Σελίδα 6 από 34 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 499

Θέμα: Ένα projectάκι για να βγεί ο χειμώνας.

  1. #76
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Το μηχανάκι που έφτιαξες είναι πραγματικά απίθανο!
    Ακόμα και χωρίς τους 'καλούς' σωλήνες το πλαίσιο είναι ωραίο με περίεργο τρόπο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #77
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το cub δεν εχει τα νουμερα στον λαιμο οπως οι μηχανες αρα ακυρο εξ'αρχης. αν τα ειχε ομως πχ σασι απο dt50 να σου κατσουν κι οι μπουκαλες κουτι, κοβεις το κοματι που θελεις το κολλας στο δικο σου πλαισιο κι εχεις ενα νομιμο dt 50 στα χαρτια αλλα οχι στην πραξη. και το pw μου εχει μια πλαισιαρα ωραια.. και δεν μπορω να το βγαλω στον δρομο... εγω αυτην την λυση θα ακολουθησω για custom cub παντως...

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Η νομιμότητα δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει ''προς το παρόν τουλάχιστον'', αφού ο σπκοπός δεν είναι η καθημερινή χρήση.
    Όπως λέει και ο φίλος MG-KTiNoS, να δουλέψει πρώτα όπως πρέπει.....!!! Πάντως το μοτέρ πήρε εμπρός αλλά πετάει λάδι απ' την εξάτμιση....
    Πάντως νούμερα από άλλο σκελετό δεν θα του τύπωνα ποτέ....:a017:
    gourouni...Στη χώρα που ζούμε οι αντίστοιχες πρωτοβουλίες, σαν του Δ.Κορρέ, τιμωρούνται.

  4. #79
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος
    Η νομιμότητα δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει ''προς το παρόν τουλάχιστον'', αφού ο σπκοπός δεν είναι η καθημερινή χρήση.
    Όπως λέει και ο φίλος MG-KTiNoS, να δουλέψει πρώτα όπως πρέπει.....!!! Πάντως το μοτέρ πήρε εμπρός αλλά πετάει λάδι απ' την εξάτμιση....
    Πάντως νούμερα από άλλο σκελετό δεν θα του τύπωνα ποτέ....:a017:
    gourouni...Στη χώρα που ζούμε οι αντίστοιχες πρωτοβουλίες, σαν του Δ.Κορρέ, τιμωρούνται.
    δεν ειπα να τυπωσεις φυσικα. ουσιαστικα να χτισεις αλλοξν σκελετο με βαση εναν ηδη υπαρχων λεω εγω. απλα το ηδη υπαρχων να ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο στον νεο..

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    δεν ειπα να τυπωσεις φυσικα. ουσιαστικα να χτισεις αλλοξν σκελετο με βαση εναν ηδη υπαρχων λεω εγω. απλα το ηδη υπαρχων να ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο στον νεο..
    Να σου πω........δεν ακούγεται άσχημο.....Έχω κρατήσει το κομμάτι απ' το πλαίσιο που είχε χτυπημένο τον αριθμό πλαισίου το lifan. Πλάκα θά'χει να γίνεται. ????

  6. #81
    Για να λυξει η αναζητηση...
    Οτι και να κανετε δεν νομιμοποιητε το μηχανακι...
    Ναι, ενδεχομενος δεν θα σε γραψει πωτε κανεις (γιατι εχει πολυ χαρτουρα και κοπο η δουλεια) αλλα νομιμο δεν θα ειναι (π.χ. αν το ψαξει η ασφαλιστικη).

  7. #82
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ναι αλλα μιας και το πιασαμε πιο γενικα το θεμα.. υπαρχει νομος στην ελλαδα που να απαγορευει τις μετατροπες σε δομικα στοιχεια του πλαισιου η στις αναρτησεις? απο την στιγμη που θα μπορει να περναει και κτεο.... ειναι στειο αληθεια να ειμαστε τοσο μπ@υρδελο αλλα αυτο που λεω ενω δεν ειναι νομιμο δεν ειναι και παρανομο..

  8. #83
    ούτε ανακατασκευή, ούτε μετατροπή.

    Αυτό είναι δημιουργία!

    ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gourouni Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα με κανένα τροπο δεν μπορείς να νομιμοποιησεις κατι τέτοιο,ούτε ο Κορρες με Το υπέροχο αυτοκίνητο δεν μπορεί...θα μπορέσουμε εμείς με 2 κιλοδοκους και πείρα μικρή?...δεν το λέω για τον φίλο προσωπικά,ούτε για κάποιον απο δω μέσα...είναι θέμα κράτους...
    Μπορείς να πάρεις έγκριση τύπου για αυτοκίνητα αλλά δεν ξέρω για μοτοσυκλέτες.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gourouni
    Εγγραφή
    06/11/2008
    Μηνύματα
    158
    Παραγγελνεις απο Γερμανία κιτ μετατροπής σκαραβεου σε μπαγκι...στο στέλνουν με τουβ ταβ ότι θες απο χαρτιά,φουλ νόμιμο και σωστό σαν μετατροπή...το πληρώνεις γύρο στα 5000€ και εντελη εδώ είναι παράνομο...τελοσπαντων,το σκισαμε το θέμα...φίλε πολυ ωραία η κατασκευή...θέλω και εγω ένα...ζηλεύω...
    fate tin skoni mou.xa!

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gourouni Προβολή μηνύματος
    Παραγγελνεις απο Γερμανία κιτ μετατροπής σκαραβεου σε μπαγκι...στο στέλνουν με τουβ ταβ ότι θες απο χαρτιά,φουλ νόμιμο και σωστό σαν μετατροπή...το πληρώνεις γύρο στα 5000€ και εντελη εδώ είναι παράνομο...τελοσπαντων,το σκισαμε το θέμα...φίλε πολυ ωραία η κατασκευή...θέλω και εγω ένα...ζηλεύω...
    Καλημέρα........Θα τηρηθεί αυστηρή σειρα προτεραιότητας.....

  12. #87
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    βαλε καμια φωτο ακομα να το καμαρωσουμε το εργαλειο!!!!

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης εξαρτημάτων για να προχωρήσω με την κατασκευή του πραγματικού πλαισίου. Εδώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

    Ψάχνω ρουλεμάν λαιμού με εσωτερική διάμετρο 25mm.
    Η εξωτερική τους διάμετρος πρέπει να είναι 45mm μιας και ο σωλήνας που διαθέτω για την κατασκευή του λαιμού έχει εσωτερική 42,3mm και εξωτερική 48,3mm.
    Τα τυποποιημένα κωνικά ρουλεμάν σε άξονα 25mm έχουν εξωτερική διάμετρο 47mm οπότε αυτό που μένει για να στηρίζει τον εξωτερικό δακτύλιο δεν επαρκεί. Άλλη επιλογή σε σωλήνα δεν γίνεται.
    Διαφορετικά πρέπει να κατασκευάσω θήκες από αλουμίνιο η inox μασίφ για να δεχτούν εσωτερικά τους δακτύλιους και να φορεθούν στον λαιμό.

    Τα φώτα σας παρακαλώ....!!!!!!

    (Θα ανεβάσω video προσεχώς. Παρ'όλο που είναι ελλιπές μόλις βάλω αλυσίδα θα προσπαθήσω να το κινήσω. Ποιός δεν θα το δοκίμαζε???????)

  14. #89
    Banned
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    [/QUOTE](Θα ανεβάσω video προσεχώς. Παρ'όλο που είναι ελλιπές μόλις βάλω αλυσίδα θα προσπαθήσω να το κινήσω. Ποιός δεν θα το δοκίμαζε???????)[/QUOTE]

    χαχαχα το τελευτεο ειδικα και ποιος δεν θα το δοκιμαζε βασικα αυτο θα περιμεναμε πως και πως

    σε ποδηλαταδικα η στα μαγαζια που εχουν τετοια ανταλακτικα δεν εχουν κυριε αλλιως εχω βρει εγω στο ebay αλλα ειναι ακριβα δεν ξερω βεβαια εαν ειναι στην σωστη διαμετρο που θελεται

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dlabrakis
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    424
    E???????????

    τι λες τωρα????????

    ρε θα μας τρελανεις!!!

    σ ωραιος προχωρα το γερα μ αρεσει παρα πολυ.....

Σελίδα 6 από 34 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παρτε ενα tank για να ησυχασετε...
    από Vstrommer71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2008, 12:58
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 22:47
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 19:42
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 20:09
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF