Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 200

Θέμα: Kράνος=αξεσουάρ μηχανής!!!!!! Ακατάλληλο για ανηλίκους!!!

  1. #61
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    Χωράει μεγάλη συζήτηση αυτό.

    Ακόμη και αν φοράς το καλύτερο κράνος και τον καλύτερο εξοπλισμό του κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι θωρακισμένος σαν τανκ! Πάλι υπάρχει περίπτωση, σε ενδεχόμενο ατύχημα, να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά και να μείνεις παραπληγικός (απλά οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά)!

    Και σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πούνε "τι το ήθελε το μηχανάκι, που πήγε και σακατεύτηκε και τώρα πληρώνουμε εμείς για την αποκατάσταση του;"

    + ............ απειρο ,
    ενας σοβαρος τραυματισμος μπορει να γινει ακομα & με τον καλυτερο εξοπλισμο & στις ιδανικοτερες για μοτοσυκλετα συνθηκες , μειωνουμε & ελαχιστοποιουμε τις πιθανοτητες , δεν μπορουμε να αφανισουμε τους νομους της φυσικης

    & στανταρ θα ειπωθει κατι αντιστοιχο με αυτο που λες αλλα αρκετοι απο αυτους που θα το πουν θα ειναι οι φοβικοι & τραγικοι δυστυχως οδηγοι αυτοκινητων που ειναι εν δυναμη ατομικες βομβες στον δρομο , αυτοι που μπορει να σε τελειωσουν σε κλασματα του sec με ή χωρις κρανος , που κατοσταριζουν στα στενα για να πανε τα παιδια σχολειο & σε ανοιχτο δρομο φοβουνται να ανοιξουν πανω απο 70 λες & αν πανε πιο γρηγορα θα τους φυγει η ψυχη απο το σωμα ,

    αλλα οφειλουμε για τους "δικους" μας που χασαμε & δυστυχως & για οσους ακομα φυγουν & υποφερουν να κανουμε κατι & μπας & αλλαζοντας τα δικα μας στραβα & αναποδα καταλαβουν γενικα ολοι χρηστες των δρομων την ευθυνη που εχουμε & τα μετρα ασφαλειας που οφειλουμε ολοι να τηρουμε - & δεν χρειαζονται υστεριες & υπερβολες , απλα πραγματα ειναι - & απο τα βασικοτερα ειναι το κρανος

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Κάποτε είχα μια φίλη που χάθηκε επειδή δεν φόραγε κράνος. Δεν είχε γρατζουνιά.....
    Μετά από μερικά χρόνια,βλέπω τον αδερφό της με μηχανή χωρίς κρανος.

  3. #63
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Κάποτε είχα μια φίλη που χάθηκε επειδή δεν φόραγε κράνος. Δεν είχε γρατζουνιά.....
    Μετά από μερικά χρόνια,βλέπω τον αδερφό της με μηχανή χωρίς κρανος.
    τι θα μπορουσε να σχολιασει καποιος σε αυτο , ειναι το απολυτως τραγικο & λυπαμαι πραγματικα , προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω ουτε να εξηγησω πως ενας ανθρωπος μετα απο ενα τοσο τραγικο βιωμα μπορει να καβαλαει μηχανη ακρανωτος

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της fz600
    Εγγραφή
    23/10/2013
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    οπως επισης αν μαθαιναμε ολοι απο 5-6 χρονων οτι δεν πρεπει να καβαλαμε δικυκλο χωρις κρανος,το ιδιο θα γινοτανε...
    +Άπειρα

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    τι θα μπορουσε να σχολιασει καποιος σε αυτο , ειναι το απολυτως τραγικο & λυπαμαι πραγματικα , προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω ουτε να εξηγησω πως ενας ανθρωπος μετα απο ενα τοσο τραγικο βιωμα μπορει να καβαλαει μηχανη ακρανωτος
    Εχω επίσης άλλες 2 τρανταχτές περιπτώσεις,που τις ζω κάθε μέρα.
    Ο ένας έχει τον αδελφό του φυτό απο μικροτροχαίο,οπου δεν φορούσε κράνος.Δεν φοράει κράνος ποτέ!
    Ο άλλος δουλεύει κάθε μέρα με τέτοια περιστατικά και έχουν δει τα μάτια του.... επίσης δεν φοράει κράνος..
    Πιστεύω πως ο χρόνος σε κάνει να ξεχνάς,δεν εξηγείται αλλιώς.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    Χωράει μεγάλη συζήτηση αυτό.

    Ακόμη και αν φοράς το καλύτερο κράνος και τον καλύτερο εξοπλισμό του κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι θωρακισμένος σαν τανκ! Πάλι υπάρχει περίπτωση, σε ενδεχόμενο ατύχημα, να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά και να μείνεις παραπληγικός (απλά οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά)!

    Και σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πούνε "τι το ήθελε το μηχανάκι, που πήγε και σακατεύτηκε και τώρα πληρώνουμε εμείς για την αποκατάσταση του;"

    Yπάρχουν και μερικοί που λένε...

    Πότε θα δικαστούν όλοι αυτοί που προκειμένου να ικανοποιήσουν
    τα παμφάγα ένστικτα τους
    ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ
    περίπου μια κωμόπολη το χρόνο?

    ανανήψαντας

  7. #67
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ο καθείς την γκλάβα του και την μαλακία του την έχει ξεχωριστά από τους υπολοίπους.
    όμως όλα τελικά είναι θέμα παιδείας και ξεκινάνε από το σπίτι και το σχολείο (σε μικρές τάξεις)
    +1
    Το σπιτι ειναι το πρωτο σχολειο...
    Γιατρε καλα τα λες ωμα....ετσι πρεπει.

    Αλλα ποτε δεν θα λειψουν οι αδιαφοροι ανθρωποι. Οχι μονο στην Ελλαδα, αλλα παντου...
    Για την Ελλαδα θα πω για το κρατος και την αστυνομευση. Δεν χρειαζεται το προστιμο να ειναι υψηλο, απλα να υπαρχει αστυνομευση.
    Στην πολη μου τουλαχιστον οι περισσοτεροι αστυνομικοι ειναι εξαφανισμενοι ή αραχτοι σε τυροπιταδικα.
    Αν δεν υπηρχαν οι ΔΙΑΣ δεν θα βλεπαμε κανεναν. Κανουν τη δουλεια τους αλλα μπορουν να κανουν και περισσοτερα και οχι με ρυθμο βαρεμενου δημοσιου υπαλληλου.
    (Shooter μη το παρεις προσωπικα ή συναδελφικα. Λεω αυτα που βλεπω στην πολη μου.)

    Επισης το κρατος θα μπορουσε να παρει μετρα για την ασφαλεια. ΑΝ ειχαμε πολιτικους με ενδιαφερων αν βρουν λυσεις.
    Να βγει επιτελους το μαθημα των θρησκευτικων απο το σχολειο και να μπει η κυκλοφοριακη αγωγη.
    Ειδικα τωρα που εχουμε πιο πολλους αλλοθρησκους μαθητες απο παλαιοτερα ετη.
    Να πεσει ο ΦΠΑ στα κρανη και αλλα πολλα που συζηταμε χρονια..

  8. #68
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Yπάρχουν και μερικοί που λένε...

    Πότε θα δικαστούν όλοι αυτοί που προκειμένου να ικανοποιήσουν
    τα παμφάγα ένστικτα τους
    ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ
    περίπου μια κωμόπολη το χρόνο?




    Sorry, απλά δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι...


    ... ή μάλλον, δεν είμαι σίγουρος!

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    2
    Ξεκίνησα να οδηγώ μεγάλος, είμαι αρχάριος κλπ κλπ. Κράνος πάντα στο κεφάλι μου όμως. Δεν έχω συγγενείς με μηχανές, και φίλους ελάχιστους που οδηγούν. Δεν είχα κάποιον να μου δώσει την απαραίτητη παιδεία, αλλά τη θέλω τη ζωή μου ρε γμτ. Το μόνο σημείο που χω χτυπήσει είναι ο αστράγαλος και το μεγάλο δάχτυλο, όταν μάγκωσα το μπροστινό στην άκρη του δρόμου και πάτησε το μπροστινό γαρμπίλι με 2 χμ την ώρα και δεν πρόλαβα να βάλω το πόδι κάτω και ξάπλωσα στο πλάι μαζί με τη μηχανή, και η κυρία χρησιμοποίησε το πόδι μου για αερόσακο. Και το χτύπημα θα ταν ελαφρύτερο εάν φόραγα μπότες, αλλά δυστυχώς είχα τα πάντα εκτός αυτών..
    Και όπως προαναφέρθηκε, χωρίς κράνος αν φας μια πέτρα στο δόξα πατρί τι κάνεις; στην εθνική μου έχει τύχει αρκετές φορές να με χτυπήσει πετραδάκι στο κράνος απο το όχημα μπροστά, και πάντα περνά η ίδια σκέψη απο το μυαλο μου..

  10. #70
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75
    Εγώ στην προπαγάνδα που έχω ξεκινήσει υπέρ της χρήσης εξοπλισμού ασφαλείας κάνω χρήση οπτικοακουστικού υλικού.
    Μπορεί να σοκάρει αλλά θα επιθυμούσα να μην σβηστεί μιας και δεν νομίζω ότι προσβάλει κάποιον. Αν μπορέσει μετά από αυτό να πεισθεί έστω και ένας εγώ θα είμαι χαρούμενος.
    Ήδη έχω πείσει 10 περίπου γνωστούς με αυτό το βίντεο.

    Ο "προταγωνιστής" έπεσε με 122 χιλιόμετρα περίπου χωρίς ΚΑΜΙΑ προστασία.

    http://youtu.be/kOaezU-TAQs

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    σοκαριστικό βίντεο, ευτύχημα θα ήταν αν το 1/10 των ηλιθίων που κυκλοφορούν στο δρόμο βάλει μυαλό.
    Έχω πετύχει αναβάτη στην Αττική οδό με το κράνος στον αγκώνα, έχω πετύχει αναβάτη στην Αθήνα με βροχή με το κράνος στον αγκώνα, και λέω εγώ τώρα, καλά βρε ηλίθιε την ζωή σου δεν την σκέφτεσαι (παρολο που λόγω βροχής αυξάνεται και η επικινδυνότητα) , το ότι θα φτάσεις λούτσα στην δουλεία σου και με όλη την βρώμα που θα έχουν σηκώσει τα προπορευόμενα αυτοκίνητα και φορτηγα στην μάπα το σκέφτεσαι?
    Ενας τόπος να τους πείσουμε θα ήταν να καταφέρουμε να τους πείσουμε ότι με τον εξοπλισμό του ένας αναβάτης φαίνεται και πιο ωραίος πάνω στην μηχανή ( αφού δεν μπορούν να καταλάβουν την ουσιαστική σημασία του κράνους ).

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Ναι αλλά δε φαίνεται η φάτσα τους

  13. #73
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά δε φαίνεται η φάτσα τους
    θα φτιαξουν ενα κρανακι α λα ροσσι να φαινεται η μουτσουνα τους απο πανω!!!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75
    Όταν θα πέσουν δεν θα μείνει μουτσούνα να δείχνουν όμως....

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Εγώ πάλι πλέον όταν ακούω πως κάποιος χωρίς εξοπλισμό έπαθε κάτι προσπαθώ να μη στεναχωριέμαι, να απομακρύνω το μυαλό μου απλά γρήγορα από το σκηνικό. Δε το καταφέρνω πάντα αλλά το προσπαθώ. Ακούγετε ψυχρό το ξέρω αλλά δε μπορώ να αναλώνομαι συνέχεια ΚΑΙ με άτομα που δε θέλουν να προστατέψουν τον εαυτό τους, πόσο μάλλον όταν κυνικά σου λένε άσε μας μωρέ, μη με πρήζεις με κράνος και αηδίες ...

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ
    από hidefnick στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2007, 20:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF