ενα naked παλιο να ειναι πιο καλη βαση για cafe...

    Καλα αυτος με το μπλε, πηρε Virago και το εκανε Intruder!!

    Ασχετη και Τρελη ιδεα: Δε χτυπας ενα bulldog που ειναι και μαμω τα μοτορια(και εχει τον ιδιο κινητηρα)!!!

  4. #19
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adamos Προβολή μηνύματος
    'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?
    Ναι δεν χρειάζεται κόψιμο, αλλά αφού έχεις σκοπό να κάνεις μεγάλη μετατροπή μην πάρεις αυτό στην φωτογραφία κρίμα να πάει χαμένη η δουλειά που του έχει κάνει... Αν το έπαιρνες να το κάνεις καλύτερο από ότι είναι, στο ίδιο στυλ.
    Είναι από τα μηχανάκια που γίνονται πολύ όμορφα τσόππερ !

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπε και ο sapilas, δε ψαχνεις κατι αλλο; Γιατι αυτο που εχει τοσο ογκωδη κινητηρα;
    Ενα naked παλιο να ειναι πιο καλη βαση για cafe...

    Καλα αυτος με το μπλε, πηρε Virago και το εκανε Intruder!!

    Ασχετη και Τρελη ιδεα: Δε χτυπας ενα bulldog που ειναι και μαμω τα μοτορια(και εχει τον ιδιο κινητηρα)!!!
    Το παλιό Virago το 750 η το 920 είναι μουνάρες σε τέτοιες μετατροπες ... αν παίξει με τέτοιο σίγουρα θα γίνει ωραίο μιας και από την μανα τους είναι χάλια ...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1621670_734635653247346_1379210976_n.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	311906

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Πάντως σε όλα τα virago cafe που έχετε βάλει βλέπω μεγάλη μετατροπή στο ψαλίδι... εκτός και αν είναι άλλο μοντέλο.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Πάντως σε όλα τα virago cafe που έχετε βάλει βλέπω μεγάλη μετατροπή στο ψαλίδι... εκτός και αν είναι άλλο μοντέλο.
    δεν είναι το ίδιο .. το παλιο Virago δεν είχε μπουκαλες ... αλλά δεν βρίσκεις τέτοια ούτε με σοναρ ...

    ας όψονται οι πούστηδες οι καρεκλοκένταυροι που εκείνες τις εποχες για να έχεις πάνω από 500 κυβικά μηχανη έπρεπε να έχεις δήλωση εισοδήματος υπουργού λέμε ...

  8. #23
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Το παλιό Virago το 750 η το 920 είναι μουνάρες σε τέτοιες μετατροπες ... αν παίξει με τέτοιο σίγουρα θα γίνει ωραίο μιας και από την μανα τους είναι χάλια
    Εχω δει ωραιες κατασκευες, αλλα ο ογκος ειναι ογκος.

  9. #24
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Εχω δει ωραιες κατασκευες, αλλα ο ογκος ειναι ογκος.
    Νομίζω ότι η όλη ιδέα με τη μετατροπη της στρίγγλας είναι ότι ο κινητήρας είναι με διαφορά το κεντρικό στοιχείο όλης της μοτοσυκλέτας. Οπτικά εμένα μου αρέσει πολύ (μα πάρα πολύ...), δείχνει καθαρό και απέριττο.

    Εννοείται ότι το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό βέβαια οπότε περί ορέξεως quiche aux courgettes.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2014
    Μηνύματα
    18
    Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ήμουν εκτός χώρας .
    Έχω κοιτάξει BMW r 100. Ducati monster / desmo / gt . Αλλά κάθε φορά που βλέπω την virago τα ξεχνάω όλα , Βρήκα αυτό το μηχανάκι πείτε μου την γνώμη σας . Δεν έχω γνώσεις πάνω σε μηχανές πάρα μόνο να τις οδηγώ .Η μηχανή που ανέβασα είναι μοντέλο 1983 , αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτό να γίνει γιατί οι μάστορες που έχω μιλήσει δεν έχουν ιδέα μέχρι στιγμής . Υπάρχουν κάποιες σημαντικές αλλαγές όπως Π.Χ ( στο μοντέλο του 90 και μετά η αλλάξει της γωνίας του λαιμού ) . Η μετατροπή που θέλω να κάνω είναι σχεδόν ίδια με την πορτοκαλί cafe racer virago που ανέβασα . Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και ειλικρινά παιδιά η συμμετοχή σας με εκπλήσσει και εκτιμώ πολύ τις γνώσεις σας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014-03-31 21.47.37.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	313222
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2014-03-31 21.47.37.jpg‎  

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adamos Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ήμουν εκτός χώρας .
    Έχω κοιτάξει BMW r 100. Ducati monster / desmo / gt . Αλλά κάθε φορά που βλέπω την virago τα ξεχνάω όλα , Βρήκα αυτό το μηχανάκι πείτε μου την γνώμη σας . Δεν έχω γνώσεις πάνω σε μηχανές πάρα μόνο να τις οδηγώ .Η μηχανή που ανέβασα είναι μοντέλο 1983 , αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτό να γίνει γιατί οι μάστορες που έχω μιλήσει δεν έχουν ιδέα μέχρι στιγμής . Υπάρχουν κάποιες σημαντικές αλλαγές όπως Π.Χ ( στο μοντέλο του 90 και μετά η αλλάξει της γωνίας του λαιμού ) . Η μετατροπή που θέλω να κάνω είναι σχεδόν ίδια με την πορτοκαλί cafe racer virago που ανέβασα . Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και ειλικρινά παιδιά η συμμετοχή σας με εκπλήσσει και εκτιμώ πολύ τις γνώσεις σας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014-03-31 21.47.37.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	313222
    τσου , δυστυχώς δεν γίνεται παρά με πάρα πού ριζικές μετατροπές ... αυτή που πόσταρες στο τέλος έχει διπλά αμορτισέρ και άλλο ψαλίδι , η πορτοκαλί που θες έχει monoshock και εντελώς άλλη έδραση

    επίσης η τελευταία έχει ρεζερβουάρ πίσω κάτω από τη σέλα και στέλνει το καυσιμο με αντλία πάνω στα καρμπς

    η γωνία αλλάζει από 30 σε 32 μοίρες , αυτό είνια το λιγότερο όμως

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2014
    Μηνύματα
    18
    Ναι μόλις το είδα . Η μονή ανάρτηση βγαίνει σε μοντέλο 82 και πριν νομίζω . Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1981_virago_750.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	13,6 KB 
ID:	313242
    Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα . Αν ξέρετε να μου συ στήσετε κανέναν μάστορα που ασχολείται με cafe racer . Εγώ βρίσκομαι στην Κατερίνη .

    Μια διευκρίνηση ακόμα . Αν βρω το μοντέλο με την μονή ανάρτηση , θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στο λαιμό ? Γιατί βρήκα κάποια στην Γερμανία .
    Τελευταία τροποποίηση από adamos; 01/04/2014 στις 00:01.

  13. #28
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adamos Προβολή μηνύματος
    Ναι μόλις το είδα . Η μονή ανάρτηση βγαίνει σε μοντέλο 82 και πριν νομίζω . Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1981_virago_750.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	13,6 KB 
ID:	313242
    Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα . Αν ξέρετε να μου συ στήσετε κανέναν μάστορα που ασχολείται με cafe racer . Εγώ βρίσκομαι στην Κατερίνη .

    Μια διευκρίνηση ακόμα . Αν βρω το μοντέλο με την μονή ανάρτηση , θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στο λαιμό ? Γιατί βρήκα κάποια στην Γερμανία .
    Θα σου βγει ακριβο το αποτελεσμα....ετσι οπως τα λες...

    στην Κατερινη δεν ειναι/ηταν καποιος που εφτιαχνε custom; Που ειχε κανει και ενα Vmax με φαρδυ λαστιχο πισω...

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2014
    Μηνύματα
    18
    Ναι είναι πολύ καλός μάστορας αλλά έφυγε στην Αθήνα . Όταν λες πολλά τι εννοείς ? Δώσε ένα παράδειγμα για να καταλάβω που θα μπλέξω .

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adamos Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι πολύ καλός μάστορας αλλά έφυγε στην Αθήνα . Όταν λες πολλά τι εννοείς ? Δώσε ένα παράδειγμα για να καταλάβω που θα μπλέξω .
    Πόσα υπολογίζεις να δώσεις για τη μετατροπή? Για τι μιλάμε όμως, για να γίνει σαν το πορτοκαλί?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA VIRAGO XV 750
    από YAMYAM στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2014, 14:34
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2012, 18:10
  3. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF