Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 112

Θέμα: Ανακατασκευή(Restoring) GSXF400 1995

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    keepgoing my friend
    αναμενουμε με λεπτομεριες

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    ωραίο θέμα! πάντα μου άρεσαν τα μικρόμεσαία sporttouring
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171

    Cool H απόφαση

    Kαι τώρα λίγα λόγια για πως αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του.Aγοράστηκε από τον σαρακάκη θεσσνικής στης 21-6-1995 και ζούσε σε επαρχιακή περιοχή (λάκκωμα) για όσους ξέρουν από θεσσνική...... οπου και εζησε αρμονικα με τον ιδιοκτητη του για 17 χρόνια
    Eγώ λιπών επιθυμούσα να πάρω ένα μεταφορικό μέσο όπου ήξερα ότι χριζι επισκευή η κάτι παρομιο,με τα πολλά και τα λίγα ψάχνοντας εκείνη την περίοδο στα λεφτά και κυβικά που ήθελα βρήκα 3 με 4 μηχανάκια cb400-gsxr400-cbr400rr. απλά ερειπια να τρέχουν από παντού λάδια με 10 στούκες το καθένα στην κασίδα του να λιπουν πράγματα η να είναι αλλά αντί άλλων πάνω με τιμές 800 900....
    Oταν είδα το gsxf αφενός δεν μου ήταν γνωστό αφετέρου δε διαπίστωσα ότι προκετε για gsxr-bandit οπότε ξέραμε με τη έχουμε να κάνουμε
    Δεν του έλειπε τίποτα απόλυτος, όλα πάνω μαμά εκτός από την εξάτμιση όπου μαμά ήταν σε 2 την έκαναν σε 1 .Ούτε στάλα λάδι παραφλού η κάτι τετιο. Από πεσίματα κάτι χαζά διο τρία αλλά ούτε καν έσπασε καπιο φερινκ, πέρα από κάτι ραγίσματα.
    το κάνω βόλτα ούτε στραβό ούτε τίποτα που να με ανησυχησει, εκτός από το ρεζερβουάρ που αποδικτηκε κιόλας ότι ήταν σάπιο σκεδoν τρύπιο
    O τύπος συνεργιο αυτοκινήτων έχει δεν μπορούσε να το λιγο ........τεσπα. Zητούσε 700 ........... ok τελικά εννοειτε του το πήρα με 500 στις 5-7-2012 oπου έζησε και μέχρι τον οκτώβριο του 2013!Kαι εκεί έσπασε

  4. #34

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    για 500€ ηταν καλη αγορα.

    μια ερωτηση εχω, αφου λες οτι ειναι ιδιος ο κινητηρας με το bandit της εποχης, πως το παλεψες με τα καρμπς?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    για 500€ ηταν καλη αγορα.

    μια ερωτηση εχω, αφου λες οτι ειναι ιδιος ο κινητηρας με το bandit της εποχης, πως το παλεψες με τα καρμπς?
    Στο μοτέρ bandit βάλαμε τις εισαγωγές από το gsxf.Και πάνω τα καρμπς,εννοειτε πως καθαρίστηκαν και ρυθμίστηκαν
    με ρολόγια. Η διάφορα που έχουν είναι στο κουμπομα.Ενα χιλιοστο 32/33 αντίστοιχα οπότε αλάζης της λαστιχένιες εισαγωγές απο το ενα μοτερ στο αλλο και τέλος, τα είναι ίδια!!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Δεν το ειχα αυτο υποψην μου.

    Εννοω οτι διαβαζω για το bandit της εποχης οτι ειχε προβληματα με τα καρμπυρατερ. Και κανεις μαστορας δε μπορουσε να το ρυθμισει σωστα. Εφοσον λοιπον μιλαμε για ιδιες μηχανες και περιφερειακα τροφοδοσιας πως καταφερες να το ρυθμισεις σωστα..? εκει ηταν η απορια μου
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    Δεν το ειχα αυτο υποψην μου.

    Εννοω οτι διαβαζω για το bandit της εποχης οτι ειχε προβληματα με τα καρμπυρατερ. Και κανεις μαστορας δε μπορουσε να το ρυθμισει σωστα. Εφοσον λοιπον μιλαμε για ιδιες μηχανες και περιφερειακα τροφοδοσιας πως καταφερες να το ρυθμισεις σωστα..? εκει ηταν η απορια μου
    Aυτο δεν ισχυει.
    Aπλα κανένας (μηχανικός) η μαλλον πολλή λίγη έχουν τα κακαλα να ασxοληθούν σωστά!!!!!
    Yπάρχουν δύο ειδών μάστορες (ο μάστορας με @ρχίδι@ και ο @ρχίδι@ μάστορας)
    Για να ρυθμίσουμε καρμπυρατερ πρέπει να ανοιχτούν και αλλαχτούν ολα
    και όταν λέμε ολα ενοουμε ΟΛΑ τσιμουχακια--μενβρανες--βελόνες--βιδάκια o-ring's!!!!
    Kαι μετά πολύ υπομονή,στα ρολογια ρυθμίζεις μια κρύο μια ζεστό,το αφήνω να κρυώσει τελείως και μετά η ίδια διαδικασία από την αρχή δηλαδή ρυθμιζης μια όταν είνα κρυο και μια ζεστό!Kαι για 100 της 100 επιτυχία και την επόμενη μέρα μια φορά Εγώ έτσι το έκανα και ξηριζι ούτε μπουκοματα ούτε πολλα καυσιμα η αέρας. Το βάζω μπρος αυτήν την εποχή χωρις τσοκ και γκάζι μόνο μίζα.......

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Ωραιο ποστ!

    Ας το εχουν οδηγο οσοι εχουν bandit 400 και εχουν προβληματα. Και οσα πασχουν, εκει πασχουν.

    Περιμενουμε νεες φωτος
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    Ωραιο ποστ!

    Ας το εχουν οδηγο οσοι εχουν bandit 400 και εχουν προβληματα. Και οσα πασχουν, εκει πασχουν.

    Περιμενουμε νεες φωτος
    Σε καμια ωριτσα

  11. #41
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Άργησες!

  12. #42
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psydealer Προβολή μηνύματος
    θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
    ήταν πιο πόλη της μόδας τα υπολιπα............
    παντός κάτι CBR400-GSXR400 ίδιας χρονολογίας και κάτιCB και τετοια τους δανίζω κιάλια για με βλέπουν κιόλας ακόμα και νεότερα μοντέλα, κάνες δεν το πιστευει ότι είναι μαμά για 600-750 το κάνουν όλοι...και όχι λόγο όγκου!!!!
    Κόψε κάτι γιατί θα σκοτώσω όλο το λεωφορείο....

    Το GSX F ειναι αυτό που είναι και αφού σου κάνει όλα ωραία και καλά.
    Μην λες όμως ότι ναναι. Το αντίστοιχο 750 που επίσης δεν πούλησε ήταν αξιόλογη μοτοσυκλέτα, το 400 είναι πάρα πολύ βαρύ για να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα που αναφέρεις.
    Η τα παραλές, ή είσαι τρελλό τιμόνι ή έχεις συναντήσει μόνο παρτάλια.

    Για να φτιάξουν το GSX400F απλά πήραν ενα GSX600F και του έβαλαν τον κινητήρα του GSXR400.
    Το F απο το R εχουν και 23 ολόκληρα κιλά διαφορά μια και το F είναι όλο σίδερο.
    Sorry αν στο χάλασα αλλά έτσι είναι.
    Αμα πετύχεις GSXR400 (πολύ σπάνιο) η CBR400RR η VFR η οτιδήποτε άλλο 400 που λήγει σε R κάνε το κορόιδο κι αστο να φύγει. Mε τα γυμνά σε παίρνει πάντως, ειδικά αν ανεβουν τα χιλιόμετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 18/03/2014 στις 16:18.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν ηταν CBR, VFR, GSXR κλπ κλπ κλπ
    Γιατι ειναι sport touring και πολλοι δε γουσταρανε το design.
    Στην Πανελληνια στην Ηγουμενιτσα(2002) ηταν ενας με ενα κιτρινο(το δευτερο που εχω δει απο κοντα) και ακουγα διαφορα οταν περνουσε...
    Δεν πουλησε και πολυ στην Ελλαδα...

    Το παρατσούκλι του ήταν τσαγιέρα

    Το συζητούσαμε με έναν φίλο να πάρω αυτό πριν πάρω το GPZ500S και έλεγε "μην ξεχνάς να έχεις πάντα μαζί φακελάκια τσαγιού"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Keep it going

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ανακατασκευή πλαστικών africaνας XRV 750 1995
    από divemaster77 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2013, 11:14
  2. gsxf400
    από dkmusic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2006, 16:29
  3. Ντίζα συμπλέκτη σε ΧΤ600Ε 1995
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF