Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Σημάδια και στροφές.

  1. #1

    Σημάδια και στροφές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	turningpoint.png 
Προβολές:	730 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	311855Όταν πλησιάζουμε μια στροφή πώς ξέρουμε πού πρέπει να ξεκινήσουμε το πλάγιασμα; Τι είναι αυτό που μας ορίζει το σημείο εισόδου; Συνήθως, και ειδικά σε νέους αναβάτες, το άγχος για τις στροφές γενικότερα και κατ' επέκταση η ανυπομονησία να ξεμπερδεύουμε πιο γρήγορα με δαύτες, μας ωθεί να δώσουμε κλίση στο μηχανάκι αρκετά πιο νωρίς από το ιδανικό.
    Όταν "κλεινόμαστε" από νωρίς στη στροφή, είμαστε περισσότερη ώρα πλαγιασμένοι από ότι θα είχαμε αν στρίβαμε λίγο βαθύτερα. Επίσης, στρίβοντας πιο νωρίς, κατά την έξοδο θα βρεθούμε αρκετά πιο ανοικτά από ότι θα θέλαμε. Ίσως να χρειαστεί να πατήσουμε και στο αντίθετο ρεύμα!
    Αναγνωρίζετε κάτι από τα παραπάνω; Έχετε πασχίσει να κρατήσετε το μηχανάκι στο ρεύμα σας κατά την έξοδο κάποιας στροφής; Στρίβοντας λίγο βαθύτερα, έχουμε καλύτερη οπτική της στροφής, δε χρειάζεται να είμαστε για πολύ ώρα σε μεγάλη κλίση και η έξοδος θα είναι πιο "μέσα".

    Στην επόμενη βόλτα, δοκιμάστε να βάζετε σημάδια στις στροφές. Καθώς πλησιάζετε τη στροφή ορίστε ένα σημείο εισόδου που πιστεύετε ότι θα σας βολέψει. Μια ταμπέλα, ένα μπάλωμα, ένα δέντρο, ένα εκκλησάκι, οτιδήποτε που μπορείτε να εντοπίσετε. Καθώς πλησιάζετε το σημάδι σας, αν κρίνετε ότι τελικά δε σας βολεύει διότι πάλι θα στρίψετε πολύ νωρίς, αγνοήστε το και στρίψτε πιο μετά. Αν πάλι, κρίνετε ότι το παρακάνατε και δεν θα προλάβετε να πλαγιάσετε έγκαιρα, στρίψτε πιο νωρίς.
    Δεν πειράζει αν στην αρχή δυσκολεύεστε να βρείτε με την πρώτη το "σωστό" σημείο. Το θέμα είναι να υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς που να το ορίζετε εσείς και όχι ο φόβος και το άγχος. Κατά κανόνα, το σημείο εισόδου που θα επιλέξετε συνειδητά, θα είναι πιο κοντά στο ιδανικό από αυτό που θα επιλέγατε ασυνείδητα.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Χμ.... έχω μια ρημάδα δεξιά κατηφορική με αρνητική κλίση που κάθε, μα κάθε μέρα με τρομοκρατεί. Θα το δοκιμάσω εκεί
    να δω τι θα καταφέρω (αν δε σκοτωθώ )

    Πολύ ωραίο θέμα blade, πολύ ωραίο

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	turningpoint.png 
Προβολές:	730 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	311855 Αν πάλι, κρίνετε ότι το παρακάνατε και δεν θα προλάβετε να πλαγιάσετε έγκαιρα, στρίψτε πιο νωρίς.
    Ομολογώ οτι το ΄χασα λίγο...
    Αν το παράκανα, σημαίνει οτι τα σημάδια μου είναι πολύυυυυ βαθιά και δεν στρίβω πλέον. Πως θα στρίψω " πιο νωρίς", όταν είναι ήδη "πολύ αργά" ?

    ΥΓ. Χωρίς να χρησιμοποιήσω την μέθοδο της υπογραφής™ μου, εννοείται...





    ™dimdoc
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    όλα αυτά ισχύουν σε οριακό στρίψιμο, ή χαλαρή οδήγηση...?

    γιατί αν υποθέσουμε πως στο σχήμα παρακάτω διαγράφεται η ιδανική γραμμή και πάμε με τα οριακά χιλιόμετρα που μπορεί να συγχωρέσει η στροφή, τότε η επιλογή του να στρίψεις πιο βαθειά στη στροφή θα σε βγάλει εξω... ενώ πιο νωρίς αν ρίξουμε κλίση στο μηχανάκι, θα μας φέρει πολύ μέσα στη στροφή με αποτέλεσμα να πρέπει να ξανασηκώσεις και να το ξαναρίξεις βγαίνοντας πάλι προς τα έξω, ή πέφτοντας σε φρένα και χάνοντας ταχύτητα...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wolffrice19990101.jpg 
Προβολές:	715 
Μέγεθος:	13,7 KB 
ID:	311856

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Έτσι στρίβουν τα αυτοκίνητα :P
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ένα "rule of thumb" που έχω βρει προσωπικά πως με βολεύει και προσπαθώ να εφαρμόζω, είναι να βάζω ως σημάδι την τομή της καθέτου της πορείας κίνησής μου με τη νοητή άκρη του οδοστρώματος.

    Κι επειδή ούτε εγώ θα καταλάβαινα τι έγραψα το βάζω σε σχέδιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture1.jpg 
Προβολές:	718 
Μέγεθος:	33,3 KB 
ID:	311858

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Χμ.... έχω μια ρημάδα δεξιά κατηφορική με αρνητική κλίση που κάθε, μα κάθε μέρα με τρομοκρατεί. Θα το δοκιμάσω εκεί
    να δω τι θα καταφέρω (αν δε σκοτωθώ )

    Πολύ ωραίο θέμα blade, πολύ ωραίο
    Τι ωρα θα περασεις?
    Να εχουμε ετοιμο ασθενοφορο και τα μμε

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ομολογώ οτι το ΄χασα λίγο...
    Αν το παράκανα, σημαίνει οτι τα σημάδια μου είναι πολύυυυυ βαθιά και δεν στρίβω πλέον. Πως θα στρίψω " πιο νωρίς", όταν είναι ήδη "πολύ αργά" ?
    Καθώς πλησιάζεις το σημάδι σου, και πριν φτάσεις σε αυτό, μπορεί να αντιληφθείς ότι είναι πιο βαθιά από ότι πίστευες αρχικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    όλα αυτά ισχύουν σε οριακό στρίψιμο, ή χαλαρή οδήγηση...?
    Είτε χαλαρά πάμε είτε οριακά, ...κάπου πρέπει να στρίψουμε! Οπότε, ναι, παντού έχει εφαρμογή. Μάλιστα, όσο πιο χαλαρά πάμε τόσο πιο εύκολα μπορούμε να εξασκηθούμε. Ο λόγος ευνόητος: Περισσότερος χρόνος!
    Βέβαια, όσο πιο οριακά πάμε, τόσο μεγεθύνονται τα λάθη και οι κακές επιλογές.
    Think faster than you ride

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    η επιλογή του να στρίψεις πιο βαθειά στη στροφή θα σε βγάλει εξω...
    Τώρα το πρόσεξα...

    Αυτό που έγραψα είναι να στρίβουμε συνειδητά. "Κατά κανόνα, το σημείο εισόδου που θα επιλέξετε συνειδητά, θα είναι πιο κοντά στο ιδανικό από αυτό που θα επιλέγατε ασυνείδητα."


    Think faster than you ride

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Τώρα το πρόσεξα...

    Αυτό που έγραψα είναι να στρίβουμε συνειδητά. "Κατά κανόνα, το σημείο εισόδου που θα επιλέξετε συνειδητά, θα είναι πιο κοντά στο ιδανικό από αυτό που θα επιλέγατε ασυνείδητα."



    οπότε επιστρέφουμε στο all time classic σκέψου πριν πράξεις... ή σκέψου πριν στρίψεις...!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	turningpoint.png 
Προβολές:	730 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	311855Στην επόμενη βόλτα, δοκιμάστε να βάζετε σημάδια στις στροφές. Καθώς πλησιάζετε τη στροφή ορίστε ένα σημείο εισόδου που πιστεύετε ότι θα σας βολέψει. Μια ταμπέλα, ένα μπάλωμα, ένα δέντρο, ένα εκκλησάκι, οτιδήποτε που μπορείτε να εντοπίσετε. Καθώς πλησιάζετε το σημάδι σας, αν κρίνετε ότι τελικά δε σας βολεύει διότι πάλι θα στρίψετε πολύ νωρίς, αγνοήστε το και στρίψτε πιο μετά. Αν πάλι, κρίνετε ότι το παρακάνατε και δεν θα προλάβετε να πλαγιάσετε έγκαιρα, στρίψτε πιο νωρίς.
    Δεν πειράζει αν στην αρχή δυσκολεύεστε να βρείτε με την πρώτη το "σωστό" σημείο. Το θέμα είναι να υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς που να το ορίζετε εσείς και όχι ο φόβος και το άγχος. Κατά κανόνα, το σημείο εισόδου που θα επιλέξετε συνειδητά, θα είναι πιο κοντά στο ιδανικό από αυτό που θα επιλέγατε ασυνείδητα.
    και για να δείτε πώς θα το πετύχετε το σωστό σημείο, μην πάτε τάπα, δοκιμάστε με πιο λίγα χιλιόμετρα και απλά αλλάζετε το σημείο προκειμένου ψύχραιμα (και ανώδυνα) να διαπιστώσετε πότε η στροφή βγήκε πιο ξεκούραστα, πιο άνετα και με λιγότερο αγχος....

    η γενικότερη αίσθηση και η μελέτη των κινήσεων σου και της συμπεριφοράς της μοτό, μπορεί να γίνει καλύτερα όταν δεν είσαι στα όρια....

  12. #12
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    αυτό που δε καταλαβαίνουν οι «δάσκαλοι», «παλιοί», «πιο έμπειροι από αυτούς που λαμβάνουν τη πληροφορία» σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα είναι οτι το βασικό πρόβλημα δεν είναι ο γενικότερος φόβος που διέπει τον κόσμο πριν από τη στροφή, ο οποίος κάνει τους απλούς αναβάτες να κάνουν λάθη, αλλά συγκεκριμένα θέματα που έχει να κάνει με την εμπειρία του χειρισμού της ίδιας της μοτοσυκλέτας.

    πριν εξηγήσω, βάζοντας κιόλας μια επικεφαλίδα στα ακόλουθα :

    «Δε φταίει ο φόβος της στροφής που δε στρίβουν κάποιοι πιο βαθιά αλλά η αδυναμία, έλλειψη εμπειρίας να κάνουν στη μηχανή πράγματα τα οποία θα τους δώσει την αυτοπεποίθηση να στρίψουν πιο βαθιά».

    έτσι όπως το θέτουν πάντα οι «δάσκαλοι», «παλιοί», «πιο έμπειροι από αυτούς που λαμβάνουν τη πληροφορία» είναι σαν να λένε ότι όλα καλά απλά στρίψε πιο βαθιά. ότι κάνεις τώρα αμα το κάνεις και πιο βαθιά θα είναι καλύτερα.

    Το πιο βαθιά είναι πιο ασφαλές για κάποιον που μπορεί να όμως να διαχειριστεί και κάποια άλλα πολύ βασικά πράγματα τα οποία όμως για αυτόν που μαθαίνει δεν είναι και τόσο απλά.

    εγώ κατάφερα να στρίψω πιο βαθιά από ότι έστριβα στο παρελθόν (εννοώ πιο βαθύ σημείο δικό μου, το δικό σου blade το σημείο προφανώς και είναι πολύ πιο βαθιά ακόμα) όχι γιατι κάποια στιγμή κονταροχτυπήθηκα με τους φόβους μου και τους πλάκωσα στη σφαλιάρες. Η διαδικασία δεν προέκυψε από ψυχολογική εσωτερική μάχη αλλά από την καλύτερη ικανότητα μου κάποια στιγμή να διαχειριστώ τα άλλα βασικά πράγματα:

    1. απότομη και πιο βίαια αλλαγή κατεύθυνσης

    δεδομένης της ίδιας ταχύτητας με το να στρίψω πιο βαθιά πρέπει να είμαι και θέση να πραγματοποιήσω την αλλαγή κατεύθυνσης σε πιο συγκεκριμένους και πιο απόλυτους ρυθμούς. κοινώς «με μια κίνηση», πιο κοινώς «μια κάτω».

    2. δυνατότητα διαχείρισης μεγαλύτερων κλίσεων από ότι στο παρελθόν (προσοχή δεν υπαινίσσομαι ότι με το να στρίψεις πιο βαθιά σημαίνει ότι πλαγιάζω περισσότερο)

    όταν κατάφερα να αισθάνομαι πιο άνετα σε μεγαλύτερες κλίσεις, μπορούσα να διαχειριστώ ψυχολογικά καλύτερα τις στροφές. λιγο πιο απλά. εάν προηγουμένως το τέρμα μου ήταν οι 10 μοίρες σε μια κανονική στροφή χωρίς να κυνηγάω θα έστριβα με 5 όταν κατάφερα να στρίψω τέρμα με 12 μπορούσα πλέον κανονικά να στρίψω με 6, οπότε η ψυχολογία μου ανέβηκε και κατέφερα να στρίψω ένα μέτρο πιο βαθιά. δεν είχε να κάνει με το πόσο έστριβα, αλλα με την αίσθηση ότι άμα δε πάει κάτι καλά με τη κλίση της εξόδου, μπορώ πάντα να το στρίψω περισσότερο.

    αν κάνεις το αρχάριο να μη φοβάται να στρίψει με μεγαλύτερες κλίσεις σε πιο γρήγορους και απότομους ρυθμούς θα τον κάνεις να στρίψει πιο βαθιά. μέχρι τότε θα τον έχεις να αισθάνεται ότι κάνει κάτι λάθος λέγοντας του ότι δε πειράζει, στρίψε πιο βαθιά και θα τα πάς καλύτερα.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ένα "rule of thumb" που έχω βρει προσωπικά πως με βολεύει και προσπαθώ να εφαρμόζω, είναι να βάζω ως σημάδι την τομή της καθέτου της πορείας κίνησής μου με τη νοητή άκρη του οδοστρώματος.

    Κι επειδή ούτε εγώ θα καταλάβαινα τι έγραψα το βάζω σε σχέδιο.
    Επειδή εγώ είμαι στόκος, τι σημαίνει ο κόκκινος κύκλος;

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Το σημείο που πρέπει να πλαγιάσεις τη μοτοσυκλέτα.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το σημείο που πρέπει να πλαγιάσεις τη μοτοσυκλέτα.

    Ααααα, ήταν τόσο προφανές που νόμιζα ότι κάτι άλλο έπαιζε.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναρτήσεις και Στροφές
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2017, 10:16
  2. σκεφτομαι στροφές και μπάνιο!
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 11:34
  3. aprilia 125 rs και στροφες
    από Real God στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 11:29
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 10:39
  5. Στροφές και απόσβεση επαναφοράς
    από harlek στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 11:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF