Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Καρμπιρατέρ

  1. #1

    Καρμπιρατέρ

    Πρόκειται για Royal Enfield γνωστού.
    Την πήγε για σέρβις, έβαλε και την χοάνη που φαίνεται γιατί δεν του άρεσε η σωλήνα που πάει στο κλασσικό φιλτροκούτι δίπλα στην πίσω ρόδα. Την πήρε σπίτι και δούλευε μιά χαρά. Για αλλαγές σε ζιγκλέρ δεν ξέρω αν έγιναν, είναι προφανές ότι παίρνει πιο πολύ αέρα πιά, αλλά κρατάω ότι για μερικές μέρες του δούλευε σωστά.
    Ξεκίνησε όμως να του κάνει κάτι μπουκώματα και πετάει βενζίνη από το τσουτσουνι κάτω από το λεβιέ του τσοκ (του πιτσίλισε το πόδι εν κινήσει). Υπάρχει και δεύτερο ίδιο τσουτσουνι, επίσης ασύνδετο με οτιδήποτε. Προφανώς κάτι λείπει από εκεί (κάποιο σωληνάκι ίσως; ) το οποίο δεν κατάλαβα αν το ξήλωσε ο ίδιος ή ο μάστορας ή έτσι την πήρε το πάλαι ποτέ από τον προηγούμενο.
    Στην αρχή νόμιζα ότι είναι βρεγμένο το φίλτρο ή έχει νερό στο λεκανάκι του καρμπιρατέρ (την έπλυνε και δεν ήξερε ότι δεν πρέπει να το βρέξει, την είχε αφήσει έξω κιόλας στην βροχή που φάγαμε και εμείς στην ετήσια). Αδειασε το λεκανάκι, καμμία βελτίωση. Εννοείται ότι πλέον το φίλτρο είναι στεγνό, περασαν πολλές μέρες.

    Καμμιά ιδέα;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20140627_203454.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	319158

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20140627_204640.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	319159

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    βλεποντας την δευτερη φωτο νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι υπαρχει θεμα υπερχειλισης και ξεραμενο oring του λεκανακιου

    το τσουτσοινι που ειναι ελευθερο λογικα πρεπει ναναι η υπερχειλιση. αν γειρεις αρκετα την μηχανη στο πλαι μεχρι να ακουμπησει το μαρσπιε στο εδαφος απο κει θα βγαλει βενζινη.

    δεν ξερω βεβαια περι ενφιελντ

  3. #3
    Λες για το τσουτσούνι που φαίνεται αριστερά στην 2η φωτό (είναι επάνω στην πραγματικότητα γμτ-κινητό) ή το δεξιό (κάτω στην πραγματικότητα);
    Το ότι ίσως να έχει δυσλειτουργία στη βελόνα του φλοτέρ και να γεμίζει παραπάνω το λεκανάκι, οδηγώντας σε υπερχείλιση το σκέφτηκα. Αλλά επειδή δεν ξέρω από τέτοια επίσης και δεν έχω και το βιβλιαράκι του να πεις ότι έχω έναν μπούσουλα (ναι ξέρω-ξενέρωτος άσχετος κλπ) δεν βάζω χέρι... Οτι κάποια στιγμή θα έπρεπε να αλλάξει και το ορινγκ γεγονός.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    για το πανω τσουτσουνι ελεγα. το κατω ειναι σιγουρα της υπερχειλησης.

    παιζει και το τρυπιο φλοτερ ετσι; καθοτι παλια μηχανη θαχει μαλλον μεταλικο φλοτερ.

  5. #5
    Βρήκα τα σέρβις μανιουαλ. Θα πεσει μελέτη...

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ
    από xristjim στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2009, 17:12
  2. Σκασιμτα-ραγισματα σε λαιμους καρμπιρατερ
    από mars696 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2009, 17:59
  3. Husqvarna 610SM. Καρμπιρατερ η ψεκαστο?
    από somisa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 14:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF