Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας

  1. #1

    Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας

    Δεν ξέρω αν αντιμετωπιζεται τα ίδια προβλήματα που μαλλον ειναι
    απιθανο.
    Αλλα τη να κανει καποιος στην περιπτωση που έχει παθος με τη
    μοτοσυκλετα του αλλα αναγκαζεται να έρχεται καθημερινα σε συγκρουση με τους γονεις του την κοπελα του και πολλους φιλους
    του;;;;;;;;;;;;;;;

    Το όνειρο είναι δύσκολο να το αφήσεις αλλα ταυτόχρονα είναι και δύσκολο
    να βλέπεις ανθρώπους που σε αγαπουν και νοιαζονται για σενα
    να είναι με ένα μονιμο αγχος καθε φορα
    που πέρνεις τη μηχανη.

    Μερικες φορες φοβαμαι οτι απο το πολυ πες πες θα γκαντεμιασει η
    φαση και η σουπα δεν θα αργησει να έρθει.


    ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΟ
    ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ;;
    chech

  2. #2
    Ναί φίλε μου!και πιστεύω οτι κάθε συνειδητοποιημένος άνθρωπος κάνει τέτοιες σκέψεις!Τώρα,ποια ειναι η απάντηση...Τι να σου πώ.Ανάλογα στον άνθρωπο!
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    1
    asta oloi ta idia trabame
    manades gomenes filoi adelfoi oloi ta idia lene

    exo kai amaxi kai mixani

    ti na sou po mou exoune faei tin zoi kai polles fores nomizo pos me exoune gantemiasei aytoi

    ti na sou po tora na min tous akous?
    to thema gia mena einai pos akoma kai an ginei kati**** toulaxiston tha exo kati na po pos piga kanontas tin k@yla mou kai oxi kati allo opote mono kai mono ayto mou arkei gia na tous grapso olous kai na sinexiso ton erota mou me tin mixani mou....

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Για τους γονεις το καταλαβαινω....ειναι δυσκολη η φαση , εχουν και τα δικια τους εδω που τα λεμε.

    Οι κοπελες εχουν και αυτες τα δικια τους , αλλα και το δικαιωμα της επιλογης να ειναι μαζι σου η οχι.

    ...Αλλα οι φιλοι? !! δηλαδη σε πρηζουν οι φιλοι σου?!!

  5. #5
    Και μενα με απειλουσε η δικια μου οτι οταν παρω μηχανη θα με χωρισει,οταν την πηρα μου ελεγε οτι δεν θα ανεβαινει.....
    τωρα εχει συνηθισει και ζηταει και τη βολτα της(εχω και τουτου αλλα προτιμαει την ευκολια της μηχανης)
    Τελικα πιστευω οτι πρεπει να τα βαλεις κατω και να δεις εσυ τι θελεις περισσοτερο

  6. #6
    πραματικά αυτές είναι δύσκολες καταστάσεις.
    αλλά πιστεύω πως επειδή τους γονείς μας δεν τους επιλέγουμε
    τους αποδεχομαστε.
    όμως επειδή στα μάτια των γονιών μας είμαστε πάντα τα μικρά παιδάκια που πρέπει να προστατέψουν( και ας περνάμε και τα άντα ) υποχρεωτικά πρέπει να διεκδικούμε κάποια δικαιώματα μας όσον αφορά την προσωπική μας ζωή.μερικές φορές πρέπει να γινόμαστε σκληροί και με την στάση μας να τους ξεκαθαρίζουμε πως έχουμε το δικαίωμα της οργάνωσης και εξέλιξης της ζωής μας.
    όσο για τους φίλους και τους δέσμους μας νομίζω από την στιγμή που δεν άποδέχονται αυτό που πραγματικά είμαστε δεν μπορούν να φέρουν αυτούς τους τίτλους......

    όσο για την γλωσοφαγιά κοινός έχεις απόλυτο δίκιο και να τους το κόψεις με κάποιο τρόπο.
    να΄είσαι καλά φίλε μου
    ΑΝΑΞ Σικυωνίων.......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
    πραματικά αυτές είναι δύσκολες καταστάσεις.
    αλλά πιστεύω πως επειδή τους γονείς μας δεν τους επιλέγουμε
    τους αποδεχομαστε.
    όμως επειδή στα μάτια των γονιών μας είμαστε πάντα τα μικρά παιδάκια που πρέπει να προστατέψουν( και ας περνάμε και τα άντα ) υποχρεωτικά πρέπει να διεκδικούμε κάποια δικαιώματα μας όσον αφορά την προσωπική μας ζωή.μερικές φορές πρέπει να γινόμαστε σκληροί και με την στάση μας να τους ξεκαθαρίζουμε πως έχουμε το δικαίωμα της οργάνωσης και εξέλιξης της ζωής μας.
    όσο για τους φίλους και τους δέσμους μας νομίζω από την στιγμή που δεν άποδέχονται αυτό που πραγματικά είμαστε δεν μπορούν να φέρουν αυτούς τους τίτλους......
    φιλε πανα με καλυψες απολυτα

  8. #8
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Εγώ βλέπω και κάτι άλλο.

    Όταν επιλέγεις εσύ κάτι, είσαι εσύ υπεύθυνος και μόνο εσύ.
    Όταν επιλέγεις να οδηγάς μηχανή, ό,τι και να συμβεί θα είσαι υπεύθυνος εσύ και κανένας άλλος.

    Άν σταματήσεις να οδηγάς μηχανή επειδή στο είπαν οι άλλοι, μια ζώή θα μετανοιώνεις. Στο κάτω κάτω καλύτερα να μετανοιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.

    Όταν πάλι αποφασίσεις να μην οδηγάς άλλο μοτοσυκλέτα, αλλά να το αποφασίσεις πραγματικά εσύ (υπάρχουν αρκετοί λόγοι), θα τα έχεις καλά με τον ευατό σου, και δεν πρόκειται να πεις ποτέ "τι μαλακία έκαν και άκουσα τους άλλους" Αρκεί να είσαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ στις πράξεις σου, και να δέχεσαι τις επιπτώσεις από τις επιλογές σου.

    Όπως υπογράφει και κάποιο μέλος εδώ στο forum "είμαστε οι επιλογές μας"


    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  9. #9
    δε νομιζω οτι υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να φτασεις σε μια ηλικια που δε θα μπορεις να κανεις πραγματα που δεν εκανες νωριτερα εξαιτιας αλλων και να το μετανοιωνεις ριχνωντας τις ευθυνες σε αυτους.
    Ο χρονος που εχουμε στη διαθεση μας για να κανουμε αυτα που πραγματικα μας αρεσουν ειναι πολυ λιγος

  10. #10
    Απο την άλλη μεριά όμως φίλοι μου,εάν τρακάρεις,χτυπήσεις και σκοτωθείς(μην σοκάρεστε!κάθε μέρα παίζει!) έχει καλώς(!).Εάν όμως γίνει κάτι του στύλ,παραπληγησμός,αναπηρία ή καθήλωση,τότε τι μας φταίνε οι γονείς ή όποιος μας αγαπάει?Εννοώ οτι,εντάξει,προσπαθούμε να είμαστε υπεύθυνοι αλλά πρώτον δεν είναι τελείως στο χέρι μας και δεύτερον πρέπει να σκεφτόμαστε και το περιβάλλον.Και όταν λέω περιβάλλων εννοώ φυσικά τους γονείς μας γιατί ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ άλλος μην περιμένεις να σου σταθεί σε κάτι τέτοιο.

    Αυτά σκέφτομαι κάθε στιγμή όταν ξεχνιέμαι διπλωμένος καμμιά φορά πίσω απο το fairing με 200 + και αυτομάτως κλείνει ο καρπός.όμως παραδέχωμαι οτι υπάρχουν στιγμές που φέρομαι επιπόλαια.Αλλωστε για όλους δεν ισχύει...?
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornetakias
    Εγγραφή
    18/08/2005
    Μηνύματα
    115
    Συμφωνω μαζι σου (ναι ναι με σ'ένα που κατουρας τα honda
    ...δεν ντρεπεσαι λιγο ) ως ενα σημειο.Βεβαιως και πρεπει να
    σκεφτομαστε τους αλλους αλλα απο την αλλη δεν γινεται να
    ταυτιστουμε με τους δικους τους φοβους και επιθυμιες.Πρεπει να
    απφασισουν οτι δεν γινεται να μας εχουν κατω απο την επιμελεια
    τους μια ζωη και να μας προσεχουν μην παθουμε τιποτα.Ο
    καθενας ειναι διαφορετικη και ξεχωριστη προσωπικοτητα που
    πρεπει να βιωσει τις δικες του εμπειριες και την δικια του ζωη.
    Προσωπικα προτιμω την γκρινια παρα να παραμελω ενα ονειρο μου

    Το κακο ειναι οτι με συγγενεις και γκομενες δεν βγαζεις ποτε ακρη και εισαι παντα χαμενος και χωμενος (απιστευτα αυτα τα εικονιδια):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

  12. #12
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Ena prepei na thymasai file.I eleftheria tou enos teleionei ekei pou arxizei i eleftheria tou allou.Kalo einai na skeftesai ous goneis tin kopela kai tous filous kai ta aisthimata tous alla de tha kathorizoun aftoi ti zoi sou oute tha apofasizoun gia sena.An esy goustareis motosykleta,tote na exeis motosykleta.O allos an se sevetai to mono pou mporei na kanei einai na sou pei oti diafonei kai oxi na se prizei synexeia.To kako einai oti polles fores apofasizoun alloi gia mas.Skepsou oti vaftizesai xristianos protou to apofasiseis o idios,frontizoun na pas gia xoro,piano,gallika i agglika apo mikri ilikia xoris na se rotisoun kai se piezoun na akolouthiseis sygkekrimenes sxoles kai epaggelmata.I apopsi mou einai mia.Tous goneis tous sevomaste kai panta lamvanoume ypopsi mas ti gnomi tous.Afto de simainei oti tha symfonoume omos kai panta.Tin kopela ama de goustarei ti mixani steiltin kai vres mia alli(pes tis to kai tha deis gia pote tha tin kavalisei kai tha thelei kai voltitses).Telos oi filoi an einai kollitoi pes tous filika na pane na ....... kai na mi sou prizoun ta apafta.Episis opote pigenete gia kafe na pairneis ti mixani na ftaneis 10 leptakia pio prin kai otan erxontai na tous prizeis me ti seira sou gia to poso argisan kai na fevgoun noritera alli fora gia na prolavainoun.
    Episis gia na min anisyxoun alla kai gia ti diki sou asfaleia PANTA me kranos kai oxi treles magkies sto dromo.Mia iremi volta me ti mixani tha magepsei kai ton pio antitheto.Oso gia tous goneis ena tha sou po.Epeisa ton patera mou na stamatisei tin gkrinia otan ton efera mia fora apo ti douleia tou(Metro stin Katexaki) sto Galatsi opou menoume,mesa se 10 leptakia,otan me to amaksi sinithos kanei 45 lepta logo kinisis.

    Symperasma kane oti goustareis!!Diki sou zoi einai esy apofasizeis!!!!!!!!
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
    Απο την άλλη μεριά όμως φίλοι μου,εάν τρακάρεις,χτυπήσεις και σκοτωθείς(μην σοκάρεστε!κάθε μέρα παίζει!) έχει καλώς(!).Εάν όμως γίνει κάτι του στύλ,παραπληγησμός,αναπηρία ή καθήλωση,τότε τι μας φταίνε οι γονείς ή όποιος μας αγαπάει?Εννοώ οτι,εντάξει,προσπαθούμε να είμαστε υπεύθυνοι αλλά πρώτον δεν είναι τελείως στο χέρι μας και δεύτερον πρέπει να σκεφτόμαστε και το περιβάλλον.Και όταν λέω περιβάλλων εννοώ φυσικά τους γονείς μας γιατί ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ άλλος μην περιμένεις να σου σταθεί σε κάτι τέτοιο.
    ναι αλλά αυτό δε συνδέεται με τη χρήση μηχανής συνδέεται με την κακή χρήση της μηχανής όπως και με την κακή χρήση του αυτοκινήτου

    προσωπικά είμαι της άποψης ότι εφόσον δεν υπάρχει κάποιο μέσο μεταφοράς που δεν σου προσφέρει απόλυτη προστασία η όλη συζήτηση είναι λανθασμένη και μόνο εκνευρισμό προκαλεί. Εννοείται ότι πρέπει να φροντίζεις να ρυθμίζεις την κίνησή σου με τρόπο που να είσαι ασφαλής ανεξάρτητα του τι οδηγείς. Κάποιος που κάνει καγκουριές με το αμάξι δεν είναι πιο ασφαλής από κάποιον που οδηγεί προσεκτικά μια μοτοσυκλέτα, υπό ΚΣ πάντα μην πάρουμε τις ακραίες περιπτώσεις γιατί τέτοιες υπάρχουν παντού και δεν είναι μέτρο σύγκρισης

    δηλαδή τότε με τον άλλο πριν κάτι μήνες που πήγαινε ωραία και καλά στην ερμού και του πεσε στο κεφάλι ένα κομμάτι μάρμαρο που ξεκόλησε από μια μαρκίζα τι συμπέρασμα θα πρέπει να βγάλουμε μην περπατάτε ή κοιτάτε πάνω μην πάει να ξεκολήσει τίποτα, θα τι γλιτώσεις από τα πάνω και θα πέσεις πάνω σε κολώνα

    Το συμπέρασμα τελικά είναι ότι αυτό που έχει σημασία δεν είναι τι κάνεις αλλά πώς το κάνεις;

  14. #14
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
    Εγώ βλέπω και κάτι άλλο.

    Όταν επιλέγεις εσύ κάτι, είσαι εσύ υπεύθυνος και μόνο εσύ.
    Όταν επιλέγεις να οδηγάς μηχανή, ό,τι και να συμβεί θα είσαι υπεύθυνος εσύ και κανένας άλλος.

    Άν σταματήσεις να οδηγάς μηχανή επειδή στο είπαν οι άλλοι, μια ζώή θα μετανοιώνεις. Στο κάτω κάτω καλύτερα να μετανοιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.

    Όταν πάλι αποφασίσεις να μην οδηγάς άλλο μοτοσυκλέτα, αλλά να το αποφασίσεις πραγματικά εσύ (υπάρχουν αρκετοί λόγοι), θα τα έχεις καλά με τον ευατό σου, και δεν πρόκειται να πεις ποτέ "τι μαλακία έκαν και άκουσα τους άλλους" Αρκεί να είσαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ στις πράξεις σου, και να δέχεσαι τις επιπτώσεις από τις επιλογές σου.

    Όπως υπογράφει και κάποιο μέλος εδώ στο forum "είμαστε οι επιλογές μας"



    Ολόσωστος !!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. #15
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly


    δηλαδή τότε με τον άλλο πριν κάτι μήνες που πήγαινε ωραία και καλά στην ερμού και του πεσε στο κεφάλι ένα κομμάτι μάρμαρο που ξεκόλησε από μια μαρκίζα τι συμπέρασμα θα πρέπει να βγάλουμε μην περπατάτε ή κοιτάτε πάνω μην πάει να ξεκολήσει τίποτα, θα τι γλιτώσεις από τα πάνω και θα πέσεις πάνω σε κολώνα

    Το συμπέρασμα τελικά είναι ότι αυτό που έχει σημασία δεν είναι τι κάνεις αλλά πώς το κάνεις;
    έλα ντε!!!! αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στη μητέρα μου, αλλά έλα που δεν ακούει!
    "Πάρε παπί, αλλά μεγάλη όχι γιατί θα τρέχεις!!!" μου λέει
    Αντε βγάλε άκρη τώρα...

    Αν είναι να συμβεί κάτι, θα γίνει. Χίλιες φορές από μοτό παρά απο γλάστρα ή τούβλο!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2012, 12:08
  2. Σήμερα το βράδυ μπύρα και βόλτα με τους Θεσσαλονικείς...
    από Tropeas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 18:12
  3. Έχουμε προβλήματα με τους λογαριασμούς μας
    από SUPERSPORT στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 10:40
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 23:21
  5. Οι σχέσεις σας με.....
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF