Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Ταξίδι στο Brno για MotoGP τον Αύγουστο.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Ταξίδι στο Brno για MotoGP τον Αύγουστο.

    Καλησπέρα. Αυτό τον καιρό οργανώνω ένα ολιγοήμερο ταξιδάκι στο Brno της Τσεχίας τον Αύγουστο που περνάει από κεί ο θίασος του MotoGP.

    Θα είμαστε 4 άτομα και δυστυχώς τα μηχανάκια είναι τελείως ακατάλληλα για τέτοιου είδους ταξίδι οπότε στρέφομαι σε άλλες δύο επιλογές: αεροπλάνο ή αυτοκίνητο.
    Όσο αφορά το αεροπλάνο έχω βρει: πηγαινέλα Αθήνα-Βιέννη ΚΑΙ από κει πήγαινέλα Βιέννη-Brno λεωφορείο, όλα μαζί 270ε το άτομο.
    Δεν έχω υπολογίσει πήγαινελα ξενοδοχείο-πίστα να ολοκληρώσω με το κομμάτι "λεφτά για μεταφορικά".

    Εδώ είναι αρχίζουν αι απορίαι και χρειάζομαι την βοήθειά σας:

    1α) Έχει παει κανείς οδικώς με αυτοκίνητο να μου πει περίπου πόσο βγαίνουν τα έξοδα; (βενζίνες/διόδια)
    1β) Πόσο χρόνο θα θέλω να κάνω το Αθήνα-Brno;

    2α) Σε ποιό κομμάτι της πίστας αξίζει να πάω να παρακολουθήσω ένα γαμάτο αγώνα;
    2β) Αξίζουν οι κερκίδες ή και στις πλαγιές θα είμαι μια χαρα;

    πχ. Έτσι όπως το κόβω το σχεδιάγραμμα το "C" κομμάτι φαίνεται ιδανικό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1386601971_11-CZE.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	55,3 KB 
ID:	313212

  2. #2
    Καλησπέρα, αν ο οικονομικός παράγοντας μπει πρώτος τότε καλύτερα με αυτοκίνητο νομίζω.

    Είχαμε κάνει κάτι παρόμοιο πρόπερσι το καλοκαίρι, θα βρω το excel μέχρι το βράδυ και θα σου πω με ακρίβεια.

    Χοντρικά τώρα να σου πω οτι για 5,000 χλμ σε εκείνες τις περιοχές το κόστος μετακίνησης μαζί με πάρκινγκ για αρκετές μέρες ήταν περίπου 120/άτομο.
    Για το πόσο γρήγορα μπορείς να το κάνεις εξαρτάται από το πόσο την παλεύετε μέσα στο αυτοκίνητο...θα έλεγα οτι και με μια διανυκτέρευση στο Βελιγράδι βγαίνει, όχι ξεκούραστα αλλά βγαίνει...

    Για τα της πίστας τώρα αν και εμείς πήγαμε sbk, ο περισσότερος κόσμος ήταν στην C. Το εισιτήριο στα sbk μας έδινε και την δυνατότητα της κερκίδας στην εκκίνηση αλλά εκεί κάτσαμε πολύ λίγο, επειδή ψιλόβρεχε...Οπότε νομίζω πως στην C θα είσαι μια χαρά...

  3. #3
    Τελικά δεν το βρήκα το excel αλλά απ'ότι είχα σημειώσει έχουμε...4300χλμ με 6,5l/100km και μ.ο. λίτρου 1,6 σύνολο 450ε , βινιέτες και διόδια νομίζω 70ε, παρκινγκ δεν θυμάμαι όχι ιδιάιτερα ακριβό πάντως...

    Εσείς περίπου θέλετε 2000χλμ οπότε υπολόγισέ τα...Αν το αποφασίσετε πάντως μην παραλείψετε διανυκτέρευση Βελιγράδι

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Πηγαιντε με μοτο κ δεν θα το μετανιωσετε!! Σπαρτιατικα χιλιες φορες παρα κουτι. Σφιξτε κωλαρακια κ αμοληθειτε!!
    Κ γαμω θα ναι...
    Υ.Γ Μια χαρα ανετο ειναι το tuono!!!
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Πριν 2 χρόνια που πήγαμε φύγαμε από Λάρισα απευθείας Βελιγράδι για διανυκτέρευση ~800κμ. Μετά από εκεί μέσω Σλοβακίας.
    Στο δρόμο βρήκαμε κάποιους τρελοσαλλονικιούς και ο ένας ήταν με gsxr.
    Κατανάλωση αν υπολογίσεις 6-7 μ.ο και πως από σκόπια και μετά είναι πιο φθηνή καλή βενζίνη δεν έχει πολύ κόστος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Χμμ κατάλαβα. Με πρόχειρους υπολογισμούς θα βγει ένα κατοστάρικο λιγότερο στο άτομο αλλά θα χρειαστούμε 2 μέρες έξτρα (1 πήγαινε 1 έλα) για το ταξίδι καθώς και 1-2 βραδιές έξτρα για διαμονή σε ξενοδοχεία.

    Επειδή θα πάμε ζευγάρια (2 άντρες, 2 γυναίκες) με βλέπω να καταλήγω σε αεροπλάνο. Αν ήμασταν μόνο άντρες (όπως και να το κάνουμε λιγότερες απαιτήσεις, μεγαλύτερες αντοχές)
    θα πηγαίναμε οδικώς, θα παίρναμε και σκηνές και θα την πέφταμε για ύπνο πχ. στην άκρη του δρόμου.

    Θα ήθελα σαν τρελός να πήγαινα με μηχανή αλλά εγώ και ο φίλος έχουμε τουόνο με γόμες και καταναλώσεις 10 λίτρα/100, τα βάλαμε κάτω και είδαμε ότι είναι ασύμφορο, βάλε-βγάλε λάστιχα, αγόρασε μεταχειρισμένα για το ταξίδι, πήγαινε κούτσα-κούτσα να μη κάψει το τουόνο τα κέρατα του και να μη σταματάμε κάθε λίγο και λιγάκι για βενζίνη.
    Άσε τα δικάβαλα με κοπελιά πίσω, σαμάρια και 4000χλμ συνολο.

    Μακάρι κάποια άλλη στιγμή με κανα τουριστικό μηχανάκι με βαλίτσες.

    Επίσης για τα εισητήρια με βλέπω να παίρνουμε το απλό πάσο, το Σάββατο να τριγυρνάμε στα διάφορα σημεία να βλέπουμε άλλα κομμάτια, και τη Κυριακή από νωρίς το πρωί στο "C" κομμάτι.

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Απο κέντρο Μπρνο προς τη πίστα εχει δωρεάν λεωφορεία, σε περίπτωση που πάτε με αυτοκίνητο.
    Επίσης λογικα το ξέρεις ήδη τα ξενοδοχεία εκεινη τη περίοδο ειναι ακριβα...πολυ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Απο κέντρο Μπρνο προς τη πίστα εχει δωρεάν λεωφορεία, σε περίπτωση που πάτε με αυτοκίνητο.
    ωωω ωραίος θενκς φορ δε τιπ. που μπορώ να μάθω έξτρα πληφορορίες για αυτό;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Επίσης λογικα το ξέρεις ήδη τα ξενοδοχεία εκεινη τη περίοδο ειναι ακριβα...πολυ
    θα μείνουμε σε χόστελ. έχω βρει 40e το ατομο σύνολο για 3 διανυκτερεύσεις

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    ωωω ωραίος θενκς φορ δε τιπ. που μπορώ να μάθω έξτρα πληφορορίες για αυτό;
    Εμας στο ξενοδοχείο μας το είπαν, οτι αν πάτε εκειπέρα, εχει λεωφορεία κάθε 5 λεπτά προς τη πίστα. Αν δε μας το είχαν πει, θα πηγαίναμε με τις μηχανες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    θα μείνουμε σε χόστελ. έχω βρει 40e το ατομο σύνολο για 3 διανυκτερεύσεις
    Καλα δε το λες και φθηνό σε χοστελ 40 το άτομο


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Καλα δε το λες και φθηνό σε χοστελ 40 το άτομο
    37,5ευρω (συγκεκριμένα) σύνολο για τρια βράδια δεν είναι καλά; βγαίνει 12,5 το άτομο το βράδυ. πόσο πιο κάτω;

  11. #11
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    37,5ευρω (συγκεκριμένα) σύνολο για τρια βράδια δεν είναι καλά; βγαίνει 12,5 το άτομο το βράδυ. πόσο πιο κάτω;
    Οπα λάθος, νόμιζα 40 τη βραδια το άτομο

    μια χαρά ειναι, απλά μην είστε μακριά και χρειαστειτε ταξι για μετακινήσεις μέχρι το κέντρο για τα λεωφορεία

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Οπα λάθος, νόμιζα 40 τη βραδια το άτομο

    μια χαρά ειναι, απλά μην είστε μακριά και χρειαστειτε ταξι για μετακινήσεις μέχρι το κέντρο για τα λεωφορεία
    χμ η αλήθεια είναι ότι 2 που έχω στα υπόψιν είναι 3χλμ μακρυά από το κέντρο, έχω στείλει σε ένα άλλο που είναι κεντρικό κ περιμένω απάντηση.

  13. #13
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.192
    κλεβω απο διπλανο φορουμ (19/11) και μολις βρω χρονο διορθωνω/συμπληρωνω λεπτομεριες


    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    Με λιγα λογια, και για να μη το πολυσκεφτομαι μιας και τα τελευταια 15 (ολογραφως δεκαπΕντε) χρονια..... ολο λεω οτι του χρΟνου θα δω τζΙπι λΑιβ

    Το σκεπτικο ειναι το εξης

    Εδω και 2 μηνες εχω ενα αδειο κουτι απο κρεατινη το οποιο εκτελει χρεη κουμπαρα.
    Καθε μηνα πεφτει και ενα πενηντΑρικο μεσα, ουτοσΩστε μεχρι τον αγωνα να εχει μαζευτει κανα 500ρικο.

    Το σκεπτικο.
    Παρασκευη 15 Αυγουστου (αργια) πρηση Ζακυνθος-Μπρνο
    Σαββατο/Κυριακη Δοκιμαστικα αγωνας
    Δευτερα ελευθερη μερα (δεν εχει πτηση εκεινη τη μερα)
    Τριτη επιστροφη

    Συνολικα θα χασω 1,5-2,5 εργασιμες μερες. Το κοστος οπως εχει ιππλογιστει, και εφοσον εισητηρια και αεροπορικα κλειστουν αρχες του '14 (οσο πιο γρηγορα γινεται δηλαδη)

    Αεροπορικα 105 ανα πτηση 210 ευρω
    Εισητηρια αγωνα (αν θυμαμαι καλα) 80 ευρω
    Διαμονη 30 ευρω/βραδυα (θα ειμαστε 3 ατομα, οποτε το συνολο δια 3)

    Με μια σχετικη οικονομια, ελπιζω (και δε μπιστευω) να ξεπερασει το 500ρικο.
    Το γαμωτο ειναι, οτι τα χρονια περνανε και καθε χρονο βρισκομαι πισω απο μια τΕλεοραση και ακουω απο ολους οσους εχουν παει να λενε τι φιλινγκ ειναι απο κοντα, οτι ο ηχος δεν εχει σχεση με τη τΕλεοραση κτλ κτλ.

    Ε λιππον, 2 μηνες τωρα το πηρα αποφαση. Παμε Μπρο
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Παρασκευη 15 Αυγουστου (αργια) πρηση Ζακυνθος-Μπρνο
    Αεροπορικα 105 ανα πτηση 210 ευρω
    με ποιά εταιρεία; απευθείας;

  15. #15
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.192
    Nαι, και αυτος ηταν και ο λογος που δε το σκεφτηκαμε παραπανω απο μισο λεπτο πριν το αποφασισουμε
    (7 ωρες Ζακυνθος-Βενιζελος (καραβι, δρομος), 2 ωρες Ζακυνθος Μπρνο)

    Η εταιρια ειναι η SmartWings και κλεισαμε εγκαιρως. Κοστος 292 ευρω/ατομο Ζακυνθος/Μπρνο/Ζακυνθος. Αναχωριση 15/8 και επιστροφη 19/8 (θα γυριζαμε τη Δευτερα, την επομενη του αγωνα αλλα δεν ειχε πτηση)

    Διαμονη στο Κολεγιο Koleje kohmensehko.
    α) 4 διανυκτερευσεις, 2 ατομα με κοινο μπανιο 100 ευρω
    β) 4 διαντκτερευσεις, 3 ατομα ,ε δικο του μπανιο, 132 ευρω
    Εννοειται επιλεξαμε τη κουρτινα 2

    Εισητηρια απο το site της πιστας
    https://tickets.brno-circuit.com/en/...ic-2014/?cur=1
    Κερκιδα Τ5, σειρα 11 θεσεις 1-4 Κοστος 116 ευρω για το τριημερο. Τωρα εχουν 125


    4 μηνες ιππομονη ακομα....
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ταξίδι ...στο περίπτερο για εφημερίδες
    από Uriah Heep στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2016, 14:08
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2013, 16:36
  3. ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ
    από Tsiplaki στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 17:13
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp
    από caesarsk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF