Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Ηλεκτρολογικό σύστημα μοτοσυκλέτας

  1. #1
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008

    Ηλεκτρολογικό σύστημα μοτοσυκλέτας

    Ως γνωστόν πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με τα δίκυκλά μας οφείλονται στο ρεύμα τους.
    Τα προβλήματα αυτά διαφέρουν απο μοτοσυκλέτα σε μοτοσυκλέτα μιας και παρεμβάλονται διάφορα εξαρτήματα απο την παραγωγή έως την κατανάλωση τάσης.
    Εδώ θα αναλύσουμε το ηλεκτρικό διάγραμμα απο ένα κοινό παπί που σε γενικές γραμμές δεν διαφέρει απο μια μεγάλη μοτοσυκλέτα.
    Η μεγάλη μοτοσυκλέτα απλά διαθέτει περισσότερες εξόδους τάσης και πιο ισχυρή γεννήτρια μιας και έχει να τροφοδοτήσει περισσότερους καταναλωτές + οτι πρέπει να φορτιστεί και η μεγαλύτερη μπαταρία.


    Ανάλυση:
    Γεννήτρια και ανορθωτής.

    Η γεννήτρια τάσης (εναλασσόμενο (ΑC)) βρίσκεται πίσω απο το βολάν του κινητήρα μιας και το βολάν έχει πάνω του μαγνήτες ώστε όπως κινείται, δημιουργεί μαγνητικό πεδίο στα πηνία (τυλίγματα) και έτσι παράγεται ηλεκτρικό ρεύμα εναλασσόμενης (AC) τάσης.
    Η τάση εξόδου εξαρτάται απο το πόσα τυλίγματα έχει το κάθε πηνίο.
    Συνήθως υπάρχουν 2 πηνία που συνδέονται ως εξής: οι 2 άκρες τους μαζί στην γείωση (σασί) και η άκρες που μένουν καταλήγουν στον ανορθωτή ή κοινώς στην γέφυρα ανόρθωσης που αποτελείται απο 4 διόδους ισχύος για να μετατραπεί το εναλασσόμενο ρεύμα σε συνεχές (DC).

    Θα έχετε παρατηρήσει πως τα φώτα ειδικά τα πορείας - νυκτός μεταβάλλονται όσο πατάμε το γκάζι. Αυτό συμβαίνει γιατί οι λάμπες αυτές τροφοδοτούνται απ'ευθείας απο το -ένα- πηνίο και έτσι όσο πατάμε γκάζι και ανεβαίνουν οι στροφές, αυξάνεται το μαγνητικό πεδίο και έτσι έχουμε περισσότερη τάση.
    Το ρεύμα λοιπόν αφού πάει στον ανορθωτή γίνεται συνεχές (DC), τότε έχουμε παροχή για να τροφοδοτήσουμε διάφορα εξαρτήματα όπως διάφορα ηλεκτρονικά εξαρτήματα που απαιτούν συνεχή τάση για να εργαστούν (ηλεκτρονική, εγκέφαλο, φλασέρ, καντράν, φόρτιση μπαταρίας κλπ).

    Ηλεκτρονική

    Η ηλεκτρονική δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα που τροφοδοτείται με +12vDC και είναι ανάμεσα απο τον σκανδαλιστή (ηλεκτρονική πλατίνα ή αλλιώς trigger) και τον πολλαπλασιαστή.
    Αυτό το κύκλωμα λοιπόν παίρνει την εντολή απο την ηλεκτρονική πλατίνα και οδηγεί με την σειρά του τον πολλαπλασιαστή για να παραχθεί η σπίθα στο μπουζί ώστε να γίνει η καύση.
    Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην σωστή καύση του κινητήρα μιας και απο αυτό ρυθμίζεται το αβάνς και η συχνότητα που θα σκάσει το μπουζί.
    Αν μπορούμε να φτιάξουμε μια ηλεκτρονική απο το μηδέν αλλά με την προυπόθεση να μπορούμε να ρυθμίζουμε εμείς την χρονική περίοδο που θα "σκάσει" το μπουζί , κοινός να πειράξουμε το αβάνς, θα δούμε πολύ μεγάλη διαφορά στην απόκριση του κινητήρα και προς το καλύτερο αλλά και προς το χειρότερο αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε.
    Για αυτό άλλωστε υπάρχουν έτοιμες βελτιωμένες ηλεκτρονικές στο εμπόριο για "φτιαγμένους" κινητήρες που αυξάνουν ροπή και ιπποδύναμη.

    Σκανδάλη, trigger, μάτι ανάφλεξης
    Πρόκειται για την εξέλιξη της πλατίνας. Θα ήθελα να σας αναλύσω πως λειτουργεί η πλατίνα, αλλά δεν έχει νόημα μιας και στις 100 μηχανές οι 2 θα λειτουργούν ακόμα με πλατίνα.

    Είναι ένας μαγνητικός διακόπτης 2 επαφών που μόλις πλησιάσει ενα κομμάτι μέταλλο μπροστά του τότε κλείνει το κύκλωμα.
    Βρήσκεται σταθερός χωρίς να μπορεί να αλλάξει η θέση του σε κοντινό σημείο στο βολάν και το βολάν έχει πάνω του ένα "λαμάκι" που μόλις έρθει σε συγκεκριμένη απόσταση με την σκανδάλη τότε κλείνει το κύκλωμα για να γίνει η έκρηξη στο μπουζί.
    Τελευταία τροποποίηση από Dbnn; 29/03/2014 στις 01:08.

  2. #2
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Πολλαπλασιαστής
    Ο Πολλαπλασιαστής είναι ενας μεγάλος μετασχηματιστής με 2 τυλίγματα (πηνεία).
    Το ένα τύλιγμα συνδέεται στα +12vDC και στην ηλεκτρονική.
    Το άλλο τύλιγμα συνδέεται στην γείωση και στο μπουζί.
    Η ηλεκτρονική όπως είπαμε πρίν βγάζει ένα "διακοπτώμενο" σήμα όπου μετατρέπεται το συνεχές ρεύμα σε εναλασσόμενο και έτσι δημιουργείται μαγνητικό πεδίο μέσα στον πολλαπλασιαστή και έτσι έχουμε την υψηλή τάση.
    Με λίγα λόγια αν γειώσουμε το καλώδιο που πάει στην ηλεκτρονική τότε θα δούμε το μπουζί να "σκάει" μια φορά και τέλος. Αν όμως "παίζουμε" με το καλώδιο αυτό στην γείωση θα δούμε το μπουζί να "σκάει" πολλές φορές.
    Μεγάλη προσοχή απαιτείται στην έξοδο του πολλαπλασιαστή μιας και η έξοδός του μπορεί να είναι απο 1kV έως 10+kV πράγμα που μπορεί να σκοτώσει.
    Παλιότερα, ακόμα και σήμερα τοποθετούσαν βελτιωμένους πολλαπλασιαστές με περισσότερη τάση εξόδου, η περισσότερη τάση εξόδου σημαίνει περισσότερος σπινθήρας, άρα μεγαλύτερη έκρηξη, άρα μεγαλύτερη απόδοση.

    Πλεξούδα / καλωδίωση

    Ένας πολύ μεγάλος παράγοντας στα ηλεκτρικά μας είναι η πλεξούδα ή αλλιώς μακαρονάδα.
    Ευθύνεται για την μεταφορά των τάσεων πάνω στο όχημα.
    Οι μοτοσυκλέτες εκτίθονται στον ήλιο, στην σκόνη, στην βροχή, στις λάσπες κλπ περισσότερο απο τα αυτοκίνητα μιας και τα ηλεκτρικά τους είναι πιο "ελεύθερα".
    Έτσι τα καλώδια "ξεραίνονται", κόβονται, οξειδώνονται κλπ με τις γνωστές μας συνέπειες (προβλήματα).
    Ακόμα και οι άκρες (συνδετήρες) χαλάνε πιο εύκολα απο ότι σε ένα αυτοκίνητο για τους λόγους που προαναφέραμε.
    Το καλύτερο είναι λοιπόν εφόσον έχουμε ξεκινήσει μια επιδιόρθωση / ανακατασκευή κλπ. αν τα καλώδιά μας είναι σε καλή κατάσταση να ψεκάσουμε τις άκρες (στους συνδετήρες, φίσες κλπ) με λίγο WD40 ή με κάποιο άλλο σπρέι για αυτή την συγκεκριμένη δουλειά.

    Και τώρα μερικές φωτογραφίες:

    Ηλεκτρικό διάγραμμα μοτοσυκλέτας με μίζα:
    L1, L2 είναι τα πηνία.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Wiring.jpg 
Προβολές:	1669 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	313055

    Πηνιοφόρος (πηνία) και σκανδάλη:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Magneto-Stator-Plate-AC-2-Pole-Coil-6-Wire-50CC-70CC-90CC-font-b-110CC-b.jpg 
Προβολές:	1587 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	313056

    Πολλαπλασιαστής, ρελέ μίζας, ανορθωτής, ηλεκτρονική
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mL210Vj5jivhnTpGFUAMN2Q.jpg 
Προβολές:	1596 
Μέγεθος:	8,5 KB 
ID:	313057


    Σίγουρα έχω παραλείψει πολλά ακόμα μιας και δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά αυτά που σας γράφω βασίζονται σε δικές μου έρευνες και πολλά ξενύχτια διαβάσματος και δοκιμών.
    Το επόμενο how to θα είναι διάγνωση βλάβης στα ηλεκτρικά!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    52

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    πολυ καλο!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitrisag
    Εγγραφή
    14/06/2009
    Μηνύματα
    272
    Πολύ καλή ανάλυση των ηλεκτρολογικών!

    Να κάνω όμως μια ερώτηση: Πως καταλαβαίνουμε αν στη μοτοσυκλέτα μας που μας αφήνει από μπαταρία συχνά μέσα σε μικρό διάστημα (και σήγουρα δεν φταίει η μπαταρία) το πρόβλημα είναι στον ανορθωτή ή στην πλεξούδα; Το λέω γιατί με το δικό μου παράδειγμα όσο η μηχανή κινείται η μπαταρία ζει. Αν κάτσει 2 μέρες περίπου ακίνητη dead η μπαταρία...

  6. #6
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Αρχικά πρέπει να δεις για διαρροή, αν έχεις πολύμετρο αποσυνδέεις τον θετικό πόλο της μπαταρίας και το πολύμετρο το γυρνάς σε μιλιαμπερόμετρο (mA). Το κόκκινο στην μπαταρία και το μαύρο στο καλώδιο. Αν έχεις συναγερμούς κλπ θα πρέπει να δείς το πολύ 300-400mA σε αδράνεια (όλα σβηστά). Αλλιώς πρέπει να βρείς λαμπάκι 12v 1w (ψείρα) και το συνδέεις σε σειρά όπως το πολύμετρο. Αρχικά θα ανάψει το λαμπάκι αλλά θα πέσει πολύ ο φωτισμός του. Αν όμως το βλέπεις να ανάβει ζωηρά τότε έχεις διαρροή.

    Επίσης αν όσο κινείται η μηχανή η μπαταρία δουλεύει σωστά και μόλις η μηχανή δεν κινείται και η μπαταρία μένει οφείλεται ή στον ανορθωτή ή στην γεννήτρια.
    Το αν φταίει γεννήτρια ή ανορθωτής μπορείς να το δείς και αλλιώς. Μετράς AC πρίν τον ανορθωτή. Πρέπει να ναι πάνω απο 12.8vAC και μετά τον ανορθωτή πρέπει να χεις πάνω απο 13vDC.
    Εφόσον όλα αυτά είναι σωστά τότε ψάχνεις την πλεξούδα, κομμένες - κακές γειώσεις, πόλους κλπ, ακόμα και την ίδια την μπαταρία. Μην σου φαίνεται περίεργο, μου χει τύχει καινούρια μπαταρία, να ορκίζεσαι οτι είναι σωστή και να μου χει βγάλει την ψυχή.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    το πολύμετρο το γυρνάς σε μιλιαμπερόμετρο (mA).
    Ας ξεκινήσει από Amperes και αν δεν πάρει καμια ενδειξη το γυρίζει σε mA...

    (Ο χρόνος περιστροφής τοπυ μεταγωγικού διακόπτη ειναι ασύγκριτα μικρότερος από τον χρόνο μετάβασης σε κατάστημα ηλεκτρονικών για αγορα και αντικατασταση καμενης ασφάλειας, όπως και το κοστος φθορας του επιλογέα είναι πολύ μικρότερο του κόστους της ασφάλειας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Θα έχετε παρατηρήσει πως τα φώτα ειδικά τα πορείας - νυκτός μεταβάλλονται όσο πατάμε το γκάζι. Αυτό συμβαίνει γιατί οι λάμπες αυτές τροφοδοτούνται απ'ευθείας απο το -ένα- πηνίο και έτσι όσο πατάμε γκάζι και ανεβαίνουν οι στροφές, αυξάνεται το μαγνητικό πεδίο και έτσι έχουμε περισσότερη τάση.

    Αυτό νομίζω συμβαίνει σε κυκλώματα παπιών ή παλιών μοτο. Στις περισσότερες τα φώτα παίρνουν DC από τον ανορθωτή, τα πηνία φτάνουν πάνω από 60 V AC από κάποιες στροφές και πάνω... Δυναμώνουν τα φώτα γιατί στο ρελαντί ο ανορθωτής μπορεί να δίνει πχ 12.5 V και μόλις ανέβουν οι στροφές 14 V (για να φορτίζει και η μπαταρία )
    Give me fuel, Give me fire

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Πολλαπλασιαστής
    .......
    Ηλεκτρικό διάγραμμα μοτοσυκλέτας με μίζα:
    L1, L2 είναι τα πηνία.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Wiring.jpg 
Προβολές:	1669 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	313055
    Φιλε Dbnn, πες μου, που το βρήκες αυτό το διάγραμμα?????? (στα υπόλοιπα μαργαριτάρια θα αναφερθώ αργότερα που θα έχω χρόνο...)


    OldMan, η πρεσβυωπία αυξανεται βλέπω....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    αρκετες φορες ελενχω αν εχω ρευμα δοκιμαζοντας πανω μου(στο χερι μου). αν με 'τιναξει' τοτε εχω σπινθήρα.
    πως εξηγείς το φαινόμενο οτι ακομα ζω?

    μηπως κατι εχει λαθος η θεωρία? γιατι το βλεπω λιγο γελοιο να πεθάνεις απο μπουζι.

    νομίζω οτι αυτο που σκοτώνει δεν ειναι τα volt αλλα τα amber

  11. #11
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lio5 Προβολή μηνύματος
    Φιλε Dbnn, πες μου, που το βρήκες αυτό το διάγραμμα?????? (στα υπόλοιπα μαργαριτάρια θα αναφερθώ αργότερα που θα έχω χρόνο...)


    OldMan, η πρεσβυωπία αυξανεται βλέπω....
    Το έφτιαξα εγώ. Βασίζεται όπως το βλέπεις σε πολλά service manual και γενικά στο νετ.
    Το ίδιο έχω κάνει και εγώ σε ότι παπί είχα, ψυχαναγκασμός αλλά ξήλωνα πλεξούδες και τις έφτιαχνα απο την αρχή.
    Να αναφερθείς όπου θέλεις, άλλωστε το δήλωσα απο την αρχή, δεν είμαι ηλεκτρολόγος και κάθε διευκρίνηση είναι πάντα δεκτή!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    αρκετες φορες ελενχω αν εχω ρευμα δοκιμαζοντας πανω μου(στο χερι μου). αν με 'τιναξει' τοτε εχω σπινθήρα.
    πως εξηγείς το φαινόμενο οτι ακομα ζω?

    μηπως κατι εχει λαθος η θεωρία? γιατι το βλεπω λιγο γελοιο να πεθάνεις απο μπουζι.

    νομίζω οτι αυτο που σκοτώνει δεν ειναι τα volt αλλα τα amber
    Και εμένα με έχει χτυπήσει τάση απο μπουζί, και 220v και 380 βιομηχανικό ρεύμα. Και "τόξο" 32kV απο παλιά τηλεόραση Grundig και όπως βλέπεις κάθομαι εδώ και γράφω.
    Το αν απο φάρδος δεν έπαθε τίποτα το νεύρο στο χέρι και μπόρεσα να τραβήξω το χέρι μου δεν σημαίνει οτι αφού εμείς δεν πάθαμε τίποτα δεν θα το πάθει κανείς.
    Όπως και εσύ αν δοκιμάζεις το μπουζί στο χέρι σου, είναι καθαρά δικό σου θέμα, όπως και εγώ αν βάζω καλώδια στην μπαταρία και τα βάζω στην γλώσσα μου είναι δικό μου θέμα. Είναι όμως απαράδεκτο να το προτείνω έτσι δημόσια.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lio5 Προβολή μηνύματος
    OldMan, η πρεσβυωπία αυξανεται βλέπω....
    Γιατί ρε ποδηλατά..??

    Αν μιλας για το διάγραμμα, ούτε που το κοίταξα..

    (και μη μΕ βγαζεις δουλειες, 'νταξ'...??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    αρκετες φορες ελενχω αν εχω ρευμα δοκιμαζοντας πανω μου(στο χερι μου). αν με 'τιναξει' τοτε εχω σπινθήρα.
    πως εξηγείς το φαινόμενο οτι ακομα ζω?
    μηπως κατι εχει λαθος η θεωρία? γιατι το βλεπω λιγο γελοιο να πεθάνεις απο μπουζι.
    νομίζω οτι αυτο που σκοτώνει δεν ειναι τα volt αλλα τα amber
    Τα amPeres όντως σκοτώνουν αλλά για να "περάσουν" χρειάζεται και μια ικανότητα απόδοσης ισχύος της πηγής...

    Υ.Γ.
    Όσοι βάζουν το χεράκι τους στα ρεύματα καλό θα ειναι να το βαζουν ΑΝΑΠΟΔΑ (με την παλαμη προς τα έξω), ώστε αν τους χτυπήσει το ρευμα να μην κλεισει το χέρι πανω στο σημείο διαρροής...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γιατί ρε ποδηλατά..??

    Αν μιλας για το διάγραμμα, ούτε που το κοίταξα..

    (και μη μΕ βγαζεις δουλειες, 'νταξ'...??)
    A, ετσι εξηγείται...
    Μαλλον δεν κοιταξες ουτε τι γράφει απο πάνω....

    Ρίξε μια ματια στο διάγραμμα όχι όλο με τη μια (μην πάθεις και τιποτα..), ξεκινα απο τη συνδεσμολογια πηνίων/ανορθωτή....

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Το έφτιαξα εγώ. Βασίζεται όπως το βλέπεις σε πολλά service manual και γενικά στο νετ.
    Το ίδιο έχω κάνει και εγώ σε ότι παπί είχα, ψυχαναγκασμός αλλά ξήλωνα πλεξούδες και τις έφτιαχνα απο την αρχή.
    Να αναφερθείς όπου θέλεις, άλλωστε το δήλωσα απο την αρχή, δεν είμαι ηλεκτρολόγος και κάθε διευκρίνηση είναι πάντα δεκτή!



    Και εμένα με έχει χτυπήσει τάση απο μπουζί, και 220v και 380 βιομηχανικό ρεύμα. Και "τόξο" 32kV απο παλιά τηλεόραση Grundig και όπως βλέπεις κάθομαι εδώ και γράφω.
    Το αν απο φάρδος δεν έπαθε τίποτα το νεύρο στο χέρι και μπόρεσα να τραβήξω το χέρι μου δεν σημαίνει οτι αφού εμείς δεν πάθαμε τίποτα δεν θα το πάθει κανείς.
    Όπως και εσύ αν δοκιμάζεις το μπουζί στο χέρι σου, είναι καθαρά δικό σου θέμα, όπως και εγώ αν βάζω καλώδια στην μπαταρία και τα βάζω στην γλώσσα μου είναι δικό μου θέμα. Είναι όμως απαράδεκτο να το προτείνω έτσι δημόσια.
    Κοιτα Dbnn, αν θελεις πραγματικα να μαθεις μερικα πραγματα για τον ηλεκτρισμο, ξεκινα απο εδω:
    http://www.pi-schools.gr/books/dimot...math_60_74.pdf
    Μετα μπορεις να συνεχισεις καπου εδω:
    http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_1/1.html
    γιατι η παραπληροφόρηση του αναγνωστικού κοινού βλεπω να παίρνει επικύνδινη τροπή...
    (και απέφυγε τα πειραματα με "τόξα" 32kV και "βιομηχανικά ρεύματα").....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 2η Έκθεση Μοτοσυκλέτας
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 23:28
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 22:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF