Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: yz 250

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554

    yz 250

    καλησπερα επεσε στα χερια μου ενα yz μοντελο του ...........καπου αναμεσα 87 με 89 του ξαδερφακου κ μου λεει ψιλομαζεψετο να πηγαινουμε καμια βολτουλα στο βουνο
    πριν ξεκινησω το λυσιμο ειπα να δω πως δουλευει
    1 λειπει η βιδα εντελως εφυγεεεεεεεεεεεε του ρελαντι οκ λεω ας παμε μια βολτα θα κραταμε γκαζι
    απο χαμηλα σκοτωνει μολις στροφαρει ομως......................... αστο δεννννννννν οκ ανοιξα την power vlave κ κατι λειπει αχχαχα δεν δουλευε καθολου
    οποτε ρωταω οσους γνωριζουν αξιζει να το φτιαξουμε ? δεν θα γινει ολικο ρεστορ απλα να ερθει σε μια κλη κατασταση κ να βολταρει στα βουνα
    κ μερικες φωτο
    πιστευω πως το αναρτησα στο σωστο μερος αν οχι οι διαχειριστες ας το αλλαξουν
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20140423_094348.jpg‎   IMG_20140423_094043.jpg‎   IMG_20140423_094151.jpg‎  

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Φυσικά αξίζει τον κόπο
    Αλλά μένει το που θα βρεις τα βασικά
    Βίδα ρελαντί θέλει ψάξιμο
    Στην power valve έχει σπασμένο κομματι στην ουσία δεν δουλεύει καν
    Κάτι θυμάμαι ότι την καταργουσαν σε tdr αλλά δεν είμαι σίγουρος

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    σαν πρωτη κινηση θα δοκιμασω μηηηηπως κ δουλεψει πιο σωστα αν το αφαιρεσω εντελως ισως λεω αλλωστε σε αυτη τη μοτο ψηλα θες δυναμη κ εκει θεωρητικα αποδιδουν
    τουλαχιστον ελπιζω να ανεβασει στροφες γιατι στα ψηλα σαν να σβηνει κανει λες κ δεν εχει βενζινες. ετσι οπως ηταν ,ειδωμεν

  4. #4
    Αυτό το μηχανάκι αξίζει να το αναστήσεις. Όταν δουλέψει σωστά δεν πρόκριτε να σου χαλάσει ποτέ χατίρι. Καλή αρχή.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    καθαρισα το καρμπ οκ σε πολυ καλη κατασταση αλλα το καθαρισα
    κοιταω το ζιγκλερ (οχι εγω δεν εβλεπα ) κ μου λενε γραφει 150 ωχ!!!!!!!!!! ειχα δει στο ιντερνετ οτι πιο πισω απο το 94 φορανε 340!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! υμαρτον λεω τεσπα το κλεινω
    σειρα ειχε η power valve εκανα κανα 2 ερωτησεις σε μηχανικους 2 αποψεις επειδη λειπουν κανα 2 -3 πραματακια ελλατηριο κοντρες κ αποστασες ειπαν απο τη φωτο που τους εδειξα ο ενας λεει να τα φερουμε
    ο αλλος προτεινε την φτηνη λυση δες που ειναι τερμα ανοιχτο κ κομπλαρισε το εκει θα χασει λιγο χαμηλα αλλα δεν ζηταμε πολλα ειπαμε
    σημερα το πρωι καθομαι το κοιταω το κοιταω κ να τι εκανα
    2 ροδελες απο πισω εκοψα μια μικρη απο μπροστα να μην βρισκει στο μοχλικο 2 παξιμαδια να μην "κλειβωσει " κ ενοχλει την κινηση κ βουαλλα
    βαζω μπροστα ααα αφου εκανα δικια μου βιδα ρελαντι κ γκαζωνω στο κενο εχω κινηση στην power valve μια χαρα δεν βρισκει δεν κολλαει
    ΒΟΛΤΑ!!!!!!!!!!! βελτιωθηκε εως κ 70 % αλλα κ παλι στο τερμα .............δεν οχι τοσο πολυ αλλα δεν
    εκανα κ μια φλατζα κ εκλεισα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20140425_094445.jpg‎   IMG_20140425_094501.jpg‎   IMG_20140425_094514.jpg‎  

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    ψαχνωτας για το καρμ στοιχεια πιο πολλα βλεπω οτι δεν φοραει το μαμα
    οπα λεω το δειχνω σε ενα φιλο μου λεει ρε σ μου θυμιζει απο ΙΤ ναι ναι ΙΤεσεις τι λετε ειναι? δεν ειναι ?
    τι κανουμε τωρα? ποσο μεγαλωνουμε το ζινγλερ? 300 φευγα που βρηκα μου φαινεται τεραστιο ισως για το μαμα να ειναι οκ αλλα οπως το ειδα το μηχανακι θα το πνιξει
    καμια προταση? ας μην ξεχναμε πως στη βεροια ζινγλερ δεν βρισκω μαλλον θα παραγγειλω 170 190 210 ας τα εχω κ η δοκιμη θα μας δειξει
    εκτος κι αν ....................χεχε τρυπανακι? ε?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20140425_102133.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από thomas tuning; 25/04/2014 στις 10:44.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    ενω φοραει αυτο της φωτο που τραβηξα
    επρεπε να φοραει αυτο οπως δινει στοιχεια αυτη η σελιδα κ αρκετες αλλες
    http://www.oem-cycle.com/YamahaYZ250_1987_Specs.shtml
    ψανωντας με τον κωδικο της mikouni βρηκα οτι ειναι αυτο κανονικα
    http://www.siue.edu/~rsutton/SR/mikuni.htm
    αντε βγαλε ακρη
    μωρε καλα ειπα εγω πηγα πηρα κ τρυπανακια 1μμ 1.5 μμ κ 2 μμ ετσι να βρισκεται το τριτο πιστευω πως κ με το 1 μμ βαρια το 1.5 μμ θα γινει δουλλεια

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ρε θωμα
    στο πρωτο ποστ με τα specs του ΥΖ αναφερει mikuni vm38ss
    ενω στο δευτερο ποσταρες vm34ss και ειναι για sr500
    https://www.google.gr/#q=mikuni+vm38ss+carb+parts http://www.epinions.com/t-mikuni-vm38ss-carb?sb=1 κοιτα λιγο εδω και μην ξεκινας ακομα τα τρυπανια
    οντως το καρμπ ειναι απο yz-it της εποχης και ειναι δυσευρετα
    mikuni vm38ss carburetor

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    εχω χασει τη μπαλα φιλε μου αλλα σαιτ δινουν το ενα αλλα το αλλο δεν ξερω τι γινεταιμε το καρμπ
    ενας φιλος μηχανικος μου λεει δεν ειναι απο το υζ αυτο
    οκ τι μας πειραζει λεω ζιγκλερωμα
    αλλα φοραει 150 κ φτωχενει πολυ μεν αλλα στα πολυ ψηλα οποτε για 300 φευγα που μιλανε δεν ............... δεν νομιζω τι να πω? αυριο θα περασω ενα τρυπανακι 1μμ το 1,5 που ειχα ηταν πολυ χοντρο αυτο κ τελος αλλωστε ηδη παει πολυυυυυ καλυτερα φτανει τοσο δεν θα παμε κ σε αγωνες
    λιγο συμαζεμα τωρα τα χοντρα χοντρα κ απο σεπτεμβρη γενικη αν αν αντεξει μεχρι τοτε βεβαια χαχαχαχα παλια γιαγια
    ευχαριστω παντως για τις υποδειξεις - προτασεις
    ααααααααακ αν ειμαστε τυχεροι ισως λεω ισως πεσει στα χερια μου το ΙΤ ενος φιλου για γενικη αναπαλαιωση τριβω χερια απο τωρα λεμε

  10. #10
    Βουνίσιο μέλος Το avatar του/της Μακεδονας
    Εγγραφή
    13/04/2014
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thomas tuning Προβολή μηνύματος
    καλησπερα επεσε στα χερια μου ενα yz μοντελο του ...........καπου αναμεσα 87 με 89 του ξαδερφακου κ μου λεει ψιλομαζεψετο να πηγαινουμε καμια βολτουλα στο βουνο
    πριν ξεκινησω το λυσιμο ειπα να δω πως δουλευει
    1 λειπει η βιδα εντελως εφυγεεεεεεεεεεεε του ρελαντι οκ λεω ας παμε μια βολτα θα κραταμε γκαζι
    απο χαμηλα σκοτωνει μολις στροφαρει ομως......................... αστο δεννννννννν οκ ανοιξα την power vlave κ κατι λειπει αχχαχα δεν δουλευε καθολου
    οποτε ρωταω οσους γνωριζουν αξιζει να το φτιαξουμε ? δεν θα γινει ολικο ρεστορ απλα να ερθει σε μια κλη κατασταση κ να βολταρει στα βουνα
    Σε νιωθω αδερφε αλλα να ξερεις αυτο το ''καμια βολτιτσα στο βουνο'' σημαινει οτι πρεπει να φτιαξεις τα παντα εκτος απο πλαστικα!!
    Εφτιαξα ενα 98αρι 250 σε πολυ καλυτερη κατασταση απο το δικο σου και το χαιρομαι εδω και 2 χρονακια
    αλλα οταν το ξεκινησα ειχα το δικο σου σκεπτικο μεχρι που στο τελος εγινε ολικο restore με μπολικη δουλεια δικη μου(ελαχιστη φιλου μηχανικου!!Παντως ειναι πολυ καψουρα το μηχανακι σου!
    Τελευταία τροποποίηση από Μακεδονας; 26/04/2014 στις 07:19.
    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    λες να κολλησω ψωρα βουνου? γιατι οχι
    κ το μηχανακι αν εξαιρεσεις αλυσογραναζα κ λαστιχα τα μοναδικα θεματα που ειχε ειναι αυτα ανεφερα
    κ το κυριοτερο δεν ειναι δικο μου ειναι ξαδερφου πιτσιρικας οκ αλλα οχι δικο μου
    στο χωριο μου λενε απο ξενο γουμαρι σε κατεβαζουν οτι ωρα θελουν χααχχααχαχααχαχαχαχ
    σημερα θα κανω μερικες ρυθμισεις στο καρμπ θα ελενξω λαδια κτλ κτλ γενικοτερα να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη λειτουργικη κατασταση
    κ αν ολα καλα αυριο θα βγω βολτα μιας κ εχουμε κ τον αγωνα εντουρο αυριο στη βεροια θα συναντησω μερικα φιλαρακια με πολυυυ γνωση στο ειδος κατι που εγω δεν εχω (στα μοτο βουνου)

  12. #12
    Βουνίσιο μέλος Το avatar του/της Μακεδονας
    Εγγραφή
    13/04/2014
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thomas tuning Προβολή μηνύματος
    λες να κολλησω ψωρα βουνου? γιατι οχι
    κ το μηχανακι αν εξαιρεσεις αλυσογραναζα κ λαστιχα τα μοναδικα θεματα που ειχε ειναι αυτα ανεφερα
    κ το κυριοτερο δεν ειναι δικο μου ειναι ξαδερφου πιτσιρικας οκ αλλα οχι δικο μου
    στο χωριο μου λενε απο ξενο γουμαρι σε κατεβαζουν οτι ωρα θελουν χααχχααχαχααχαχαχαχ
    σημερα θα κανω μερικες ρυθμισεις στο καρμπ θα ελενξω λαδια κτλ κτλ γενικοτερα να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη λειτουργικη κατασταση
    κ αν ολα καλα αυριο θα βγω βολτα μιας κ εχουμε κ τον αγωνα εντουρο αυριο στη βεροια θα συναντησω μερικα φιλαρακια με πολυυυ γνωση στο ειδος κατι που εγω δεν εχω (στα μοτο βουνου)
    Μια χαρα σε βλεπω ηδη να εχεις τα πρωτα σημαδια μιας νεας καψουρας ... Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.!!
    Αν δεν σε κολλησει αυτο το μηχανακι τοτε δεν μπορει κανενα αλλο!!
    Και πες τον ξαδερφο......αντε γειααααααα!!!
    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    ελενχος λαδιου? αχχαχαχ ειχε οκ αλλα σε γκρι αποχρωση τεσπα μπηκαν φρεσκα
    υγρα φρενων? χααχααχχααχαχχααχαχ ενα πυχτο υγρο αλλαχτηκαν
    ενα μονοτικο στην εξατμιση στο τελικο να μην καιει αλλο το πλαστικο
    κ το κυριοτερο εβγαλα εξατμιση με φακο ειδα μεσα στον κυλικδρο μηηηη τυχον κ χαιδευει η ypvs το πιστονι γιατι ειναι οριακα κ ολα οκ οπως δειχνει κ η φωτο ουτε καν τη καπνα δεν εχει ξυσει
    τωρα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει η ολινς που φοραει πισω δεν εχει ντιπ αεριο τι αεριο κ σε τι πιεση πρεπει να βαλω?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20140426_085914.jpg‎  

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thomas tuning Προβολή μηνύματος
    εχω χασει τη μπαλα φιλε μου αλλα σαιτ δινουν το ενα αλλα το αλλο δεν ξερω τι γινεταιμε το καρμπ
    ενας φιλος μηχανικος μου λεει δεν ειναι απο το υζ αυτο
    οκ τι μας πειραζει λεω ζιγκλερωμα
    αλλα φοραει 150 κ φτωχενει πολυ μεν αλλα στα πολυ ψηλα οποτε για 300 φευγα που μιλανε δεν ............... δεν νομιζω τι να πω? αυριο θα περασω ενα τρυπανακι 1μμ το 1,5 που ειχα ηταν πολυ χοντρο αυτο κ τελος αλλωστε ηδη παει πολυυυυυ καλυτερα φτανει τοσο δεν θα παμε κ σε αγωνες
    λιγο συμαζεμα τωρα τα χοντρα χοντρα κ απο σεπτεμβρη γενικη αν αν αντεξει μεχρι τοτε βεβαια χαχαχαχα παλια γιαγια
    ευχαριστω παντως για τις υποδειξεις - προτασεις
    ααααααααακ αν ειμαστε τυχεροι ισως λεω ισως πεσει στα χερια μου το ΙΤ ενος φιλου για γενικη αναπαλαιωση τριβω χερια απο τωρα λεμε
    Αν το ΙΤ είναι 250 call me
    Το ξέρω για αύριο στην Βέροια για το εντουρο
    Μου το είπαν όταν τρέξαμε τις προάλλες στην Έδεσσα αλλά με τόση βροχή και λάσπη πού θα έχει λέω να κάτσω σπίτι...
    Ρε Θωμά άζωτο δεν φοράν αυτά? Τώρα πόσο τι να σου πω

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    250 ειναι το ΙΤ οντως
    λασπη αυριο??????????/ ουυυυυυυυυυυυ εδω σημερα κ εχει μισο μετρο κ δεν σταματαει να βρεχει οποτε μαλλον ακυρη η βολτα αλλωστε βολτα θελω να παω οχι να σκασω
    ναι αζωτο αλλα σκεφτηκα να πρεσαρω λιγο αερα πιο πολυ να ελενξω αν εχει διαρροες αν εχει σκασει μεσα η φουσκα το blutter που λενε κ οι εγγλεζομαθεις
    θα βαλω 8-10 psi να ελενξω αν δεν χανει θα παω να βαλω αζωτο αλλωστε πλεον βρισκουμε στους λαστιχαδες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha yz 250 2006
    από mrfield στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 21:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF