Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 200

Θέμα: Kράνος=αξεσουάρ μηχανής!!!!!! Ακατάλληλο για ανηλίκους!!!

  1. #46
    Και πάμε πάλι την ίδια κουβέντα. Καλύτερα ένα φτηνό κράνος αντί για καθόλου κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος μέεεεεεεχρι δήθεν να μαζέψει λεφτά για καλό κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος γιατί χαλάη την εσθυσι ρε φήλως;

    Το ζήτημα δεν είναι να φοράει κάποιος κράνος "για να μην τον γράψουν". Το ζήτημα είναι να καταλάβει τι θα πάθει το κεφάλι του αν πέσει γυμνό. Το αυτό και για χεράκια, ποδαράκια κλπ. Οι Άγγλοι που ως γνωστόν είναι πστηδες και ανόητοι, λένε ATGATT. All the gear, all the time.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    πολυ ωραιο το κειμενο γιατρε, και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ "ωμο" αντιθετα ειναι πολυ καλο.

    υπαρχει κι αλλη μια λεπτομερεια. ολοι αυτοι οι ακρανοβιτς, οι αγκωνατοι, και οι πουλ μουρ ΔΕΝ συμετεχουν σε φορουμ και μοτοσυκλετιστικα δρωμενα. μαζι βαλε και την ανυπαρκτη παιδεια που υπαρχει.

    ας πω και κατι δικο μου.

    οταν ημουν πιτσιρικας 16 χρονων βαλανε υπογραφη οι γονεις μου και πηρα διπλωμα μοτοποδηλατου. απο κρανη και μπουφαν δεν ειχαν καμια ιδεα οι γονεις μου. εγω την ειχα δει αλλιως. ηθελα να ΜΕ κατατασουν στους περιθωριακους οι φιλοι γειτονες τριτοι. πως θα το καταφερνα λοιπον; επρεπε να το δειχνω ακομα κι οταν δεν καβαλουσα. ετσι ειχα παρει ενα κρανος LEM τοτε. το φορουσα παντα οταν οδηγουσα ετσι οταν κατεβαινα απο το παπακι το εβαζα περηφανα στον αγκωνα. μαρεσε πολυ να τους ακουω να μου λενε "παρε αμαξακι να γινεις ανθρωπος οπως ολοι μας". εποχες 88 ολα αυτα.


    για καλη μου τυχη ευτυχως ειχα αυτην την λοξα.

  3. #48

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    πρωτα απο ολα συγχαρητηρια στο συντακτη του θεματος....
    ο μπαμπας οδηγαει σε μια χ διαδρομη και ενω μαλωνει με τη μαμα για το ρημαδι το παστιτσιο που το ζηταει ενα μηνα και η γυναικα πινει καφε με τη κυρα λενα,αδειαζει το τασακι στο δρομο ενω εχει κανει μια σφηνα για να παρακαμψει την ατελειωτη ουρα στο φαναρι της στροφης που το κρατος φροντισ να περναει ενα αμαξι πριν γινει πορτοκαλι και μετα να περιμενει αλλα 3 λεπτα για να περασει ενα αλλο αμαξι....................και παει λεγοντας.
    η συμβουλη του μπαμπα ειναι αλληταραδες με τις μηχανες που κανουν σφηνες και δε περιμενουν και αυτοι στην ουρα οπως κανει αυτος(!!!!!!!!!)και οτι ο γιος του ποτε δε θα καβαλησει μηχανη...
    αλλα ας μπει ελευθερα στο ιντερνετ,ας καπνισει κρυφα,ας πιει ενα βαρελι βοτκα στο αθωο σχολικο παρτακι....
    οι πολιτικοι ειναι φουστηδες που επιβαλλουν τα μετρα που επιβλλουν και που μας κοροιδευουν στα μουτρα,αλλα να μη ψηφισουμε (πχ)χρυση αυγη η συριζα)και να ψηφησουμε το θοδωρο που εβαλε στις δημοτικες εκλογες...χαζος ειμαι αυριο μεθαυριο θα του ζητησω να μου δωσει το σημα για να κανω το πεζοδρομιο παρκινγ μου....
    αυτα φιλοι μου δεν τα λεω για τους αλλους...τα λεω για τον εαυτο μου και για το παιδι που περιμενω....
    θελω να γινω εγω καλυτερος ανθρωπος για να μαθω και στο παιδι μου να σκεφτεται..
    θελω να πιστευω πως αν το παιδι μου στα 16 μου ζηταει μηχανη,θα εχει προηγηθει να βλεπει εμενα να ντυνομαι σαν αστακος καθε φορα που τη καβαλαω,να τον βαλω πανω στη σελα και να του μιλησω για τη μηχανη και να προσπαθησω να το νπεισω να μεγαλωσει και αλλο και μετα να παρει οτι θελει.αλλα το κρανος θα παμε μαζι να το διαλεξει οπως και μπουφαν και μποτες και γαντια.....
    και οχι σαν το πατερα το δικο μου που ακομα με πρηζει να πεταξω αυτο το πραγμα και οτι θα μου δωσει λεφτα για να το κανω,αλλα μου ριξει σφαλιαρα και ας ειμαι 1 95 110 κιλα και 33 χρονων αν με δει να ειμαι πανω της χωρις κρανος....
    ισως ετσι μετα παο δυο τρεις γενιες μαθουμε να σκεφτομαστε και οχι απλα να μιλαμε.
    ξανα μπραβο στο φιλο για το θεμα του

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75
    Να παραθέσω κι εγώ τη δική μου περίπτωση...
    Πιτσιρικάς γύρω στα 17 αγοράζω το πρώτο μου παπάκι κρυφά από τους γονείς μου και το παρκάρω ένα στενό μακριά από το σπίτι μην τυχόν και με δουν....
    Κλασικά ακράνοβιτς πηγαινοέρχομαι ανέμελος κι ωραίος με το glxάκι 53mm.
    Μην τα πολυλογώ το έμαθαν και το μόνο που έγινε ήταν να με "υποχρεώσει¨ο father να έχω κράνος.
    Που μυαλό βέβαι εγώ να το βάλω στην κεφάλα μου:a31:.. Να σημειώσω ότι ακόμα δεν είχα πέσει.
    Ένα πρωινό πάω να φύγω και βλέπω να ψιλοβρέχει επομένως λέω ο πανέξυπνος ας πάρω το καθίκι μην γίνει και το μαλλί σκατά , τρομάρα μου ,.
    Πηγαίνοντας λοιπόν επί της Ιωαννίνων στοκ Κολωνό παππούς ετών 180 και κάτι ψιλά με προϊστορική μαούνα εν μέσω ψιλόβροχου αποφασίζει από το αντίθετο ρεύμα να στρίψει στο βενζινάδικο που ήταν στην δική μου πλευρά... μόλις τον βλέπω κλασικά φρένα, φρένα, φρένα και ξάπλα......σούρσιμο καμιά 15 αριά μέτρα και κατάληξη σε μία οικοδομή.
    προσπάθησα να σηκωθώ αλλά σαν να ήμουν κολλημένος κάτω. Με τα πολλά βγάζω το κράνος και ω του θαύματος σηκώθηκα.
    Αυτό που είδα με έκανε να μην ξανακαβαλήσω ούτε για 3 μέτρα χωρίς κράνος. Μία εξέχουσα μπετόβεργα είχε καρφωθεί στο πίσω μέρος του κράνους και είχε εισχωρήσει περίπου 0,5 πόντο.
    ΤΟΣΟ μαλάκας ήμουν αλλά ευτυχώς δεν το πλήρωσα ακριβά. Το κράνος το είχα κρατήσει ενθύμιο μέχρι πρόσφατα να μου θυμίζει πόσο τυχερός και άμυαλος ήμουν.

    Συγνώμη για το σεντόνι ελπίζω αν το διαβάσει κανένας ακράνοβιτς πιτσιρικάς (και όχι) να του πει κάτι η ιστορία μου, να φοράει ΕΣΤΩ ένα ρημάδι κράνος.

    Καλά χιλιόμετρα σε όλους και ελπίζω να μην κούρασα.

  6. #51
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Εδώ δεν έχουμε βάλει βέβαια ένα ζήτημα που αφορά αυτούς που έχουν μείνει παραπληγικοί και που είναι σε κέντρα αποκατάστασης, που δεν είναι και λίγοι.
    Όλους αυτούς τους πληρώνουμε όλοι εμείς και, δεν είναι λίγα τα λεφτά που χρειάζονται, για τη μερική αποκατάσταση τους.
    Ποτέ δεν σκέφτηκαν πως είναι το να πληρώνουμε τη βλακεία τους και τη "μαγκιά" τους είναι τσάμπα μαγκιά , θα μου πείτε τώρα πως πρέπει κλπ κλπ αλλά ρε φίλε γιατί να πληρώνει το κράτος(δηλαδή εμείς) όλη αυτή τη βλακεία αντί να τους μάθει τουλάχιστον να φοράνε αυτό το μαμημένο το κράνος στο ακατοίκητο κεφάλι τους ;;
    Στο εξωτερικό αν αποδεδειγμένα φταις πληρώνεις μόνος σου τα πάντα παραπάνω από την ασφάλισή σου εδώ πρέπει να πληρώνουμε εμείς τα πάντα.
    Ξέρω πως είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και πάμε πάλι την ίδια κουβέντα. Καλύτερα ένα φτηνό κράνος αντί για καθόλου κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος μέεεεεεεχρι δήθεν να μαζέψει λεφτά για καλό κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος γιατί χαλάη την εσθυσι ρε φήλως;

    Το ζήτημα δεν είναι να φοράει κάποιος κράνος "για να μην τον γράψουν". Το ζήτημα είναι να καταλάβει τι θα πάθει το κεφάλι του αν πέσει γυμνό. Το αυτό και για χεράκια, ποδαράκια κλπ. Οι Άγγλοι που ως γνωστόν είναι πστηδες και ανόητοι, λένε ATGATT. All the gear, all the time.
    Σε καποιες περιπτωσεις προτιμω να φοραει ο αλλος εστω και φθηνο κρανος,απο το τιποτε.Το ιδιο πιστευω και για τον υπολοιπο εξοπλισμο.
    Οι περισσοτεροι δεν βαλανε shoei στο κεφαλι τους απο την πρωτη φορα,ουτε αγορασανε με τη μια μποτες των 200 ευρω.Ας ειναι και δευτερης κατηγοριας ο εξοπλισμος,αρκει να υπαρχει.

    Πολλες φορες υπερβαλουμε με την προστασια που παρεχει ο ακριβος εξοπλισμος (οχι οτι δεν την παρεχει) και ισως να γινομαστε γραφικοι.Υπαρχει και μη επωνυμος και φθηνος εξοπλισμος που κανει αρκετα καλη δουλεια.Ας εχουνε εξοπλισμο και ας ειναι οτι ναναι ,σε πρωτη φαση.Παντα θα ειναι καλυτερα απο το τιποτε και η παιδεια θα ερθει με τον καιρο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Εδώ δεν έχουμε βάλει βέβαια ένα ζήτημα που αφορά αυτούς που έχουν μείνει παραπληγικοί και που είναι σε κέντρα αποκατάστασης, που δεν είναι και λίγοι.
    Όλους αυτούς τους πληρώνουμε όλοι εμείς και, δεν είναι λίγα τα λεφτά που χρειάζονται, για τη μερική αποκατάσταση τους.
    Ποτέ δεν σκέφτηκαν πως είναι το να πληρώνουμε τη βλακεία τους και τη "μαγκιά" τους είναι τσάμπα μαγκιά , θα μου πείτε τώρα πως πρέπει κλπ κλπ αλλά ρε φίλε γιατί να πληρώνει το κράτος(δηλαδή εμείς) όλη αυτή τη βλακεία αντί να τους μάθει τουλάχιστον να φοράνε αυτό το μαμημένο το κράνος στο ακατοίκητο κεφάλι τους ;;
    Στο εξωτερικό αν αποδεδειγμένα φταις πληρώνεις μόνος σου τα πάντα παραπάνω από την ασφάλισή σου εδώ πρέπει να πληρώνουμε εμείς τα πάντα.
    Ξέρω πως είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα
    Καταλαβαινω τι λες και πως το λες.Μηπως ομως παμε στη λογικη ο καπνιστης να πληρωσει στο μελλον μονος του τα νοσηλεια?Η αυτος που θα φταιει σε ενα ατυχημα να αναλαβει το συνολικο κοστος?

    Δεν πρεπει να μπουμε σε αυτη τη λογικη.Αντιθετα θα μπορουσαμε σαν moto.gr να βαλουμε ολοι απο 5 ευρω και να βγει μια μικρη αφισουλα η οποια αν ειναι εξυπνη θα κανει πολυ καλυτερη δουλεια.


    Ξερω

  9. #54
    Καμπάνιες έχουν ξαναγίνει. Η κρατική (αν δεν απατώμαι) με το "βαλ'το καλά στο κεφάλι σου" μου αρέσει κιόλας. Το ζήτημα είναι πως η βλακεία είναι ανίκητη και οι ηλίθιοι περισσότεροι. Ίσως, αν δια του παραδείγματος επηρεάσουμε τον κύκλο μας, ίσως λέμε, να αποκτήσει κρίσιμη μάζα το "κράνος παντού και πάντα" και να γίνει κανόνας.

    Ίσως δε και μερικά βιντεάκια/σποτάκια με ανθρώπους σε ΜΕΘ, ή συνεντεύξεις ιδίων ή συγγενών αντί για τις βλακείες ατυχήματα που δείχνει το σποτ της τροχαίας να ήταν πιο αποτελεσματικά. Αλά ξέρις τόρα φήλως, εγό οδιγό 100 χρώνηα χορύς κράνως, πρότι μούρι στιν πλατήα. Με ξαίρουν ώλα τα γκωμενάκυα. Έλα ρε φήλως που θα βάλο τον κουβά για δηό βίματα.

  10. #55
    amyroukai νομιζω οτι η διαφημιση που λες ηταν για προφυλακτικα και ηταν της trojan.(βεβαια η ιδια ιδεα ειναι και στα 2 θεματα)

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    να συμπληρωσω και κατι απο προσωπικη μου εμπειρια.
    το καλοκαιρι που μας περασε,εγω και η kawa παντα μαζι.
    αν θυμαστε στη θεσσασλονικη ηταν μια περιοδο εκει στον ιουνιο που εβρεχε συχνα.μια τετοια μερα επιστρεφοντας στο σπιτι απο τη δουλεια σε μια στροφη που τη ξερω κοντα στα 30 χρονια και μπαινοντας με 2α και 10 χιλιομετρα ανακαλυπτω (και θυμαμαι) οτι σε εκεινη τη στροφη εχει ραγες τραινου....
    το πρωτο μπασιμο εσωσα τη μοτο απο το γλυστριμα...ομως πεντε μετρα πιο κατω (με ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ) προσπαθωντας να περασω απο αναμεσα στις ραγες που ημουν στο κανονικο δρομο παρε μια σαβουρντα....
    agv s4 κρανος.ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ DIFI (για οους τα ξερουν ειναι πολυ βαρια και καθολουκαλοκαιρινα,,,,δερματινα ειναι!!)μποτες και τζιν(καλα το τζιν τωρα οχι σαν εξοπλισμο αλλα δε μπορουσα να παω στη δουλεια με το δερμα παντελονι..)
    αποτελεσμα?
    ΤΙΠΟΤΑ.να τονισω οτι επεσα με τα μπουτρα στην ασφαλτο...αν δεν ειχα κρανος τωρα θα ειχα και μασελα
    ευχαριστω...

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jk_prince Προβολή μηνύματος
    amyroukai νομιζω οτι η διαφημιση που λες ηταν για προφυλακτικα και ηταν της trojan.(βεβαια η ιδια ιδεα ειναι και στα 2 θεματα)
    Χαχα νταξει, Γράψε λάθος
    Αυτό το σηματακι με το κράνος που είχε σχεδόν σε κάθε διαφήμιση μοτοσικλέτας, απο καμπάνια δεν ηταν; μπερδεψα τα κεφάλια...

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πριν απο καναδυο μερες 3 δικες μας μηχανες,στην Εγνατια λιγο πριν την Ηγουμενιτσα (Καρτερι),ειχαν ενα ατυχο περιστατικο.

    Ενα αυτοκινητο που ητανε σταματημενο στην ακρη του δρομου, ξεκινησε αποτομα και οπως περνουσανε απο διπλα του ,επεσε πανω στις δυο απο τις τρεις μηχανες.Ο ενας με σπασμενο ποδι και μικρογρατσουνιες.Ο αλλος λιγο πιο σοβαρα,με αρκετα εσωτερικα τραυματα αλλα ελεγχομενα.

    Ευτυχως φορουσανε ολοι τον εξοπλισμο τους και αποφυγανε τα χειροτερα.Συντομα θα ειναι παλι κοντα μας.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα ένα φτηνό κράνος αντί για καθόλου κράνος;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Σε καποιες περιπτωσεις προτιμω να φοραει ο αλλος εστω και φθηνο κρανος,απο το τιποτε.Το ιδιο πιστευω και για τον υπολοιπο εξοπλισμο.
    Οι περισσοτεροι δεν βαλανε shoei στο κεφαλι τους απο την πρωτη φορα,ουτε αγορασανε με τη μια μποτες των 200 ευρω.Ας ειναι και δευτερης κατηγοριας ο εξοπλισμος,αρκει να υπαρχει.

    Πολλες φορες υπερβαλουμε με την προστασια που παρεχει ο ακριβος εξοπλισμος (οχι οτι δεν την παρεχει) και ισως να γινομαστε γραφικοι.Υπαρχει και μη επωνυμος και φθηνος εξοπλισμος που κανει αρκετα καλη δουλεια.Ας εχουνε εξοπλισμο και ας ειναι οτι ναναι ,σε πρωτη φαση.Παντα θα ειναι καλυτερα απο το τιποτε και η παιδεια θα ερθει με τον καιρο.
    ++++

  15. #60
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Εδώ δεν έχουμε βάλει βέβαια ένα ζήτημα που αφορά αυτούς που έχουν μείνει παραπληγικοί και που είναι σε κέντρα αποκατάστασης, που δεν είναι και λίγοι.
    Όλους αυτούς τους πληρώνουμε όλοι εμείς και, δεν είναι λίγα τα λεφτά που χρειάζονται, για τη μερική αποκατάσταση τους.
    Ποτέ δεν σκέφτηκαν πως είναι το να πληρώνουμε τη βλακεία τους και τη "μαγκιά" τους είναι τσάμπα μαγκιά , θα μου πείτε τώρα πως πρέπει κλπ κλπ αλλά ρε φίλε γιατί να πληρώνει το κράτος(δηλαδή εμείς) όλη αυτή τη βλακεία αντί να τους μάθει τουλάχιστον να φοράνε αυτό το μαμημένο το κράνος στο ακατοίκητο κεφάλι τους ;;
    Στο εξωτερικό αν αποδεδειγμένα φταις πληρώνεις μόνος σου τα πάντα παραπάνω από την ασφάλισή σου εδώ πρέπει να πληρώνουμε εμείς τα πάντα.
    Ξέρω πως είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα

    Χωράει μεγάλη συζήτηση αυτό.

    Ακόμη και αν φοράς το καλύτερο κράνος και τον καλύτερο εξοπλισμό του κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι θωρακισμένος σαν τανκ! Πάλι υπάρχει περίπτωση, σε ενδεχόμενο ατύχημα, να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά και να μείνεις παραπληγικός (απλά οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά)!

    Και σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πούνε "τι το ήθελε το μηχανάκι, που πήγε και σακατεύτηκε και τώρα πληρώνουμε εμείς για την αποκατάσταση του;"

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ
    από hidefnick στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2007, 20:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF