Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Πολυκαιρισμός σε τακάκια φρένων και γενικές απορίες

  1. #1
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118

    Question Πολυκαιρισμός σε τακάκια φρένων και γενικές απορίες

    Καλημέρα.
    Ψάχνοντας στο ίντερνετ δε βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις και θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα.

    Το Versys μου είναι μοντέλο 2009 και αυτή τη στιγμή κοντεύω τα 20.000χλμ στο οδόμετρο. Στη κατοχή μου το έχω 1 χρόνο περίπου και τα τακάκια φρένων δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.
    Οι δισκόπλακες είναι σε πολύ καλή κατάσταση δίχως νύχι και τα τακάκια έχουν πάρα πολύ ζωή ακόμα. Και ο μηχανικός μου, και όπου αλλού διάβασα για τα εργοστασιακά kawasaki brake pads, πληροφορήθηκα οτι δε θα βρω καλύτερο τακάκι σε διάρκεια ζωής. Για την απόδοση στο φρενάρισμα δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα μιας και δεν έχω δοκιμάσει κάτι διαφορετικό.

    Καταρχάς θέλω να ρωτήσω αν το τακάκι γενικά επηρεάζεται στην απόδοσή του λόγω παλαιότητας/πολυκαιρισμού ή επειδή μιλάμε για μεταλλικό υλικό τριβής μένει ανεπηρέαστο σχεδόν σε φυσιολογικές συνθήκες χρήσης. (δεν πιάνω extreme περιπτώσεις καταπόνησης σε ακραίες θερμοκρασίες και συνθήκες οδήγησης)

    Επόμενη ερώτηση είναι αν και εφόσον μένει ανεπηρέαστο, στα 20.000χλμ και 5 έτη χρήσης, ένα άνοιγμα καθάρισμα δαγκάνες και έμβολα θα χρειαστεί ή εφόσον δεν παρατηρώ κάτι λάθος στο φρενάρισμα να υποθέσω οτι με το καθαριστικό σπρέυ φρένων που χρησιμοποιώ μια στο τόσο είμαι καλυμμένος;
    (ναι ξέρω πίσω από μια οθόνη δε βγαίνει συμπέρασμα παρά μόνο με άνοιγμα και επιθεώρηση των μερών αλλά το γράφω περισσότερο για το υποθετικό της κουβέντας)

    Γενικά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που φρενάρει η μηχανή, αν και ξέρω οτι οι tokico δεν είναι brembo και οτι γενικά υπάρχουν παραπονάκια από κατόχους Versys όταν το φορτώνουν με μπαγάζια ή σε δικάβαλο και υψηλότερες ταχύτητες.

    Μιας και καλοκαιριάζει και η δουλειά πέφτει μάλλον θα βρω χρόνο να ασχοληθώ με το λύσιμο στις δαγκάνες σύντομα. Προς το παρόν άνοιξα το θέμα να μαζέψω γνώμες στα παραπάνω.
    Θενκς προκαταβολικά και παγωμένες μπυρίτσες γιατί κάνει και ζέστη
    Τελευταία τροποποίηση από George_Sp; 27/06/2014 στις 08:29.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Δεν εχεις θεμα...


    Ειναι ακομα νεα για τακακια....

  3. #3
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    George θα σου απαντησω με οσα ξερω και εχω μαθει απο δικια μου ερευνα.
    Λοιπον τα τακακια δεν λήγουν. Αν ειναι μεταλικα μπορουν να σκουριαςσουν αλλα εφοσον χρεισιμοποιουνται δεν εχεις κανενα θεμα.

    Τωρα για το θεμα του καθαρισμου,αποψη μου ειναι να γινεται πιο συχνα απο 1 φορα τα 5 χρονια ειδικα αν κυκλοφορεις συνεχεια με το μηχανακι, και επισης αν τα τακακια σου δημιουργουν πολυ σκονη. Εγω μετα απο αυτο που αντικρισα οταν ανοιξα τα δικα μο. Τα καθαριζω μια φορα το διμηνο με νερο σαπουνι και οδοντοβουρτσα. Ειναι πολυ ευκολο, απλα πρεπει να προοσεξεις να μην σου κλεισει η δαγκανα.
    Επισης εγω χωρις να ξερω αν ειναι και πολυ σωστο καθαριζω και με ενα κατσαβιδακι τα ενδιαμεσα κενα και με λιγο γυαλοχαρτο καθαριζω γυρω γυρω το τακακι.
    Λογικα το Versys φοραει τα ιδια τακακια με το Ζ1000 οταν αλλαξα τακακια, ειχα βαλει τα EBC και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Αλλα αφου εσυ εισαι ευχαριστημενος με τα δικα σου, μην τα αλλαξεις.

    Επισης πρεπει να αλλαζεις και τα υγρα φρρενων καθε δυο χρονια, Προσωπικα το κανω καθε χρονο, για να ειμαι και σιγουρο οτι δεν εχει καθολου αερα το συστημα. Στο Ζ ειχα δει μεγαλη διαφορα και με τα steel braided σωληνακια. Αλλα εδω οι αποψεις δ

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    George θα σου απαντησω με οσα ξερω και εχω μαθει απο δικια μου ερευνα.
    Λοιπον τα τακακια δεν λήγουν. Αν ειναι μεταλικα μπορουν να σκουριαςσουν αλλα εφοσον χρεισιμοποιουνται δεν εχεις κανενα θεμα.

    Τωρα για το θεμα του καθαρισμου,αποψη μου ειναι να γινεται πιο συχνα απο 1 φορα τα 5 χρονια ειδικα αν κυκλοφορεις συνεχεια με το μηχανακι, και επισης αν τα τακακια σου δημιουργουν πολυ σκονη. Εγω μετα απο αυτο που αντικρισα οταν ανοιξα τα δικα μο. Τα καθαριζω μια φορα το διμηνο με νερο σαπουνι και οδοντοβουρτσα. Ειναι πολυ ευκολο, απλα πρεπει να προοσεξεις να μην σου κλεισει η δαγκανα.
    Επισης εγω χωρις να ξερω αν ειναι και πολυ σωστο καθαριζω και με ενα κατσαβιδακι τα ενδιαμεσα κενα και με λιγο γυαλοχαρτο καθαριζω γυρω γυρω το τακακι.
    Λογικα το Versys φοραει τα ιδια τακακια με το Ζ1000 οταν αλλαξα τακακια, ειχα βαλει τα EBC και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Αλλα αφου εσυ εισαι ευχαριστημενος με τα δικα σου, μην τα αλλαξεις.

    Επισης πρεπει να αλλαζεις και τα υγρα φρρενων καθε δυο χρονια, Προσωπικα το κανω καθε χρονο, για να ειμαι και σιγουρο οτι δεν εχει καθολου αερα το συστημα. Στο Ζ ειχα δει μεγαλη διαφορα και με τα steel braided σωληνακια. Αλλα εδω οι αποψεις δ
    Εχει δικιο ο ζανης.
    Ειδες τι παθαινεις αν δεν προσεξεις και σου κλεισει η δαγκανα;
    ........σου μαγκωνει τα δαχτυλα!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εχει δικιο ο ζανης.
    Ειδες τι παθαινεις αν δεν προσεξεις και σου κλεισει η δαγκανα;
    ........σου μαγκωνει τα δαχτυλα!


    anyway, οι αποψεις διιστανται
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 27/06/2014 στις 11:00.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος


    anyway, οι αποψεις διοιστανται
    Τι κανουν;







    Τζαστ κιντινγκ μπρο
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Τι κανουν;







    Τζαστ κιντινγκ μπρο
    Ενα λαθακη καναμαι κε το εκανες θαιμα.
    Ορισται το ευτιαξα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ενα λαθακη καναμαι κε το εκανες θαιμα.
    Ορισται το ευτιαξα.
    από το πρήξιμο στο δάκτυλο λόγω του κλεισίματος της δαγκάνας ήταν..... δίπλα-δίπλα είναι το "Ο" και το "Ι" στο πληκτρολόγιο.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εφοσον τα τακακια ειναι αφαγωτα δεν υπαρχει λογος ουτε να πειραξεις ουτε να καθαρισεις τιποτα......

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μέχρι στιγμής.

    Θα βγάλω μερικές φωτογραφίες σύντομα από τις δισκόπλακες και τις δαγκάνες με τα τακάκια μόλις ξελασκάρω λίγο από δουλειές. Η αλήθεια είναι οτι τα γραφόμενα του toyar λογικά θα ισχύουν (εφόσον δεν έχουν χάσει πολύ υλικό τα τακάκια γιατί να έχουν μαζέψει μάκα οι δαγκάνες)
    ...αλλά ένα άνοιγμα καθάρισμα θα το κάνω κυρίως για να έχω μια εικόνα του τι γίνεται εσωτερικά αλλά και να φέρω στα ίσια του κάνα τακάκι από ανομοιόμορφο φάγωμα (που και πάλι δε πιστεύω εφόσον οι δισκόπλακες δεν έχουν γραμμές ή νύχι)

    Οπότε πολυκαιρισμός δεν ισχύει στα μεταλλικά τακάκια. Στα οργανικά ισχύει το ίδιο ή εκεί όντως επηρεάζονται;
    Σκέφτομαι να αλλάξω τα μεταλλικά με οργανικά όταν έρθει η ώρα τους, κυρίως γιατί τα οργανικά δε θέλουν ζέσταμα για να αποδόσουν τα μέγιστα και με ενδιαφέρει για εντός πόλης που κινούμαι. Ξέρω οτι είναι και φθηνότερα αλλά ίσως έρχεται το ίδιο λόγω οτι φθείρονται γρηγορότερα σαν πιο μαλακά άρα θα κάνω συχνότερες αλλαγές.

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    γενικα ισχυει πως τα μαμα τακακια κρατανε περισσοτερο απο οτιδηποτε αφτερ και συνηθως δεν υπαρχει και παραπονο ως προς την αποδοση τους γενικα...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    το βασικοτερο πλεονεκτημα των εργοστασιακων ειναι οτι εγγυημενα δεν φθειρουν τη δισκοπλακα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Δεν εχουν θεμα πολυκαιρισμου.
    Τα δικα μου οταν το πηρα ηταν απο το 2006 πανω και οταν εβαλα τα ιδια αλλα φρεσκα,δεν ειδα καμια ιδιαιτερη διαφορα.
    Καθαρισμα δαγκανας ,οταν αλλαζεις τακακια,δε θελει υπερβολες.
    Μη το παρακανεις και με τα καθαριστικα,δε χρειαζεται καθε τοσο.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αλλάξω τα μεταλλικά με οργανικά όταν έρθει η ώρα τους, κυρίως γιατί τα οργανικά δε θέλουν ζέσταμα για να αποδόσουν τα μέγιστα και με ενδιαφέρει για εντός πόλης που κινούμαι. Ξέρω οτι είναι και φθηνότερα αλλά ίσως έρχεται το ίδιο λόγω οτι φθείρονται γρηγορότερα σαν πιο μαλακά άρα θα κάνω συχνότερες αλλαγές.
    όταν είσαι ευχαριστημένος με κάτι αναλώσιμο (τακάκια, λάστιχα κλπ), δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι άλλο για δοκιμή....

    εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει το ρίσκο που θα αναλάβεις.... σκέψου όμως οτι το "λάθος" τακάκι ενδέχομένως να σου γ@μήσει και τις δισκόπλακες (πέραν της όποιας απόδοσης στο φρενάρισμα)..... εσύ εχεις το μαχαίρι, το καρπούζι και το πορτοφόλι....
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Σίγουρα ισχύει οτι κάτι που σε αφήνει ικανοποιημένο δύσκολα το αντικαθιστάς. Το οργανικό το σκέφτομαι κυρίως γιατί ζεσταίνεται γρηγορότερα. Επίσης σαν πιο μαλακό θα τρώει τη δισκόπλακα ακόμα πιο αργά από τα εργοστασιακά μεταλλικά.
    Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα πιάσουν την απόδοση στο φρενάρισμα των μεταλλικών.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεχνικό ζήτημα σε τακάκια φρένων ;
    από PetranGR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 02:24
  2. ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ......
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 13:47
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 12:52
  4. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2005, 22:19
  5. Από FZ6 FAZER σε FZ6 naked και αντίστροφα.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF