Σελίδα 1 από 28 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 410

Θέμα: επισκευή/ανακατασκευή bandit '96

  1. #1
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383

    επισκευή/ανακατασκευή bandit '96

    γεια σας παιδια! ΜΟΛΙΣ εκανα εγγραφη στο forum σας...οποτε καλως σας βρηκα!
    Λοιπον,Πριν μερικες μερες αγορασα μια bandit του 96.
    Οπως διαβασα, οπως κ πολλοι αλλοι, ετσι κ εγω δεν εχω εμπειρια καθολου κ ειναι η πρωτη μου!
    Θελει καποια συμμαζεματα, τα οποια εχω σκοπο να τα κανονισω εντος ημερων, αλλα μεσα σε ολα αυτα
    ενα μου εκανε εντυπωση...το οποιο ηταν αρκετα υπουλο!
    Ενω τις προηγουμενες μερες ολα ηταν καλα, χθες, μετα απο μια μικρη βολτα ειδα λαδια στο παπουτσι μου,
    εψαξα στην μηχανη κ ειδα οτι απο την κατω πλευρα του καπακιου σταζει (εννοω του πλαινου καπακιου, στα δεξια..που εχει κ τον δεικτη λαδιου)! οπως επισης κ το χταποδι στο υψος που
    γινεται 4-1 ειναι λερωμενο απο λαδια κ μια κυλιδα στο εδαφος που μερα με την μερα μεγαλωνει!
    (ακομα δεν την κυκλοφορω γτ δεν την εχω ασφαλισει..)
    φλατζουλα ισως??? κοστος...γνωριζουμε...? λεπτομερειες που θα επρεπε να ξερω..εχουμε??

    Περα απο αυτα, μιας που εχω το μικροβιο της βελτιωσης..
    θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχουν προστατευτικα καγκελα μοτερ για το μοντελο αυτο!
    οπως επισης καποια στιγμη θα ηθελα να του βαλω κ το προστατευτικο πλαστικο στο χταποδι!
    σε οσες το εχω δει αυτο μου αρεσε πολυ! αν υπαρχει καποιο λινκ, σελιδα η οποιαδηποτε αλλη πηγη...
    ευπροσδεκτη! thanks!
    Τελευταία τροποποίηση από roukos_x; 09/03/2014 στις 20:19.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    γεια σας παιδια! ΜΟΛΙΣ εκανα εγγραφη στο forum σας...οποτε καλως σας βρηκα!
    Λοιπον,Πριν μερικες μερες αγορασα μια bandit του 96.
    Οπως διαβασα, οπως κ πολλοι αλλοι, ετσι κ εγω δεν εχω εμπειρια καθολου κ ειναι η πρωτη μου!
    Θελει καποια συμμαζεματα, τα οποια εχω σκοπο να τα κανονισω εντος ημερων, αλλα μεσα σε ολα αυτα
    ενα μου εκανε εντυπωση...το οποιο ηταν αρκετα υπουλο!
    Ενω τις προηγουμενες μερες ολα ηταν καλα, χθες, μετα απο μια μικρη βολτα ειδα λαδια στο παπουτσι μου,
    εψαξα στην μηχανη κ ειδα οτι απο την κατω πλευρα του καπακιου σταζει (εννοω του πλαινου καπακιου, στα δεξια..που εχει κ τον δεικτη λαδιου)! οπως επισης κ το χταποδι στο υψος που
    γινεται 4-1 ειναι λερωμενο απο λαδια κ μια κυλιδα στο εδαφος που μερα με την μερα μεγαλωνει!
    (ακομα δεν την κυκλοφορω γτ δεν την εχω ασφαλισει..)
    φλατζουλα ισως??? κοστος...γνωριζουμε...? λεπτομερειες που θα επρεπε να ξερω..εχουμε??

    Περα απο αυτα, μιας που εχω το μικροβιο της βελτιωσης..
    θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχουν προστατευτικα καγκελα μοτερ για το μοντελο αυτο!
    οπως επισης καποια στιγμη θα ηθελα να του βαλω κ το προστατευτικο πλαστικο στο χταποδι!
    σε οσες το εχω δει αυτο μου αρεσε πολυ! αν υπαρχει καποιο λινκ, σελιδα η οποιαδηποτε αλλη πηγη...
    ευπροσδεκτη! thanks!
    Εχω ενα ιδιο και το δουλευω παραυτα(ανακατασκευη)
    Τα καγκελα ξεχνα τα εχει μανιταρια γι αυτο
    Διαρροη βγαλε φωτο
    Πλυνε καλα πρωτα και παρατηρησε που ακριβως σταζει και βλεπουμε


    Καλως ορισες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    γεια σας παιδια! ΜΟΛΙΣ εκανα εγγραφη στο forum σας...οποτε καλως σας βρηκα!


    Περα απο αυτα, μιας που εχω το μικροβιο της βελτιωσης..
    θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχουν προστατευτικα καγκελα μοτερ για το μοντελο αυτο!
    ...
    ειναι τα λεγομενα βελτιωτικα καγκελα!!


    καλως ηρθες. Υο 400αρι bandit οπως θα εχεις διαβασει δεν ειναι και το πλεον αξιοπιστο μηχανακι, και ειδικα καποιο ασυντηρητο μπορει να γινει τρυπιος κουμπαρας.

    Με δεδομενο οτι το γνωριζεις πλεον αυτο ξεκινας τις επισκευες, οι οποιες δε μ φαινονται και απλες. Αν χανει λαδια απο τα πλαινα καπακια λυνεται σχετικα ευκολα το θεμα. Αν τα λαδια ερχοναι απο μεσσαια φλατζα ή φλατζα κεφαλης ετοιμασου για πολλα €.

    Ποσο την πηρες τη μηχανη? χιλιομετρα? αλλα μαζεματα περα απο τα λαδια θελει? λειτουργει σωστα ο κινητηρας ή σου κανει μπερδεματα? ειναι το κυριοτερο προβλημα των 400αριων bandit.

    βαλε και καμια φωτο.

    το 400bandit ηταν και ειανι κατ εμε πολυ ομορφο και ενδιαφερον μηχανακι, αλλα πλεον πολυ δυσκολο να βρεις καποιο που να δουλευει σωστα.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  4. #4
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    να σου πω την αληθεια μια βολτα ολη κ ολη το εχω παρει.. Απο τον πειραια που ηταν μεχρι την κηφισια που μενω. μετα απο αυτο εχει μεινει στασιμο λογω ασφαλειας (ΣΚ τωρα κ δεν μπορω να κανω τπτ!). Το πηρα 500 ευρω κ ουτε σε μηχανικο το πηγα ουτε τπτ, τα τσιμπησα κ εφυγα! Κ να μην βγει καλο..κ να μου βγαλει την παναγια...ξερετε, δεν θελω κ πολυ να το αφησω στον σκουπιδοτενεκε με στοργη κ να φυγω!! Σιγα μην κατσω να σκασω κιολας!
    Χιλιομετρα εχει 42.000 + κατι ψιλα.. περα απο τα λαδια που σταζουν, καθρεφτες θελω να αλλαξω σιγουρα γτ ειναι κοντοι κ δεν βλεπω τπτ πισω κ αργοτερα, αν τα βρουμε κ γινουμε φιλοι..θα του κανω κ ενα βαψιματακι!! κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κ να του κανεις ειναι βελτιωση! απο εκει βγηκαν κ τα βελτιωτικα καγκελα! χαχαχαχχαααα!!!
    Οσο αφορα τον κινητηρα, αυτη τη μια βολτα που του εκανα, ειδα οτι μερικες φορες αν αργησω να αλλαξω ταχυτητα σβηνει.. μου ειπε αυτος που το ειχε οτι εχει μια βλακεια χαμηλα στο πλάι που ρυθμιζει το ρελαντι αλλα δεν εκατσα να ασχοληθω!
    μπερδεματα??? χμ...δεν παρατηρησα κατι...
    Βαλβολινες μου ειπε να αλλαξω γτ δεν εχει αλλαξει κ δεν μπαινει καλα η νεκρα! ( στα φαναρια δλδ ειμαι με πρωτη κ συμπλεκτη!)
    φωτο ναι, θα βγαλω μεσα στην βδομαδα που ερχεται..αν κανει καλο καιρο! κ ναι, εχεις δικιο! ειναι πολυ ωραιο μηχανακι! ισως ηταν κ ο κυριος λογος που πηρα κατι τετοιο! Πρωτα να μου αρεσει στο ματι..κ ολα τα αλλα ερχονται δευτερα! (αποτι καταλαβατε δεν ειμαι φαν της μηχανης...γι'αυτο κ δεν δινω πολλη σημασια..απλα δεν ειναι κακο να υπαρχει μια, ετσι για αλλαγη ε???)

    SHOOTER045
    πολυ στεναχωρεθηκα για τα καγκελα...μου αρεσαν πολυ!
    Θα το κανω αυτο που ειπες αλλα οχι τωρα...ειναι σκοτεινα εξω κ κανει κρυο!!! :P

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ποσο χρονων εισαι? (χωρις παρεξηγηση η ερωτηση)

    δεν ηξερες, δε ρωταγες? σοβαρα τωρα, τα 400αρια bandit εχουν πολυ κακο ονομα στην ελλαδα λογω των προβληματων που εβγαζαν στον κινητηρα και δε μπορουσαν να τα διαχειριστουν οι μηχανικοι εδω.

    οπως σου ειπε σωστα ο shooter , το πλενεις καλα και βλεπεις απο που δακρυζει το λαδι. Το οτι το πηρες 500€ δε σημαινει οτι δεν ειναι μια μηχανη 400κυβικων με το αντιστοιχο κοστος σε περιπτωση ζημιας. Δηλαδη για μεσσαια φλατζα ανετα θες κανα 300αρι. Το κλασσικο λαδια φιλτρα μπουζι ειανι καπου 100€, αλλα 250€ για λαστιχα και αλλα 150 για αλυσιδα. Καλο ειναι να τα εχεις υποψην σου αυτα τα κοστη για να μη νομιζεις οτι καθαρισες με 500€.

    Δεν ειναι παπακι. Κι ακριβως επειδη δεν ειναι παπακι αλλα μηχανη κανονικη με 50-60 αλογα ειναι ακομα χειροτερο να κυκλοφορεις με χρεπι με πολλα αλογα.


    Τελος, εφοσον ειπες δεν ξερεις απο μηχανες, αναγκαστικα θα το πας σε μηχανικο. Πηγαινε το και αργα η γρηγορα θα δεις τι παιζει.

    καλη τυχη.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #6
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    εννοειται οτι γνωριζω οοοολες αυτες τις "παραπλευρες απωλειες"! Ειμαι 28 κ εχω ασχοληθει παρα πολυ με την βελτιωση μηχανοκινητων.. στους 4 τροχους ομως!
    Οπως ειπα βεβαια κ πριν, την πηρα καθαρα για να κανω μια αλλαγη! δεν εχω σκοπο να ριξω πολλα λεφτα! καθρεφτες,κλειδαρια κ μηχανικο μεσα στην βδομαδα εννοειται κ τα "του βιτσιου" αργοτερα! πρεπει να παρω κινητο κ να κανω ταττοο τωρα! χαχαχαχαχααααα!
    θενξ για τις πληροφοριες κ το καλως ορισμα!!!

    α! κατι τελευταιο... κανενα καλο συνεργειο εδω στα Βορεια Προαστεια γνωριζετε??? Η παω οπου να'ναι κ κανω τον σταυρο μου????

  7. #7
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    παντα μου αρεσε αυτο το μηχανακι.. ενα μπλε με ασπρες ζαντες.. θα επαιρνα ενα αν εβρισκα σε παρα πολυ χαλια κατασταση να του αλλαξω τα φωτα. μοτερ ηλεκτρικα απο gsxr 400. πιρουνι κομπλε gsxr η rgv κι ισως ψαλιδι. κατα τ'αλλα μαμα που μου αρεσει πολυ σχεδιαστικα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    φιλε μου αυτος που το πουλησε 500 ευρω προφανως το ειχε για πεταμα
    εχεις δυο λυσεις:
    ή το σκοτωνεις οπως ειναι για ανταλλακτικα να παρεις τα λεφτα σου πισω ή οριζεις ενα μπατζετ που μπορεις να φτασεις παιρνεις προσφορες απο μαστορους και το ξανακανεις μηχανακι
    για αρχη θα χρειαστεις πληρες service κινητηρα με αλλαγη λαδιων φιλτρων ρυθμιση βαλβιδων και καθαρισμα καρμπ
    απο εκει θα φανει αν αξιζει να ριξεις αλλα λεφτα και να συνεχισεις με λαστιχα αλυσογραναζα φρενα σερβις μπροστινου
    αν τελικα με αλλο ενα χιλιαρικο το συνεφερεις θα εισαι οκ
    μεση λυση με μπαλωματα δεν υπαρχει

  9. #9
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    οχι ρε παιδια,ηρεμηστε λιγο! το παλικαρι που το ειχε, το δουλευε κανονικα, καθημερινα... εχει καινουρια λαστιχα (9/13) κ ειχε σκασει 500 ευρω για σερβις! κ το σκοτωσε γτ ηθελε να παρει ενα καινουριο σκουτερ! δλδ πρεπει οπωςδηποτε να ειναι χρεπι???? δεν παιζει δλδ να πετυχα μια καλη προσφορα?

  10. #10
    μία περίληψη του έργου κι από μένα, που το είχα επίσης...

    από καρμπυρατερ τα συγκεκριμένα mikuni που φοράει δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή, ρυθμίζονται δύσκολα, και ξερρυθμίζονται εύκολα...
    η σκέψη σου για κάγκελα είναι καλή γιατί το συγκεκριμένο αν πέσει είναι σχεδόν σίγουρο ότι σπάει το πλαινό καπάκι ... απλά είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάγκελα... ίσως είναι πιο εύκολο ενδεχομένως να τα φτιάξεις...
    παράδειγμα κατασκευής είναι αυτά:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$(KGrHqF,!i0E9f!P,kpfBPwJRy1(vQ~~60_12.JPG 
Προβολές:	1174 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	311551Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_12.JPG 
Προβολές:	1169 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	311552

    για τις ταχύτητες που σε δυσκολεύουν θεωρώ επίσης πολύ πιθανό να έχει αρπάξει καμιά φουρκέτα, το έχω ξαναδεί το έργο στο συγκεκριμένο μηχανάκι, δεν ξέρω αν είναι πράγματι μια αδυναμία του... Τεσπα, αν αλλάξεις λάδια (και όχι βαλβολίνες) ρυθμίσεις σωστά συμπλέκτη και έχεις πρόβλημα πάλι, τότε μάλλον θα πρέπει να συνηθίσεις να κρατάς τον συμπλεκτη στα φανάρια, ή να ανοίξεις μοτέρ...
    πάνω κάτω τα κόστη που σου είπαν παραπάνω είναι ρεαλιστικά και θεωρώ ότι αν δεν προκύψει κάτι πραγματικά "άσχημο", με κανα 700άρι θα μπορέσεις να το στήσεις έτσι ώστε να το απολαύσεις...

    καλά χιλιόμετρα εύχομαι...

    Υ.Γ. και βάλε και καμιά φωτό να το χαζέψουμε...

  11. #11
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    πωω...τουμπανο το καγκελο λεμε!!!! την τεταρτη που δεν δουλευω παιδια!!! θα το παω συνεργειο να το δουν κ με την ευκαιρια θα βγαλω κ φωτο! προς το παρον σημερα εχει παρει το τηλ φωτια... ψαχνω να το ασφαλισω...

  12. #12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_269614074417381.jpeg 
Προβολές:	1177 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	311553
    Παρε και μια φωτο απο την πρωην μου...

  13. #13
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    πωω...τουμπανο το καγκελο λεμε!!!! την τεταρτη που δεν δουλευω παιδια!!! θα το παω συνεργειο να το δουν κ με την ευκαιρια θα βγαλω κ φωτο! προς το παρον σημερα εχει παρει το τηλ φωτια... ψαχνω να το ασφαλισω...
    Ψαξου και φτιάξου
    Τα κάνει όλα και συμfairy (αν σου κάτσουν τα καρμπς )
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled.jpg 
Προβολές:	1205 
Μέγεθος:	82,2 KB 
ID:	311558

  14. #14
    αντε για να μην κουράζεσαι πολύ στο ψάξιμο σου βρήκα έτοιμη λύση.... και οικονομική!

    http://www.mmotoparts.com/product/en...uki-bandit-400

  15. #15
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    περασα απο ενα συνεργειο σημερα κοντα στο σπιτι μου.. του εξηγησα τι παιζει κ κανονισαμε την τεταρτη που εχω ρεπο να περασω να το δει! εβγαλα κ μερικες φωτο με το "θεματακι" μου!
    προφανως εχει φαει την σαβουρα του!
    http://i212.photobucket.com/albums/c...pscebe08f5.jpg

    απο παρασκευη μεχρι σημερα μεσημερι
    http://i212.photobucket.com/albums/c...pscfed13b0.jpg

    πριν παρω με χαρτι τα πολλα
    http://i212.photobucket.com/albums/c...ps74d57992.jpg

    τα σημεια που ειδα λαδι καθαρο
    http://i212.photobucket.com/albums/c...ps44b38ab6.jpg

    αυτο το σωληνακι μου εχει κινησει την περιεργεια! τι να ειναι???
    http://i212.photobucket.com/albums/c...ps7ab68b2c.jpg

    κ οτι μπορεσα να βγαλω απο κατω πριν του κανω οτιδηποτε
    http://i212.photobucket.com/albums/c...pse3f59e33.jpg

    συγνωμη που ανεβασα ετσι τις φωτο, χωρις να φαινονται, αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το κανω!!!

Σελίδα 1 από 28 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bandit v400 του ΄96 ή DR800Big??
    από evo_bandit στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2006, 23:30
  2. manual bandit v400 '96(kokkinh kefalh)????
    από evo_bandit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 14:19
  3. manual bandit 400v '96
    από evo_bandit στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 23:42
  4. bandit v400 του ΄96
    από evo_bandit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 14:00
  5. bandit v400 του ΄96
    από evo_bandit στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 12:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF