Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Στροφές και απόσβεση επαναφοράς

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222

    Στροφές και απόσβεση επαναφοράς

    Έχω την εντύπωση ότι σφίγγοντας πολύ την απόσβεση επαναφοράς του αμορτισέρ η μηχανή πλαγιάζει και αλλάζει κατεύθυνση πιο δύσκολα.
    Είναι ιδέα μου ή όντως συμβαίνει; Και γιατί;

  2. #2
    Mήπως εννοείς με την προφόρτιση?Το λέω γιατί αυτό το παρατήρησα και εγώ.Όταν το έχω μαλακό,η μηχανή διαγράφει μεγαλήτερη τροχιά.Ασε που δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη για να ''ρίξω'' το μηχανάκι
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Όχι αγαπητέ δεν εννοώ την προφόρτιση. Η αυξημένη προφόρτιση απλά ανεβάζει το πίσω μέρος και λογικά επηρεάζει τη συμπεριφορά, αφού αλλάζει η γεωμετρία.
    Εγώ όμως εννοώ την αποσβεση επαναφοράς, δηλαδή το πόσο γρήγορα επανέρχεται η πίσω ανάρτηση στη θέση της αφού συμπιεστεί. Είμαι σίγουρος ότι επηρεάζει την ευκολία με την οποία πέφτω στο πλάι στις στροφές. Γιατί όμως μπορεί να συμβαίνει αυτό (λέτε να το φαντάστηκα
    Αγωνίζομαι να το ερμηνέυσω με τις κάποιες γνώσεις φυσικής που έχω, αλλά εις μάτην. Έχω δηλαδή μια θεωρία, αλλά μου φαίνεται πολύ υπερβολική, γι' αυτό ερωτώ κι εδώ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Η αποσβεση επαναφορας αυξημενη πισω κραταει το ελατηριο ελαφρως συμπιεσμενο και πεφτει το πισω υψος της μοτοσυκλετας ,οποτε η γεωμετρια γινεται πιο αργη. Οποτε πραγματι αυτο που παρατηρησες ισχυει .

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655

    Re: Στροφές και απόσβεση επαναφοράς

    Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    Έχω την εντύπωση ότι σφίγγοντας πολύ την απόσβεση επαναφοράς του αμορτισέρ η μηχανή πλαγιάζει και αλλάζει κατεύθυνση πιο δύσκολα.
    Είναι ιδέα μου ή όντως συμβαίνει; Και γιατί;


    Δεν είναι καθόλου ιδέα σου...!!!

    Όταν "σφίγγει" η απόσβεση επαναφοράς του αμορτισέρ, το πίσω μέρος επανέρχεται ΠΙΟ ΑΡΓΑ στο αρχικό του ύψος, με αποτέλεσμα να έχεις αυξημένη γωνία κάστερ για περισσότερο χρόνο (από την στιγμή που συμπιέστηκε και αρχίζει να επαναφέρει...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Η αποσβεση επαναφορας αυξημενη πισω κραταει το ελατηριο ελαφρως συμπιεσμενο


    Οι αποσβέσεις ΔΕΝ κρατάνε τίποτε συμπιεσμένο.

    Έχουν να κάνουν ΜΟΝΟ με την ΤΑΧΥΤΗΤΑ απόσβεσης της δύναμης που ανταγωνίζονται (της συμπίεσης και εκτόνωσης του ελατηρίου...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Προφανώς(?) ο συνάδελφος εννοεί την επίδραση της απόσβεσης επαναφοράς. Δηλαδή αν έχει σετάρει αργή απόσβεση επαναφοράς, φυσιολογικά το σύστημα θα μείνει περισσότερο χρόνο συμπιεσμένο, μέχρι να πάει στη νεα θέση ισορροπίας.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Για να αργήσει όμως να επανέλθει η πίσω ανάρτηση λόγω αυξημένης απόσβεσης επαναφοράς, θα πρέπει πρώτα να έχει συμπιεστεί... Τι λόγος υπάρχει να είναι το πίσω συμπιεσμένο στην είσοδο της στροφής;

    Και τι απόσβεση είναι αυτή που θα κάνει περισσότερο από 1 sec να επανέλθει η ανάρτηση; Μήπως ψάχνετε ψύλλους στ'άχυρα;
    Θάνος..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Πολύ καλά τα λες Θάνο αυτό λέει η λογική. Έλα όμως που εγώ το αισθάνομαι καθαρά ότι συμβαίνει. Και δεν είμαι κανένας πολύ έμπειρος οδηγός που καταλαβαίνει το παραμικρό.
    Υπάρχει άραγε περίπτωση για κάποιο λόγο η πίσω ανάρτηση να αποσυμπιέζεται έστω και λίγο τη στιγμή που πας να πλαγιάσεις; Μήπως η πολλή απόσβεση επαναφοράς αντιτίθεται σ' αυτό όταν πάει να γίνει πολύ γρήγορα;

    Το κατέβασμα της μηχανής με αυξημένη απόσβεση επαναφοράς το καταλαβαίνω, αν περνάει πάνω απο συνεχεις ανωμαλίες. Εκτός κι αν οι δρόμοι έχουν συνεχώς μικροανωμαλίες που δεν αντιλαμβανόμαστε αλλά αρκούν για να σε κρατούν λίγο πιο κάτω...

    Κι όλα αυτά για να μην έχει ρυθμιση η απόσβεση συμπίεσης! Τραγική έλλειψη, έπρεπε να υπάρχει και αυτό το ρυθμιστικό δια νόμου!

  10. #10
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Επίσης έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι βέβαιος, γι' αυτό και ρωτάω άλλωστε, ότι η προφόρτιση ελατηρίου δεν ανεβάζει το πίσω μέρος της μηχανής. Αυτό που κάνει είναι να απαιτείται περισσότερη δύναμη για να αρχίσει να υποχωρεί το ελατήριο. Δηλαδή κάνει την ανάρτηση πιο αναίσθητη, αλλά μόνο μέχρι το σημείο που αρχίζει να υποχωρεί. Μετά το λόγο λαμβάνουν η σταθερή σκληρότητα του ελατηρίου και πι αποσβέσεις επαναφοράς και συμπίεσης...

    Έτσι δεν είναι;
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
    Επίσης έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι βέβαιος, γι' αυτό και ρωτάω άλλωστε, ότι η προφόρτιση ελατηρίου δεν ανεβάζει το πίσω μέρος της μηχανής.
    Ανεβάζει, ανεβάζει ...!!!

    Όλα τα υπόλοιπα είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σωστά !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12

    Η άπόσβεση επαναφοράς πρέπει να επηρεάζει

    1ον : Πριν μπεις στη στροφή η πίσω ανάρτηση αποσυμπιέζεται λόγω φρένου, αν είναι σφιχτή η επαναφορά αυτό δεν θα είναι τόσο έντονο
    2ον : Δεν υπάρχει απόλυτα λείος δρόμος οπότε πάλι δουλεύει η ανάρτηση και τείνει να είναι πιο χαμηλά
    3ον : Και ίσως πιο σημαντικό, όταν πλαγιάζεις η ανάρτηση φορτίζεται οπότε με αργή επαναφορά θα αργήσει να αποσυμπιεστεί στην έξοδο κρατώντας το πίσω μέρος πιο κάτω.

    Όλα τα πάνω ίσως συντελούν σε αίσθηση "αργής" γεωμετρίας.

    Έχω διαβάσει σε ξένο περιοδικό για μια αγωνιστική ομάδα που σετάριζε της αναρτήσεις με πολύ απόσβεση επαναφοράς. Στις συνεχείς ανωμαλίες είχαν πρόβλημα γιατί η ανάρτηση συμπιεζόταν πολύ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alexo
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    140
    οσο πιο αργη αποσβεση επαναφορας στο πισω τοσο λιγοτερες πιθανοτητες για high siding.
    παρακαλω σχολιαστε....
    fast & safe

  14. #14

    Re: Η άπόσβεση επαναφοράς πρέπει να επηρεάζει

    [i]
    Έχω διαβάσει σε ξένο περιοδικό για μια αγωνιστική ομάδα που σετάριζε της αναρτήσεις με πολύ απόσβεση επαναφοράς. Στις συνεχείς ανωμαλίες είχαν πρόβλημα γιατί η ανάρτηση συμπιεζόταν πολύ. [/B]
    H ανάρτηση λόγω αργής επαναφοράς ήταν ήδη συμπιεσμένη και στην επόμενη ανωμαλία συμπιεζόταν κι άλλο και προφανώς όντας κοντά στο τέρμα της διαδρομής , υποθέτω θα παρουσιάζονταν αναπηδήσεις (πέρα από τις παρενέργειες στην γεωμετρία).

    Πάντως θέλει λίγο προσοχή γιατί η αργή επαναφορά θα κάνει την μηχανή δυσκίνητη στο στρίψιμο αλλά η πολύ γρήγορη θα κάνει το πίσω μέρος να αναπηδά (έως και επικίνδυνα) στην φάση φρεναρίσματος κατά την είσοδο..

Παρόμοια θέματα

  1. Στροφές και πλύσιμο σε f650
    από xribabis στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2010, 17:23
  2. Σκέφτηκε στροφές και μπάνιο (9/9/2007)
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 18:07
  3. σκεφτομαι στροφές και μπάνιο!
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 11:34
  4. aprilia 125 rs και στροφες
    από Real God στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 11:29
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF