Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 112

Θέμα: Ανακατασκευή(Restoring) GSXF400 1995

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κόψε κάτι γιατί θα σκοτώσω όλο το λεωφορείο....

    Το GSX F ειναι αυτό που είναι και αφού σου κάνει όλα ωραία και καλά.
    Μην λες όμως ότι ναναι. Το αντίστοιχο 750 που επίσης δεν πούλησε ήταν αξιόλογη μοτοσυκλέτα, το 400 είναι πάρα πολύ βαρύ για να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα που αναφέρεις.
    Η τα παραλές, ή είσαι τρελλό τιμόνι ή έχεις συναντήσει μόνο παρτάλια.

    Για να φτιάξουν το GSX400F απλά πήραν ενα GSX600F και του έβαλαν τον κινητήρα του GSXR400.
    Το F απο το R εχουν και 23 ολόκληρα κιλά διαφορά μια και το F είναι όλο σίδερο.
    Sorry αν στο χάλασα αλλά έτσι είναι.
    Αμα πετύχεις GSXR400 (πολύ σπάνιο) η CBR400RR η VFR η οτιδήποτε άλλο 400 που λήγει σε R κάνε το κορόιδο κι αστο να φύγει. Mε τα γυμνά σε παίρνει πάντως, ειδικά αν ανεβουν τα χιλιόμετρα.
    Μπορει να είναι έτσι.έχω 2 φίλους με cbr400rr φρέσκοφτιαχμένα που τα σκίζω,ένους αλλου φίλου το gsxr400 πριν από ένα χρόνο το έκανε ανακατασκευή .........τα ίδια ενός συναδέλφου το cb400 άστο καλύτερα.Mήπως επιδη είναι και 52 κιλά μόνο.:rotflmao:Παντός σίγουρα δεν διαφωνώ μαζί σου είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.Ολλά αυτά gsxf-gsxr-bandit-έχουν το ίδιο μοτέρ.. Με διάφορες μόνο στο karter και καμπς....Και φυσικά δεν τα συγκρίνω,απλά εννοώ οτι την βλέπουν στο δρόμο την ακούνε ψηλογνωστη και άγνωστη και το περνάνε για 750 μιας και δεν επεζαν πολλά 600 ενώ υπάρχουν και τετια.Oσο για το τιμόνι τη να σου πω,δεν την έχω δει και ρώσση αλλά φίλε ........... δεν κολονο ούτε σε 600 ούτε σε 750 να μην σου πω ούτε στα 1000.Κάθε μέρα εδώ και 3 χρόνια κάνω την διαδρομή περέα-μουδανιά και πίσω γύρω στα 45 χιλιόμετρα x2.Εχω πετηχη πολλους με z750 και οχ μωρε που τρώνε την σκόνη μου.Ιδικά στην κίνηση,και με 600rr του 2004 τον κυνηγησα και τον είχα 1 χιλιόμετρο από πίσω μου.........άμα είναι χέστης ο άλλος τη το θέλη το cbr ας πάρη καλύτερα κανα piaggio.:rotflmao:Tέλος παντός και στο ξαναλεω για να μην παρεξηγηθώ,δεν θεωρώ τον εαυτό μου και κανα τρελό τιμόνι......αυτά γινοντε καπιες φορές καπιες αλλες με περνάνε από πάνω :a29: να τα λέμε και αυτά ε:rotflmao: και ενοιτε ότι έχω συνάντηση τρελότερα τιμόνια που άσε μην τους μιλάς και πολλή.Kαταλαβενης τη εννοω

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    φορτωμα και σπίτι λοιπών
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0172.jpg‎  

  3. #48

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    σταγονα σταγονα πεφτουν οι φωτος... δωσε ρε παιδι μ υλικο να χαρουμε.


    οσο για τα περι ταχυτητας cbr rr 1000 600 z750 και τα συναφη, ε, μη τα λες και τα πιστευεις γιατι θα γινεις γραφικος. Ευτυχως δεν οδηγουν ολοι στο δρομο με την ταυτοτητα στο στομα. Κι εγω εχω περασει με το bandit μ z750 και hornet αλλα παιζει αυτοι να ταν κουλαδια ή τα μηχανακια τους να ηταν κακορυθμισμενα κακοσυντηρημενα. Τωρα το ποιος τρωει τη σκονη ποιανου σε δημοσιο δρομο ειναι λαθος επιχειρημα για το ποιος ειναι πιο γληγορος. Σε πιστα μπορει να σε περασουν ολοι, τι θα πεις εκει? Ο σαπιλας καλοπροαιρετα στα λεει και εχει πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.

    Κι εμενα τα 400αρια 4κυλ ειναι η αγαπημενη μου κατηγορια, ομως δεν ειναι και τα υπερτατα οπλα μαζικης καταστροφης. Ειναι ομως -κατ εμε- ιδανικα εργαλεια για τα ελληνικα δεδομενα.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κόψε κάτι γιατί θα σκοτώσω όλο το λεωφορείο....

    Έχοντας το μηχανάκι για 3 χρόνια σαν κύριο μεταφορικό μέσο και με άπειρα ταξίδια στο εσωτερικό έχω να καταθέσω τα παρακάτω:

    Ο σκελετός είναι τόσο στιβαρός και τόσο "υπεράνω" της δύναμης που έχει να διαχειριστεί (έχει σχεδιαστεί για το 600 αλουμινίου στο GSXR, σιδερένιος στο GSXF κατηγορία δηλ. που παίζει στις πίστες με τα 1000), που αν μάθεις να οδηγείς το μηχανάκι "με τη φόρα" συμβαίνουν όντως πολλά τραγελαφικά σε ανώτερες μοτοσυκλέτες-ιπποδυνάμεις και κερδίζει σε σημεία που η οδήγηση σε νορμάλ μηχανάκια επιτάσσει λογικότερους χειρισμούς.

    Γνωρίζοντας π.χ. οτι με την καμία δεν θα κουνήσει στην έξοδο της στροφής όσο γκάζι κι αν του δώσεις, έχεις ήδη αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα στις εξόδους και μένουν να σε κοιτάνε χαζεύοντας. Λόγω του μεγάλου βάρους για την ιπποδύναμη και τα κυβικά έχει τέτοια ευστάθεια στις ευθείες ακόμα και με αέρα, που τα 200 χωρίς χέρια είναι για τα άλλα 400άρια όνειρο απατηλό.

    Εκεί που καταλαβαίνεις τη διαφορά είναι η ευελιξία που του λείπει αλλά και η δύναμη χαμηλά και με μικρές ταχύτητες. Χαρακτηριστικό είναι ότι με ένα VFR ας πούμε μπορείς να σπινάρεις από μεσαίες για πλάκα, εδώ αν δεν ξεπεράσεις τις 11.000 σ.α.λ με 1η ο πίσω τροχός αρνείται πεισματικά να μειώσει την πρόσφυσή του με το έδαφος....

    Για να γίνω πιο κατανοητός είναι σαν να τρέχεις ένα SUV 2500cc με ένα sedan με τον ίδιο κινητήρα.
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 19/03/2014 στις 00:15.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    σταγονα σταγονα πεφτουν οι φωτος... δωσε ρε παιδι μ υλικο να χαρουμε.


    οσο για τα περι ταχυτητας cbr rr 1000 600 z750 και τα συναφη, ε, μη τα λες και τα πιστευεις γιατι θα γινεις γραφικος. Ευτυχως δεν οδηγουν ολοι στο δρομο με την ταυτοτητα στο στομα. Κι εγω εχω περασει με το bandit μ z750 και hornet αλλα παιζει αυτοι να ταν κουλαδια ή τα μηχανακια τους να ηταν κακορυθμισμενα κακοσυντηρημενα. Τωρα το ποιος τρωει τη σκονη ποιανου σε δημοσιο δρομο ειναι λαθος επιχειρημα για το ποιος ειναι πιο γληγορος. Σε πιστα μπορει να σε περασουν ολοι, τι θα πεις εκει? Ο σαπιλας καλοπροαιρετα στα λεει και εχει πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.

    Κι εμενα τα 400αρια 4κυλ ειναι η αγαπημενη μου κατηγορια, ομως δεν ειναι και τα υπερτατα οπλα μαζικης καταστροφης. Ειναι ομως -κατ εμε- ιδανικα εργαλεια για τα ελληνικα δεδομενα.
    ναι μαζί σου ακριβώς το ίδιο πράγμα λέω και εγώ.δεν παιζη ρόλο τη καβάλας αλλα πως το καβάλας
    Τελευταία τροποποίηση από psydealer; 19/03/2014 στις 08:29.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Έχοντας το μηχανάκι για 3 χρόνια σαν κύριο μεταφορικό μέσο και με άπειρα ταξίδια στο εσωτερικό έχω να καταθέσω τα παρακάτω:

    Ο σκελετός είναι τόσο στιβαρός και τόσο "υπεράνω" της δύναμης που έχει να διαχειριστεί (έχει σχεδιαστεί για το 600 αλουμινίου στο GSXR, σιδερένιος στο GSXF κατηγορία δηλ. που παίζει στις πίστες με τα 1000), που αν μάθεις να οδηγείς το μηχανάκι "με τη φόρα" συμβαίνουν όντως πολλά τραγελαφικά σε ανώτερες μοτοσυκλέτες-ιπποδυνάμεις και κερδίζει σε σημεία που η οδήγηση σε νορμάλ μηχανάκια επιτάσσει λογικότερους χειρισμούς.

    Γνωρίζοντας π.χ. οτι με την καμία δεν θα κουνήσει στην έξοδο της στροφής όσο γκάζι κι αν του δώσεις, έχεις ήδη αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα στις εξόδους και μένουν να σε κοιτάνε χαζεύοντας. Λόγω του μεγάλου βάρους για την ιπποδύναμη και τα κυβικά έχει τέτοια ευστάθεια στις ευθείες ακόμα και με αέρα, που τα 200 χωρίς χέρια είναι για τα άλλα 400άρια όνειρο απατηλό.

    Εκεί που καταλαβαίνεις τη διαφορά είναι η ευελιξία που του λείπει αλλά και η δύναμη χαμηλά και με μικρές ταχύτητες. Χαρακτηριστικό είναι ότι με ένα VFR ας πούμε μπορείς να σπινάρεις από μεσαίες για πλάκα, εδώ αν δεν ξεπεράσεις τις 11.000 σ.α.λ με 1η ο πίσω τροχός αρνείται πεισματικά να μειώσει την πρόσφυσή του με το έδαφος....

    Για να γίνω πιο κατανοητός είναι σαν να τρέχεις ένα SUV 2500cc με ένα sedan με τον ίδιο κινητήρα.
    έτσι το μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι σε μένα από 5.000-5.500 με 2-3 μάνες το δίνωόχι δεν έχω παράπονο και στις μεσαίες ωραία δουλεύει παιχνιδι.αλλά όπως τα λες στιβαρό πέστο βάρη?μαούνα?κουρσούμι?παντός σου δίνη εστηση στιβαρότητας και το πας μ τα γόνατα κάτω

  8. #53

    Question

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psydealer Προβολή μηνύματος
    έτσι το μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι σε μένα από 5.000-5.500 με 2-3 μάνες το δίνωόχι δεν έχω παράπονο και στις μεσαίες ωραία δουλεύει παιχνιδι.αλλά όπως τα λες στιβαρό πέστο βάρη?μαούνα?κουρσούμι?παντός σου δίνη εστηση στιβαρότητας και το πας μ τα γόνατα κάτω
    Επειδη εχω αγνωστες λεξεις, οι μανες και το κουρσουμι τι εινααι;;;;

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Επειδη εχω αγνωστες λεξεις, οι μανες και το κουρσουμι τι εινααι;;;;
    sori μόλις ξύπνησα και δεν έχει ανοιξη καλά το μάτι ακόμα.Mάνες ενοοουμε ότι βρίσκη το τιμόνι δεξιά αριστερά στα στοπ του καθώς το κάνεις μπάντες.Για το κουρσούμι είναι κάτι το πολλή βάρη!!!

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171

    εδώ πλέον έχει μπει το νέο μοτέρ από bandit κουτί μιας και είναι ολόιδια,το μόνο που θέλει είναι να βάλης το κάρτερ του gsxf γιατί το bandit βρίσκη πάνω στην πολαπλη.μικρή διάφορα αλλά......στις δοκιμές βεβαια στην ρυθμιση είμαστε εδώ

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171

    και μια και λέμε για μοτέρ και σκελετούς

    Χριστουγεννα ήταν όταν με πήρε ο φίλος και μου είπε 'βρήκα μοτέρ αστέρι τρέχα'..........
    Οταν άνοιξα το μοτέρ μου το παλιό να μεταγγισω το κάρτερ το ελίσα όλο από περιέργια,περιτο να πω πως είταν σε μια λογική κατάσταση
    Μελανιασμένα μεταλλα γδαρμένα με ανοχές,βαλβίδες ετιμες να με αποχαιρετήσουν.....λογιακά όλα αυτά πιστεύω
    τώρα στο νέο μοτέρ μόνο από κάτω το είδα αλλά έστω και από τα λίγα που είδαμε από κάτω είταν πένα κυριολεκτικά καινούργιο,ξανθά λάδια το φίλτρο λαδιού καινούργιο θα μου πεις αλαγμένο σιγά όπως και το λάδι,όμως γενικά το έβλεπες και το καταλαβενες ότι αυτό το μοτέρ δεν έχει πάνω από 25.000-30.000 χιλιόμετρα χωρίς υπερβολή και αυτό μου το ειπε και ο μηχανικός μου.Σημειωτέων ότι ο μηχανικός μου είναι αδερφικός φίλος μαζί μεγαλώσαμε και δεν τα λέω αυτά για να φανό ότι έβαλα το τελιο μοτέρ και τετια ο καιρός θα το διξη εξάλου.:ZZZ: Παντός καμία σχέση με το παλιό,περισοτερη συμπίεση και γενικά στρωτό δούλεμα το καταλαβενης άμεσος.Επίσης μπήκε αμορτισέρ πίσω από gsxr το ίδιο είναι και ανακατασκευασα και της μπουκάλες,τσιμούχες-λάδια και τα λιπα.Ομως έκανα :a31: με το PC και δεν έχω καπιες φωτο.Εδώ εμαστε πλέον με αλλαγμένο μοτέρ πολαπλη και καζανάκι αμορτισέρ μπρος πίσω και ρεζερβουάρ αφού το παλιό είταν σάπιο και συνεχίζουμε από εδώ.....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0013.jpg‎  

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Επισης βάφτηκαν ο σκελετός και η πολλαπλη με μαυρο ματ πυρίμαχο για να αντέξη,σημαζευτηκαν ολα τα ηλεκρολογικά,καθαρίστηκε σκολαστικά μπήκαν σινεμπλόκ και τέλος να αναφέρω οτι μετα απο τρεις μηνες λειτουργιας ρυθμιστηκαν βαλβίδες και αλλαχτηκαν λάδια-φίλτρο....παραφλού-μπουζια-υγρά φρένων και τακάκια τα είχαμε κάνει όταν αλλαξαμε το μοτερ.Και τωρα η στιγμης του κοστος ος στιγμης.......
    Εχουμε και λεμε
    μοτερ αγορα με χαρτια αν και δεν χρειαζονται και τοσο κτεο περνανε κανονικα αφου ο τυπος μοτερ ειναι ιδιος κ707-xxxxxxxxxxx αλλα καλο ειναι να τα εχουμε ετσι
    200€
    138€ τα αναλωσιμα μαζί με τακάκια-σινεμπλοκ κτλ
    40€ ρεζερβουάρ
    40€ αμορτισερ πισω
    30€ τα μπροστα
    την πολλαπλη μου την έκαναν δώρο
    και κάτι ντίζες συμπλέκτη δεν θυμαμε καλα δεκάρικο κάτι τετοιο
    για περαστικά δεν θα σας πω είναι εντελώς φιλική τιμή η μαλον θα σας πω σιγά 100 ευρουκια ΜΟΝΟ but only for me these!!!
    πιο πολλα εδωσα να το βαψω:rotflmao:
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0012.jpg‎  

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    και μετα απο 3 μηνες λειτουργιας ηρθε η να το βάψουμε
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0009.jpg‎  

  14. #59

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της psydealer
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    171
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0010.jpg‎  

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ανακατασκευή πλαστικών africaνας XRV 750 1995
    από divemaster77 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2013, 11:14
  2. gsxf400
    από dkmusic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2006, 16:29
  3. Ντίζα συμπλέκτη σε ΧΤ600Ε 1995
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF