Σελίδα 28 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 410 από 410

Θέμα: επισκευή/ανακατασκευή bandit '96

  1. #406
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    στο πρωτο σκελος εχεις δικιο.
    Στο δευτερο σκελος, παλι εχεις δικιο, εν μερει.
    Βαση λογικης το πηρα κ απαντησα ετσι.Οπως ειπα κ παραπανω, με την πισω αναρτηση δεν εχω ασχοληθει ποτε κ δεν ξερω,
    αλλα η λογικη μου λεει, πως αν π.χ. με το αμαξι μου εδινες μια απο τις δυο επιλογες, ή να αλλαξω ή να φτιαξω τα αμορτισερ,
    σαφως κ θα διαλεγα το δευτερο. Αλλο το καινουριο, αλλο το (ξανα)φτιαγμενο.
    Αν αυτη η λογικη δεν στεκει στις μηχανες, παω πασο! Αλλο να μου αλλαξεις την γνωμη (εγω θελω ασπρα πλαστικα, εσυ τα θες κιτρινα),
    αλλο να με βοηθησεις να καταληξω στο τι ειναι καλυτερο πρακτικα κ τεχνικα!
    Απο τις αρχες εχω παρει πρεφα οτι με καποια πραγματα δεν παιζουν..κ δεν θα σκεφτομουν να χαλασω 50-60 ευρω λιγοτερα,ετσι κ με την πισω αναρτηση δεν θα επαιζα,οποτε δεκτες οι γνωμες κ οι προτασεις σας!
    τελος ολων,να επισημανω, οτι ο γραπτος λογος γινεται ευκολα παρεξηγησιμος..
    οποτε πριν "αρπαχτειτε" με αυτα που γραφω (ή μαλλον το πως τα γραφω) σκεφτειτε, οτι δεν εχω ερθει εδω, ουτε τσαμπουκα να πουλησω, ουτε να το παιξω εξυπνος.
    Ηρθα για να με βοηθησετε.
    Κ αυτα τα δυο-τρια τελευταια ποστ με την αναρτηση, με βοηθησαν αρκετα! θενξ!

  2. #407
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    1) Όταν δεν έχεις γνώση απαγορεύεται να έχεις γνώμη.
    2) Όσον αφορά την κριτική, δικαίωμα έχει να την ασκήσει όποιος έχει την διάθεση να βοηθήσει.
    Τα παρά πάνω τα αναφέρω για των εξής λόγο. Με τη λογική ότι το αμορτισέρ έχει φάει τα ψωμιά του και ότι τα 200 - 250€ είναι πολλά για επισκευή του γνήσιου που μπορεί να κάνη καινούριο 700 – 800€ και τοποθετούμε ένα after market φτηνό αμορτισέρ με την ίδια λογική δεν επισκευάζουμε μοτέρ το πετάμε και βάζουμε άλλο καινούριο κινέζικο. Δεν είναι έτσι πρέπει να ξέρης πότε πρέπει να επισκευάζεται κάτι και πότε πρέπει να το αντικαθιστούμε με καλύτερο βέβαια από το γνήσιο και όχι φτηνότερο όταν προέχει η ασφάλεια η δική σου όσο και των γύρο σου.
    να, κ εδω μια αποδειξη οτι ο γραπτος λογος παρεξηγιεται ευκολα.
    Στο πιο πανω ποστ μου, εννοουσα οτι θα προτιμουσα να βαλω ενα καινουριο κ πιο ακριβο, παρα να φτιαξω αυτο που υπαρχει ηδη με λιγοτερα χρηματα

  3. #408
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    για να αλλαξουμε λιγο θεμα, θα ηθελα να ρωτησω για δισκοπλακες, τακακια κ δαγκανες.

    Οσο αφορα τις δαγκανες, διαβασα στο manual οτι τις λυνεις (ευκολακι) κ τις κανεις μπανιο
    μεσα σε υγρο φρενων μαζι με τα εμβολα κ τα τσιμουχακια.
    Ισχυει? τοσο απλο?

    Για δισκοπλακες κ τακακια? τι εχετε δοκιμασει κ ηταν καλο?

  4. #409
    Ίσως δεν στο είπα καλά για να το καταλάβεις. Το γνήσιο μπορεί να κάνει 700 – 800€, ένα καλύτερο από το γνήσιο after market π.χ. WP Suspension μπορεί να κάνη 900 – 1000€, άρα με 300 – 400€ δεν παίρνεις καλύτερο από το μαμά.
    Σίγουρα εγώ προσωπικά δεν σε έχω παρεξήγηση, προσπαθώ όσο μπορώ και όσο ξέρω να σε βοηθήσω. Τώρα για της δαγκάνες αν θες έλα να της επισκευάσουμε παρέα και να τα πούμε και από κοντά. Προς αποφυγή παρεξήγησης δεν έχω συνεργείο δεν θέλω χρήματα στο εργαστήριο στο σπίτι θα μαστορέψουμε, τα υπόλοιπα αν θες σε πμ.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  5. #410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Ίσως δεν στο είπα καλά για να το καταλάβεις. Το γνήσιο μπορεί να κάνει 700 – 800€, ένα καλύτερο από το γνήσιο after market π.χ. WP Suspension μπορεί να κάνη 900 – 1000€, άρα με 300 – 400€ δεν παίρνεις καλύτερο από το μαμά.
    Σίγουρα εγώ προσωπικά δεν σε έχω παρεξήγηση, προσπαθώ όσο μπορώ και όσο ξέρω να σε βοηθήσω. Τώρα για της δαγκάνες αν θες έλα να της επισκευάσουμε παρέα και να τα πούμε και από κοντά. Προς αποφυγή παρεξήγησης δεν έχω συνεργείο δεν θέλω χρήματα στο εργαστήριο στο σπίτι θα μαστορέψουμε, τα υπόλοιπα αν θες σε πμ.
    Γιώργο hagon παίζει στα 330, emc παίζει στα 450, πιθανόν και κανά δυό άλλες να παίζουν στο 500άρικο... από τα 650-700 πάνε ohlins, wp, και mupo στα 900-1000 αν δεν κάνω λάθος. Μέσες τιμές λέω τώρα χωρίς έρευνα αγοράς.
    Τώρα στην ελεύθερη αγορά του ebay μπορεί να παίζουν και άλλες τιμές... αλλά θέλει ψάξιμο.

    για τις δαγκάνες δες κανα δυό βιντεάκια για να αποκτήσεις μία ιδέα...

    https://www.youtube.com/watch?v=6638mnFkgAE
    https://www.youtube.com/watch?v=HYy-vPLmL0E

    οι δικές σου είναι λίγο διαφορετικές από αυτές στα βίντεο, αλλά η μέθοδος για το καθάρισμα είναι ίδια.
    Οι τσιμούχες από τα πιστονάκια της δαγκάνας χρειάζονται αλλαγή αν είναι σκισμένες.

Σελίδα 28 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728

Παρόμοια θέματα

  1. bandit v400 του ΄96 ή DR800Big??
    από evo_bandit στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2006, 22:30
  2. manual bandit v400 '96(kokkinh kefalh)????
    από evo_bandit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 13:19
  3. manual bandit 400v '96
    από evo_bandit στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 22:42
  4. bandit v400 του ΄96
    από evo_bandit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 13:00
  5. bandit v400 του ΄96
    από evo_bandit στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF