Σελίδα 7 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 200

Θέμα: Kράνος=αξεσουάρ μηχανής!!!!!! Ακατάλληλο για ανηλίκους!!!

  1. #91
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Την ασφάλεια την πληρώνεις για όταν σου συμβεί κάτι. Το θέμα θεωρώ είναι τι μπορείς να κάνεις για να μην σου συμβεί. Πρόληψη με μια λέξη. Γιαυτό μιλάει το αρχικό ποστ.

  2. #92
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Την ασφάλεια την πληρώνεις για όταν σου συμβεί κάτι. Το θέμα θεωρώ είναι τι μπορείς να κάνεις για να μην σου συμβεί. Πρόληψη με μια λέξη. Γιαυτό μιλάει το αρχικό ποστ.
    Αυτο ισχυει για ολα οπως εγραψε και ο ggs.Εσυ τα προλαμβανεις ολα?

  3. #93
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το όλα είναι απόλυτο. Υπάρχει πάντα ο ασταθμητος παράγοντας. Είναι καθαρά θέμα ευθύνης του τι μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου.

  4. #94
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Το όλα είναι απόλυτο. Υπάρχει πάντα ο ασταθμητος παράγοντας. Είναι καθαρά θέμα ευθύνης του τι μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου.
    Τωρα μου τα γυρνας.
    Καπνιζεις?Πινεις?Τρως λιπη?Κανεις γυμναστικη?Νευριαζεις?Κυκλοφορεις στο δρομο?Φορας σωσιβιο στη θαλασσα?και αλλα πολλα?

  5. #95
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Δεν γυρίζω κάτι. Τα ίδια πράγματα λέμε. Τα κάνω όλα αυτά που λες και όταν μπαίνω σπίτι μου, σκάει ένα αεροπλάνο μέσα από τη τζαμαρία. Αυτό είναι ο ασταθμητος παράγοντας. Υποθέτω θέλεις να σταθείς στο θέμα περί περίθαλψης; Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα. Η ιδιότητα του να είναι κάποιος υγιής συνάδει με τις ανάλογες ευθύνες. Το να βαράει καγκουριές χωρίς εξοπλισμό απλά είναι βλακας, επικίνδυνος και επιζημιος ακόμη και για την ασφαλιστική του.

  6. #96
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το διάβασα με πολύ προσοχή
    Συμφωνώ ότι είναι θέμα παιδείας, ότι πρέπει να ξεκινάει από νωρίς
    Ότι εδώ που είμαστε μεγαλύτεροι και ποιο μαλωμένοι να προτρεπουμε τους μικρότερους να κάνουν χρήση κράνους
    Ότι το κράνος απο μόνο του δεν σώΖει, αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό προστατεύει, έχω δει ατυχήματα και χωρίς κράνος και με φουλ εξοπλισμό, και έχω γνωστούς που είτε αποδημησαν εις κύριο ή έμειναν ανάπηροι, αλίμονο αν δεν φόραγαν και κράνος
    Ότι οδηγώντας μότο αναλαμβάνουμε και ρίσκα,αλιμονο όμως αν πετούσαν έξω απ το νοσοκομείο τον κάγΚουρα η τον οποιοδήποτε πάθαινε ατύχημα και δεν φόραγε κράνος
    Ότι Μπορούν να το κάνουν?ναι αλλά είναι απάνθρωπο και ακραίο, ας δσπανησουν σε διδασκαλία και ενημέρωση, Προσωπικά το κάνω σε όλους τους πιτσιρικάδες που συναντώ ακρανωτους, με ενδιαφέρει να καταλάβει κάτι, να του μείνει κάτι, και ας φάω ώρα μαζί του, είναι ποιο σημαντικό.και υπάρχουν φορές που πετυχαίνω πιτσιρίκια με κράνος και τους δίνω κυριολεκτικά το χέρι,μπορει να κολλάνε -το βλέπω στα μάτια τους-η να σκέφτονται <τι κάνει ο μα@@κας>αλλα μετα νομίζω καταλαβαίνουν το γιατί....

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ασφαλεια πληρωνεις για να σε καλυψει εφ'οσον γινει η στραβη ενώ εσυ εχεις παρει όλα τα απαραίτητα μετρα για την προστασια σου! ετσι πρεπει να είναι το σωστο και λογικο! από τη στιγμη που εσυ ο ιδιος αδιαφορεις για το τομαρι σου, γιατι να ενδιαφερθεί καποιος άλλος?

    (όχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω ετσι? προς αποφυγη παρεξηγησεων..)
    Δηλαδη εμεις οι καπνιστες δεν θα πρεπει να εχουμε καλυψη,μιας και δεν κανουμε ολα τα απαραιτητα για να προστατεψουμε τον εαυτο μας?

  8. #98
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Δεν γυρίζω κάτι. Τα ίδια πράγματα λέμε. Τα κάνω όλα αυτά που λες και όταν μπαίνω σπίτι μου, σκάει ένα αεροπλάνο μέσα από τη τζαμαρία. Αυτό είναι ο ασταθμητος παράγοντας. Υποθέτω θέλεις να σταθείς στο θέμα περί περίθαλψης; Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα. Η ιδιότητα του να είναι κάποιος υγιής συνάδει με τις ανάλογες ευθύνες. Το να βαράει καγκουριές χωρίς εξοπλισμό απλά είναι βλακας, επικίνδυνος και επιζημιος ακόμη και για την ασφαλιστική του.
    Kαλημερα.Το να πεσει αεροπλανο σπιτι σου ειναι σαν να πιανεις το τζοκερ.
    Στα καθημερινα τωρα,οπως για εμας ειναι επικινδυνος αυτος που κανει καγκουριες χωρις εξοπλισμο
    ετσι και για τους κουτακηδες ειμαστε και εμεις επικυνδυνοι και ας φοραμε φουλ εξοπλισμο.
    Γιαυτο θα σου πουνε και αυτοι να μην μας περιθαλψουν λογω του οτι ρισκαρουμε με τις μηχανες.

    Αρα καταλαβαινεις οτι μπαινουμε σε ενα φαυλο κυκλο με αυτο που προτεινεις οσο αφορα την περιθαλψη.
    Ο καθενας θα προσπαθει να βγαλει το ματι του αλλου.Το εχουμε και σαν λαος.
    Αυτη η λογικη ειναι πολυ επικινδυνη αρα μακρυα απο μας.

  9. #99
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Περίθαλψη για όλους είπα παραπάνω Alex. Το ότι υπάρχουν ομάδες επικινδυνότητας ανθρώπων είναι κάτι το οποίο χειρίζεται κάθε ασφαλιστική εταιρεία.

  10. #100
    Τα ασφάλιστρα που πληρώνουμε, είναι (ή θα έπρεπε τέλος πάντων να είναι) ανάλογα του "μέσου όρου" του ρίσκου.

    Και όχι, δεν πληρώνω εγώ τον καπνιστή, μοτοσυκλετιστή κάγκουρα, μπάντζι τζάμπερ. Πληρώνει ο ίδιος και πληρώνει το
    ρίσκο της η ασφαλιστική που τον ανέλαβε, από τα κέρδη των άλλων που δεν πάθανε τίποτα και από την εκμετάλευση
    του φρέσκου χρήματος.

    Εγώ πληρώνω τον εαυτό μου και μόνον.

  11. #101
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Περίθαλψη για όλους είπα παραπάνω Alex. Το ότι υπάρχουν ομάδες επικινδυνότητας ανθρώπων είναι κάτι το οποίο χειρίζεται κάθε ασφαλιστική εταιρεία.
    Ok καλα να ειμαστε και καλη μερα.

  12. #102
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ασφαλεια πληρωνεις για να σε καλυψει εφ'οσον γινει η στραβη ενώ εσυ εχεις παρει όλα τα απαραίτητα μετρα για την προστασια σου! ετσι πρεπει να είναι το σωστο και λογικο! από τη στιγμη που εσυ ο ιδιος αδιαφορεις για το τομαρι σου, γιατι να ενδιαφερθεί καποιος άλλος?

    (όχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω ετσι? προς αποφυγη παρεξηγησεων..)
    mike σε αγαπαω το ξερεις, αλλα εδω εισαι πολυ λαθος!!!!!

  13. #103
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Περίθαλψη για όλους είπα παραπάνω Alex. Το ότι υπάρχουν ομάδες επικινδυνότητας ανθρώπων είναι κάτι το οποίο χειρίζεται κάθε ασφαλιστική εταιρεία.
    Μη τα γυρνας οπως σε συμφερουν! Πριν μας ειπες αλλα, και τωρα λες αλλα! Τελικά εσύ όταν κληθείς να πάς σε περιστατικό, όπου ο μοτοσυκλετιστής δεν φορούσε κράνος, θα τον βοηθήσεις; Ή θα του πείς "Συγνώμη κύριε, αλλα δεν φορούσατε κράνος τουτέστιν δεν θα σας βοηθήσω! Μπορείτε να πεθάνετε ήσυχος!" Μή λέτε ό,τι σας κατεβαίνει στο κεφάλι! Άν σας είναι τόσο δύσκολο να οδηγείτε μοτοσυκλέτα μέσα στην πόλη και να εκτείθεστε στους κινδύνους, μην το κάνετε! Το άν κάποιος φοράει κράνος ή όχι είναι επιλογή του. Το θέμα που άνοιξε ο αγαπητός γιατρός, το άνοιξε με σκοπό να δώσει κάποιο κίνητρο σε αυτους που δεν φοράνε κράνος, να το κάνουν! Οι ασφάλειες είναι υποχρεωμένες να σε καλύψουν ό,τι και να έχει γίνει. Αεροπλάνα, ελικόπτερα, παραβιάσεις στόπ, μετεωρίτες! Φέρνετε την καταστροφή και μετά την τραβάτε από τα μαλλιά!
    Και να πώ και έναν αντίλογο; Έστω πως η ασφάλεια, βάση των όσων λέτε ορισμένοι, δε σε καλύπτει! Τα κονδύλια που έχεις δώσει, θα τα καρπωθεί. Και μετα τι; Ας μου το εξηγήσει κάποιος!

  14. #104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Τα κονδύλια που έχεις δώσει, θα τα καρπωθεί. Και μετα τι; Ας μου το εξηγήσει κάποιος!

  15. #105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ρε σεις , τι λετε?
    να απαγορευουμε την προσβαση στην περιθαλψη της υγειας τους επειδη δεν φοραν κρανος?
    σοβαρα?
    εγω λεω να πλρωνουν και οσοι καβαλαν μηχανες και παθαινουν ατυχημα. ολοι ξερουμε ποσο επικινδυνες ειναι οι μηχανες.
    δεν παμε καλα...
    συμφωνω.το θεμα ειναι να γινει συνειδηση ολων αλλα δεν το βλεπω.
    πετρος

Σελίδα 7 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ
    από hidefnick στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2007, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF