Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: HJC/ IS-17 η Nolan/ N-86

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    22
    Ανάμεσα σε αυτα τα 2 κρανη ημουν κ εγω, τελικα αγόρασα αγορασα το Ν86 τα Χριστουγεννα και σας λεω εντυπωσεις απο τη χρήση 5 μηνων.
    Η εσωτερικη επένδυση είναι πολυ ικανοποιητικη, ωραιο υφασμα, δεν εχει ζέστες ακομη αλλα δεν πιστευω να με ιδρωνει οπως το παλιο μου, είναι αρκετα σφιχτο σε ολα τα σημεια επαφης του κεφαλιου μου, μαγουλα κλπ και αυτο το κανει να μου φαινεται ελαφρυτερο, σε σχεση με το προηγουμενο παλι Airoh το οποιο ριχνει ολο το βαρος του στο επανω μερος του κεφαλιου μου. Αυτο που λετε για το πινλοκ, οντως εχω παρατηρησει καποια ειδωλα τη νυχτα αλλα δεν με εχει ενοχλησει ποτε, ισα ισα με εχει καταβολεψει που δεν θολωνει. Το αρνητικο τωρα, ειναι η εσωτερικη φιμε ζελατινα. Οδηγω παπι και Versys, οποτε η θεση οδηγησης ειναι ορθια, η ζελατινα δεν κατεβαινει αρκετα χαμηλα, με αποτελεσμα να μου καλυπτει το μισο δρομο και φυσικα ειναι πολυ ενοχλητικο, τοσο, που αν το ηξερα δεν θα το επελεγα.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18
    Καλησπέρα και από μένα.

    Είμαι νέος οδηγός, και αυτό είναι το πρώτο μου κράνος.
    Πιο πριν, μέχρι να έρθει η παραγγελία ήμουν με ένα δανεικό ARAI large (ενώ είμαι medium) φαγωμένο, κτλ, εντάξει ίσα ίσα να περάσουν 10-15 μέρες.
    Οπότε εμπειρία και συγκρίσεις είναι μηδενικές.

    Το κράνος το πήρα σχεδόν στα τυφλά, δλδ είχα καταλήξει απλώς ότι είμαι medium, και τα άλλα με βάση ότι έλεγαν reviews χαρακτηριστικά γνώμες κτλ.

    Στο πακέτο πάντως, είχε και ένα review του motorrad που ήταν 2ο πίσω από ένα άλλο (στα 20 κράνη) με μοναδικό σημείο αδυναμίας το βάρος του.

    Anyway, εμπειρία δεν έχω όπως είπαμε να σας πώ.
    Αλλά είναι αρκετά καλό. Στην αρχή τα μαγουλάκια μου ήταν πιεσμένα, αλλά 2-3 μέρες μετά έστρωσε.

    Μια δοκιμή που βγήκα στην εθνική (110-130χλμ/ω), έχω την εντυπώση πως ο αέρας ήταν πολύ δυνατός, αλλά είχα και ακατάλληλο μπουφάν που "φτερούγιζε" και επίσης έτσι και αλλιώς ήταν μέρα με πολύ πολύ αέρα (ώρες ώρες ένιωθα ότι με πίεζε να αλλάξω λωρίδα), επίσης δεν έχω κανένα άλλο σημείο αναφοράς οπότε με επιφύλαξη τα λέω όλα αυτά.
    Γενικά το έχω για την Αθήνα πάντως.

    Γενικά καλό μου φαίνεται, δεν έχω μετανιώσει. (πήρα το is-17 fluo, ναι το φωσφοριζέ :P )
    Δεν μπορώ να πω κάτι, δεν με ενοχλεί, δεν το "νιώθω" κάπου ότι παρεμβάλεται, οπότε νομίζω αυτή είναι και η αποστολή του και αυτό είναι καλό.
    Η φιμέ ζελατίνα είναι μεγάλο +.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Με την ζελατινα βλεπεις κανονικα,η σε κουραζει?

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristosdino Προβολή μηνύματος
    ... Το αρνητικο τωρα, ειναι η εσωτερικη φιμε ζελατινα. Οδηγω παπι και Versys, οποτε η θεση οδηγησης ειναι ορθια, η ζελατινα δεν κατεβαινει αρκετα χαμηλα, με αποτελεσμα να μου καλυπτει το μισο δρομο και φυσικα ειναι πολυ ενοχλητικο, τοσο, που αν το ηξερα δεν θα το επελεγα.
    Κι εγώ με όρθιο μηχανάκι είμαι, αλλά δεν με ενοχλεί σε κάτι.. η ζελατίνα τελειώνει εκεί που κοιτάω για τα όργανα οπότε κομπλέ.
    Μόλις βρω λίγο χρόνο θα βγάλω μερικές φωτό από το κράνος μετά από 7 μήνες χρήσης και θα πάω στο θέμα που έχω ανοίξει για review..

  5. #35
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.802
    http://coloriposto.gr/web/?ProductID=1562&id=9&sub=26
    Σε καλη τιμη απ' οτι φαινεται...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Με την ζελατινα βλεπεις κανονικα,η σε κουραζει?
    Δεν οδηγάω πολύ πολύ, δλδ ένα 15-20λεπτό μπρος-πίσω στην δουλειά, και μερικές φορές (5-6) που οδήγησα ίσως μια ώρα.
    Δεν έχω νιώσει να με κουράζει τίποτα, ούτε η κανονική ζελατίνα ούτε το φιμέ όταν το χρησιμοποιώ. Σημειώνω ότι οδηγώ πάντα με την ζελατίνα κλειστή. Επίσης αν μετράει δεν έχω μυωπία κτλ, δεν φοράω γυαλιά.

    Το pinlock δεν το έχω τοποθετήσει ακόμα.

    Η μηχανή μου είναι μια f650gs , για να καταλάβετε την θέση μου, οπότε οδηγάω όρθιος, και έχω μια λίγο μεγαλύτερη ζελατίνα μπροστά της. Πάντως έχω καταλάβει, πως λόγω απειρίας μερικές φορές δεν το έχω τοποθετήσει στο κεφάλι μου 100% σωστά, θέλει δλδ λίγο προσοχή το πάνω-κάτω. Χαζό θα μου πείτε, αλλά για μένα είναι όλα καινούργια ακόμα και μερικά αυτονόητα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το προβλημα για εμενα ητανε οσο ειχα το πιν λοκ.Μολις το εβγαλα ελυσα το προβλημα μου.

  8. #38
    Νέο μέλος Το avatar του/της VR46RIDER
    Εγγραφή
    29/11/2016
    Μηνύματα
    4
    Παιδες καλησπερα,αν και λιγο παλια τα σχολια σας ας επαναλθω να ρωτησω κατι.
    Εχω το is-17 εδω και 8 μηνες.Τωρα που χειμωνιασε νιωθω οτι το υποσιαγωνο ειναι μικρο με αποτελεσμα να βαζει αρκετο θα ελεγα αερα.Βεβαια με ενα περιλαιμιο ειναι οκ.Ξερει κανεις αν παιρνει αλλαγη το υποσιαγωνο με μεγαλυτερο?Σε κανα δυο μαγαζια που ρωτησα μου ειπανε δεν βγαινει μεγαλυτερο.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Το ίδιο θέμα έχω και εγώ,ειναι το μόνο αρνητικό που έχω βρεί.
    Δεν ξέρω αν κάνει από κάποιο άλλο μοντέλο.
    Με μία μπαλακλαβα πάντως είσαι κομπλε

  10. #40
    Νέο μέλος Το avatar του/της VR46RIDER
    Εγγραφή
    29/11/2016
    Μηνύματα
    4
    ακριβως αυτο ηθελα να ρωτησω τωρα φιλαρακι..Τι ποιοτητα προτεινεις βαμβακι η coolmax?

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Ότι αισθάνεσαι καλύτερα πάνω σου χωρίς να σε ενοχλεί

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Χαριζω RD 350 F 86'
    από ppaylos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2006, 10:17
  2. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 14:17
  3. Thesis Is The Best
    από tifoso4ever στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2004, 16:57
  4. The Beast Is Coming Back
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 18:12
  5. DukasII Zan is calling you
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 19:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF