Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 200

Θέμα: Kράνος=αξεσουάρ μηχανής!!!!!! Ακατάλληλο για ανηλίκους!!!

  1. #31
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Πήρα το θάρρος να το τυπώσω πολλές φορές και θα το κολλήσω όπου μαζεύονται παιδιά (με μηχανάκια) ή μηχανόβιοι.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν πρέπει να τα γράψω...

    Φτάνει.........:a37:
    Πολυ σωστα τα λες γιατρε και μπραβο για την πρωτοβουλια για το κειμενο που εγραψες!

    Απ οτι εχω δει απο φιλους και γνωστους, υπαρχουν αυτοι που φορανε κρανος και αυτοι που δε φορανε.
    Αυτοι που δε φορανε, οσο κι αν προσπαθησεις να τους πεισεις, δυστυχως, το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα φορεσουν..

    Η μονη ελπιδα για τη διαδοση του κρανους ειναι τα νεα παιδια, που επηρεαζονται απο μοδες και προτυπα.
    Οταν εισαι νεος (16-25 χρονων), σπανια συνειδητοποιεις απο μονος σου την αναγκαιοτητα του κρανους, οπως επισης αγνοεις και αλλα πραγματα που ειναι αναγκαια.
    Οταν ομως, η μοδα ή το προτυπο χρησιμοποιει κατι (κρανος, iphone, οτιδηποτε), το πιθανοτερο ειναι οτι θα το χρησιμοποιησεις κι εσυ, ακομα κι αν πιστευεις οτι δεν ειναι αναγκαιο.
    Χρειαζεται δηλαδη ενα ειδος - με την καλη φυσικα εννοια - προπαγανδας υπερ της χρησης κρανους και προστατευτικου εξοπλισμου.
    Το δυσκολο ειναι η αρχη. Ας φορανε οι νεοι κρανος, εστω απο μοδα, κι ας μην συνειδητοποιουν ακομη τη χρησημοτητα του.
    Αργοτερα θα καταλαβουν.
    Αυτοι που δε φορανε κρανος (ισως γιατι ποτε δε φορεσανε), οταν θα το καταλαβουν θα ειναι δυστυχως αργα..

  3. #33
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα.Αν ξεκινήσουμε αυτή ακριβώς τη στιγμή να εκπαιδεύουμε όλα τα παιδιά κάτω των 14 σε αυτή τη λογική θα είναι ότι καλύτερο.

    Αλλά ακόμη και να γίνει αυτό,θα συνεχίσει να υπάρχει ένας πολύ μεγάλος πλυθησμός ανθρώπων που έχει περάσει στο στάδιο του αθεράπευτου...Όλοι αυτοί τους οποίους κράζει το αρχικό ποστ.Αυτοί δυστυχώς μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν.
    για να μην παρεξηγηθω,δεν το εγραψα για αντιπαραθεση ετσι;απλα ο σωστοτερος τροπος αντιμετωπισης ειναι η παιδεια.αν απο πιτσιρικας μαθεις οτι φοραω κρανος,οτι δεν πεταω σκουπιδια κλπ κλπ δεν θα το κανεις στα 20-25-30 σου.
    εγω τωρα προσπαθω να δωσω στον πατερα μου καποια πραγματα απο αυτα που δεν βλεπει,δεν ξερει,δεν φανταζεται.ειναι 58,καποια τα παιρνει,δυσκολα αλλα τα παιρνει.οπως το οτι δεν ανεβαινει σε μηχανακι αν δεν βαλει κρανος.του πηρα μια δυο το κλειδι,το εμαθε.με το δωρο του πασχα(οσο παρω)θα παω να του παρω ενα κρανος.
    αυτο που θελω να πω ειναι πως οποιον κοντινο σας ανθρωπο βλεπετε,αυτους που αγαπατε,δωστε τους μια συμβουλη.
    μπραβο για το θρεντ στον φιλο..καλο ειναι να το υπενθυμιζουμε στους εαυτους μας...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #34
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Επειδη βαριεμαι να γραφω 3000 λεξεις, παρτε 3 (σκληρες) εικονες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1.jpg 
Προβολές:	426 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	313450

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m2.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	313451

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m3.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	66,0 KB 
ID:	313452
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της akabei
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να προσθέσω κάτι στην κουβέντα.

    Το κράνος δεν είναι μόνο για την προσωπική μας ασφάλεια. Η απουσία του κράνους μπορεί
    και να προκαλέσει ατύχημα ή/και τραυματισμό σε τρίτους εκτός από τον εαυτό μας.
    Πόσες φορές έχετε «φάει» στο κράνος μύγες, μέλλισες ή σκουπίδια; Δεν νομίζω πως
    αντιδρούν όλοι με την ίδια προσοχή όταν «φάνε» κάτι στο πρόσωπο ή τα μάτια.

    Προσωπικά έχω κινδυνέψει όταν μπροστινό μου μηχανάκι έκανε απότομο κόψιμο δεξιά
    γιατί δεν φόραγε κράνος και τον έβρεξε το αυτόματο πότισμα του δρόμου...

  6. #36
    Πιστευω οτι οι περισσοτεροι καλυψατε το θεμα.Απλα να προσθεσω οτι για μενα τα παιδια πρεπει απο μικρα να φορανε και στο ποδηλατο τα κρανακια τους οχι μονο γτ ειναι ασφαλεια αλλα γτ μενει στο μυαλο τους η ιδεα.Αλλα εδω βλεπω γονεις να χουν χυμα τα παιδια τους σε αυτοκινητα και αυτα να κτυπιουνται μεσα στο αμαξι,θα προσπαθησουν να τα μαθουν για κρανος???
    Προσωπικα απο την εφηβεια μου που αρχισε η επαφη με τα παπακια φιλων μου ποτε δεν ειχα βαλει κρανος.Ναι μαλακια μου και ευτυχως δεν επαθα τπτ.Μολις ομως πηρα το πρωτο μου μηχανακι ειχα ηδη αγορασει κρανος οχι γτ μου το επεβαλε καποιος αλλα γτ το θελα εγω.Τωρα πια αν δεν βαλω κρανος νοιωθω γυμνος και ευαλωτος.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2013
    Μηνύματα
    14
    Βασικά λίγα λες......

    Ειναι θέμα εκπαιδευσης αν και πλεον αρχίζω και πιστεύω πως εκπαιδευόμαστε σαν λαός μόνο με τον βούρδουλα!
    Κοινώς οπως εγραψε καποιος πιο πανω ΜΟΝΟ αν συνοδευτεί απο προστιμο που τσούζει.

    Τελος δεν πρεπει να αναφερόμαστε μονο στον ακάλυπτο κλαρινογαμπρό με την ξυρισμένη γάμπα, το μαλλι κάγκελο & το fancy scooter, τον courrier ή τον όποιο ακάλυπτο που βλέπουμε αλλά και στην ΜΑΖΑ απο ανθρωπόμορφα ζωντανά που κυκλοφορούν με κράνη χωρίς προδιαγραφες των 50 E αλλά και στους εξυπνάκηδες που τριγυρνούν στην πόλη χωρις να ναι δεμένο -κουμπωμένο το κράνος, σα Μουζαχεντίν.

    +1 απο μενα

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είναι εντελώς αδύνατο να διαφωνήσει κάποιος μαζί σου!


    Και μιλάς ΜΟΝΟ για κράνος... που αρκετοί από εμάς όχι μόνο το θεωρούμε αυτονόητο, αλλά επιμένουμε ότι πρέπει να συνοδεύεται από μπουφάν, παντελόνι, μπότες και γάντια με προστατευτικά!






    (ωχ... τώρα που είπα "μπουφάν, μπότες κτλ." θα αρχίσει η αντιπαράθεση!)
    Οχι Νικολα,μια χαρα τα λες.Οποιος διαφωνει μπορει να κανει οτι θελει αλλα οχι να ξεκινησει αντιπαραθεση.Δεν υπαρχει αλλωστε σοβαρο επιχειρημα για να την στηριξει.

    Οπως εμεις εδω πανω ξεκιναμε τα ταξιδια μας με πληρη εξοπλισμο,το ιδιο πρεπει να κανουνε ολοι οσοι σεβονται τον εαυτο τους και το περιγυρο τους.Δεν υπαρχουνε φωτογραφιες μονο με ανοιγμενα κεφαλια αλλα και αλλες με διαλυμενες λεκανες και κομματιασμενα ακρα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Όντως είναι για εκτύπωση και να το μοιράζουμε στα φανάρια. Respect.

    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    @Akis_trevor : Δεν το εξέλαβα ως αντιπαράθεση και συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι όλα είναι θέμα παιδείας.
    Δυστυχώς όμως το 90% αυτών που δεν έλαβαν την σωστή οδηγική παιδεία μπορούν να καταλάβουν μόνο μέσω της τιμωρίας...Ο κάγκουρας ο ξεκράνωτος το μόνο που καταλαβαίνει είναι το πρόστιμο,τα υπόλοιπα είναι παπαριές.Δεν πα να του λες εσύ ιστορίες και να του δείχνεις φωτογραφίες με ανθρώπους που έμειναν φυτά,αυτός από μέσα του θα λέει "σε μένα δεν θα συμβεί" και θα συνεχίζει το ίδιο βιολί.Αν έχει άγχος όμως ότι άμα τον πιάσουν ξεκράνωτο θα σκάσει ένα 500αρι τότε θα συμμορφωθεί σε χρόνο dt...Δυστυχώς αυτό είναι το επίπεδο της παιδείας του νεοέλληνα.

  11. #41
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    φυσικα και ειναι ενα μεγαλο φοβητρο το προστιμο και ειδικα τετοια ποσα.πιτσιρικας ειχα δωσει πολλα 80ευρα σε προστιμα για κρανη,ηχορυπανση κλπ.ευτυχως κι εγω εμαθα πριν να παθω.αλλα δεν μου πε κανεις,τωρα που εφτασες 19-20 φορα κρανος.οταν αρχισα να καβαλαω μεγαλα μηχανακια και ειδα πως δεν συγχωρουνται λαθη εκει,το εβαλα και δεν το ξαναβγαλα.
    ομως και 2000 να βαλεις προστιμο και οτι σου παιρνω το μηχανακι αν δεν τα δωσεις,παλι θα υπαρχουν πααααρα πολλοι που δεν θα φορανε...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παντως εδω επαρχια παρατηρω τελευταια πιτσιρικαδες με ποδηλατα να φορανε μικρα κρανη εντουρο.πολυ καλο σημαδι,και μου εκανε
    τρομερη εντυπωση.
    Πιστευω οτι και οταν μεγαλωσουν και καβαλανε θα φορανε σιγουρα,μιας και ξεκινησαν σωστα.
    Ρωτησα εναν απο αυτους πως και φοραει,και μου απαντησε οτι φορουν ολοι οι φιλοι του κρανος για να μην χτυπησουν στο κεφαλι..


  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Παντως εδω επαρχια παρατηρω τελευταια πιτσιρικαδες με ποδηλατα να φορανε μικρα κρανη εντουρο.πολυ καλο σημαδι,και μου εκανε
    τρομερη εντυπωση.
    Πιστευω οτι και οταν μεγαλωσουν και καβαλανε θα φορανε σιγουρα,μιας και ξεκινησαν σωστα.
    Ρωτησα εναν απο αυτους πως και φοραει,και μου απαντησε οτι φορουν ολοι οι φιλοι του κρανος για να μην χτυπησουν στο κεφαλι..

    Kαι εγω το εχω δει και καθε μερα φορανε ολο και περισσοτερα παιδια.Εγινε μοδα και επαψε να ειναι ντροπη.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Kαι εγω το εχω δει και καθε μερα φορανε ολο και περισσοτερα παιδια.Εγινε μοδα και επαψε να ειναι ντροπη.
    Φορανε γιατι στην Ελλαδα εφτασε προσφατως το freeride kai downhill με ποδηλατο και εκει ΟΛΟΙ φορανε full face και δειχνουν και ωραιοι. Αρα βλεπει ο πιτσιρικας την ωραια κραναρα και λεει θα παρω και γω να δειχνω σαν αυτον τον ταδε που κανει αλματα κλπ. θετικο ειναι!
    Triumph Tiger 800!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    Αν έχει άγχος όμως ότι άμα τον πιάσουν ξεκράνωτο θα σκάσει ένα 500αρι τότε θα συμμορφωθεί σε χρόνο dt...
    Με ενα κρανος των 40€ απο lidl εχει "καθαρισει"..

    Αν ομως δει τον σουπερ ουαου πρωταθλητη να φοραει το σουπερ μουρατο (καλο) κρανος, τοτε θα το φορεσει γιατι το θελει και οχι για να μην τον γραψουν.


Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ
    από hidefnick στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2007, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF