Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Diarios de motocicleta

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Diarios de motocicleta

    ''NO ES ESTE EL RELATO DE HAZANAS IMPRESIONANTES.ES UN TROZO DE DOS VIDAS TOMADAS EN UN MOMENTO EN QUE CURSARON JUNTAS UN DETERMINANDO TRECHO , CON IDENTIDAD DE ASPIRACIONES Y CONJUNCION DE ENSUENOS''

    Ernesto Guevara de la Serna

    ''Αυτη δεν ειναι μια ιστορια για ηρωϊκες πραξεις . Ειναι για δυο ζωες που συμπορευτηκαν με κοινες φιλοδοξιες και παρομοια ονειρα''

    ..ετσι προλογιζετε η ταινια ''Ημερολογια μοτοσυκλετας''.Ηθελα να την δω οταν πρωτοβγηκε στο σινεμα , αλλα τελικα την ειδα στο dvd , σπιτι μου.
    Ειναι οπτικοποιημενο το ταξιδι που εκανε ο φοιτητης ιατρικης Ερνεστο Γκεβαρα , και ο φιλος του Αλμπερτο Γραναδο βιοχημικος , το 1952 , με μια Νorton 500 μοντελο 1939(την ειχαν βαφτισει poderosa που σημαινει παντοδυναμη).Ειχαν σχεδιασει να ξεκινησουν απο την Αργεντινη , και να κατεβουν στην Παταγονια και την Γη του πυρρος.Απο εκει θα ακολουθουσαν την δυτικη ακτογραμμη της νοτιου Αμερικης και θα κατεληγαν στην Βενεζουελα...ουσιαστικα ηταν ενας ''γυρος'' ολης της Λατινικης Αμερικης.
    ..τελικα δεν τους βγηκε ακριβως ετσι , αλλα για περισσοτερες λεπτομερειες μπειτε στον κοπο να το νοικιαστε -αξιζει!

    Αν και το φοβομουν καμια σχεση με αριστεριστικη υστερια εχει .... ειναι απιστευτα ανθρωπινη και αμεση ταινια και αν κατι προβαλει σε μεγαλο βαθμο ,αυτο ειναι ο ιδεαλισμος ξεχωρα απο πολιτικες πεποιθησεις.

    Αληθεια ποσοι απο εμας θα ''παραταγαν'' την ασφαλη και τακτοποιημενη -σε οποιο βαθμο- ζωη τους , προκειμενου να κανουν μια βουτια στο αγνωστο?
    Δεν μιλαω για φασεις πηγα με γκρουπ στην ερημο , φανταστικος ο εξοπλισμος μου , το μηχανακι γαμαγε , την ειδα dakar....ουτε και πηγα τρεις μερες ελευθερο καμπινγκ -τρομερη η επαφη με την φυση ρε παιδι μου...-

    Αναλογιστειτε οτι ο ''τσε'' παρατησε την ιατρικη εξι μηνες πριν παρει το πτυχιο του και εξασφαλισει μια ανετη ζωη στην ακμαζουσα τοτε πολη του Μπουενος Αϊρες για ενα ταξιδι στο ανυπαρκτο οδικο δικτυο της Νοτιου Αμερικης με μια αναξιοπιστη μοτοσυκλετα...το 1952 εναλαμβανω...και δεν ηταν ενα φοιτιτικο καπριτσιο , επιτηδευμενης και εκ΄του ασφαλους αντιδρασης στο κατεστημενο ... στην ταινια αναφερεται πως σκοπος τους ηταν να ''γνωρισουμε τους τοπους που μονο μεσα απο τα βιβλια ξερουμε...'' και ''η κοινη αγαπη μας για τους ανοικτους δρομους..''

    ..ακομα και αν αυτο φανταζε αρκετα προφανες και βολικο σαν δικαιολογια στους εαυτους τους , αλλα και στους δικους τους ανθρωπους δεν νομιζω οτι ηταν ο πραγματικος λογος...η τουλαχιστον δεν νομιζω οτι ηταν ο μονος λογος...

    ποσοι απο εμας και απο τους γυρω μας θα επερναν ενα τετοιο ρισκο?... και δεν εννοω μονο τους κινδυνους που πιθανον να αντιμετωπισει κανεις σε ενα τετοιο ταξιδι. Εννοω να αποκοπει κανεις απο τον ομφαλιο λωρο της ασφαλειας , της βολης , της εξασφαλισης και του υποτιθεμενου ελεγχου που ασκουμε στην ζωη μας και να βρεθει εκτεθιμενος και ''γυμνος'' απεναντι στα βαθυτερα θελω του.

    Για τον che η ''αληθεια'' του ηταν μη προσωπικη και πανανθρωπινη....σε αυτο το ταξιδι συνειδητοποιησε τον πονο , την εξαθλιωση , την ανισοτητα και την δυστυχια που υπηρχε γυρω του , εξω απο το αποστειρωμενο αστικο περιβαλλον του Μπουενος Αϊρες....η συνεχεια ειναι γνωστη και κομματι της παγκοσμιας ιστοριας , οποτε η κριση και οι κρισεις αφορουν το καθενα μας ξεχωριστα και δεν αποτελουν μερος αυτου του post....δηλωνω ομως βαθυτατα γοητευμενος με οσους ανθρωπους , ανεξαρτητος φυλης , εθνικοτητας , χρωματος , φυλλου και πολιτικων πεποιθησεων παλεψαν και παλευουν για τα ιδανικα τους , βαζοντας σε δευτερη μοιρα τον εαυτο τους και δινωνταςσε πολλες περιπτωσεις ακομα και την ζωη τους..

    ...εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους...μαλλον γι αυτο το λογο ποτε δεν θα γινω αφισα σε φοιτητικα δωματια...τουλαχιστον εχω μια poderosa...κατι ειναι και αυτο



    ...μας τα εχουν πρηξει με την γνωστη φωτο ....εβαλα μια αλλη...


    ...γεια σου ρε Ερνεστο!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pp_4gr.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	20,3 KB 
ID:	26513

  2. #2
    Όμορφη φωτογραφία.... όμορφο χαμόγελο...
    "I'm a classy honey kissy huggy lovey dovey ghetto princess"

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και εγω είχα ακούσει καλά λόγια για το έργο " Ημερολόγιο Μοτοσυκλέτας" αλλά ακόμα δεν εχω αξιωθεί να το δω...

  4. #4
    +1000!!!

    Πολυ καλη η ταινια αλλα το βιβλιο καλυτερο.

    Αντε να πιουμε ενα ποτηρακι προς τιμην τους.


  5. #5
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    πραγματικά πολύ όμορφη η ταινία

  6. #6
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    πολύ καλή ταινία, την είδα πρόσφατα σχετικά
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

Παρόμοια θέματα

  1. Help πως αγοραζω απο το mobile.de
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 20:05
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 10:12
  3. τιμοκαταλογος στο rio de janeiro
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 17:29
  4. Eeeeeeeee Kanenas Sas De Poulaei Troxous???
    από xxxristos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 23:58
  5. a re psarouli!!!!!!!!mallon de sou ekatse
    από wild_cat/anima στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF