Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 78

Θέμα: Σημάδια και στροφές.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    Να ρωτήσω κάτι κι εγώ.Αυτά που λέτε προφανώς δεν εφαρμόζονται σε περίπτωση που πρέπει να μείνεις στη λωρίδα σου ή κάνω λάθος?

  2. #32
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι κι εγώ.Αυτά που λέτε προφανώς δεν εφαρμόζονται σε περίπτωση που πρέπει να μείνεις στη λωρίδα σου ή κάνω λάθος?
    Για να μεινεις στη λωριδα σου εφαρμοζονται

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι κι εγώ.Αυτά που λέτε προφανώς δεν εφαρμόζονται σε περίπτωση που πρέπει να μείνεις στη λωρίδα σου ή κάνω λάθος?
    Αντί να χρησιμοποιήσεις ολόκληρο το δρόμο, χρησιμοποιείς τις γραμμές της λωρίδας σου. Ακριβώς η ίδια λογική είναι, απλά σε μικρότερο χώρο. Δε χρειάζεται να βγεις στο αντίθετο ρεύμα, αλλά χρησιμοποιείς τη διπλή (ή μονή) διαχωριστική ως όριο.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    Οκ ευχαριστώ...
    Σε περίπτωση που έχεις ανοιχτές στροφές με καλή κλίση που όμως έχουνε μεγάλη διάρκεια ισχύουν τα ίδια πράματα? Όπως ας πούμε η στροφή της κατεχάκη κάτω από την γέφυρα της αττικής οδού.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ένας από τους λόγους που μπαίνεις βαθιά στη στροφή, πριν αρχίσεις να πλαγιάζεις, είναι για να έχεις καλύτερη ορατότητα της εξόδου.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ένας από τους λόγους που μπαίνεις βαθιά στη στροφή, πριν αρχίσεις να πλαγιάζεις, είναι για να έχεις καλύτερη ορατότητα της εξόδου.
    Nαι αλλα περιοριζει τις ταχυτητες σου.Εμενα προσωπικα με βρισκει συμφωνο αυτο,οπως και η αποψη του nicksior λιγο πιο πριν.
    Βλεπω φιλαρακια να μπαινουνε σε τυφλες στροφες οπως θα μπαινανε στις καθαρες,και μου ερχετε να τους σπασω το κεφαλι.
    Τελικα καταληγω να μενω μονος μου πισω και να απολαμβανω τις διαδρομες σε πιο χαλαρους ρυθμους.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Nαι αλλα περιοριζει τις ταχυτητες σου.Εμενα προσωπικα με βρισκει συμφωνο αυτο,οπως και η αποψη του nicksior λιγο πιο πριν.
    Βλεπω φιλαρακια να μπαινουνε σε τυφλες στροφες οπως θα μπαινανε στις καθαρες,και μου ερχετε να τους σπασω το κεφαλι.
    Τελικα καταληγω να μενω μονος μου πισω και να απολαμβανω τις διαδρομες σε πιο χαλαρους ρυθμους.
    Δεν περιορίζει τις ταχύτητές σου, κάνεις λάθος. Αυτό που λέμε είναι το γνωστό αργή είσοδος γρήγορη έξοδος. Βέβαια για να το κάνεις πρέπει να ξέρεις ή να μπορείς να διαβάσεις την στροφή! Σωστά, σε στροφή που δεν την ξέρουμε κρατάμε πάντα μία πισινή...

  8. #38
    Η πλάκα έιναι ότι αν πηγαίνουμε με τα όρια ταχύτητας μια χαρά βγαίνουν όλες οι στοφές από όπου και αν στρίψεις

    Αν και έχω πια συνηθίσει να στρίβω αργότερα έχοντας μπει πιο βαθιά στην στροφή πρώτα και να ισιώνω την τροχιά μου, το που έχει λακούβα στην είσοδο, χαλίκια στην έξοδο και μπάρμπα με αγροτικό ενδιάμεσα είναι αυτό που καθορίζει πιο πολύ την τροχιά μου. Γιαυτό και η ταχύτητα θα είναι πάντα τέτοια που θα επιτρέπει διορθώσεις και στη μέση της στροφής και όχι τέτοια που αν δεν πάρω το ιδανικό turn-in point και την ιδανική τροχιά θα βρεθώ στο άλλο ρεύμα η στην μπαριέρα. Μετά χρειάζεσαι πίστα όχι δημόσιο δρόμο.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ένας από τους λόγους που μπαίνεις βαθιά στη στροφή, πριν αρχίσεις να πλαγιάζεις, είναι για να έχεις καλύτερη ορατότητα της εξόδου.
    συμφωνώντας, επισημαίνω το αυτονόητο,
    Όταν φτάσουμε να βλέπουμε το σημείο εξόδου, (δλδ το σημείο που, τελειώνοντας την διαδικασία του στριβειν. θα σηκώσουμε όρθια την μηχανή μας) τοτε αφήνουμε το φρένο και εφαρμόζοντας το γυροσκοπικό. ρίχνουμε την μηχανή.

  10. #40
    Κι αυτό, ωραίο θέμα!
    Να γίνει sticky;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Η δική μου λογική και προσέγγιση στο θέμα "οδήγηση" έχει να κάνει πρώτα με την αναγνώριση του αποτελέσματος, κατόπιν στην παραδοχή της αιτίας και προσδιορισμό του σωστού, και τέλος, με την εκπαίδευση στην τεχνική.
    Τελικά, αυτό το "τρίπτυχο" (τι συμβαίνει - ποια είναι η αιτία - τι μπορώ να κάνω), έχει ισχύ παντού!
    (αν το εφαρμόζαμε και στα..."κοινά", θα είχαμε γλιτώσει πολλά...)


    Εάν ακολουθήσουμε κάποιους αυτονόητους (?) κανόνες, μια χαρά εφαρμόζονται αυτά που αναφέρει ο Δημήτρης (Bladerunner).
    Ποιοι είναι αυτοί; Οι τρεις βασικοί κατά τη γνώμη μου είναι οι εξής:
    - Καλή στήριξη του σώματος με τα πόδια, ώστε τα χέρια στο τιμόνι (ή στα κλιπόν) να είναι χαΛΛΛαρά!
    - Στη στροφή, το βλέμμα στο vanishing point και όχι μπροστά από τη...ρόδα!
    - Εφαρμογή (συνειδητά) του ανάποδου τιμονιού!

    Ξέρω-ξέρω...είναι όλα γνωστά και μη εξαιρετέα...και για αυτό δεν τα εφαρμόζουμε...
    "Και να, αδερφέ μου, που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα, ήσυχα, ήσυχα κι απλά"

  11. #41
    Εχω μια απορία μάγκες Η πιεση στο grip γίνεται μέχρι την έξοδο της στροφής ή πιέζω αρχικά μια φορα και μετα χαλαρωνω χερια ;

  12. #42
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billydurex Προβολή μηνύματος
    Εχω μια απορία μάγκες Η πιεση στο grip γίνεται μέχρι την έξοδο της στροφής ή πιέζω αρχικά μια φορα και μετα χαλαρωνω χερια ;
    Πιέζω, παίρνει κλίση το μηχανάκι, χαλαρώνω χέρια.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billydurex Προβολή μηνύματος
    Εχω μια απορία μάγκες Η πιεση στο grip γίνεται μέχρι την έξοδο της στροφής ή πιέζω αρχικά μια φορα και μετα χαλαρωνω χερια ;
    Διευκρινίζω ένα στοιχείο: στην πραγματικότητα, τα χέρια (πρέπει να) είναι πάντα χαλαρά!
    Η πίεση στο grip αποτελεί, επί της ουσίας, μόνο ένα σπρώξιμο. Τα χέρια εξακολουθούν να μην πιέζουν τΑ grip.

    Επίσης, εάν μέσα στη στροφή πιέσουμε ένα grip, εξυπακούεται πως πάλι θα μεταβάλουμε την κατάσταση της μοτοσικλέτας.
    Για παράδειγμα, σε μία δεξιά στροφή:
    - αρχικά πιέζουμε το δεξί γκριπ, κατόπιν παίρνει την τροχιά της η μοτοσικλέτα - με το τιμόνι να ακολουθεί, πλέον, την τροχιά (και όχι ανάποδα, όπως αρχικά)
    - εάν μέσα στη στροφή ξαναπιέσουμε το δεξί γκριπ, η μοτοσικλέτα θα στρίψει κι άλλο προς τα δεξιά (παίρνοντας επιπλέον κλίση) - κάτι που χρειάζεται όταν η στροφή είναι πιο κλειστή από όσο αρχικά νομίζαμε (προσοχή στην ταχύτητα, βέβαια!)
    - εάν πιέσουμε το αριστερό γκριπ, η μοτοσικλέτα θα σηκωθεί και θα ανοίξει την τροχιά της.

    Οπότε, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις!
    "Και να, αδερφέ μου, που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα, ήσυχα, ήσυχα κι απλά"

  14. #44
    Ok κατανοηθεί guys....Αντε στην πραξη να δούμε μεχρι να μας γίνει βίωμα :ρ
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Και για να μην ανοιγω αλλο θεμα.


    Μπαινουμε στην στροφη.Το ποδι μας οταν ειναι κολλημενο στην μηχανη η οταν "κοιταει" προς τη μερια της στροφης,μας βοηθαει περισσοτερο,στο να δωσουμε καλυτερη κλιση στη μηχανη?

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναρτήσεις και Στροφές
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2017, 10:16
  2. σκεφτομαι στροφές και μπάνιο!
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 11:34
  3. aprilia 125 rs και στροφες
    από Real God στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 11:29
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 10:39
  5. Στροφές και απόσβεση επαναφοράς
    από harlek στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 11:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF